• Nombre de visites :
  • 697
  • 21/10/2009
  • Date :

Hakan Albayrak'tan İsrail'e sert cevap

israil

        İsrail ile Türkiye arasında diplomatik krize neden olan TRT'deki "Ayrılık" adlı dizisinin siyasi danışmanı Hakan Albayrak sert açıklamalar yaptı.

       TRT 1'de yayınlanan ve İsrail'in Gazze saldırılarını konu alan "Ayrılık" dizisiyle iki ülke ilişkileri bir kez daha gerildi.

       Dizide yer alan, İsrail askerlerinin silahsız çocuklara ateş açması ve Filistinlilerin kurşuna dizilmesi sahneleri İsrail cephesinde büyük tepki topladı.

       İsrail Dışişleri Bakanı Avignor Lieberman, İsrail'deki Türk Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığı'na çağrırarak konuyla ilgili izahat vermesini istedi.

       İsrail'e göre, dizide yer alan katliam sahneleri Yahudilere ve İsrail'e karşı düşmanlığı körükleyecek, abartılı sahneler içeriyordu.

        Üstelik bunun bir devlet televizyonunda yapılması da manidardı.

       Dizinin siyasi danışmanı gazeteci Hakan Albayrak, CNN TÜRK'te yayınlanan Gündemin Rengi programında Rıdvan Akar'ın sorularını yanıtladı. Sert açıklamalar yapan Albayrak, "İsrail, bunları yaparken travmaya girmiyor mu da, biz bunu yayınlayınca travmaya girmiş" dedi.

       Dizinin yapımcısı ve yönetmeni ile diziyi yayınladığı için TRT'yi tebrik eden Albayrak, asıl abartılı olanın filmde gösterilen sahnelerin değil İsrail'in tepkileri olduğunu belirtti. Albayrak, "daha bir kaç ay önce en iyimser tahminlerle 1500 insan katledilmedi mi? Askerlerin bu konuda itirafları yok mu? Başka ülkelerde yapılan katliamları konu alan filmler gösterildiğinde hemen o ülkenin büyükelçiliği geri mi çağrılıyor?" diye konuştu.

         "TRT nasıl 'Schidler'in Listesi'ni gösterince, Vietnam Savaşı'nı konu alan filmleri yayınlayınca iyi de bunu gösterince mi kötü oluyor?" diye soran Albayrak, "Bunlar bir hakikat. Yaşandı, yaşanıyor. İsrail travmaya girmiş. Yaparken girmiyor da yayınlayınca mı giriyor!" dedi.

 


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)