• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 833
 • دوشنبه 1383/10/14
 • تاريخ :

پروین: در صورت عدم راهیابی به جام جهانی 300 سال عقب گرد خواهیم داشت

حاضرم به خاطر موفقیت تیم ملی، پرسپولیس ضرر کند


اولین جلسه خبرگان فوتبال در محل فدراسیون تشکیل شد تا پیشکسوتان بنام این رشته به بحث و تبادل نظر در خصوص آینده ملی فوتبال کشورمان بپردازند. علی پروین هم اتفاقاً جزو مدعوین این جلسه بود که ظاهراً حضور فعالی هم در این خصوص داشته است. در این ارتباط طی تماسی با پروین شنونده اظهار نظرهایش در خصوص روند این جلسه بودیم.

علی آقا به نظر شما این جلسات تا چه حد در آینده تیم ملی نقش دارد؟

برگزاری این جلسات بسیار مفید است زیرا استخوان خردکرده های فوتبال کشور با جمع شدن دور هم می توانند راهکارهای عملی را برای رشد تیم ملی و کلاً فوتبال ملی ارائه دهند تا هم مسیر حرکت تیم های ملی روشن تر از گذشته شود و هم موانع در راه پیشرفت شناسایی شوند.

پس شما برگزاری این جلسات را مثبت می دانید؟

قطعاً! یکی دیگر از اهداف مهم این جلسات وفاق و همدلی میان اهالی فوتبال است. زمانی که ما یکدل و یکصدا باشیم دیگر کسی آرزوی باخت تیم ملی را نمی کند و در خفا اسباب عدم نتیجه گیری را فراهم نمی آورد. فوتبال ما از جنجال و حاشیه ضرر می کند پس ما باید سعی کنیم در هر صورت از این مسائل دوری نماییم. حالا با برگزاری این گونه جلسات یا... هدف رشد فوتبال است.

شما موافق تعطیلی لیگ به خاطر تیم ملی هستید یا خیر؟

در صورتی که تعطیل شدن لیگ در رشد تیم ملی تأثیرگذار باشد من جزو موافقان تعطیلی لیگ هستم البته پرسپولیس از این قضیه ضرر خواهد کرد زیرا تیم ما اکنون در اوج آمادگی قرار دارد اما راهیابی و صعود به جام جهانی باعث سربلندی کل فوتبال ماست. زمانی که بحث تیم ملی در میان باشد، آبی و قرمز رنگ می بازد.

اما شاید بعضی ها در مقابل این جریانات موضع بگیرند؟

اگر کسی خواهان رشد واقعی فوتبال باشد هرگز سد راه موفقیت تیم ملی نخواهد شد مگر اینکه اهداف دیگری در بین باشد. ما در صورت صعود به جام جهانی خریداران زیادی را برای بازیکنانمان در اروپا و آمریکا خواهیم داشت ضمن اینکه یک بار دیگر در دنیا بر سر زبانها می افتیم پس چه دلیلی دارد که موضع گیری بیهوده کنیم.

خوشحالیم که شما جزو حامیان سرسخت تیم ملی هستید.

من قول می دهم برای سربلندی تیم ملی از هر کاری دستم بربیاید دریغ نکنم. پروین و پرسپولیس حامی تیم ملی در هر شرایطی هستند. این را فراموش نکنید.

دوست داریم تبعات عدم صعود به جام جهانی را از زبان شما بشنویم.

در یک کلام 300 سال عقب گرد خواهیم داشت در آن صورت نه لیگ برتر جذابیت دارد و نه هیچ رقابت دیگری. ما باید صعود کنیم.

نظر شما راجع به حریفان تیم ملی چیست؟

به نظر من سخت ترین حریف ما در این مرحله بحرین است.

اما خیلی ها ژاپن را مدعی صعود می دانند.

نه، اشتباه نکنید در حال حاضر ایران و بحرین در اوج آمادگی قرار دارند و جزو مدعیان اول صعود خواهند بود. فکر می کنم با این شرایط ژاپن شانسی برای صعود ندارد اما بحرین در ردیف تیمهایی است که بسیار سخت امتیاز می دهد. ما در صورت شکست بحرین بدون مشکل به جام جهانی می رویم پس اینکه روی تیم ژاپن و بازیکنانش زوم کنیم اشتباه است. این مسئله را گذر زمان ثابت خواهد کرد.

اکثر کاشناسان قدم اول را مهمترین مرحله صعود می دانند.

من هم به این مسئله اعتقاد دارم در صورتی که قدم اول را محکم برداریم و در بند اما و اگر نباشیم مشکلی در ادامه راه نخواهیم داشت.

نظرات خبرگان فوتبال در این مورد چه بود؟

یکی از دوستان حاضر در جلسه نظری داد که بسیار به دلم نشست. به نظر من هم باید سه کمیته مجزا در فدراسیون تشکیل شود و هر کمیته مسئولیت بررسی نقاط قوت و ضعف یکی از حریفان این مرحله ما را برعهده بگیرد. وقتی ما درخصوص حریفانمان تحقیق و تفحص بیشتری کنیم طبیعی است که با چشمان باز به مصاف آنها می رویم و در آن صورت موفقیت بیشتری خواهیم داشت.

آیا دراین جلسه انتقادی در مورد تیم ملی مطرح نشد؟

بعضی از دوستان نسبت به ساختار خط دفاعی تیم ملی و بازیکنان این خط ایراداتی گرفتند که به نظر من این انتقادات سازنده بود.

شما هم دفاع تیم ملی را ضعیف می دانید؟

به هر حال من هم نظرم را در این خصوص اعلام کردم که امیدوارم گوش شنوایی برای آن وجود داشته باشد.

آیا بهتر نبود برانکو ایوانکوویچ، سرمربی تیم ملی هم به عنوان همین گوش شنوایی که اظهار داشتید دراین جلسه حاضر می شد؟

خیر، برانکو باید در این روزهای حساس فکرش آزاد باشد تا بتواند بدون دغدغه کارش را انجام دهد. فکر می کنم در این خصوص بهتر است نظرات خبرگان را به برانکو انتقال دهند و آن وقت سرمربی تیم ملی در مورد اعمال این نظرات تصمیم بگیرد چرا که سرمربی هر تیم در مورد نحوه هدایت فنی تیمش کاملاً مختار است.

حرف آخر؟

به عنوان حرف آخر باز هم مثل ابتدای صحبتهایم از وفاق و همدلی میان اهالی فوتبال صحبت می کنم زیرا در آن صورت است که موفق خواهیم بود.

UserName