معرفی وبلاگ
شیراز را به تخت‌جمشید و حافظیه و شاهچراغش می‌شناسیم، یزد را به بادگیرهای سرو مانندش، اصفهان را به زنده‌رود كم‌آبش، به میدان نقش جهان دود گرفته و به چهل‌ستون شگفتش و تبریز را هم به بازار رویایی‌اش؛ اما بسیاری از دیدنی‌های این شهرها پشت برخی ناشناخته های میهن عزیزمان پنهان شده‌ است. این جاذبه‌ها گاهی آنقدر شگفت‌ است كه نه‌تنها با جاذبه‌های مشهور آن قدرت برابری دارد، بلكه بسیاری از آنها كهن‌تر و عظیم‌تر و زیباتر هستند. سعی داریم تا شما را با این جاذبه ها آشنا سازیم.
شخصیت ها
موضوعات مطالب
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 122963
تعداد نوشته ها : 526
تعداد نظرات : 33
Rss
طراح قالب
بـــــوق بــــــــوق ایران
آذرشك؛ يخچالي طبيعي در دل كوير
 
آذرشك يكي از مكان هاي تفريحي شهرستان مهريز است كه در فاصله 13 كيلومتري اين شهر قرار دارد. با توجه به اينكه منطقه آذرشك بسيار سرسبز و داراي چندين چشمه طبيعي است، چشم هر بيننده اي را به خود جلب مي كند و كساني كه تنها يك بار به اين منطقه سفر كرده باشند، ترجيح مي دهند تمام روزهاي تعطيل تابستان خود را در آذرشك سپري كرده و از خنكاي مطبوع آن بهره مند شوند.
يخچال طبيعي آذرشك در برخي فصول تابستان هم پوشيده از برف است و همين يخچال هاي طبيعي منطقه را گرماي سوزان كوير به ويژه در ماه هاي خرداد تا مرداد در امان مي دارد.
آذرشك از درختان ميوه بسياري نظير گردو، بادام همچنين درختان سپيدار و انوع سيفي جات نيز بهره مند است و دره هاي آن مملو از اين درختان است.
 
 
 
 
  زيره دره آذرشك نيز بسيار معروف است و در فصل برداشت زيره عده زيادي به اين منطقه سفر مي كنند.
در گذشته هاي دور، در اين منطقه درختان زرشك بسياري وجود داشته است و به علت كيفيت بسيار بالاي زرشك آن، اين منطقه را آذرشك ناميده اند.
 
 
 
" آ " كه در ابتداي زرشك آمده به معني بهتر و خوبتر است اما كم كم با گذشت زمان به نام آذرشك تغيير يافته است.
منطقه آدرشك يكي از بهترين مناطق كوهستاني استان يزد است و ويژگي هاي طبيعي منحصر به فردي را داراست.

 
پوشش گياهي بسيار غني، گونه هاي با ارزش حيات وحش و يكي از بهترين و سبكترين آبهاي كوهستاني در اين منطق وجود دارد


ويژگي اصلي آن وجود قله خشن و فني ميل فرنگي با ارتفاع 3908 متر است كه از جمله قله هاي فني استان يزد به شمار مي رود و صعود آن محكي براي سنجش سطح آمادگي كوهنوردان يزدي است به گونه اي كه تاكنون صعود زمستانه اي بر آن صورت نگرفته است.


 
آذرشك امسال نيز چشم به راه طبيعت دوستان است تا در گرماي تابستان، خنكايي مطبوع را تقديم آنها كند


منبع: خبرگزاري مهر
موضوع : يزد
جمعه 1391/3/12
X