معرفی وبلاگ
ایران تونگین ولعل دنیاهستی//ایران توفریبنده وزیباهستی نام تونکوست چون کهن ایرانی//تاریخ خجسته یل وشیرانی// مهدهنری نقش جهان درگاهت//شیرازوسپاهان اثرزیبایت// هرکس گذرش درتورسدمی بیند//ازشاخه زیبات گلان می چیند// هردم که نظردررخ توبنماید //مدهوش تووجلوه کویت باشد// آثارتوزیباونکودرهمه جاست//هرشهربه آثارخوشت می نازد// مهمان چوبه این نغمه سرا بازآید//درکوی توگرددبری ازغم یادش// اثرمدیروبلاگ محمدعلی حاجیان
دسته
لرنيگ سنترمرجع تخصصي آموزش هاي وب
رابين وب آموزش برنامه نويسي وب
وبلاگ آي كامپ
آموزش ويديويي فتوشاپ،فلش و...............
Cg TV
قوي ترين و بهترين سايت آموزشي كشور
ايران سرزمين – آموزش طراحي صفحات وب
سايت تخصصي آموزش جاوااكسريپت،وب وطراحي
ايران سرزمين
بوق بوق ايران
ايران شناسي
ايرانگردي
ايران هميشه جاويدان
پايتخت فرهنگي جهان اسلام
ايرووون
4چشم
ميهن ما
توريسم ايران
هنرصنايع دستي وخانواده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1016395
تعداد نوشته ها : 2866
تعداد نظرات : 130

JavaScript Codes
Rss
طراح قالب

...دره‌اي است در ميان كوه نشابور و طوس، و چون از نشابور به طوس شوند، راه بر سر اين دره بود و آبي بس زلال در آن دره فرود آيد و در رود نشابور شود...

اگر مي‌خواهيد در يك سفر، هم آثار تاريخي ببينيد، هم از زيبايي‌هاي طبيعت لذت ببريد، هم با صنايع‌دستي منحصربه‌فرد ايراني آشنا شويد و هم دست پر از سفر برگرديد، ما هم مثل «عطار نيشابوري» در «تذكره‌الاوليا»، روستاي «خَروْ» نيشابور را به شما پيشنهاد مي‌كنيم.

روستايي تاريخي با محله‌هايي قديمي به نام‌هاي «خروعليا» و «خرو سفلي» كه جاذبه‌هاي طبيعي شامل آبشارهاي زيبا و باغات مفرحي دارد. در بافت تاريخي روستاي خرو، مي‌توانيد معماري صدسال پيش ايران را از نزديك ببينيد. ارتفاعات سرسبز خرو و آبشارهاي روستا هم گوشه‌اي از طبيعت ديدني كوهپاپه بينالود را به نمايش مي‌گذارند. فصل بهار، يكي از بهترين فصل‌ها براي رفتن به اين روستاي تاريخي است.

 

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/18.jpg

 

 
روستاي خرو
 
 
روستاي خرو
 
روستاي خرو
 
 

 

 
 

 

پله پله با خرو
روستاي پلكاني و زيباي خرو در نيشابور، به آلوهايش معروف است، آن قدر كه لقب پايتخت آلوي ايران را از آن خود كرده است. اين روستاي تاريخي با آبشارها و باغ هاي زيبايش، يكي از معروف ترين روستاهاي خراسان رضوي است.


احتياط از سيل
در فصل‌هاي بارندگي، هميشه مراقب سيلاب‌ها باشيد. در اين فصل‌ها حتي در آفتابي‌ترين آسمان‌ها هم ناگهان مي‌توان شاهد بارش باران سيل‌آسا بود، بنابراين از چادر زدن در كنار رودخانه خرو پرهيز كنيد. يادتان باشد كه حتما قبل از ورود به باغ‌ها از صاحبان‌شان اجازه بگيريد.

