• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1827
 • سه شنبه 1383/9/24
 • تاريخ :

گفتگو با رییس جدید فدراسیون قایقرانی

رییس فدراسیون قایقرانی :
قایقرانی می تواند به فوتبال هم تنه بزند


احمد دنیامالی ، رییس جدید فدراسیون قایقرانی از برنامه هایی که در آینده برای این ورزش قصد انجامش را دارد سخن می گوید.

وی گفت هنگامیکه صحبت می کند چهره مستمعین را زیرنظرمی گیرد تا چنانچه خستگی رامشاهده کرد، کلامش را کوتاه کند. تمام حرفهای رییس سازمان بنادروکشتیرانی، معاون وزیرراه وترابری و رییس جدید فدراسیون قایقرانی را ازنظرمی گذرانید:

* آقای دنیا مالی قبل ازهر چیز ارتباط فدراسیون قایقرانی با رسانه ها را بعنوان اصلی ترین عامل ترویج فرهنگ این ورزش بیان کنید.

- بنظرمن رسانه ها نقشی بسیارتعیین کننده درموفقیت وعدم موفقیت هرفدراسیونی دارند. دراین میان می توان به مشاجره اخیردو شخص معروف فوتبالی اشاره کرد که از طریق رسانه ها انعکاس فراوانی داشت ودیدید که هواداران که اصولا ازقشرجوان جامعه هم هستند دریکی از این دو جبهه موضع گیری کردند و صرف نظر از اصل قضیه، رسانه ها نقشی انکارناپذیر در بزرگنمایی این موضوع ایفا کردند. ما از طریق رسانه ها قصد داریم این ورزش را به مردم معرفی کنیم تا آن را بشناسند وروی خوش نشان بدهند. فکرمی کنم قایقرانی با همه جذابیتهایش بتواند حتی به ورزشی مثل فوتبال تنه بزند.

* رسانه ها می توانند نقش پراهمیتی در رشد این ورزش داشته باشند اما اساسا موفقیت هر رشته ای به سازمان یافتگی آن بر می گردد. چه تدابیری برای پیشرفت رشته قایقرانی در نظر گرفته اید؟

- همانطورکه شما گفتید بحث سازمان یافتگی، مهمترین مساله است وما قصد داریم به صورت نهادینه وسیستماتیک حرکت کنیم. چنانچه بخواهیم هیاتی رفتار کنیم ، شاید در مقاطعی حتی قهرمانی هم نصیبمان شود اما در درازمدت به جایی نمی رسیم.

در این ارتباط می توانیم به تیم فوتسال کشورمان درسال 1992 اشاره کنیم. بعضی ها می گویند قوانین فرق کرده وفوتسال درآن زمان این همه پیشرفت کرده بود اما من اعتقاد دارم هر چیزی را باید با توجه به زمان ومکان آن ارزیابی کرد.

بنابراین اگر درآن سال به جمع 4 تیم پایانی راه یافتیم کاربزرگی کردیم واین حاصل خواست ونظرعده ای ازمسوولان ومربیان بود. اما در این دوره دیدیم که بازیکنان ما سن و وزن بالایی داشتند.

درفوتسال، تیم بدون تاکتیک محکوم به فناست، اما ورزشکاران ما بدون اینکه سیال بازی کنند و از انرژی لازم برای بازی پرتحرک برخوردار باشند میدان را به حریفان واگذار کردند. علت این امر به این موضوع باز می گردد که برنامه ریزی ما تا یک شعاع محدودی است. ما در ورزش قایقرانی باید به جایی برسیم که براثرتعدد ورزشکاران، انتخاب برای ما سخت باشد. در حال حاضر چنین فضایی وجود ندارد و فاصله بین کسانی که همواره به تیم ملی دعوت می شوند با سایرین زیاد است.

* پیش از این از رویکرد به "طرح جامع" سخن گفته بودید. اکنون بطورجامع درارتباط با " طرح جامع" توضیح بفرمایید.

