• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 10253
 • پنج شنبه 1383/10/3
 • تاريخ :

طرحی برای سقف

  

هنگامی كه استادكاران ماهر و خوش قریحه دنیای كهن یكی پس از دیگری در گذشتند، بر جزییات برجسته سقف ها نیز همین رفتت. احیای عناصر معماری در مواد مدرن، مانند تركیبات رزین و وینیل، شركت هایی را كه پوشش هایی برای دیوارها می سازند، بر آن داشته تا چنین جزئیاتی را در كاغذ دیواری ها كه به آسانی می شود روی آنها كار كرد، طراحی كنند.

امروزه بسیاری از كتاب هایی كه درباره دیوارپوش ها هستند، ترنج های سقفی و دیگر الگوهای موزون را نیز ترسیم می كنند كه برای طراحان بسیار سودمند خواهد بود. اگر یك طراح ، الگو یا ترنج دلخواه خود را نیابد، می تواند طرح مناسبی را از درون یك الگوی بزرگتر از دیوارپوش ها برگزیند و جدا كند. هنگامی كه برای سقف به بیش از یك ترنج نیاز باشد، می توان كل سقف را با همان الگوی به كار رفته در دیوارها یا با آمیزه ای از الگوها زینت بخشید. البته اگر سقف با همان یك الگو پوشانده شود، كل اتاق واقعاً بزرگتر به نظر می رسد و نیز با كم كردن تضادها، محیط های كوچك ، بزرگتر جلوه می كنند.

معمولاً معماران داخلی از این پدیده بصری بهره می گیرند. بدین ترتیب، اگر سقف و دیوارهای اتاق خوابی كوچك را با كاغذ دیواری هایی كه طرح یكسان دارند، بپوشانید، فضا بزرگتر از حالتی به نظر می رسد كه سقف را رنگ كنید یا الگوهای متفاوتی را برای سقف و دیوار به كار برید.

حاشیه های متوازن را می توان برای پیرامون سقف به كار گرفت تا از این طریق حظ بصری حاصل آید. اتصال گوشه ها باید چنان باشد كه همان جزییات الگوی حاشیه ها را به دست دهند. بر پایه این شیوه می توان جلوه ای حرفه ای پدید آورد.

اگر خودتان بخواهید سقف بزرگی را با كاغذ بپوشانید، كاری بسیار هراس انگیز خواهد بود. احتمالاً این فكر كه باید با یك تكه كاغذ چسبناك كه از سقف آویزان است، كار كنید و در همین حال، از گوشه ای به گوشه دیگر بروید، آب سردی بر شعله اشتیاق تان خواهد ریخت.

بی تردید، دشوار است كه دائم از نردبانی بالا و پایین بروید و آن را به جلو هل بدهید و در این میان ، كاغذی را كه به سقف چسبانده اید، با دست فشار دهید.

اگر برای اولین بار است كه این كار را انجام می دهید، بهتر است از سقف یك حمام كوچك شروع كنید؛ و البته چه خوب است كه كسی باشد تا به شما كمك كند و چند كلمه تشویق آمیز نیز بشنوید. همچنین، در این كار، نردبان های تاشو كمك می كنند كه برخی از مشكلات حل شوند.

هر چند اگر به جای تجربه، به دنبال نتیجه مطلوب باشید، منطقی تر است كه یك نصاب حرفه ای را بر این كار بگمارید ( چون او به سادگی با نردبانش در اتاق راه می رود! ) پوشاندن سقف ها با كاغذهای مخصوص، شیوه ای است در تزیین كه سراسر درون خانه را جلوه ای زیبا می بخشد.

ترنج و لوستر

  

وقتی یك ترنج برای جای چراغ اتاق در نظر گرفته می شود، جای آن را به سادگی می توان روی سقف تعیین كرد. اما برای اتاقی كه لوستر مركزی ندارد، دكوراتور باید سقف را اندازه گیری كند تا فواصل اطراف مساوی در بیایند.

اتاق های مستطیل شكل هم مانند اتاق های مربعی برای آویز لوستر مناسب اند. برای جاهایی با سقف های باریك و دراز ( مثل راهرو) یك سری آویز لوستر ( عموماً تعداد فرد: مثل 3 تا ، 5 تا ) مناسب تر است.

از لحاظ بصری مناسب تر است كه یك آویز بزرگ در وسط و تعدادی آویز كوچك در اطراف سقف باشد؛ یا ( در مورد آویز5 تایی) یك در میان كوچك و بزرگ باشند.

  چگونه می توان با تزیین در و پنجره ها به خانه ی خود جلوه ببخشیم ؟ 

 برای زیباتر كردن دكوراسیون منزل از چه رنگهایی استفاده كنیم؟ 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName