• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1564
 • پنج شنبه 1383/9/5
 • تاريخ :

گفت‌وگو با برانكو ایوانكوویچ:

به رویای جام‌جهانی بیندیشیم نه كابوس Play off
بازیكنان نسل من به حس بی‌اعتمادی پاسخ دادند
استیپكویچ ‌به من در ایران كمك می‌كند


مانند همیشه آرام و خونسرد؛ برانكو ایوانكوویچ میهمان گروه ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بود. او سخت به آرمان‌ها و برنامه‌هایش ایمان دارد و به آنها پایبند است. برانكو نمی‌خواهد موقعیت كنونی‌اش را به راحتی از دست بدهد و حتی نمی‌تواند به بازگشت بلاژویچ دوست و یار همیشگی‌اش فكر كند، چرا كه سرمربی ایران به هدف بزرگی می‌اندیشد، همان هدفی كه رویا و آرزوی خودش و تمام ایرانی‌ها است؛ صعود بی‌دردسر به جام جهانی 2006 آلمان!

** یك سوال سخت؛ دستیار چیرو می‌شوی؟!

اگر زنگ تلفن همراه چلنگر به صدا درآید و پشت خط یكی از نمایندگان فدراسیون فوتبال ایران از بازگشت بلاژویچ خبر دهد واكنش برانكو چه خواهد بود، آیا او می‌پذیرد بار دیگر دستیار چیرو شود و كار ناتمام نیكمت سال 2002 تیم ملی را به پایان برساند.

سرمربی تیم فوتبال ایران اینچنین به سوال نخست ایسنا پاسخ داد:« در حرفه‌ی ما به سختی می‌توان سوالی را به طور فرضی پاسخ داد. مهم این است كه من اكنون به چه هدفی می‌اندیشم. نمی‌خواهم خودم را با اتفاقی كه رخ نداده درگیر كنم. اگر چنین پیشنهادی به دستم می‌رسید، شاید آن زمان به گونه‌ای دیگر می‌اندیشیدم. ما (مربیان) بر اساس غریزه‌مان كار می‌كنیم. آقای بلاژویچ پیشتر از من درخواست كرده بود كه به گروهش در وارتكس بپیوندم، اما تصمیم را برای ماندن در ایران گرفته بودم. پاسخ دادن به سوال شما بسیار دشوار است با توجه به امكانات و موقعیتی كه اكنون دارم، پیدا كردن پاسخ مناسبی به این پرسش مشكل است.

** مقایسه‌ی نسل‌ها و فوتبال رو به رشد ایران

فوتبال ایران از جام جهانی 98 دست خوش تغییرات فراوانی شده است كه این انقلاب فنی، به لطف راه‌یابی به رقابت‌های جام جهانی به وجود آمد، ایوانكوویچ درباره‌ی دو تجربه‌ی پیشین ایران در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی (98 و 2002) گفت:« من تنها بازیكنان مقدماتی جام جهانی را می‌شناسم و می‌دانم با چه شرایطی به جام جهانی رفتند، فكر می‌كنم «مایلی كهن» و «ویرا» در آن زمان هدایت ایران را بر عهده داشتند و پس از بیست سال این تیم را به مرحله‌ی نهایی جام جهانی بردند. سال 98 كادر فنی، بازیكنان و فدراسیون، آن زمان تجربه‌ی كافی نداشتند. برای آنها دیدارهای جام جهانی بسیار سنگین بود. پس از این تجربه، سیمای فوتبال ایران دگرگون شد و بازیكنان ایرانی و آسیایی به دروازه‌ی باشگاه‌های اروپایی رسیدند. از دیدارهای مقدماتی جام جهانی 2002، دایی، مهدوی‌كیا، عزیزی و چند بازیكن دیگر مانده‌اند، مقایسه‌ی این دو نسل فوتبال ناخوشایند است. می‌دانید هر نسلی كیفیت و ویژگی‌های خودش را دارد و آن‌ها را باید تنها در دوران خودشان سنجید. فوتبال همیشه در حال پیشرفت است و نسبت به چهار سال پیش تفاوت فراوانی به وجود آمده است. این روزها از بازیكنان خواسته می‌شود كه قدرت و درگیری بیشتری داشته باشند و با تمام توان در میدان بدوند. طبیعی است كه من نیز گروهم را با در نظر گرفتن این معیارها برگزیدم. بی‌تردید در فوتبال پیشرفته‌ی كنونی بدون در نظر گرفتن این ویژگی‌ها نمی‌توان خودنمایی كرد. بازیكنانی كه از نظر ذهنی، فرهنگی و شخصیتی آماده باشند، روح و كالبد تیم‌های فوتبال را تشكیل می‌دهند. آنها باید به راحتی فشارهای فراوان را تحمل كنند. به عنوان نمونه مردان من پنجشنبه دیدارهایشان در لیگ تمام شد و جمعه در تمرینات تیم ملی شركت كردند. فشار فراوانی بر آنها وارد شد اما توانستند این فشار و سختی‌های اردوی طولانی مدت را تحمل كنند. پیش از جام ملت‌ها دو ماه و نیم در كنار هم بودیم. یك بازیكن فوتبال هم از نظر جسمی و هم روحی باید در بهترین شرایط باشند. من نمی‌توانم بازیكنان امسال را با دوره‌های پیشین مقایسه كنم. آنها در گروه من قدرتمند، هجومی و بسیار سرعتی هستند و به راحتی تمام خواسته‌های فوتبال پیشرفته را می‌پذیرند. نسبت به نسل مقدماتی جام جهانی 2002 بازیكنانی نظیر، فنایی، برومند، هاشمی نسب، پیروانی، رهبری فر، میناوند، سامره و خضیراوی كنار رفته‌اند.

