ارزش نماز دراعمال

 

حضرت محمد صلي الله عليه وآله فرمودند:

كسي كه نماز را عمدا بدون عذربه جا نياورد تا وقتش بگذرد،اعمالش ازبين مي رود،سپس فرمود:فاصله بين بنده وكفر ترك نماز است.

بحارالانوار جلد82صفحه202


برچسب‌ها: وقت نماز - اسرار نماز
      پنج شنبه دهم 12 1391  11:49 بعد از ظهر

اضافه كردن نمازها

امام صادق عليه السلام فرمودند:

هنگامي كه ماه رمضان فرا مي رسيد،رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم به نماز خوداضافه مي كرد.من نيز به نمازهاي خود مي افزايم، پس شما هم بيفزائيد.

تهذيب الاحكام60:3


برچسب‌ها: سنت پيامبر(ص) - وقت نماز
      جمعه بیست و هفتم 11 1391  7:44 صبح

فلسفه ي اوقات نماز از منظر پيامبراكرم صلي الله عليه وآله

 

عده اي يهودي ، پيش پيامبر اكرم ( صلي الله عليه و آله ) آمده و عالم ترين آنها ، مسائلي را سؤال كرد ، از جمله سؤال كرد كه : چرا خداوند عزوجل ، اين نمازها را در پنج نوبت در شبانه روز واجب نموده است ؟ رسول خدا ( صلي الله عليه و آله ) فرمود... اما وقت ظهر : براي آن است كه آفتاب به حلقه اي كه در وسط آسمان است وارد مي گردد ، در اين موقع فرشته اي كه در عرش خدا است به حمد الهي مشغول مي گردد و خدا بر من صلوات مي فرستد و خدا واجب كرد بر من و امتم در اين وقت نماز را همان طور كه در قرآن مي فرمايد : « نماز را از موقع ظهر تا سياهي شب به جا آورم و در اين ساعت است كه در روز قيامت عبور به جهنم مي نمايند و هر مؤمني كه در اين وقت در سجده يا ركوع يا قيام نماز باشد ، خداوند بدنش را بر آتش حرام مي كند» . اما نماز عصر : اين نماز در ساعتي است كه حضرت آدم از درخت ممنوعه خورد و خدا او را امر به خروج از بهشت نمود و دستور داد او و فرزندانش تا قيامت اين نماز را بخوانند و بر امت من نيز واجب نمود و از محبوب ترين نمازها پيش خدا است و به من امر كرد كه از ميان نمازها به نماز عصر توجهي بيشتر نمايم . اما نماز مغرب : در ساعتي است كه خدا توبه ي آدم را در حالي كه فاصله بين خوردن از درخت ممنوعه تا توبه كردن او سيصد سال بوده ، قبول نمود و در روزهاي آخرت هر روز مثل هزاران سال است و از وقت عصر تا عشاء آدم سه ركعت خواند ، يك ركعت براي خطاي خود و يك ركعت براي خطاي حواء و يك ركعت به عنوان توفيق توبه ، لذا خدا سه ركعت بر امت من در مغرب واجب نموده كه در اين ساعت ، دعا مستجاب مي شود و خدا وعده فرموده كه هر كه در اين ساعت از او بطلبد ، مستجاب نمايد . اما نماز عشاء : براي قبر يك نوع ظلمت است و روز قيامت نيز يك نوع تاريكي دارد . خدا مرا و امتم را امر كرده به نماز عشاء ، تا تاريكي قبر به روشنايي تبديل شده و به من و امتم عطا كند نورانيت در موقع عبور از پل صراط و هيچ گامي قدم بر نمي دارد به سوي نماز عشاء مگر اين كه خدا بدنش را بر آتش حرام مي كند و نماز عشاء قبل از من بر پيامبران گذشته نيز واجب بوده است . اما نماز صبح : چون خورشيد طلوع كند ، بر شيطان نيز طلوع مي كند ، پس خدا مرا امر كرد تا قبل از طلوع خورشيد ، نماز صبح را به جا آورم و قبل از اين كه كافري براي خورشيد سجده كند ، امت من براي خدا سجده كنند و هر چه زودتر از طلوع خورشيد نماز صبح گزارده شود نزد خدا محبوب تر است و نماز صبح نمازي است كه هم ملائكه شب و هم ملائكه روز بر آن شاهد هستند


برچسب‌ها: سنت پيامبر(ص) - وقت نماز - اسرار نماز
      چهارشنبه بیست و پنجم 11 1391  7:20 صبح

اذان با صداي بلند

امام صادق عليه السلام فرمودند:

هنگامي كه وقت نماز مي شد،رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم به بلال مي فرمودند:بالاي ديوار برو وبا صداي بلند اذان بگو.

الكافي307:3


برچسب‌ها: كيفيت نماز - وقت نماز
      جمعه بیستم 11 1391  5:52 صبح

آهسته خواندن نافله روز،بلندخواندن نافله شب

 

امام صادق عليه السلام فرمودند:سنت اين است كه نمازهاي نافله روز آهسته ونمازهاي نافله شب بلندترخوانده شوند.

تهذيب الاحكام289:2


برچسب‌ها: كيفيت نماز - سنت پيامبر(ص) - وقت نماز
      سه شنبه هفدهم 11 1391  7:2 صبح

وقت نماز

عايشه گويد:

رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم با ما سخن مي گفت ومانيز با آن حضرت صحبت مي كرديم،اما همين كه موقع نماز مي شد، حالتي به پيامبر دست مي داد كه گويي نه اوما را مي شناسد ونه ما اورا مي شناسيم.

بحارالانوار258:84

عدة الداعي:152

اسرارنماز


برچسب‌ها: وقت نماز
      دوشنبه شانزدهم 11 1391  7:9 صبح

X