نويسنده : topol69 - ساعت 16:27 روز سه شنبه 1391/1/29

ساعت های آفتابیساعت های آفتابی: نمایانگر حرکت وضعی زمین

روزگاری بود که بشر برای تعیین وقت از ساعت آفتابی استفاده می کرد. در آن ایام ساعت های آفتابی در قصرها و معابد سراسر جهان ارج و قرب خاصی داشتند. اما امروزه ساعت آفتابی درچیزی در حد ایزار تزئین باغ ها و نمای بناهاست.

منجمان قرن های گذشته به کمک ساعت های آفتابی اطلاعات زیادی درباره ی چگونگی حرکت های موجود در منظومه ی شمسی کسب می کردند و ماهم می توانیم از این مکان بی بهره نمانیم ساعت آفتابی در وهله ی نخست برای نمایاندن گذشت زمان طراحی می شد که با تنظیم و نصب صحیح به خوبی از عهده ی این کار بر می آید. منجمان متوجه شدند این ابزار که پیشگام ساعت مکانیکی و تقویم خورشیدی بود قابلیت اندازه گیری های بسیار پیچیده تری را در بر دارد. اولین چیزهایی که منجمان توانستند روی ساعت آفتابی بخوانند پدیده های فصلی مثل انقلابین، اعتدالین و مسیر حرکت ظاهری خوشید بر مبنای طول راستا و حرکت های سایه در ساعت آفتابی بود.

ساعت آفتابی و و خویشاوند نزدیکش ذات الخلق بر معلومات جغرافیایی بشر هم افزوده اند منجمان خیلی بیشتر از جغرافی دانان به نقشه برداری توجه کردند و مفهوم عرض و طول (مختصات نقاط روی کره که در نجوم و جغرافیا به یک صورت مطرح می شود) را پدید آوردند به وجود قطب های شمال و جنوب دایره های شمالگان و جنوبگان، استوا مدارهای رأس السرطان و رأس الجدی پی بردند .در آن هنگام عبور پای جغرافی دانان و کاشفان به این نقاط نرسیده بود.

منشأ دقیق ساعت آفتابی معلوم نیست. هرودوت تاریخ نگار یونانی که در قرن پنجم پیش از میلاد می زیست به وجود ساعت آفتابی در شهر باستانی بابل (واقع در بین النهرین) اشاره کرده که عجیب هم نیست ،زیرا بابلی ها به رصد آسمان علاقه ی زیادی داشتند. احتمالاً دستاورد مهم نجوم بابلی، یعنی کشف دوره ی تناوب 6/18 ساله ی گرفت های ماه و خورشید مدیون استفاده از ساعت آفتابی است.


اصول ساعت های آفتابیاصول حاکم بر همه ی ساعت های افتابی خیلی ساده تر از آن است که اغلب مردم فکر می کنند و هدف این مقاله آن است که این اصول را توضیح دهد و برخی فرمول های مفید را عرضه کند. امیدواریم این مقاله شما را تشویق کند تا چند ساعت آفتابی آزمایشی برای خودتان درست کنید. هیچ لزومی ندارد که این ساعت های آفتابی پیچیده و دائمی باشند. آن ها می توانند موقتی باشند. آزمایش با طرح های ساده، جالب است و بسیار خوشایند است که ببینیم ابزارهای ساده ای که ساخته ایم زمان را با دقت نشان می دهند. شاید این ما را به ساختن ساعت های آفتابی دیگر با مصالح دائمی تری بکشاند. استفاده از وسایل طبیعی برای نشان دادن مفهومی بنیادی مثل زمان بسیار جذاب است. این پند را هم هرگز فراموش نکنید

«ایام عزیزعمر، دریاب!»نخستین اصول

برای این که دریابیم ساعت های آفتابی چطور کار می کنند باید چرخش زمین و مدار آن به دور خورشید را در نظر بگیریم.

زمین حول محوری گذرنده از قطب شمال و قطب جنوب می چرخد و در 23 ساعت و 56 دقیقه و 1/4 ثانیه یک دور کامل می زند. همه ی نقاط روی زمین هم طی این مدت یک دور کامل می زنند. باید بفهمیم چرا طول شیانه روز که 24 ساعت است به اندازه یک دور چرخش زمین نیست. زمین همچنین در مداری حول خورشید در فاصله ی تقریبی 150 میلیون کیلومتر می گردد. در طول یک سال مدار کامل را طی می کند و صفحه ی حرکت آن صفحه ی دایرةالبروج نامیده می شود. محور چرخش زمین همیشه در یک راستا باقی می ماند.

هر روز زمانی را که خورشید در بالاترین نقطه در آسمان دیده می شود «ظهر» می نامیم. همه ی مکان های روی یک نصف النهار ظهر مشترکی دارند. در هنگام ظهر نصف النهار ما بخشی از سطح زمین است که درست رو به روی خورشید قرار داد.

زمان را روی زمین از ظهر یک روز تا ظهر روز بعد اندازه می گیریم. این مدت زمان به 24 ساعت مساوی تقسیم می شود. چون زمین به اندازه 365/1 مدار خود را هم در 24 ساعت می پیماید. باید کمی بیشتر از یک دور هم بگردد تا دوباره درست رو به روی خورشید قرار بگیرد.

میانگین زمان انجام این کار 3 دقیقه و 9/55 ثانیه است. به همین دلیل طول شبانه روز به اندازه ی زمان چرخش زمین به دور خودش نیست.cloudlove

topol69

cloudlove

http://cloudlove.tebyan.net/default.aspx

CLOUD LOVE

CLOUD LOVE

CLOUD LOVE

<-BlogAbout-> سلام به همه بر و بچه هايي كه راهشون رو گم كردن و سر از وبلاگ من در آوردن.سعي كردم تو اين وبلاگ چندتا موضوع مختلف بذارم تا بدرد همه بخوره.اميدوارم دست خالي بيرون نريد. با تشكر

CLOUD LOVE

قالب پرشین بلاگ

قالب پرشين بلاگ

قالب وبلاگ

Free Template Blog

X