** كره یا ژاپن و كویت یا بحرین، برای برانكو فرقی ندارد

نوزدهم آذرماه قرعه كشی مرحله‌ی آینده‌ی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی در قاره‌ی آسیا انجام می‌شود. برانكو دوست دارد نام چه تیم‌هایی را در گروه ایران ببیند؟

« همه با دقت فراوان در انتظار حریفانمان در این مرحله هستیم، اما صادقانه می‌گویم برای من فرقی نمی‌كند كه با چه تیم‌هایی هم‌گروه می‌شویم، به تیم خود ایمان دارم. هفت تیم دیگر این مرحله همگی قدرتمند و باانگیزه هستند، تفاوتی نمی‌كند با ژاپن بازی كنیم یا با كره، اگرچه كه ژاپن قهرمان آسیا است. كویت و بحرین هم مانند یكدیگر هستند. كره شمالی را هم می‌شناسیم آنها تیم غیر قابل پیش بینی هستند. در تهران برابر این تیم دقایق سختی را پشت سر گذاشتیم؛ ازبكستان هم در جام ملت‌های آسیا نمایش خوبی داشت. آنها با قدرت عراق را كنار زدند اما همه چیز به شرایط ایران بستگی دارد. ما در دیدارهای مقدماتی، جام ملت‌های آسیا و سایر دیدارهای امسال نشان دادیم كه در نتیجه‌گیری ثابت قدم هستیم و هیچ یك از این نتایج تصادفی به دست نیامده‌اند البته برابر عمان با خوش‌شانسی یك امتیاز گرفتیم!»

