• Nombre de visites :
  • 1519
  • 18/10/2009
  • Date :

Siyah Beyaz 1

siyah beyaz

       Bismillahirrahmanirrahim

      Elhamdu lillahi rabbil alemin ve sallallahu ala muhammed’in ve al-i Muhammed ve acil ferecehûm.

“Mü’minlerden Allah'a verdikleri ahde sadakat gösteren erler vardır; böylece onlardan kimi adağını gerçekleştirmiş (şehit düşmüş), kimi de beklemektedir. Onlar hiçbir şekilde (verdikleri sözlerini) değiştirmemişlerdir.”(Ahzab;23)
Subhan Allah nasıl ki kullarına zulmedici değildir;kendi kullarınında zulmetmesini istemez.kur’an demez mi:” Onlara biz zulmetmedik, fakat onlar kentline zulmettiler.”(Hud;101).

        Aslında kendi nefsimize esir olarak yargılamaya başlıyoruz insanları ve buna ön yargıyla yaklaşıyoruz.incilde şöyle bir ifade vardır: “Başkasını yargılamayın ki, siz de yargılanmayasınız.Başkasını nasıl yargılarsanız, siz de aynı yoldan yargılanacaksınız. Hangi ölçekle ölçerseniz, size de aynı ölçek uygulanacak.Sen neden kardeşinin gözündeki çöpü görürsün de kendi gözündeki merteği farketmezsin?” (Mar.4:24)

        Hayat insanları bir tarafa sürüklemektedir;önemli olansa kitabullah’a sarılabilmek ve allah’ın ayetleriyle ve resuluullah(s.a.a)’in sünnetiyle ilahi yolda yürüyebilmektir.

Allah ne diyor:

De ki: «Ey iman eden kullarım! Rabbinizden korkup sakının. Bu dünyada iyilik etmekte olanlar için bir iyilik vardır. Allah'ın arzı geniştir. Ancak sabredenlere ecirleri hesapsızca ödenir.»(Zümer;10)

       Korkmak ve sakınmak ne manadadır acaba?Allah bizden bunları istiyor ve acaba Allah’ın bunlara ihtiyacı var mıdır? Düşünmek gerek,aslında hayat bizlere bunu gösterir ve bakarız ki allah münezzeh’tir;yaratan yarattığına nasıl bağımlı olabilir ki…doğru olmak gerek özümüzle ve sözümüzle;ozaman Allah’ın bizden istediklerini görebiliriz;tabiri caizse Allah’ın gör dediği yerden bakmak gerekir,işte o zaman Allah’ın gör dediğini görebiliriz.Rehberimiz diyor ki: “Şehidlerin yolunu korumak ve izlemek zorundayız. Bizim ilk görevimiz, şehidlerin kanlarını korumaktır.”bizler kendimizin farkına varabilirsek ozaman şahit oluruz kur’an’a.kur’an’a nasıl şahit olabilirizki,kur’an bize şahit gösterilmişken?

        Kitabullah’a imanımız,onu okumakla ve onunla amel etmekle olabiliyorsa ozaman şahit olabiliriz kitabullah’a.

“Mü’minlerden Allah'a verdikleri ahde sadakat gösteren erler vardır…”bizler allah’a bir söz verdik ve ahdimize bağlı kalmalıyız.Allah öyle merhamet sahibidir ki en ufak şeyle kullarını bağışlamak ister;demiyor mu Allah:” Ki nefsi arındırıp temizleyen gerçekten kurtuluşa ermiştir.”(Şems;9)

       Rehberimiz: “Şehidlerin mesajı şudur: İslami bağımsızlık, İslami ve kararlı duruş, düşman karşısında eriyip gitmemek, düşmandan korkmamak, düşmanın içi kof gücünü ciddiye almamak, kendine güven ve hayatın tüm boyutlarında Allah’a tevekkül etmeyi öğrenmektir,” diyor.Her insan bir şehit’tir belkide.

      Kararlı bir duruşla tevekkül etmekle şahit olmak ne de güzeldir: «Rabbimiz! İndirdiğine iman ettik, peygambere uyduk, bizi şahit olanlarla beraber yaz.»(Al-i imran;53) insan sınanmaktadır ve bu sınavı kazanmak bize gereklidir;Allah’ın buna ihtiyacı yoktur,bizler fakiriz Allah ise zengindir.Şehit ölmez yaşar o, “Şehid, Allah karşısında fedakarlıkta bulunmuştur”,ve Allah yolunda canını vererek firdevse varis olmuştur.hakkı savunmak ve hak yoldan taviz vermemek gerekir.

 

DEVAMI...

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)