• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1688
 • چهارشنبه 1383/10/2
 • تاريخ :

گفت‌وگوی فیفا با مرد سال فوتبال جهان:

باور كردنی نیست!
آرزوی قهرمانی‌ با بارسلونا و برزیل


ویژگی‌های رونالدینیو فراموش نشدنی است. از لبخند زیبا تا انرژی تمام نشدنی‌اش، بهترین بازیكن سال 2004 فیفا، قهرمان هواداران بارسلونا است.

رونالدینیو پس از برگزیده شدن به عنوان بهترین بازیكن سال جهان در گفت‌وگو با سایت رسمی فیفا در مورد آینده‌ و آرزوهایش سخن گفت. بخشی از این گفت‌وگو در زیر آمده است:

- شما 1997 با برزیل قهرمان زیر هفده‌های ساله‌های فیفا شدید، 1999 در مكزیك جام كنفدراسیون‌ها را فتح كردید و یكی از ستاره‌های كشورتان در رقابت‌های جام جهانی 2002 در ژاپن بودید و اكنون هم به عنوان بهترین بازیكن سال 2004 فیفا برگزیده شدید، چگونه انتخاب‌های مركز فرماندهی فوتبال جهان در روند پیشرفت رونالدینیو تاثیر گذاشت؟

* نام فیفا و لقب من در كنار یكدیگر عجین شده‌اند. هر جا كه نام فیفا باشد طبیعی است كه رقابت‌های مهمی وجود دارد و من آرزو دارم كه در آن بهترین باشم. تنها می‌توانم بگویم كه امیدوارم در آینده نیز نام من و فیفا كنار یكدیگر باشند.

- شما به خوبی با فوتبال اروپا خو گرفته‌اید. آیا تجربه‌ی ارزشمند دوران جوانی رونالدینیو را كمك كرده است؟

* بازی كردن در اروپا برای بازیكنان آمریكای جنوبی دشوار است. آنها فرهنگ متفاوتی دارند. من به پاریس رفتم نه تنها با زبان و فرهنگ بیگانه‌ای روبرو شدم بلكه شیوه‌ی بازی در آنجا نیز متفاوت بود. تردیدی وجود ندارد برای كامیابی به زمان نیاز داریم. در بارسلونا شروع من بی‌نظیر بود. بی‌درنگ احساس كردم كه در خانه هستم. حتی پیش از پوشیدن پیراهن این تیم عاشق بارسلون بودم. امیدوارم منظورم را درك كرده باشید!

- بهترین خاطره‌های سال 2004 رونالدینیو چیست؟

* اتفاق‌های بزرگی رخ دادند كه نمی‌توانم تنها به یك مورد اشاره كنم. گل‌های فراوان و زیبایی به ثمر رساندم. گل پیروزی بخش برابر میلان در دیدار لیگ قهرمانان اروپا یكی از بهترین‌ خاطره‌های من در آن شرایط بسیار دشوار بود. نیم فصل دوم فصل گذشته‌ی لالیگا نیز عالی بود. در كنار یكدیگر روی نوار پیروزی گام برداشتیم. انتظار نداشتم گل‌های فراوانی بزنم. دوست دارم بیشتر پاس گل بدهم. اكنون بارسلونا برای لذت بردن بازی می‌كند.

- تابستان هنگامی به هاییتی رفته بودید تا به همراه شعار بلیت فوتبال به جای تفنگ و فوتبال برای صلح را در این منطقه پیاده كنید نوار ویدیویی كه فدراسیون فوتبال برزیل در مورد شما پخش كرده بود علاقه‌مندان فراوانی پیدا كرد ...

* از آنچه كه انتظار داشتی شرایط هاییتی فرق می‌كرد نمی‌توان آن را به زبان آورد. كشوری كه در فقر و بدبختی دست و پا می‌زند ما در میان این مشكلات رفتیم و برای دست كم مدتی خوشحالی را به میانشان بازگرداندیم. آن صحنه‌ها هنوز به قلبم پنجه می‌كشند.

- نام رونالدینیو در كنار روماریو، رونالدو ، ریوالدو قرار گرفت. همه‌ی آنها نیز روزی برای بارسلونا بازی می‌كردند این حقیقت و بهترین بازیكن سال جهان شدن چه معنایی دارد؟

* چگونه می‌توانم پاسخ بدهم؟ تنها بیست و چهار سال دارم. آنهایی كه گفتی اسطوره بودند، هستند و خواهند بود. پس برای من قرار گرفتن در این فهرست طلایی باور نكردنی است. دو فصل پیش سخت تلاش كردم. آرزو می‌كنم عملكرد امروز من میوه‌ی سخت‌كوشی آن روزها باشد. از این كه در كنار شوچنكو و آنری هستم به خودم افتخار می‌كنم.

- همه می‌گویند آدم خوبی هستی. آیا ستاره شدن سخت است؟

* خودم را ستاره نمی‌دانم. تنها بازیكن جوانی هستم كه می‌توانم كمی بهتر باشم و در آینده نكته‌های بیشتری بیاموزم.

- رونالدینیو برای رسیدن به آرامش چه می‌كند؟

* خارج از میدان دوست دارم در كنار خانواده‌ام باشم و موسیقی گوش كنم.

- در اتوبوس برزیل در رقابت‌های جام جهانی طبل می‌زدی این طور نیست؟

* عاشق موسیقی هستم. به ویژه این طبل‌ها! خوشبختانه دوستان برزیلی من كنسرت‌های فراوانی در بارسلونا دارند. بعضی وقت‌ها به سالن‌ها می‌روم تا از این موسیقی لذت ببرم.

- خانواده برای تو تا چه اندازه اهمیت دارد؟

* آنها از همان ابتدا به من كمك كردند. زمانی كه از سلامتی‌شان آگاه می‌شوم خوشحالم.

- و آرزوهای سال 2005!

* اینكه بهتر از 2004 باشم و قهرمانی‌های فراوانی با بارسلونا و برزیل به دست آورم.

UserName