** نمودار پیشرفت كره، ژاپن و عربستان

حریفان جدی ایران در قاره‌ی كهن این بار هم برای جام جهانی دندان تیز كرده‌اند. از چهار سال گذشته بی‌تردید ژاپن، كره‌ی جنوبی و عربستان برنامه‌های فراوانی برای راه‌یابی به بزرگ‌ترین تورنمنت فوتبال جهان داشته‌اند. ایوانكوویچ در این باره گفت:« ابتدا ترجیح می‌دهم از ایران سخن بگویم. سال 98 این تیم در جهان فوتبال درخشید و پس از آن نتایج بزرگی را به دست آورد و به رده‌ی هفدهم فیفا نیز رسید. ما اكنون در جمع بیست تیم برتر جهان هستیم، تنها كافی است نام ابرقدرت‌هایی كه پایین‌تر از ایران قرار دارند را مشاهده كنید تا این حقیقت را درك كنید. سخت به بازیكنانم و تیم ایران ایمان دارم. همه این تیم را تحسین می‌كنند. ما تنها در دیدار برابر آلمان، رم و اردن در دیدارهای گذشته شكست خوردیم. در مورد سایر تیم‌های آسیا باید بگویم كه كره و ژاپن همواره به استاندارد واحدی پایبند هستند. طبیعی است كه نمی‌توان همیشه رو به بالا پیشرفت كرد اما در مدت پانزده سال گذشته ژاپن و كره این كار را انجام داده‌اند و پیشرفت آن‌ها بی‌نظیر است و جام‌های جهانی‌ فراوانی را تجربه كرده‌اند. ژاپن دو بار پشت سر هم در جام ملت‌های آسیا قهرمان شده است. ایران هم پیشرفت كرده و در دیدار برابر كره و ژاپن شانس مساوی برای پیروزی داریم. به ندرت نمودار موفقیت تیمی رشد صعودی دارد. حتی برزیل با ستارگانش نظیر كاكا و رونالدینیو از اكوادور شكست می‌خورد. نوسان در نمودار پیشرفت غیر منتظره نیست. عربستان هم در یك سطح مانده است. این تیم در جام ملت‌ها نمایش خوبی نداشت اما بیشترین امتیاز را از مقدماتی جام جهانی به دست آورد. البته باید اعتراف كنم كه در سخت‌ترین گروه مقدماتی بود این ارزیابی شخصی من نیست بلكه واقع بینانه به آن می‌نگرم. در بین تیم‌های آسیا اردن در رده‌بندی فیفا پنجم است. قطر نیز در شرایط بسیار خوبی قرار دارد اما ایران با قدرت از این مرحله صعودكرد در حالی كه به تمام تیم‌های آسیایی احترام می‌گذارم اما از هیچ كدام نمی‌هراسم. فوتبال غیر قابل پیش بینی است و به همین دلیل در دیدار برابر لائوس خود را به طور كامل آماده كردیم. دیدارهای مرحله‌ی بعد بسیار مشكل‌تر از این مرحله خواهند بود.

** تكرار كابوسPlay Off

هواداران فوتبال ایران آرزو می‌كنند كابوس وحشتناك دیدارهای Play Off این بار تكرار نشود وبدون دردسر تیم ملی به آلمان سفر كند. سرمربی ایران در این باره گفت:« من به كابوس Play Off فكر نمی‌كنم می‌خواهم یكی از دو تیم صعود كننده باشیم اما هر اتفاقی ممكن است رخ دهد. نبرد پایاپای آرژانتین و ونزوئلا را دیدم اما همین ونزوئلا را در جام LG مراكش به زانو درآوردیم، اكوادور هم چندی پیش برزیل را از پیش رو برداشت بنابراین هر تیمی می‌تواند پیروز شود. Play Off نیز بخشی از دیدارهای مقدماتی جام جهانی است و ما هم باید با آن آماده باشیم. دیدار برابر تیم‌هایی نظیر آلمان معیار مناسبی برای سنجیدن توانایی‌های ایران است. نمایش من برابر آلمان امیدوار كننده بود چرا كه فاصله‌ی فراوانی با این تیم نداشتیم و تنها هفده كرنر از تیم میهمان خود گرفتیم و همه از عملكرد ما راضی بودند. اگر Play Off آخرین شانس صعود باشد مطمئن باشید كه با حریفمان شانس برابری خواهیم داشت. انتظار دارم با تیم‌های بیشتری در دیدارهای دوستانه بازی كنیم. بیایید به رویای جام جهانی بیاندیشیم. من هم به مانند شما با این رویا زندگی می‌كنم. باید نخست خواب آن را دید و آن را عملی كرد. انسان بی‌رویا آرزوهایش عملی نمی‌شود. در این شرایط و با این روحیه هیچ ضربه‌ای شما را از مسیر خارج نمی‌كند. البته در كرواسی ضرب‌المثلی داریم كه می‌گوید:« نمی‌توان بدون چرتكه، حساب و كتاب كرد!» عملی كردن رویاهای ما كار دشواری است. باید پس از قرعه‌كشی مرحله‌ی آینده مقدماتی جام جهانی برنامه‌هایمان را تنظیم كنیم. از آن تاریخ تمام فعالیت‌ها متوجه راه‌یابی ایران به جام جهانی 2006 خواهد بود. از هم اكنون هم كارهایی انجام شده است به عنوان نمونه پس از سفارش فیفا قرار است لیگ امسال و سال آینده سر زمان تعیین شده به پایان برسد. اجازه بدهید پس از نوزدهم آذر برنامه‌های دقیق ایران را به زبان آورم.»

