• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2941
 • پنج شنبه 1383/9/19
 • تاريخ :

گفتگو با ستاره برزیلی فوتبال ،پله

پله : کاکا، ستاره بزرگی است


پله : کاکا، ستاره بزرگی است

سایت رسمی فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) گفتگوی مفصلی با ادسون آرانتس دوناسیمنتو معروف به سلطان پله بازیکن افسانه ای تیم ملی فوتبال برزیل انجام داده است. مشروح این گفت و گو با موضوع بررسی وضعیت فوتبال در برزیل، چشم انداز جام جهانی 2006 و ستارگان کنونی برزیل در زیر آمده است:

سپ بلاتر رییس فدراسیون بین المللی فوتبال اخیرا پیشنهاد کرده بود سیستم مسابقات مقدماتی جام جهانی در آمریکای جنوبی باید تغییر کند. نظر شما در این مورد چیست و چه سیستمی را پیشنهاد می کنید؟

با نظر آقای بلاترصددرصد موافقم. من یکی از موافقان این طرح به همراه فرانس بکن باوئر عضو کمیته اجرایی فیفا هستم. به اعتقاد ما سیستم مسابقات مقدماتی جام جهانی در آمریکای جنوبی بسیار وقت گیر و برای بازیکنان نیز خسته کننده است. بدون شک این روند باید تغییر یابد و لازم است راهکاری مناسب برای مراقبت از بازیکنان و مسابقات پیدا کنیم.

فوتبال آمریکای جنوبی با مشکلات مالی عدیده ای مواجه است که بدون برخورداری از سرمایه عظیم آکادمیهای فوتبال اروپا باز هم در رده جوانان موفقیتهای قابل توجهی کسب می کند. این وضعیت را چگونه توجیه می کنید؟

در آمریکای جنوبی اکثریت مردم با مشکلات مالی مواجهند. متاسفانه به عنوان یک برزیلی ناچارم بگویم که برزیل از این نظر در بدترین شرایط قرار دارد. تیم های بزرگی مثل سانتوز و فلامینگو تقریباً ورشکسته شده اند. در اروپا نیز تیم های متعددی هستند که مشکل مالی دارند اما بازیکنان بزرگی در اختیار دارند و به خوبی می دانند که کجا باید پول خرج کرد. در آمریکای جنوبی بسیاری باشگاهها ورشکست می شوند، چون پول را سرقت می کنند. پولها ناپدید می شود. آنها بازیکن ندارند، ورزشگاه ندارند و در واقع هیچ چیز ندارند.

برخی افراد تیم کنونی برزیل را با زمان شما در سال 1970 مقایسه می کنند. ارزیابی شما از بازیکنان کنونی کشورتان چیست؟

برزیل همیشه بازیکنان خوبی داشته و مقایسه کردن کار دشواری است چون ستارگان همیشه در فوتبال برزیل وجود دارند اما بهترین تیم سازمان یافته در تمام تاریخ فوتبال ما، در دهه 70 با حضور پله، جرسون، جرزینهو و توستائو تشکیل شد. از نظر انفرادی، بهترین تیم برزیل سال 1985 بود که گارینشا، دیالما سانتوس و پله در آن حضور داشتند. در حال حاضر نیز بازیکنان بسیار مستعدی نظیر کاکا، رونالدو و آیلتون داریم.

تفاوت های فوتبالی اروپایی و برزیلی را چگونه تشریح می کنید؟

ما در برزیل معمولا عادت داریم که داخل زمین بگوییم برزیل بهترین تیم است، هیچکس قادر به رقابت با ما نیست. اما در خارج از زمین، تیم برزیل بدترین تیم از نظر مدیریتی و سازماندهی است. در مقابل، تیم های اروپایی بسیار با برنامه هستند. یکبار با فرانس بکن باوئر در این مورد صحبت می کردم. او می گفت در آلمان 10 سال طول کشید تا یک بازیکن استثنایی مثل میشائیل بالاک پرورش یابد و درطول هشت تا 10 سال آلمان نمی تواند چنین بازیکنی داشته باشد. او(بکن باوئر) گفت که برزیل از این نظر خوش شانس است. ما بازیکنان متعددی داریم و برای بکن باوئر قابل درک نیست که چرا مدیریت و برنامه ریزی ما تا این حد ضعیف است. در مقابل، آلمان نیز مشکلات خاص خودش را دارد. این تیم با وجود اینکه به فینال جام جهانی 2002 راه یافت نتوانست به قهرمانی دست یابد و تنها به خاطر سازماندهی خوب تیم در خارج از زمین بود که تا فینال رسید.

کدامیک از بازیکنان جوان امروزی را ستارگان بزرگ آینده پیش بینی می کنید ته وز، روبینیو، رونی...؟

فکر می کنم کاکا ستاره بزرگی خواهد شد اما غیر از او انتخاب دشوار است. هنگامی که بازیکنی در حال مشهور شدن است، فشارهای روانی افزایش می یابد. اینجاست که باید آن بازیکن ثابت کند که ستاره بزرگی است.

فکر می کنید کسی بتواند در آینده جای شما را بگیرد؟

مردم اغلب سعی دارند بازیکنان مختلف را با پله مقایسه کنند. هر بازیکن خوبی که روی کار می آید او را با من مقایسه می کنند. من معمولا می گویم شاید یک روز این اتفاق بیفتد اما واقعیت این است که هیچوقت پله دیگری بوجود نخواهد آمد، چون پدر و مادر من دیگر بچه دار نمی شوند بنابراین دست از مقایسه بردارید. شاید روزی بازیکنی با استیل مشابه من پیدا شود اما پله نخواهد بود. مگر کسی می تواند در آلمان شبیه بکن باوئر باشد؟ هیچکس.

