• Nombre de visites :
  • 918
  • 3/10/2009
  • Date :

Uzun menzilli Şahab-3 ve Siccil füzeleri başarıyla denendi

füze


       “Yüce Peyğember-4” Füze Savunma tatbikatının 3. Aşaması bu sabah Pazartesi günü iki bin kilometre menzilli Şahab-3 sınıfından Kadir S1 ve ayrıca katı yakıtlı ve iki aşamalı olan Secil füzeleri başarıyla fırlatıldı.

        İran İslam Cumhuriyeti füze teknolojisinin son ürünü olan iki bin kilometre menzilli, karadan karaya ve katı yakıtla çalışan “Siccil-1” füzesi 12 Kasım 2008’de başarıyla denenmişti.

        “Kutsal Savunma Haftası” etkinlikleri kapsamındaki yıllık planlı tatbikatın ilk aşamasında kısa menzilli “Fatih-110”, “Tonder-69” füzeleri ile “Zilzal” roketi ve dün geceki ikinci aşamada da 300 ila 700 kilometre menzilli “Şahap-1” ve “Şahap-2” füzeleri fırlatılmıştı.

     İran’ın yerli savunma gücünün en önemli bölümünü kısa, orta ve uzun menzilli “Fecr”, “Tonder”, “Hut”, “Şahin”, “Zilzal”, “Fatih”, “Gadr”, “Şahap” ve “Siccil” füzeleri oluşturuyor.

        Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, İran İslam Cumhuriyeti’nin düzenini, bağımsızlığını, istikrarını ve değerlerini tehdit edenlere bizim yanıtımız pişman edecek derecede hızlı, yıkıcı ve sert olacaktır”dedi. 

      İran’ın tüm tehditler karşısında hazır ve azimli olduğunu ifade eden Tuğgeneral Selami, yapılan tatbikatın tüm tehditlere yönelik olduğunun altını çizdi.


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)