** نسل برانكو

میرزاپور، رضایی و چند ستاره‌ی دیگر حال حاضر ایران را به بلاژویچ نسبت می‌دهند چه كسانی بازیكن یا بازیكنان نسل برانكو هستند؟

ایوانكوویچ با زیركی به این سوال پاسخ داد:« پیش از هر چیزی باید بگویم باشگاه‌ها و مربیان آن‌ها تولید كننده‌ی نسل‌های طلایی فوتبال ایران هستند اگر بخواهیم از این دریچه نگاه كنیم تیم‌ ملی چهره‌ی جدیدی دارد. در زمان بلاژویچ و پس از آن در مورد برنامه‌های كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت مشورت كردیم آن زمان هم گفتم به گونه‌ای كار خواهم كرد كه گویی قرار است صد سال اینجا بمانم. با وجود این كه قراردادم یك ساله بود برنامه‌ها‌ی آقای فراهانی را به دقت عمل كردم. هدف كوتاه مدت تشكیل تیم ملی بزرگسالان بود، یعنی گروهی كه سبب پیشرفت سطح كیفی ایران در آسیا و جهان شود. برای این هدف بازیكنانی انتخاب شدند كه برای بازی‌های آسیایی بوسان آماده باشند. كامیابی در این تورنمنت به ویژه با توجه به صعود نكردن به جام جهانی اهمیت فراوانی داشت. هدف طولانی مدت این بود كه گروه قدرتمندی را برای جام ملت‌های آسیا و جام جهانی 2006 تشكیل دهم و آن زمان نگاه‌های مشكوك و تردیدآمیزی به گروه من می‌شد. تیم ملی بزرگسالان، نخستین دیدارش را برابر اسلواكی برگزار كرد، تنها پنج روز پیش از آن به عنوان سرمربی ایران انتخاب شده بودم. لژیونرها نمی‌توانستند بیایند، بازیكنان استقلال در جام باشگاه‌های آسیا بودند، 3 برد و شكست خوردیم. آن زمان كعبی تنها با هفده سال سن درخشید و این نشانه‌هایی از نسل جدید بود. همچنین من از چیدمان جدیدی استفاده كردم. چهار بازیكن بر روی خط دفاعی حضور داشتند و پس از آن در جام LG مراكش به میدان رفتیم، الجزایر و ونزوئلا را از پیش رو برداشتیم و دیدار بزرگی را برابر اوكراین تجربه كردیم و سپس برای بازی‌های غرب آسیا به سوریه رفتیم. انتخاب بازیكنان دل مشغولی سال نخست حرفه‌ی جدیدم بود. در بازی‌های آسیایی بوسان متاسفانه خضیراوی را نداشتم، اكبرپور و كعبی در تیم ملی جوانان بودند و از آن جا به ما اضافه شدند، تنها این نكته‌ها را گفتم كه بدانید با چه حس بی‌اعتمادی نسبت به خودم و تیمم دست و پنجه نرم می‌كردیم. همه به بازیكنان نسل من تردید داشتند اما در بوسان قهرمان شدیم و این بازیكنان نشان دادند كه حتی از مرزهای آسیا فراتر رفته‌اند و به بازیكنانی تكیه كردم كه از توانایی‌های فنی بالایی برخوردار بودند. آنها به ستاره‌های تیمشان تبدیل شدند، نویدكیا كاپیتان سپاهان شد. پیش از بوسان هیچ كس روی او حساب نمی‌كرد. نصرتی را دست كم می‌گرفتند اما او كیفیت بالای خود را به رخ همگان كشید. كاظمیان و مبعلی زمان بلاژویچ آمدند اما به بداوی و كعبی اعتقادی نداشتند این دو بازیكن در بالاترین سطح قاره خودشان را نشان دادند.

