• Nombre de visites :
  • 897
  • 7/10/2009
  • Date :

Türkiye ve İran ikili ilişkilerin gelişmesinden memnun

 
türkiye ve iran

          BM Genel Kurul toplantısı aralığında Türkiye ve İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları bir araya gelerek, Tahran-Ankara ilişkilerinin gelişme sürecinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

          New York’ta gerçekleşen görüşmede, Mutteki ve Davutoğlu, iki ülke yetkilileri arasında üst düzey yetkililerin karşılıklı görüşmelerin artması gerektiğini vurguladılar.

       Görüşmede 2008 yılında iki ülke arasında ticaret hacminin 11 milyar doları aşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Mutteki, enerji iş birliği protokolünün takibinin ve iki ülkenin ortak ekonomi komisyonunun yapılmasının önem taşıdığını belirtti.

        Mutteki ayrıca Türk yetkililerinin İran İslam Cumhuriyetinin barışçıl nükleer programı konusundaki bağımsız tutumlarından dolayı da teşekkür etti.

         Son yıllarda iki ülkenin kültürel ilişkilerinin geliştirilmesi için yapılan girişimleri destekleyen Taraflar, iki ülke arasında karşılıklı turizm ilişkilerinin geliştirilmesi ve bunu gerçekleştirmek için de turizm alanında ikili komite toplantılarının yapılmasının şart olduğunu belirttiler.

         Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkas bölgesinde İran ve Türkiye"nin konumu üzerinde duran taraflar; bölgesel sorunların çözümlenmesi, barış ve istikrarın sağlanması ve uygun ortamın oluşturulması amacıyla bölgesel gelişmelerde daha etkili bir rol oynamak için iş birliğin güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundular.

         İran ve Türkiye Dışişleri Bakanları, Filistin ve özellikle Gazze halkının sorunlarının devam etmesinden duydukları kaygıları dile getirerek, Filistin halkının bu sıkıntılardan kurtulması için tarafların kendi aralarında ve diğer ülkelerle iş birliğinin şart olduğunun da altını çizdiler.

 


 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)