معرفی وبلاگ
وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات (طب گیاهی - سنتی ایران) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای پاک کردن خلط غالب مثال دموی ( پرخونی ) و بلغمی و صفراوی و سوداوی و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطن نان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند.
صفحه ها
دسته
فهرست مطالب
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 459785
تعداد نوشته ها : 60
تعداد نظرات : 18

Skype online

My status

Skype Add:abbasghafari

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد

 

آسم ریوی

عارضه ایست که در اثر تنگ شدن مجاری کوچک و برونشهای ریوی در اثر آلرژی یا در اثر ورم در بیماریهای عفونی ریه و یا هر عامل دیگری که بتواند باز و بسته شدن ریه ها را مختل سازد، بوجود می آید قبلا در قسمت آلرژی زا را متذکر شده ایم بیماری آسم در کسانیکه زمینه مساعد دارند پیدا می شود وارث در پیدایش آن بی تاءثیر نیست این بیماران به محض برخورد به ماده حساسیت دهنده، تنگ نفس آنها شروع می شود. تنگ نفسهای آسماتیک در جوانها و کودکان بیشتر زمینه آلرژی و در بالغین و پیران علت عفونی دارد.

موادیکه بیشتر باعث حساسیت می شوند عبارتند از:

پولن گیاهیان، غذاها، مواد شیمیائی، مواد فیزیکی، داروها گردوغبار، پشم، کرک، پوست حیوانات، پرمرغ، درخت های خانگی مثل درخت گردو، حشره کشها، مبل و صندلی خانه، و بیشتر لوازم خانوادگی که در دسترس می باشد، حتی دیدن اشیاء که باعث حملات آسمی شده است. این نوع حساسیت که در مقابل عوامل خارجی به وجود می آید به نام آسم خارجی نامیده می شود گاهی شخص در مقابل ترشحات میکروبهای داخلی که در مجاری فوقانی تنفس و یا در مجاری تحتانی تنفس مثل ریه قرار دارند دچار آسم می شوند.

علت پیدایش حمله آسمی

هیستامین داروئی است که مستقیماً روی جدار آلوئلها اثر کرده، باعث تنگ شدن آنها می شود و این ماده همان عاملی است که هنگام برخورد ماده آلرژی زا به بدن پیدا می شود.

درمان:

برای درمان آلرژی سه عامل مهم در دست می باشد:

1- معالجه سمتوتیک یا علامتی

2- درمان حساسیت فرد

3- دادن ارمونهای آدرنوکورتیکوسترپ یا گلیکوکورتیکوئیدها (کورتیزن)

4- چون هیستامینی لازم است اپی نفرین خود نمی تواند باعث از بین بردن هیستامین شود لاکن عمل جداگانه ای را انجام می دهد تا اثر هیستامین که باعث اتساع عروق شده است را خنثی کند زیرا اپی نفرین باعث انقباض عروق می شود و یا اینکه اپی نفرین باعث انبساط ریه شده در صورتیکه هیستامین موجب تنگ شدن آن می گردد.

چرا حملات آسمی شروع می شود

عواملی که باعث تشدید و تجدید حملات آسم می شود عبارتند از:

تغییرات درجه حرارت و رطوبت محیط زندگی، بخارها، گازهای شیمیائی، رنگها، بوی واکسها و گازهای سمی و گردوغبار و غیره خستگی و ضعف شدید و کارهای طاقت فرسای باهیجان، تغییرات هورمونی داخلی، هیجانات و غم و غصه و برخوردهای روانی، برخورد آلرژیهای مکرربا بدن.

وجود کانون عفونی و عوامل ناشناخه دیگری هستند که همه اینها باعث تکرار علامت آسمی می گردند.

پیدا کردن عامل اصلی آسم مشکل، لیکن عوامل زیر رد پیدایش آن مؤثر است:

آسمی که در زمان شیرخوارگی پیدا می شود بیشتر زمینه آلرژی غذائی دارد.

تنگ نفسهائی که در سنین 10 تا 30 سالگی ظاهر می شود و مربوط به استنشاق مواد آلرژی زا می باشد. حساسیت هائی که از 45 سالگی به بالا می شود بیشتر در اثر عارضه عفئنی است که مربوط به آسم داخلی است، مع ذالک در هر سنی ممکن است عوامل مختلفی باعث تنگ نفس شود، تنگ نقس یا آسمی که در فصل بهار پیدا می شود بیشتر در اثر پولن گیاهان است.

آسمهای زمستانه اکثر از عفونت سینوسها، حلق و ریه ها می باشد.

اگر به محض ورود در مکانی حمله آسم شروع شود مربط به گردوغبار، گازها، بخارها، پشم، پر، کرک و پوست حیوانات و نظایر آن است.