** تحول و بازبینی چیدمان ایران

برانكو روزهای گذشته آمار و ارقامی از دیدارهای تیم ملی را به دست آورده است. آماری كه در آینده به سود او خواهد بود:« به زودی نتیجه‌ی تجزیه و تحلیل كردن عملكرد ایران در مدت مربیگری من روشن می‌شود. زمانی كه سرمربی تیم ملی شدم شیوه‌ی بازی ایران را تغییر دادم و چهار بازیكن را در خط دفاع قرار دادم این روشی است كه بیشتر تیم‌های جهان از آن استفاده می‌كنند و بازیكنان آن را پذیرفته‌اند و موفقیت‌آمیز بوده است. اما من دو زیر روش برای چیدمان اصلی خود دارم، یكی 2 ـ 3 ـ 1 ـ 4 كه برابر لائوس استفاده كردم و دیگری 1 ـ 4 ـ 1 ـ 4 كه به طور قطع در دیدارهای آینده از آن استفاده می‌كنم چون این روش فشار بیشتری را بر حریفان وارد می‌كند اما باید بگویم كه این دو چیدمان بر پایه‌ی سیستم اصلی هستند.»

سرمربی ایران درباره‌ی نقش علی كریمی در چیدمان جدید به ایسنا گفت:« در دیدار برابر لائوس او را عقب‌تر كشیدم چون محوطه‌ی جریمه شلوغ بود. حریف به طور كامل در دفاع فرو رفته بود. كریمی در این دیدار عالی بود، نمی‌توان از او خرده گرفت. آن چه را می‌خواستم در زمین پیاده كرد.»

بازی كردن تیم‌های باشگاهی و ملی رده‌های پایه به شیوه‌ی مورد نظر برانكو می‌تواند به تیم ملی كمك كند اما ایوانكوویچ با تحمیل عقایدش به مربیان دیگر موافق نیست:« كشورهایی نظیر انگلستان، سنتی دارند و آن كار كردن با نوجوانان از سنین 11 و 12 سالگی است برای همین به عنوان نمونه در ایتالیا بازیكنان به 2 ـ 4 ـ 4، عادت می‌كنند و اریسكون سرمربی انگلستان كه مدتی حرفه‌اش را در ایتالیا دنبال می‌كرد روش كلاسیك 2 ـ 4 ـ 4 را به فوتبال انگلیس آورد. فوتبال انگلستان محافظه‌كار است آنها سخت به سنت‌های دیرینه‌شان پایبند هستند. تنها آرسنال، منچستر یونایتد و چلسی جسارت تغییر شیوه‌ی سنتی را داشته‌اند چرا كه آنها بر فوتبال جزیره حكومت می‌كنند. مهاجمان منچستر یونایتد بر خلاف سایر تیم‌های انگلیسی پشت سر هم قرار دارند نه در كنار یكدیگر، اما نمی‌توان انتظار داشت همه‌ی مربیان مانند یكدیگر بیندیشند. سال گذشته تیم ملی ایتالیا در هفتاد درصد از بازی‌های گذشته با سه مدافع به میدان رفت. زیبایی‌های فوتبال به تنوع و شیوه‌های متفاوت است. سپاهان 2 ـ 4 ـ 4 بازی می‌كند. شیوه‌ی قرار گرفتن بازیكنان این تیم مانند الماس است. این تفاوت فوتبال با فوتبال است. هفت تا دوزاده دسامبر سمیناری در كرواسی برای رویارویی چیدمان‌های فوتبال برگزار می‌شود آن روز هر مربی از اندیشه‌هایش دفاع می‌كند. هیچ كس حق ندارد مربی را برای شیوه‌ی بازی تیمش نكوهش كند. كرواسی در دوبلین با 1 ـ 3 ـ 2 ـ 4 به میدان رفت اما پس از نتیجه نگرفتن در نیمه‌ی دوم به همان شیوه‌ی سنتی بازگشتند.

** استیپكوویچ كارشناس ایران و یار فنی ایوانكوویچ در كرواسی

مربیانی كه در خارج از كشوشان كار می‌كنند از كارشناسان و روزنامه‌نگاران هموطنشان برای ارزیابی آن چه كه انجام می‌دهند كمك می‌گیرند.