- بنظرمن باید متناسب با طرح توسعه کشور برای ورزش هم طرح جامع داشته باشیم. بنده به عنوان یک مسوول ورزش باید بدانم وقتی به اتاق کارم پا می گذارم برای یک سال آینده چه برنامه یا برنامه هایی دارم . در حال حاضر ما به ترمیم وضع موجود فکر می کنیم هر چند که باید عنوان کنم آقای قلم سیاه، رییس قبلی فدراسیون قایقرانی، زحمات زیادی برای این ورزش کشیده با این حال باید اصلاحاتی صورت بگیرد. ما در ارتباط با طرح جامع با فرانسوی ها وارد مذاکره شده ایم و منتظریم تا پاسخ آنها را در این ارتباط بشنویم. فرانسوی ها بغیرازما برای فدراسیون های کشورهای دیگر هم "طرح جامع" طراحی کرده اند. من برای پیشبردطرح جامع در کشور، اسامی چندین متخصص و آشنا با این رشته را در ذهن نشان کرده ام اما در این ارتباط باید از نظرهیات رییسه هم مطلع شوم. قصد داریم با پژوهشکده تربیت بدنی هم وارد گفتگو شویم و کلا ارتباط و تعامل با دیگر نهادها، در رئوس کارهای ما قراردارد. پژوهشکده تربیت بدنی می تواند با ارتباطی که با نیروهای داخلی دارد با حداقل هزینه فدراسیون را به لحاظ نیروی انسانی غنی سازد. چه بسا همین نیروها بتوانند نوشتن طرح جامع را فرا بگیرند و نه برای فدراسیون قایقرانی که برای دیگر فدراسیونها هم این کارصورت بگیرد.

* با توجه به اینکه شما در سازمان بنادر و کشتیرانی، مشغولیتهای فراوانی دارید، اداره فدراسیون قایقرانی به چه صورت خواهد بود؟

- نگاه کنید کار فدراسیون کار اجرا نیست، بلکه کاربرنامه ریزی است. چنانچه من این مشغولیتهایی که شما می گویید را هم نداشتم ، بازدراین فدراسیون به تشکیل یک هیات رییسه قوی قائل بودم وخودم را ملزم می کردم که بعنوان یکی ازاعضا ونه رییس فدراسیون دراین هیات شرکت کنم. من اختیارات را به هیات رییسه واگذارمی کنم و در این میان بر تعامل هرچه بیشتر کمیته ها وپیشکسوتان تاکید می کنم. فدراسیون به هیچ وجه نباید درکارهایی ازقبیل استعدادیابی مداخله کند واین کارباهیاتهاست.

* رشته قایقرانی در میان بانوان با اقبال خوبی مواجه است . در ارتباط با حضور آنها در این رشته چه نظری دارید؟

- به اعتقاد من بانوان نباید از این رشته محروم باشند و ما قصد داریم به طور مساوی شرایط را برای آقایان و بانوان شاغل در این رشته فراهم کنیم. هر چند که معتقدم این رشته در بین خانمها علیرغم علاقه فراوان ، با توجه به وضعیت موجود چندان جایگاهی ندارد. البته چنانچه بتوانیم سالن های سرپوشیده برای این رشته راه اندازی کنیم، خانمها می توانند آزادانه به رشته قایقرانی روی بیاورند وطبیعتا در این رشته با رشد بیشتری نسبت به گذشته مواجه خواهیم شد. اگرهم نتوانیم به سبب محدودیتهای فرهنگی، بانوان را درمسابقات بین المللی شرکت دهیم، اما به لحاظ اینکه ورزش درمیان این قشرعظیم کشورترویج پیدا می کند، بنابراین نتایج مثبتی درپی خواهد داشت.

