• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 12056
 • يکشنبه 4/5/1388
 • تاريخ :

جانوری قدیمی تر از دایناسور
کوسه

کوسه ماهی‏هایی هستند که قبل از دایناسورها وجود داشتند. 368 نوع کوسه در آب‏های سراسر جهان زندگی می‏کنند. آنها در اقیانوس‏ها، روردخانه‏ها و دریاچه‏های عمیق نیز وجود دارند.

کوسه‏ها بچه‏زا هستند. آنها خیلی سریع شنا می‏کنند؛ ولی با وجود جثه‏ی بزرگ، هنگام شنا کردن هیچ موجی یا حرکتی در آب ایجاد نمی‏کنند.

برخی از دانشمندان معتقدند که کوسه‏ها حیواناتی باهوش هستند و سرعت یادگیری آنها خیلی زیاد است.

اندازه

کوسه‏ها در اندازه‏های مختلف وجود دارند. بعضی از آنها به اندازه‏ی کف دستی و بعضی دیگر هم بزرگ‏تر از یک اتوبوس هستند؛ اما بیش از نیمی از 368 نوع کوسه که در جهان وجود دارد، زیر یک متر هستند.

شکل

بیشتر کوسه‏ها شبیه قایق هستند. به همین دلیل به راحتی در میان‏ آب‏ها سر خورده و جلو می‏روند. بعضی از کوسه‏ها هم بدن دراز و کشیده دارند و به راحتی می‏توانند در شن‏های کف دریا فرو بروند.

گونه‏ای دیگر از کوسه‏ها هم پوزه دارند. کوسه‏های سرچکشی هم سرپهنی دارند.

گوبلین (goblin) کوسه‏ها نیز روی سر خود برآمدگی بزرگی دارند.
کوسه

گونه‏های مختلف کوسه‏ها

368 نوع کوسه وجود دارد که به 30 خانواده تقسیم شده‏اند. این 30 خانواده از کوسه‏ها در زندگی و آنچه می‏خورند با هم فرق دارند. همچنین در شکل، اندازه، رنگ و... نیز با هم متفاوت هستند. بعضی از کوسه‏ها خیلی کمیاب هستند؛ مانند کوسه‏ی سفید بزرگ.

کوسه

بغصی ازکوسه‏ها خیلی آرام هستند؛ مانند کوسه‏ی سگ ماهی.

از انواع کوسه‏ها نیز می‏توان کوسه‏ی باله سیاه، کوسه‏ی چانه سفید، کوسه ماهی، کوسه‏ماهی دم دراز، کوسه‏ی سرچکشی، کوسه‏ی نوک تیز، کوسه‏ی پلنگی، کوسه‏ آبی را نام برد.

حواس کوسه‏ها

کوسه‏ها حس شنوایی خوبی دارند و می‏توانند صداها را از فاصله‏های خیلی دور بشنوند؛ اما آنها هر چه به شکار نزدیک‏تر شوند حس بویایی‏شان بیشتر فعال می‏شود؛ به طوری که آنها می‏توانند بوی خون را از فاصله‏های خیلی دور تشخیص دهند. کوسه‏ها منافذی کوچک دارند که می‏توانند امواج الکتریکی را که از حرکت حیوانات به وجود می‏آید به راحتی جذب کنند. این منفذها مانند یک حس اضافی برای کوسه‏هاست که به آنها در شکل کمک می‏کند.

کوسه

اسکلت

کوسه‏ها بر خلاف ماهی‏های استخوانی، اسکلت بدن‏شان از غضروف درست شده است که خیلی قابل انعطاف است؛ اما به محکمی استخوان هم نیست.

دندان

کوسه‏ها زیادی دندان در یک زمان دارند؛ اما آنها غذای خود را نمی‏جوند و به صورت تکه‏های بزرگ قورت می‏دهند.

کوسه‏ها پنج ردیف دندان دارند که دندان‏های جلویی آنها بزرگ‏تر است و کار بیشتری هم انجام می‏دهند. زمانی که یکی از دندان‏های کوسه آسیب دیده و از بین برود، دندان دیگری جایگزین آن دندان می‏شود.

کوسه

تغذیه‏ی کوسه‏ها

بعضی‏ از کوسه‏ها مانند کوسه‏ی سفید یا کوسه‏ی سرچکشی از ماهی‏ها، پستانداران آبزی و یا کوسه‏های کوچک‏تر تغذیه می‏کنند. گونه‏ای دیگر از کوسه‏ها هم از خرچنگ‏ها و سخت‏پوستان دریایی تغذیه می‏کنند.

نوعی دیگر از کوسه‏ها مانند کوسه‏ وال‏ها از حیوانات کوچک‏تر و ... تغذیه می‏کنند. آنها با دهان بازشنا می‏کنند و مقدار زیادی از حیوانات ریز را بلعیده و می‏خورند.

کوسه

آیا کوسه‏ها می‏خوابند؟

خواب و استراحت ماهی‏ها و کوسه‏ها مانند انسان‏ها نیست. آنها دوره‏ی فعال و غیرفعال دارند. نوعی کوسه‏ها در دوره‏ی غیرفعال برای استراحت در شن‏ها فرو می‏روند و گونه‏ای دیگر هم در سطح آب بی‏حرکت مانده و استراحت می‏کنند.

آیا کوسه‏ها برای انسان‏ها خطرناک هستند؟

کوسه‏ها از آبزیان بزرگ و حمله‏ور هستند که حدود 25 نوع از کوسه‏ها شناخته شده‏اند که به انسان‏ها حمله می‏کنند.

کوسه‏ی سفید، کوسه‏ی پلنگی، کوسه آبی برای انسان‏ها خطرناک‏تر هستند، زیرا این کوسه‏ها در نزدیک ساحل شنا می‏کنند و کسانی که برای شنا به ساحل دریا می‏روند، ممکن است شکار کوسه‏ها شوند.

کوسه

منبع :ماهنامه پوپک

تنظیم : بخش کودک ونوجوان

********************************************

مطالب مرتبط

زندگی دو پرنده آبزی

کرم پادار

اسب دریایی

جانوران بزرگ با بدنی بشکه ای

دنیای زیبای اسبها

آیا یک موش کور می‏تواند ببیند؟

گذراندن زمستان در خواب

وقتی در خطرم

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید.
عضویت در کانال تلگرام تبیان
زندگی دو پرنده آبزی

زندگی دو پرنده آبزی

اردک‏ها و غازها پرندگانی آبزی هستند. اعضای این خانواده در بیشتر جاهای زمین زندگی می‏کنند. این پرندگان دارای پرهای ضخیمی هستند که آنها را گرم نگه می‏دارد. بین انگشتان پاهایشان پرده‏هایی است که آنها را به وسیله‏ای خوب برای شنا کردن تبدیل کرده است.
کرم پادار

کرم پادار

طول کرم پادار 18تا8/23 سانتی متر می باشد.این کرم دارای بدن لوله ای با رنگ مایل به صورتی است و پشت سر این کرم را حلقه های پولکی پوشانده است.سر این جانور گرد و کوچک می باشد و فاقد گردن است.بدن این حیوان کشیده و شبیه کرم است
اسب دریایی

اسب دریایی

اسب دریایی نوعی ماهی است که در دریاهای گرم زندگی می‏کند. از آنجا که اسب‏های دریایی به طور عمودی شنا می‏کنند و بدن آنها پوششی استخوانی دارد، شباهتی به ماهی‏ها ندارند و چون سر این ماهی‏ها شبیه به سر اسب است، به آنها اسب دریایی گفته‏‏اند.
UserName