برانكو خبرنگاران و كارشناسان فوتبال كشورش را ستایش می‌كند:« آنها با من تماس می‌گیرند و طبیعی است كه بسیار آگاه هستند. باید اعتراف كنم كه بعضی وقت‌ها اطلاعات و آمار آنها از من بیشتر است. باید بدانم كه چه اتفاقی در فوتبال جهان اتفاق می‌افتد، روزنامه‌های فراوانی را مطالعه می‌كنم. از انتقاد عصبانی نمی‌شوم. زمانی خشمگین می‌شوم كه حرفی نگفته‌ام را منتشر كنند. مشاور و دوست من در كرواسی آقای استیپكوویچ است او در روزنامه‌ی Sportski Visti (خبر ورزشی) كار می‌كند. در روزنامه‌های كرواسی تنها یك خبرنگار مسوول خبرهای تیم ملی در داخل و خارج كشور است. ژیداك هم مانند همیشه به ما كمك می‌كند او در Vecernji List پرتیراژترین روزنامه‌ی كرواسی كار می‌كند. در كشوری كه 5/4 میلیون جمعیت دارد Vecernji List، 200 هزار تیراژ دارد.

ناگفته‌های برانكو ایوانكوویچ:

**هرگز نگفته‌ام كه خداداد به درد چیدمان من نمی‌خورد. تنها سایر بازیكنان را به او در تركیب اصلی ترجیح دادم. این شایعه كه عزیزی بازیكن خوبی نیست بی‌پایه و اساس است. در دیدار برابر اردن به سبب محرومیت مهدوی‌كیا و برهانی شرایط خاصی داشتیم و به همین سبب از عزیزی استفاده كردیم و او هم نمایش خوبی داشت البته به طور طبیعی ضعف‌هایی را نیز دارد. من با عزیزی در اردو صحبت كردم او می‌خواهد با تمام وجود به تیم ملی كشورش كمك كند.

** همایون شاهرخی مناسب‌ترین فرد برای وظیفه‌اش در تیم ملی است. او تجربه‌ی فراوانی دارد و چهره‌ی شناخته شده‌ای است. ایشان از شرایط پیرامون گروه من آگاه است. بسیار خوشحالم كه می‌توانم از آقای شاهرخی استفاده كنم.

** وحید هاشمیان و مهدوی‌كیا نباید از نیمكت نشینی در باشگاه ناامید شوند. دلیلی هم برای تغییر تیم وجود ندارد. بایرن مونیخ یكی از پنج تیم برتر تاریخ فوتبال دنیا است و حتی نیمكت نشینی در این تیم موفقیت بزرگی است. دایسلر و كواچ هم در تركیب اصلی بازی نكرده‌اند. شرایط مهدوی‌كیا نیز این چنین است. مربی جدیدی به هامبورگ آمده و تفكرات جدیدی دارد و مطمئن هستم كه مهدوی‌كیا بار دیگر در تركیب اصلی قرار می‌گیرد. انگیزه و توانایی این بازیكنان برای دیدارهای ملی بیشتر می‌شود.

** پدیده‌ی بازیكنان خارجی در لیگ حرفه‌ای ایران پیچیده است كه دارای نكات مثبت و فراوانی است. بازیكنان خارجی طراوت و كیفیت دیگری را با خود می‌آورند و انرژی مثبتی را تزریق می‌كنند اما جایگاه بازیكنان داخلی را هم می‌گیرند. البته اگر در لیگ كشور بازیكن مناسبی برای یك خط وجود نداشته باشد باید از بازیكن خارجی استفاده كرد. یوونتوس با هجده میلیون یورو ایبراهیموویچ را از آژاكس به خدمت گرفت. نخست باید بازیكنان شخصیت و ویژگی رفتاری مناسبی با لیگ كشوری را داشته باشند. آژاكس نخستین باشگاهی بود كه ابتدا شخصیت بازیكنانش را شكل می‌داد و سپس به نكات فنی می‌اندیشید.

** از نظر من كار كردن عزت بگوویچ و سجادی به سود آینده‌ی دروازه‌بانی فوتبال ایران است. آنها با یكدیگر مشورت می‌كنند و بهترین‌ها را انتخاب می‌كنند. همانطور كه من، فركی و شاهرخی این كار را انجام می‌دهیم.

UserName