* کشورایران به دلیل موقعیت جغرافیایی وازآنجا که کشوری کم آب محسوب می شود، دررشته قایقرانی با مشکلاتی روبرو است که بارزترین آنها به نبود یا کمبود هیاتها بازمی گردد. آیا قصد دارید هیاتها را درتمامی استانها فعال سازید؟

- درحال حاضردو- سه هیات فعال داریم که این موضوع با رشد این رشته وفراگیرشدن آن کاملا منافات دارد. هیاتها باید بتوانند برای خودشان حامی مالی پیدا کنند وبحث استعداد یابی را به بهترین شکل ممکن به انجام رسانند. فکرمی کنم باید 30هیات در کشورآن هم به صورت فعال، مشغول به کارباشند. بعنوان مثال هیات استان خوزستان باید به دامنه کاری خود وسعت بدهد، چرا که وضعیت اقلیمی این استان وهمچنین فیزیک خوزستانی ها به گونه ای است که می توان ازآن انتظارات فراوانی داشت. رشته آبهای آرام و آبهای خروشان دراین خطه ازپتانسیل بالایی برخوردار است. دراین استان سدها وحوزه های فراوانی وجود دارد که در این ارتباط می توان به شادگان، حورالعظیم، رود کارون، رود دز، رود کرخه ودریاچه ایذه اشاره کرد.

ضمن اینکه خوزستانی بالا تنه ودستهای بلندی دارند واین ایده آل ترین اندام برای ورزش قایقرانی به حساب می آید.

* آیا دربخش هیاتها قائل به تغییر و تحول هم هستید؟

- همانطورکه پیش ترهم اشاره کردم ما بیشتربه بعد تعاملی وآشتی نیروها تاکید داریم. قصد داریم نیروهای قدیمی و کارای این رشته را شناسایی کنیم و از آنها در هیات ها استفاده کنیم. با تعدادی از آنها صحبت هایی هم شده و آنها هم قبول کرده اند که با فراموش کردن اتفاقاتی که درگذشته افتاده، به سرکاربرگرداند. ایران بزرگ باید در قایقرانی مدال بیاورد. ما در پوسان در رشته قایقرانی دو مقام پنجمی و یک مقام هشتمی داشتیم که این نشان می دهد باید دراین رشته کارهای زیربنایی بیشتری انجام شود وگرنه وضعیت ازاین هم که هست بدترمی شود.

* برای بازیهای آسیایی دوحه در سال 2006 چه برنامه ای دارید؟

- ما تا آغاز این مسابقات فقط دو سال زمان داریم که زمان بسیارکمی است. بهرحال قبل از اینکه بخواهیم درتورنمنتی به موفقیت دست پیدا کنیم نیاز به یک مشارکت همگانی داریم. باید از نیروهای موجود حداکثر استفاده را ببریم. موفقیت در مسابقاتی همچون بازیهای آسیایی، درنظرگرفتن بعضی از مسائل را می طلبد که از جمله آن می توان به روابط استاد و شاگردی اشاره کرد . پیشکسوتان باید در فدراسیون قایقرانی نقش سیاستگذار را بازی کنند وما از آنها کمک فکری خواهیم گرفت. کار اجرایی باید توسط جوانان صورت پذیرد وکار برنامه ریزی با پیشکسوتان.

* در بخش آموزش چه برنامه هایی را تدارک دیده اید؟

-بحث آموزش از مهمترین و اصلی ترین نکات به حساب می آید. آموزش تا به حال نقش پررنگی در رشته قایقرانی کشور نداشته است. بچه های ما ابتدا به جای اینکه بخواهند، اصولی و از روی برنامه، پارو زدن را یاد بگیرند، با روش های غلط این کار را انجام داده اند و به جرات می توان گفت که اکثر قایقرانان ما طرز نشستن، گرفتن پارو و نحوه استارت زدنشان غلط است. با این اوصاف از دست مربی خارجی هم کاری برنمی آید.

