همان گونه که رکود اقتصادی تمامی نقاط جهان را تحت تاثیر قرار داده، شگفت انگیز نیست که این شرایط در طول 12 ماه گذشته بر مجرمان فناوری بالا نیز تاثیر گذار بوده و مشکلاتی را برای کاربران به بار نشانده است. 

 

برخلاف بسیاری از افراد معمولی، مجرمان در شرایط نامساعد و بحرانی بیکار نبوده و به دنبال به دست آوردن فرصت‌های مناسب و سود بیشتر هستند. آنان از هر موقعیتی برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنند و در هنگام شرایط نامطلوب اقتصادی ناامید نمی‌شوند. 

 

میکو هیپونن، مدیر مرکز تحقیقاتی F-Secure در این خصوص گفته است که در هنگامی که نرخ بیکاری بیشتر است، آمار جرم افزایش می‌یابد. وی اشاره کرده است، اگر کاربران دقت کنند متوجه خواهند شد هنگامی که حمله‌های آنلاین افزایش می‌یابد، دلایل اجتماعی وجود دارد. افزایش مشکلات امنیتی در چنین شرایطی ناشی از مشکلات تکنیکی نیست و برگرفته از مسایل اجتماعی است. 

 

بیکار شدن بسیاری از افراد آشنا به فناوری شبکه ممکن است عاملی برای رشد جرایم آنلاین باشد، چرا که به دلیل آگاهی و مهارت، امکان دستگیر شدن این افراد کمتر خواهد بود. افزون بر این مجازات مجرمان آنلاین به نسبت سنگین نیست. 

 

کارشناسان همچنین باور دارند که مجرمان آنلاین به راحتی به داده‌های مورد نیاز خود دست‌رسی می‌یابند و اکنون شرایط برای آنان بیش از همیشه فراهم است. 

 

کارل کلامپ، مدیر اجرایی یکی از شرکت‌های امنیت شبکه در این خصوص گفته است که کارشناسان شرکت وی برآورد می‌کنند که در سال 2009 ، جرایم آنلاین افزایش یابد. وی اشاره کرده است که جرایم آنلاین هر سال نسبت به سال قبل افزایش می‌یابد و دلیلی وجود ندارد که این حقیقت برای سال 2009 صدق نکند. 

 

آماری که APACS  در ماه سپتامبر منتشر کرده، نشان دهنده‌ی افزایش انتشار هرزنامه و یا نامه‌هایی برای به دست آوردن اطلاعات شخصی کاربران بوده است. اکنون با از دست دادن شغل و بیکار شدن گروهی از کارکنان صنعت فناوری اطلاعات، پیش بینی می‌شود که در سال آینده حمله‌های آنلاین و تلاش برای سرقت اطلاعات با ارزش کاربران افزایش یابد.

جمعه سیزدهم 10 1387

براساس گزارش مرکز تحقیقاتی Pew، این روزها خوانندگان، اخبار اینترنت را به روزنامه ترجیح می‌دهند و اکنون اینترنت در این زمینه از روزنامه‌های کاغذی پیشی گرفته است. 

تنها تلویزیون است که هنوز طرفداران بیشتری دارد. مطالعات نشان می‌دهد که در حدود 70 درصد از ساکنان آمریکا، اخبار داخلی و خارجی را در این جعبه‌ی محبوب می‌بینند. 

در حدود 40 درصد از این افراد اخبار را در اینترنت دنبال می‌کنند. در خور توجه آن که تعداد افرادی که خبرها را در اینترنت می‌خوانند رو به افزایش بوده و این آمار از سال 2007 تا کنون در حدود 16 درصد افزایش یافته است. اکنون تنها 35 درصد از افراد روزنامه را به عنوان منبع خبری اصلی انتخاب می‌کنند. 

این نخستین بار است که اینترنت از روزنامه پیشی گرفته و به عنوان منبع اخبار، توجه خوانندگان بیشتری را به خود جلب کرده است. 

59 درصد از جوانان کم‌تر از 30 سال در ایالات متحده، خبرها را در اینترنت می‌خوانند و اخبار آنلاین را منبع اصلی مطلع شدن از وقایع روز می‌دانند. جالب  آن که این رقم در سال 2007 تنها 34 درصد بوده است. در میان این افراد که جوانتر از 30 سال هستند، اینترنت جایگاه ویژه‌یی دارد و تنها 10 درصد از  آنان روزنامه‌های کاغذی را به عنوان منبعی برای با خبر شدن از اخبار انتخاب می‌کنند. 

اما تلویزیون هنوز وسیله‌ی محبوبی است و در تمامی گروه‌های سنی طرفداران خود را دارد. 

اگرچه مطالعات مرکز تحقیقاتی Pew دلایل افزایش استفاده از اینترنت برای خواندن اخبار را مطرح نکرده، برخی از کارشناسان عوامل موثر بر این امر را حدس زده‌اند. دست‌رسی به اخبار آنلاین راحت بوده و می‌توان به سرعت خبر مورد نظر خود را پیدا کرد، می‌توان در تمامی ساعات شبانه روز از اخبار با خبر شد و دیگر نیاز نیست تا ساعت پخش اخبار صبر کرد و یا منتظر انتشار روزنامه بود. 

افزون بر موارد یادشده، Pew اخباری که بیشترین خواننده را داشته نیز مشخص کرده و بخش‌هایی که بیشتر توجه کاربران را به خود جلب کرده را نشان داده است. 

یکی از بخش‌های مورد توجه کاربران بخش اقتصادی است. پس از بحران اقتصادی در ماه سپتامبر، افزون بر 70 درصد از کاربران وب سایت‌های خبری، اخبار صفحه‌‌ی اقتصادی را دنبال کرده‌اند.

هم‌چنین قیمت بنزین یکی از بخش‌های مورد توجه کاربران بوده و 66 درصد از افراد اخبار مرتبط با این موضوع را به دقت دنبال کرده‌اند. پس از آن موضوع انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده قرار داشته که 61 درصد از خوانندگان این اخبار را در اینترنت پیگیری کرده‌اند. 

منبع: News Factor

 

جمعه سیزدهم 10 1387
X