• Nombre de visites :
  • 830
  • 28/10/2009
  • Date :

Erdoğan: Batı İran"da iki yüzlü davranıyor

erdoğan

      İngiliz Guardian gazetesine konuşan başbakan Erdoğan, batılı ülkelerin İran"ın nükleer çalışmalarına tavrını eleştirdi.

      Pakistan"daki temaslarını bugün tamamlayacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın bir sonraki durağı İran olacak. Erdoğan, Tahran ziyareti öncesinde İngiliz The Guardian gazetesine konuştu.

     İstanbul muhabiri Robert Tait"in Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan"la yaptığı röportajı birinci sayfasından duyuran Guardian, Erdoğan"ın "İran dostumuzdur" sözlerini tırnak içine alıp, "Türkiye başbakanı NATO"daki nükleer çatlağı gözler önüne serdi" başlığını attı.

       Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad hakkında, "Hiç şüphesiz ki Ahmedinecad bizim dostumuz. Arkadaş olmaktan öteye çok iyi ilişkilerimiz var. Hiç bir sorunumuz da yok" açıklamasında bulundu.

      Gazetenin, "Türkiye"nin AB üyeliğine karşıtlığıyla bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Aarkozy dostunuz değil mi?" sorusuna ise Erdoğan, "Chirac döneminde mükemmel ilişkilerimiz vardı. Aynı hava Sarkozy"de yok. Bu adil bir davranış değil. AB kendi kurallarını ihlal ediyor" yanıtını verdi.

     Türkiye"nin AB üyeliği konusuna da değinen Başbakan, "Biz Müslüman dünyası ile Avrupa arasında köprü oluşturmak istiyoruz. Bunu görmek zorundalar. Eğer bunu gözardı ederlerse, bu AB"yi güçsüzleştirir" dedi.

     Gazete, Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün İran"daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Ahmedinejad"ı kutlayan ilk liderlerden biri olduğunu hatırlatıyor.

      Kutlama yapıldığı sırada, Ahmedinejad"ın resmen olmasa da, büyük bir oy farkıyla seçimin galibi ilan edildiğini söyleyen Erdoğan, bu adımın "uluslararası ilişkilerin bir gerekliliği" olduğunu söylüyor.

      Nükleer kaygılar "dedikodu"

     Erdoğan, Batılı ülkelerin İran"ın nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı yönündeki kaygılarını "dedikodu" olarak tanımlıyor ve bu ülkenin nükleer tesislerine saldırmanın bir "çılgınlık" olacağını vurguluyor.

     Erdoğan ayrıca, İran"a nükleer programı konusunda baskı yapan ülkelerin hepsinin nükleer silahlara sahip olduğunu söyleyip, bunun çok da adil bir tutum olmadığını belirtiyor.

     Guardian, Erdoğan"ın bu görüşlerinin Washington"ın dış politikasına yön verenler tarafından ilgiyle karşılanacağını söylüyor.

       Tahran"da Ahmedinecad ve Ayetullah Ali Hamaney ile görüşecek olan Başbakan Erdoğan"ın, daha çok ticari ilişkiler ve Türkiye"nin İran doğalgazına olan ihtiyacı konularına ağırlık vereceği belirtiliyor.

      The Guardian"ın haberinde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad"ın, Türkiye"nin İsrail"i Anadolu Kartalı Tatbikatı"tan çıkarmasını övdüğü de yer aldı.

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)