 

در دامنه تاريخ

مسير رسيدن به روستاي خرو بسيار ساده است. اين روستا بسيار شناخته‌شده است و مي‌توانيد با وسيله نقليه شخصي يا عمومي خود را به آنجا برسانيد
خودروي شخصي: از مشهد به نيشابور، 20 كيلومتر مانده به شهر، به ابتداي راه خرو مي‌رسيد كه در سمت چپ جاده قرار دارد. از حاشيه جاده تا روستا 6 كيلومتر راه است.

وسيله نقليه عمومي: براي رسيدن به اين روستا مي‌توانيد از سواري‌هايي استفاده كنيد كه در «پنجراه» نيشابور صف كشيده‌اند تا مسافران را به روستاي خرو برسانند. كرايه هر نفر تا خرو،  750 تومان است.ايستگاه ميني‌بوس‌هاي خرو هم در حاشيه «ميدان بار» نيشابور است. مي‌توانيد با 350 تومان، در عرض نيم ساعت، به خرو برسيد.

 

پلكاني در بهشت

روستاي خرو طبيعت زيبايي دارد و مي‌توانيد از ارتفاع، باغ‌هاي روستا را ببينيد.

در روستا: خرو، روستايي پلكاني است. دورنماي اين روستا و باغ‌هاي سرسبز آن از تپه‌هاي اطراف، قاب خوبي براي عكاسي است. 
آبشارها: خرو 2آبشار دارد؛ آبشار «رودميان» كه آب رودخانه رودميان را به رودخانه خرو و روستا مي‌رساند و آبشار «ششو» كه حاصل پيوند 6 رود كوچك به يكديگر است.
ييلاق: يك راه پيچ در پيچ كوهستاني، روستاي خرو را به ييلاقات جنوبي بينالود مثل «زِشك» و «دهبار» وصل مي‌كند. اگر اهل كوهنوردي‌هاي سبك و پياده‌روي هستيد، مي‌توانيد در يك برنامه چندساعته از مسير كوهستاني خرو با طبيعت ديدني بينالود از نزديك آشنا بشويد.

 

پايتخت ميوه ها

روستاي خرو نيشابور، پايتخت آلوي ايران است و مي‌توانيد اين سوغات ارزشمند را از آنجا تهيه كنيد.

در هر فصلي از سال مي‌توانيد از اهالي روستا، آلو بخريد. آلوي تازه البته محصول مهرماه است. امسال هر كيلو آلو در خرو، به قيمت 5هزار و 800 تومان به فروش مي‌رسيد.

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/11.jpg

rostaye kharv (4)
 
rostaye kharv

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/1.jpg

 

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/9.jpg

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/2.jpg

http://negah.irib.ir/assets/uploads/pic/1610/1.jpg

 

علاوه بر آلو، ريواس خرو هم معروف است. اگر در ارديبهشت‌ماه گذرتان به خرو افتاد، طعم ترش و شيرين ريواس‌ها را از دست ندهيد. هر كيلو ريواس تازه در روستاي خرو بين هزار تا 2 هزار تومان است.  اهالي خرو از ريواس، شربت هم مي‌گيرند كه آن هم علاقه‌مندان فراواني دارد.
قاليچه‌هاي دستباف و سبدهاي حصيري از ديگر سوغاتي‌هاي روستاي خرو هستند.


كوچه‌ باغ‌هاي خاطره

براي اقامت در محله‌هاي روستاي خرو مي‌توانيد روي خانه‌ها و خانه‌باغ‌هاي اجاره‌اي اهالي روستا حساب كنيد. اجاره يك شب خانه‌باغ‌ها، بين 20 تا 50 هزار تومان است. در فصول گرم‌تر سال هم مي‌توانيد در حاشيه باغات اطراف روستا چادر بزنيد. اگر هم دوست داريد، مي‌توانيد به نيشابور رفته و شب را در هتل‌هاي آنجا بگذرانيد.rostaye kharv (14)
 
rostaye kharv (18)
 
rostaye kharv (15)
 

تصاوير پاييزي روستاي خرو

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(11).jpg

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(8).jpg

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(13).jpg

http://www.tabas.me/images/phocagallery/kharv/thumbs/phoca_thumb_l_rostaye%20kharv%20(10).jpg

rostaye kharv (17)

 

يکشنبه سوم 2 1391 1:51
X