• Nombre de visites :
  • 2082
  • 11/11/2009
  • Date :

Hz. Fatıma’nın (s.a) Gerdanlığı 2

hz.fatıma

  Ammar, yaşlı adama dönerek: “Gerdanlığı kaça satıyorsun?” dedi. Yaşlı adam; “bir öğün ekmek, et, Rabbimin huzurunda durup namaz kılabileceğim bir Yemani aba ve kendi vatanıma ailemin yanına dönebileceğim bir altın dinar karşılığında bunu sana satarım” dedi.

  Ammar şöyle cevap verdi:

“Ben şu gerdanlığı 20 altın dinar, 200 dirhem, Yemani bir aba, bir deve ve bir öğün et ve ekmek ödeyerek senden satın alıyorum!”

  Yaşlı adam: “Sen ne kadar cömert bir adamsın” dedi. Ammar, yaşlı adamı yanında götürerek ona gerdanlık için vaat ettiği ücreti teslim etti. Yaşlı adam Allah Resulü’nün (s.a.a) yanına dönerek şöyle arz etti: “Anam babam sana feda olsun ey Allah’ın Resulü! İstediğim her şeyi elde ettim!”

Allah Resulü (s.a.a) ona şöyle buyurdu:

” O halde sen de Fatıma’nın iyiliğinin karşılığını ver!” buyurdu.

  Yaşlı adam elini duaya açarak şöyle dedi: “Ya Rabbi! Tek mabud sensin ve sensin bizim tek rızk verenimiz! Ya rabbi! Sen Fatıma’ya (s.a) –kıyamette- öyle bir şey ver ki ne bir göz görmüş ve ne de bir kulak işitmiş olsun!”

Allah Resulü (s.a.a) yaşlı adamın duasına âmin dedi ve sonra ashabına şöyle buyurdu:

“Allah şu yaşlı adamın ettiği duanın aynını dünyada Fatıma’ya (s.a) vermiştir; çünkü ben onun babasıyım ve bütün âlemlerde benim gibi biri yoktur. Ali onun kocasıdır; eğer Ali olmasaydı kızım Fatıma’ya denk bir eş bulunmazdı, Allah Hasan ve Hüseyin’i ona bahşetmiştir ki onlar cennet gençlerinin efendileridirler… Allah, meleklerden bir grubu Fatıma’yı (s.a) her açıdan koruyup gözetmeleri için görevlendirmiştir…”

  Ammar, Hz. Fatıma’nın gerdanlığına misk kokusu sürdükten sonra Yemani bir parçaya sararak Sehm adındaki hizmetkârına verdi ve şöyle dedi: “Şu gerdanlığı Allah Resulüne ver ve seni Allah Resulüne (s.a.a) bağışladım!”

  Hizmetkâr gerdanlığı Allah Resulüne (s.a.a) teslim etti ve olup bitenleri anlattı. Allah Resulü (s.a.a): “Bunları Fatıma’ya götür ve seni de Fatıma’ya bağışlıyorum” buyurdu. Sehm, Hz. Fatıma’nın(s.a) huzuruna giderek olanları anlattı. Hz. Fatıma (s.a) gerdanlığı aldı ve o köleyi de Allah yolunda azat etti. Sehm, gülmeye başladı: Hz. Fatıma (s.a) “Niçin gülüyorsun?” diye sorunca” Sehm şöyle cevap verdi: “Şu gerdanlıktaki berekete gülüyorum; aç birini doyurdu, çıplağı giydirdi, yoksulu zengin etti, köleye özgürlüğünü kazandırdı ve sonunda da sahibine geri döndü.”

Allah Ehlibeyt’in (a.s) şefaatini bizlere nasip etsin! Âmin

Kaynak: Biharul Envar, c.43, s.56, h.50


Hz. Fatıma’nın (s.a) Gerdanlığı 1

Ali aydır, Fatıma Zühre

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)