• Nombre de visites :
  • 1648
  • 2/12/2009
  • Date :

Hz. EbulFazıl-Abbas (a.s)’ın Çocukluğu

hz. ebulfazıl-abbas (a.s)

  Hz. Ebu’l-Fazl’il-Abbas (a.s)’ın çocukluğu, tarihte pek üzerinde durulmayan bir konu olmasına rağmen, tarihin buruşuk sayfaları arasında nakledilen bazı olaylardan yararlanılarak Hazretin

çocukluk yılları hakkında bir takım bilgiler edinmek mümkündür.

  Hz. Ali (a.s) gibi mükemmel bir babaya, Hz. Ümmül Benin gibi âlime bir anneye ve cennet gençlerinin efendileri, İmam Hasan (a.s) ile İmam Hüseyin (a.s) gibi öğretmenlere sahip olması, onun çocukluk yılları hakkında bize bir takım ipuçları veriyor. O, ömrünü öğrenim ve eğitimle başlatıp şahadetle bitiren birisidir. Hazret, henüz çok küçükken dahi çok zeki birisi olduğunu etrafındakilere bir güneş gibi yansıtıyordu.

  Hz. Abbas (a.s) beş yaşındayken bir gün Hz. Ali (a.s) onu yanına çağırarak: “Yavrucuğum! Bir söyle” der.

  Hz. Abbas (a.s) da: “Allah birdir” der. İmam Ali (a.s): “İki söyle” deyince, Abbas (a.s) bunu söylemekten sakınarak: “Babacığım! Bir dedikten sonra iki demekten hayâ ediyorum” cevabını verir.

  Bunu duyan babası ise, onu bağrına basıp, öpücük yağmuruna tutmuştur. Evet, tarihten bizlere aktarılan bu olayla Hz. Abbas (a.s)’ın birçok özelliklerini kendiliğinden idrak etmemiz çok kolay olacaktır. Beş yaşındaki bir çocuğun böyle bir anlamı kavraması, gerçekten buyururdu. Ubeydullah Hicretin 155. yılında vefatetmiştir. Hasan isminde bir oğlu ve onun da Fazl, Hamza, İbrahim, Abbas ve Ubeydullah adında beş erkek çocuğu vardır.


1 – El -Abbas, s. 75

Hz. Ebulfazl Abbas (as)

Ebulfezlin Cenneti

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)