دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11125
تعداد نوشته ها : 3
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
کوزوو در ۱۸ فوریه ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. اعلام استقلال این سرزمین باعث اختلاف و دودستگی کشورها شد . برخی از کشورها هم چون جمهوری فدرال آلمان و ایالات متحده آمریکا و بریتانیا کبیرانگلستان استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته و برخی دیگر مانند فدراسیون روسیه، یونان، صربستان و بلغارستان از به رسمیت شناختن کوزوو مستقل خودداری کردند.کوزوو پس از اعلام استقلال یکجانبه نام خود را از اقلیم کوسوو به جمهوری کوزوو تغییر داد.

تاریخ کوزوو

کوزوو در ابتدا قسمتی از آلبانی بود. در سال ۱۳۸۹ میلادی توسط مراد اول به امپراتوری عثمانی ملحق شد. بعدها در حکومت عثمانی جزئی از «استان آلبانی» گشت. بعدها از استان آلبانی جدا شد و به امپراتوری صرب‌ها داده شد. قبل از شکست عثمانی در خلال جنگ جهانی اول، آلبانی و کوزوو به یکدیگر ملحق شدند و تحت قیومیت ایتالیا قرار گرفتند.پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۶۴ «اقلیم کوزوو» به یوگسلاوی ضمیمه شد و خودمختار شد. در سال ۱۹۸۹ حکم خودمختاری کوزوو لغو شد و اعتراضات مردمی در کوزوو آغاز شد. درسال ۱۹۹۲ ابراهیم راگوا رئیس حزب اتحاد دموکراتیک کوزوو دولت در سایهٔ کوزوو را تشکیل داد.درسال ۱۹۹۹ ناتو به حمایت از اقلیم کوزوو برخاست و با نیرویی ۱۷٬۰۰۰ نفری کوزوو را اشغال کرد. از آن به بعد اقلیم کوزوو تحت قیومیت سازمان ملل درآمد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال نمود.

ترکیب نژادی کوزوو

در کوزوو آلبانیایی ها با 90% اکثریت و صربها با 5% و بقیه نیز با ۵% اقلیت را تشکیل می دهند.

اسلام در کوزوو

90%مردم کوزوو مسلمان هستند.

صرب های کوزوو

صرب ها در نواحی شمالی زندگی می کنند و ۵% از کل جمعیت را شامل می شوند وزبان صربی نیز رسمی است.درمناطق شمالی کوزوو دینار صربستان استعمال می شود.

کاری از بهروز جعفری

با تشکر از همکاری سایت دانشنامه ویکی پدیا(فارسی)

برای برداشت ذکر منبع الزامی است در غیر اینصورت نویسنده راضی نیست!

دسته ها : عمومی
دوشنبه سیم 10 1387
X