• Nombre de visites :
  • 3706
  • 18/11/2009
  • Date :

Gece Namazı

namaz

  Sevabı:Cafer Sadık’tan(as) nakledilen bir hadiste,”Gece namazı Allah’ın hoşnutluğu ve meleklerin dostluğunu kazandırır.Peygamberin sünneti marifetin nuru,imamın hakikati,bedenin rahatlığı,şeytanın ise tedirginliği demektir.

Gece namazı mü’minin düşmanlara karşı silahı,amellerin kabul sebebi,ın bereketi,Melak’ul-Mevt ile insan arasında şefaatçi,kabir evinde ışık ve rahatlık ve sorgu meleklerine cevap,kabir evinde kıyamet gününe kadar arkadaş,kıyamet günü mü’min üzerinde gölgelik,başında taç,bedeninde elbise,önünde aydınlatıcı ışık,ateşle namaz kılan arasında perde,Allah’la namaz kılan arasında hüccet,amel terazisinde ağırlık,sırattan geçiş izni ve cennete geçiş için anahtardır.

Kılınış şekli:Gece namazının vakti,gecenin yarısının(yatsı namazının bitim vaktin)den başlar,fecir doğuşu(ezan okunmasıyla) son bulur.Gece namazı on bir rekattır.Sekiz rekatı gece namazı niyeti edilerek ikişer rekat halinde sabah namazı şeklinde kılınır.İki rekatı da Şef namazı niyeti edilerek kılınır.Geri kalan bir rekatta vitir namazı niyeti edilerek kılınır.

Vitir namazının kunutunda şu dua okunur:

  la ilahe illellah’ul-aliyyul-azim.subhanallahi rab’bis-seb’i ve rabb’il arazin’es-sebi vema fihinne vema beynehunne ve rabb’il-arşil-azim,ve’l hamdulillahil rabb’il alemin.

Daha sonra kırk bayan ve erkek mü’minin,ister ölmüş olsunlar,ister yaşayan,adlarını teker teker zikrederek haklarında istiğfar ve af dilenir.

  Veya 70 defa:”esteğfirullahe  rabbi ve etubu ileyh.” Veyahut,300 defa ”el afv” denir.

Namazı bitirdikten sonra hz.Zehra(as) tesbihi ve şükür secdesi müstehaptır…


(Kur’an ve Ehl-iBeyt Kaynaklı Dualar- Hürriyet Varol)

Namazda şüphe etmek

Namaz Bütün Dinlerde Vardı

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)