• Nombre de visites :
  • 3179
  • 29/11/2009
  • Date :

Bayram Namazı

namaz

  Kurban ve Ramazan bayramı İslam’ın müslümanlara sunduğu en büyük bayramlardandır. Ramazan ve kurban bayramı namazı imamların zuhuru döneminde vaciptir ve cemaatle kılınması gerekir. Gaybet döneminde ise müstehaptır.

Bayram namazının vakti, bayramın birinci gününde güneşin doğuşundan öğlen vaktine kadardır.

  Bayram namazı iki rekâttır. Birinci rekâtta Fatiha ve tam bir sure okunduktan sonra beş tekbir denir ve her tekbirden sonra bir kunut okunur ve beşinci kunuttan sonra diğer bir tekbir der ve rûkuya gider, sonra iki secde yaparak ayağa kalkar.İkinci rekâtta dört tekbir denir ve her tekbirden sonra yine kunut okunur.Beşinci tekbiri diyerek rûkuya gider. Sonra rükûdan sonra secdeye gider.İki secdeyi yapıp teşehhüt ve selamı okuyarak namazı bitirir.

Bayram namazının kunutunda hangi dua ve zikri okursa kifayet eder. Ama aşağıdaki duayı okursa daha iyidir.

  “Allahumme ehlel kibriyai vel azameh ve ehlel cudi vel ceberut ve ehlel afvi ver rahmeh ve ehlet tegva vel meğfireh es’eluke biheggi haza’l yevm ellezi cea’lteh-u lil muslimine i’da ve li muhammedin sallalah-u aleyhi ve alih zuğran ve şerefen ve kerameten ve meziden en tusalliye ela muhammedin ve al-i Muhammed ve en tudğileni fi kulli hayrin edğelte fihi muhammeden ve ale Muhammed  ve en tuğriceni min kulli  suin eğrecte mihu muhammeden ve ale Muhammed salavetuke aleyhi ve aleyhim. allahumme inni es’eluke ğayre ma seeleke bihi ibaduke’s salihin ve euzu bike mimma isteaze minhu ibaduke’s salihin.”

namaz

  Bayram  namazının hususi bir suresi yoktur; ama birinci rekâtta “Şems” suresini, ikinci rekâtta “Ğaşiye” suresini okuması daha iyidir. Birinci rekâtta “A’la” ve ikinci rekâtta “Şems” suresini de okuyabilir.

Ramazan bayramında bayram namazından önce hurmayla iftar etmek ve Kurban bayramında namazdan sonra kurbanlık etinden biraz yemek müstehaptır.

  Bayram namazını üstü kapalı yerde kılmak mekruhtur.

 “Tüm Boyutlarıyla Namazın Adabı”  kitabından alıntıdır

Yazar:Ebulfez Kocadağ


Gece Namazı

Cuma Namazı

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)