عفونت دندانها، سینوسها، لوزهها، حلق و برونش ها همه عوامل بزرگی در پیدایش آسم داخلی هستند، کانونهای عفونی خارج از دستگاه تنفسی نیزگاهی ممکن است باعث بروز حملات آسمی شود.

درمان:

حملات آسمی حداکثر به درمان با اپی نفرین جواب می دهند لیکن اپی نفرین در فشار خونیها و پرکاری تیروئید یا بیماریهای قلبی بایستی با احتیاط به کار برده شود.

امینوفیلین و افدرین تواءم با فنوبا بیتوریک ها خیلی مؤثر است انتی هیستامین ها خیلی مؤثر نیستند لیکن در کودکان شاید اثر بهتری را انجام دهند، توجه باید نمود که ترکیبات مرفینی در آسم برونشی بکار برده نشود زیرا خطرناک است.

داروهای آرام بخش مؤثر است، مسکن ها غیراز مرفین مفید است و مصرف یک داروی خواب آور در شب بی اثر نیست.

داروهای مسکن مربوطه را باید با احتیاط داد و نبایستی رفلکس سرفه را از کار انداخت زیرا جمع شدن اخلاط در برونش ها به تنگ نفسی می افزاید و بهتراست که از داروهای رقیق کننده و خلط آور استفاده شود.

کدوئین به مقدارکم و ئیدرات تریین نیز مؤثر است.

کلرو پتاسیم به عنوان رقیق کننده خطا خیلی مؤثر و مفید است، بخورتنطور بنوژن گاهی مؤثر واقع می شود، در آسمهای مزمن تنفس با اکسیژن لازم است خصوصاً اگر به مرحله سیانوز رسیده باشد.

داروهای متسع کننده برونشها به صورت ائیرسل (استنشاقی) در هنگام حملات حاد و سخت نافع است معالجه و درمان این بیماری با داروهای گیاهی اثرات نیکوئی داده است. زیرا داروهای انتخابی گیاهی همان خاثیت داروهای شیمیائی فوق را دارا می باشند و در بعضی موارد اثر شایان توجهی از معالجه با گیاهان دیده می شود.

دستورات مفید

مبتلایان به آسم یا تنگ نفسی نبایستی بلافاصله بعد از غذا آب بنوشند و پس از 2 ساعت بهتر است آب مصرف نمایند.

در نوشیدن آب نبایستی افراط کنند و تقلیل شرب لازم است.

نبایستی بلافاصله پس از صرف طعام به خواب روند، اگر بتوانند در روز خواب نروند بهتر است. مالیدن سینه و پهلوها با کف دست و با یک خولهای به صورت ماساژمفید است.

این عامل در حکم بادکش است و اگر محل گفته شده را با کوبیده و نرم شده کف دریا ماساژ دهند بهتر است در صورتیکه از ماساژ ناراحت شوند می توان محلهای مذکور را با روغن یاسمین یا روغن گل شب بو ماساژ داد و مالش بایستی به تدریج از ملایم شروع شده، کم کم با قوت بیشتری ادامه داده شود. جوشانده درمنه ماساژ خوبی می باشد.

ریاضت مفید است اما در ابتدا به آهستگی سپس به تدریج آن را قوی تر می کنند و بهتر است غذا را بعد از ریاضت صرف نمایند این ورزش و ریاضت را بایستی روزانه به مدت کمی ادامه دهند و بهتر است که بیمار آسمی، این عمل را از ابتدای بیماریش شروع نماید تا عادت کند، مبتلایان به تنگ نفس باید از یبوست طبع بپرهیزند و با خوردن ملینات طیع را لینت دهند از غذاها و داروهائی که باعث زیاد شدن ادرار می گردند بپرهیزند زیرا باعث سفت شدن خون و اخلاط درون ریه می گردد.

هواهی بسیار سرد و بسیار گرم برای ریه مصر است مزاج بیمار گرم و یا بیمار مبتلا به تب باسد هر چه زودتر در رفع آن بکوشند و از نسخه زیر استفاده کنند.

نسخه: گل بنفشه 10 گرم، عصاره شیرین بیان 10 گرم، غاریقون 5 گرم، کتیرا 5 گرم، همه را نرم کوبیده روزی سه قاشق مربا خوری میل ویا اینکه پس از نرم کبیده شدن، داروها را در 200 گرم عسل ریخته مثل بالا صرف کنند.

 و نسخه های گیاهی  دیگر و مؤثر که باید اول مزاج خود را مشخص و در شرح حال آسم خود را تعریف کنید به شما ارائه خواهد شد.

 

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و...راه اندازی شد  


دسته ها :
X