• Nombre de visites :
  • 1683
  • 19/10/2009
  • Date :

Siyah Beyaz 2

siyah beyaz
                                                                                                                                                      Siyah Beyaz 1

     Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdu lillahi rabbil alemin ve sallallahu ala muhammed’in ve al-i Muhammed ve acil ferecehûm.

      İmam Hüseyin(a.s),ceddimin dini benim kanımla ayakta kalacaksa doğrayın beni kılıçlar,diyerek Allah yolunda nasıl ilerleyeceğimizi gösterdi;tabiki her şeyin bir zamanı vardır ve sabretmek gerekir,bir manada imam hasan(a.s) olmak gerekir. “Her kalbin, Allah’a açılan bir penceresi vardır.” Ve insan bir şeylerin farkına varmalıdır ve fırka-i naciye’den olmaya çalışmalıdır.Allah resulü(s.a.a) bize kur’an ve ehl-i beyt’ini miras bıraktı ve bizler bu emanetlere sıkıca sarılmalıyız.” İşlerinizde yalnızca Allah rızasını gözetin. O da size yardımcı olacaktır.”Allah kendisine sığınana ve kendisine tevekkül edilmesini sever;o negüzel mevladır,ne güzel vekildir elhemdu lillah.

“Ey insanlar! Rabbinizden korkup sakının, çünkü kıyametin sarsıntısı büyük bir şeydir.Onu gördüğünüz gün, her emzikli kendi emzirdiğini unutup geçecek ve her gebe kendi yükünü düşürecektir. İnsanları da sarhoş olmuş görürsün, oysa onlar sarhoş değillerdir. Ancak Allah'ın azabı pek şiddetlidir.”(Hac;1,2)

     Allah’tan güzel bir şekilde korkmak ve sakınmak gerekir;bu ise takva’dır.korkma ve sakınmayla kul Allah’a asî olmaktan kurtulur;rabbini unutana nasıl merhamet edilir ki…bir ana yavrusundan vaz geçemez,kendi canından geçmezken insanın ve tüm alemin rabbi rahimi olan Allah nasıl zulmeder ki,demez mi Allah!?

”Onlara biz zulmetmedik, fakat onlar kentline zulmettiler.”şehit gibi yaşamak ve şehid gibi ölmek güzeldir;ama bu yolda emek vermek gerek ve allah’tan ümit kesmeme.”…O'nun dışında kesin olarak bir sığınak bulamazsın.”(Kehf;27)

    Allah bizlere rahmet edeceğini vaad etmiştir ve kendisine teslim olmamızıistemektedir.İbrahim(a.s) ne güzel örnektir;o rabbine teslim oldu,ya biz?

“Sizden hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk olsun. İşte kurtuluşa erişenler yalnız onlardır.”(Al-i imran;104)

     Bizler Allah’a teslim olduğumuz zaman emri bil ma’ruf nehyi anil münker’le hak yolda ilerleriz ve Allah kendisine sığınan ve kendi yolunda tozlanan ayakları ateşte yakmaya haya eder.Zaman ilerlemektedir,ve toplumu düzeltmeye çalıştığımız gibi kendimizide düzeltmeliyiz;kendini unutanlardan,heva ve hevesini ilah edinenlerden olmamak için Allah’a tam bir teslimiyetle teslim olmak gerekir;Yahya (a.s) ne güzel bir kuldu…

     “Kapsamlı ve derin bir ahlaki değişim sağlanmadıkça, İslam’ın öngördüğü sosyal adaleti getiremeyiz.”İslam bizlere bir şeyler vaad etmektedir ve bizlerden de bişeyler istemektedir.Ahlak’lı olmak ve sosyal barışı egemen kılmak bir manada kendimizden yola çıkmakla mümkün olabilir.” En yakın hısımlarını uyarıp korkut.”(Şuara;214)

     Kur’an-ı Mecit’te böylece vurguladı.hayatta yalnız değiliz ve rabbimiz adem oğlunu yaratıpta kenara çekilmemiştir;kullarını gözetlemektedir ve korumaktadır.

“Ey iman edenler! Allah'tan sakının ve doğrularla beraber olun.”(Tevbe;119)

_________________

"Ey mutmain (tatmin bulmuş) nefis!Rabbine,hoşnut edici ve hoşnut edilmiş olarak dön.Artık kullarımın arasına gir.Cennetime gir."

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)