• Nombre de visites :
  • 1780
  • 9/11/2009
  • Date :

Hz. Fatıma’nın (s.a) Gerdanlığı 1

fatıma

  Cabir b. Abdullah Ensari, İmam Muhammed Bakır’a (a.s) şöyle anlattı: Vaktiyle Allah Resulü (s.a.a) ile birlikte ikindi namazı kıldım ve ashap hazretin etrafına toplanmıştı. Birden bedeni zayıf ve üzerindeki elbiseleri yırtılmış, zayıf bir yaşlı adam yanımıza geldi.

  Allah Resulü (s.a.a) onu karşılayarak öne çıktı ve halini sordu. Yaşlı adam; “Ey Allah’ın Resulü! Ben açım; bana yiyecek ver, çıplağım; beni giydir ve yoksulum; bana iyilikte bulun!” diye arz etti.

Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurdu:

“Benim, sana verecek bir şeyim yok, ancak seni birine göndereceğim, çünkü hayra kılavuzluk eden onu yapmış gibidir. Ey yaşlı adam! Allah ve Resulünü (s.a.a) seven, Allah ve Resulünün de onu sevdiği kimsenin evine git! Git Fatıma’nın (s.a) evine!”

  Sonra Bilal’e o yaşlı adamı Fatıma’nın (s.a) evine götürmesini buyurdu. Yaşlı adam Bilal ile birlikte Hz. Fatıma’nın (s.a) evine gitti. Kapıya vardıklarında yaşlı adam yüksek bir sesle şöyle seslendi: “Selam olsun size ey Peygamberin Ehlibeyti, ey meleklerin inip çıktıkları ev ve ey Cebrail-i Emin’in indiği ev!… “ Hz. Fatıma (s.a) içeriden yaşlı adamın selamının cevabını verdi ve ona kim olduğunu sordu.

  Yaşlı adam: “Ben muhacirlerden yaşlı bir adamım. Çıplağım; bana elbise ver, açım; bana yiyecek ihsan et! Allah sana merhamet etsin!” dedi.

  Hz. Fatıma (s.a) ve Hz. Ali (a.s) üç gündür oruç tutmuş ve bir şeyler yememişlerdi ve Allah Resulü (s.a.a) bunu biliyordu.

fatıma

  Hz. Fatıma (s.a) evden, Hz. Hasan (a.s) ve Hz. Hüseyin’in (a.s) üzerinde uyudukları sepilenmiş postu getirdi, yoksula verdi ve şöyle buyurdu: “Şunu al, Allah bundan daha iyisini sana versin!”

Yaşlı adam: “Ey Allah Resulünün kızı! Ben açlığımı size şikâyet ediyorum, şu postu ne yapayım, ben açım” dedi.

  Hz. Fatıma (s.a), elini mübarek boynuna götürdü ve amcası Hamza’nın (a.s) kızının hediye ettiği gerdanlığı açtı ve yaşlı adama uzatarak: “Şunu al, sat (ve kendine yiyecek bir şeyler al) buyurdu.

  Yaşı adam gerdanlığı alarak doğru Peygamberin (s.a.a) mescidine gitti. Allah Resulü (s.a.a) ashabıyla birlikte oturmuştu. Yaşlı adam olayı anlatınca Allah Resulü (s.a.a) ağladı… Ammar Yasir ayağa kalkarak şöyle arz etti: “Ey Allah’ın Resulü! İzin verin de şu gerdanlığı ben satın alayım!” Allah Resulü (s.a.a): “evet, satın alabilirsin, eğer cinler ve insanlar bu alışverişinde sana ortak olsalar Allah onların hiçbirine azap etmez!” buyurdu.


Hz. Fatımanın Ev İşlerine Bakması

NÜMUNE KADIN, HZ.FATIMA(s.a)

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)