از جام جهانی 2006 چه انتظاری دارید؟

فوتبال همیشه شگفتی ساز است. شما هیچوقت نمی توانید پیش بینی کنید چه اتفاقی خواهد افتاد. در جام جهانی قبلی من آرژانتین و فرانسه را فینالیست می دانستم اما دیدید که سرانجام چه شد. فکر می کنم آلمان، برزیل، انگلیس و ایتالیا می توانند به فینال راه یابند اما احتمال وقوع شگفتی های دیگری نیز وجود دارد.

آیا جام جهانی 1950 را در دوران کودکی دنبال می کردید؟

آن زمان تنها 9 سال داشتم، اما مسابقات را به خاطر دارم چون پدرم در شهرمان بازیکن فوتبال بود و در روز فینال تمام هم تیمی هایش را در خانه جمع کرده بود تا از طریق رادیو بازی را دنبال کنند. قبل از فینال جشن بزرگی بپا شد. همه خوشحال بودند اما بعد از مسابقه پدرم را دیدم که گریه می کرد و هنگامی که از او پرسیدم، پاسخ داد قهرمانی در جام جهانی را از دست دادیم. به پدرم گفتم نگران نباش، وقتی که بزرگ شدم قهرمانی در جام جهانی را به خاطر شما بدست می آوریم. آن هنگام نمی دانستم که هشت سال بعد در سال 1985 در جام جهانی خواهم بود. این هدیه ای از خدا و خاطره ای جالب برای من بود.

در آن شرایط سنی می دانستید که جام جهانی چقدر اهمیت دارد؟

دقیقا نه. من فقط 17 سال داشتم و برای اولین بار بود که به خارج از برزیل قدم می گذاشتم. آرزویم این بود که مثل پدرم بازی کنم اما هرگز فکر نمی کردم سرگروه تیمی شوم که قهرمان جام جهانی شد.

هنگامی که به سوئد رسیدید با همه تفاوت هایی که با کشور برزیل داشت، چه احساسی داشتید؟

همه شگفت زده بودیم چون این کشور تفاوت های بسیاری با برزیل داشت. یکی از مهمترین مسائلی که تاثیر زیادی روی من داشت، این بود که ما تنها بازیکنان سیاه پوست بودیم و در آن زمان هیچ یک از تیم های فوتبال بازیکن سیاه نداشتند، بنابراین فکر می کنم از نظر اجتماعی هم کار بزرگی انجام داده ایم یعنی درهای فوتبال را به روی جامعه سیاهان گشودیم. در کل تجربه جالبی بود.

در جام جهانی 1962 چه وضعیتی داشتید؟ آیا باز فکر می کردید قهرمانی را بدست خواهید آورد؟

هر وقت که بازیکنی مصدوم شود، عمیقاً متاثر خواهد شد چون او تمام سال را تمرین می کند تا مثلا در جام جهانی بازی کند اما خوشبختانه برزیل جام جهانی را برد و من توانستم به راحتی با این موضوع کنار آیم.

در سال 1970 به نظر می رسید در اوج دوران بازیگری و درخشش قرار دارید چه دلایلی وجود داشت؟

فکر می کنم دلیل آن، مصدومیت سال 66 و آخرین حضورم در جام جهانی بود. مسابقات این دوره بسیار سخت بود و برزیل باخت. بعد از سال 1966 فکر می کردم هیچوقت دیگر نمی توانم در جام جهانی بازی کنم اما به تدریج به خودم قبولاندم که هنوز شانسی برای اثبات توانایی هایم به برزیل و جهانیان دارم بنابراین خود را از نظر فیزیکی و روانی آماده کردم. فکر می کنم این مهمترین دلیل درخشش من در سال 1970 بود.

پله به روبینیو هشدار داد

پله اسطوره فوتبال برزیل از روبینیو خواست، از بازی برای رئال مادرید صرف نظر کرده و همچنان به همکاری خود با تیم سانتوس ادامه دهد. روبینیو جوان که اخیراً مادرش توسط آدم ربایان برزیلی ربوده شده است، در گفت و گویی دوستانه با پله ضمن اشاره به وضعیت موجود و پرداخت پول موردنظر آدم ربایان توسط رئال مادرید که منجر به آزاد شدن مادرش شده بود، تاکید کرد، چاره ای جز بازی برای این تیم ندارد، اما پله در گفتگویی با خبرنگاران خاطرنشان کرد: روبینیو بازیکن باهوش و سرعتی است و می تواند خود را با هر وضعیتی تطبیق دهد. اگر من جای او بودم کمی بیشتر برای سانتوس بازی می کردم و پیوستن به رئال را به تاخیر می انداختم. به هر حال من تجربه مشابهی داشته ام و شرایط بسیار بهتری برایم رقم خورده است.

وی در پایان گفت: باز هم تاکید می کنم که روبینیو بیشتر فکر کند و بعد تصمیم بگیرد.

لازم به توضیح است، مقامات باشگاه سانتوس پیشنهاد داده اند که مبلغ پرداخت شده از سوی رئال را به آنها برمی گردانند تا روبینیو را برای مدت بیشتری در اختیار داشته باشند.

UserName