• Nombre de visites :
  • 3275
  • 23/9/2009
  • Date :

Evlilikte Sadakat

kalp

       Aldatmak toplumsal bakımdan çirkin karşılandığı gibi, dini bakımdan da haramdır.Çünkü aldatmak, aldatan kimsenin alçak, rezil ve namert biri olduğunun göstergesidir.

      Karı-koca arasında aldatma söz konusu olduğu takdirde bu, yukarıda saydıklarımızın  yanı sıra, aldatan kimsenin ahmaklığına da delildir.Zira daha önce de değindiğimiz gibi eşler, birbirlerinin fayda ve zararlarına ortaktırlar. Erkek karısını aldatarak ona zarar vermeye çalışırsa, bu zararın en azından yarısı kendisine döner. Ayrıca aldatan kimse, sadece aldattığı kimse bu çirkin eyleme fark etmediği sürece ondan fayda görür; ancak bu eylem ortaya çıktığında karşı konulamaz zararlarla karşılaşabilir. Zira bunu öğrenen kimse, şahsına gelecek zararı önleyecek ve ardından intikam almaya çalışacaktır.Ya da en azından karşısındaki kimsenin ne kadar seviyesiz ve değersiz olduğunu anlayacaktır.

      Karı-koca sürekli birbirleriyle  beraber oldukları için birbirlerini uzun süre aldatamazlar/kandıramazlar. Suçlu er ya da geç ortaya çıkar ve aldatan kimse rezil olur. Kadın, yemekte karabiber yerine kırmızıbiber kullanırsa ya da erkek, günlük nafakasını verir gibi karısına sahte para verirse, taraflar ne kadar saf olursa olsun bir süre sonra bunu anlarlar. Bazı aldatmalar alıcı ve satıcılar arasında yıllarca devam edebilir, hatta hiç bilinmeyebilir ve cezası kıyamete kalabilir. Ama bu aldatmalar küçük de olsa karı-koca arasında saklı kalmaz, er ya da geç patlak verir.

      Birbirlerini aldatabileceklerine/kandırabileceklerine  inanan karı-kocaların bunu yapmaları için akılsız olmaları gerekir. O halde genç evliler daha evliliklerinin ilk günlerinde bunu anlamalı ve birbirlerine sadık birer eş olmaları gerektiğini akıllarından çıkarmamalıdırlar.

     Eğer içlerinden biri cahillik eder de eşini kandırmaya çalışırsa, diğeri bunu görmezden gelmeli, onu eşinin cahilliğine saymalıdır. Böyle bir durumda direkt olarak eşini uyarmak yerine ima yoluyla uyarmaya çalışmak daha iyidir.

     Delil:

   1-İmam Ali (as) şöyle buyurmaktadır: “Hileden Sakın! Çünkü hile, alçak insanların ahlakındandır.” [1]

   2-İmam Ali (as) şöyle buyurmaktadır:”Hilecinin (aldatan kimsenin) dini yoktur.”[2]

    Dinin gerçeği Allah’a ve ahirete inanmaktır.İnsanları kandıran kimse, gerçekte Allah’ın intikam alıcı özelliğini görmezden gelerek ne Allah’a inanıyor, ne de hesaba, ne de mükâfat ve cezaya.

    3-İmam Ali (as) şöyle buyurmaktadır:”Hikmetin başı, hileden kaçınmaktır.”[3]

    Hikmet sahibi kimse hedefini delil üzere temin eder, insanları aldatarak değil.

 

 

“Evimiz Cennetimiz” kitabından alıntıdır.

---------------------------------------------------------------------------------------------

1-Gureru’l-Hikem, c.2, s.306

2-Gureru’l-Hikem, c.6, s.393

3-Gureru’l-Hikem, c.4, s.51

 

 


 

EVLİLİĞİN ÖNEMİ

EVLİLİĞİN VE EVLİLERİN FAZİLETİ

Evliliğin Dünya ve Ahiret Eserleri

Her Şeyden İki Çift Yarattık

Birbirinin Elbisesi Olmak 

Evinizin Huzuru İçin

Eşinizi Eleştirirken

Kıskançlık

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)