• Nombre de visites :
  • 846
  • 28/9/2009
  • Date :

İran'dan işgalcilere kaşır gözdağı tatbikatı

füze

      İran işgal ve saldırılara karşı karadan karaya yeni füze ve hava savunma sistemini test ediyor.

      İran'ın, bugün başlayan füze savunma tatbikatında, karadan karaya füze denemesi yaptığı bildirildi.

     Devlet televizyonu, ''Kutsal Savunma Haftası'' etkinlikleri kapsamındaki yıllık planlı tatbikatın ilk gününde karadan karaya füzelerin fırlatıldığını bildirdi.

       Çoklu fırlatma rampalarından ve aynı anda fırlatılan füzelerin kısa menzilli olduğu belirtilirken türü hakkında bilgi verilmedi.

      Tatbikatlarda karadan karaya yeni füze ve hava savunma sistemlerinin test edileceği açıklanmıştı.

      Devrim Muhafızları Hava Kuvvetlerinin yaptığı tatbikatın, ülkenin hava savunma ve caydırıcı gücünü artırmaya yönelik olduğu belirtildi.

      Başkent Tahran'da 22 Eylülde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da katıldığı ''Kutsal Savunma Haftası'' törenlerinin ilk gününde İran'ın yerli savunma gücünün en önemli bölümünü oluşturan kısa, orta ve uzun menzilli Fecr, Hut, Şahin, Zilzal, Fatih, Gadr, Şahap ve Siccil füzelerinin yeni versiyonları sergilenmişti.

       İran'ın 12 Kasım 2008'de başarıyla denediği katı yakıtla çalışan karadan karaya uzun menzilli ''Siccil-1'' füzesi de ilk kez bu törenlerde basına gösterilmişti.

      Basra Körfezinde geçen yıl yapılan tatbikatlarda, karadan karaya, karadan denize, denizden havaya füzeler fırlatılmıştı.

 


 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)