یک مربی خارجی اگر با 5 قایقران صفر کار را آغاز کند، زودتر نتیجه می گیرد تا آنکه بخواهد با قایقرانانی کار کند که از ابتدا آموزش غلط دیده اند. بنابراین قصد داریم مربیان خارجی را به کشور فرا بخوانیم تا کار آموزش قایقرانان را بر عهده بگیرند و رفته رفته به لحاظ دانش روز هم با پیشرفت همراه می شویم.

* آیا فدراسیون قایقرانی در بخش فرهنگی نیز فعالیت هایی را در دستور کار قرار خواهد داد؟

- اشاعه فرهنگ قایقرانی در میان اقشار مختلف جامعه، برای فدراسیون قایقرانی در اولویت قرار دارد .ما تصمیم داریم این ورزش را میان دانش آموزان ، دانشجویان ، کارگران ، کارمندان و تمامی علاقمندان به این رشته اشاعه دهیم که در این میان دانش آموزان نسبت به سایرین ارجح هستند . چرا که اینها می توانند ذخیره هایی برای آینده ورزش کشور به حساب بیایند.

یکی دیگر از برنامه های فرهنگی فدراسیون قایقرانی به نحوه برخورد قایقرانان با عوامل این رشته اعم از مسوول ، مربی و داور مسابقه باز می گردد. یک ورزشکار و مخصوصا یک قایقران باید یاد بگیرد که در مورد داور حرفی نزند چرا که در حیطه وظایف او نیست. اما در ورزش ما یک ورزشکار به خودش اجازه می دهد حتی تخت سینه داورهم بکوبد و کسی هم نیست که با این وضعیت مقابله کند. اگر کسی هم پیدا شود و بخواهد جلوی این فرهنگ غلط را بگیرد همه از جمله خود مطبوعات بسیج می شوند تا این اتفاق صورت نگیرد. بنابراین اخلاق محوری در فدراسیون قایقرانی حرف اول را می زند. این رشته تا به حال بیش از 20 قایقران خود را به دلیل پناهندگی از دست داده ومن اعتقاد دارم اگرکار فرهنگی درست صورت می گرفت این اتفاق نمی افتاد.

* حرف پایانی اگرمانده بیان کنید.

- امیدوارم بین سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک هماهنگی کامل وجود داشته باشد. چون هرگونه مناقشه بین این دو ارگان می تواند به ورزش کشور لطمه بزند. به عقیده من هیچ فدراسیونی هم نباید در این مناقشات مداخله کند. به جای آن ما با "icf" فدراسیون بین المللی قایقرانی روابط خود را نزدیک می کنیم. فدراسیون بین المللی دربحث آموزش هم می تواند کمک قابل توجهی به ما بکند. چین بعنوان یک کشور آسیایی موفق شد درکانو کانادایی درالمپیک آتن صاحب مدال طلا شود بنابراین ما هم باید برای موفقیت، کشورهای آسیایی از این دست را سرمشق خود قرار دهیم. بودجه فدراسیون درحال حاضر100 میلیون تومان است حال آنکه این رشته سالانه به 3 میلیارد تومان بودجه نیازدارد. امیدواریم این مشکل هم با رایزنی برطرف شود.

دربحث راه اندازی لیگ نیزوترویج رشته هایی مثل اسکی روی آب هم اهتمام خواهیم ورزید. همه این چیزها درسایه همدلی و مشارکت ملی امکان تحقق می یابد وامیدوارم درآینده نه چندان دورشاهد درخشش قایقرانان کشورمان درمیادین بین المللی باشیم.

ملی پوش قایقرانی پناهنده شد

ملی پوش قایقرانی پناهنده شد

ملی پوش قایقرانی پناهنده شد
احتمال پناهندگی بازیکن تیم ملی

احتمال پناهندگی بازیکن تیم ملی

احتمال پناهندگی بازیکن تیم ملی
مصداق آیه «ان مع العسر یسرا» در المپیك سیدنی

مصداق آیه «ان مع العسر یسرا» در...

مصداق آیه «ان مع العسر یسرا» در المپیك سیدنی
UserName