• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2964
 • چهارشنبه 1383/9/4
 • تاريخ :

نخستین زن مدال‌آور تاریخ گلف:

وقتی قهرمان شدم همه تعجب كردند
برای ادامه موفقیت گلف مربی حرفه‌ای و زمین خوب نیاز است


نخستین زن ایرانی كه در مسابقات گلف در سطح آسیا به مدال طلا دست پیدا كرده است، ‌استعداد ورزشكاران ایرانی را برای موفقیت در این رشته ورزشی بسیار بالا عنوان كرد.

فیروزه محمد زمانی اظهار كرد: در مسابقات هندوستان متوجه شدم كه ایرانی‌ها می‌توانند در این رشته‌ی ورزشی بسیار پیشرفت كنند، ورزشكاران ایرانی از لحاظ تكنیك از كشورهای آسیایی دیگر برتر هستند و در صورتی كه امكانات مناسب در اختیار آنان قرار گیرد، شانس بیشتری برای حضور موفق در مسابقات بین‌المللی دارند.

وی در مورد مسابقات دوستانه‌ی آسیایی در هند تصریح كرد: سطح مسابقات بسیار بالا و عالی بود و از بین بیش از صد‌وده نفر شركت كننده نزدیك به پنجاه نفر در گروه من شركت داشتند. تیم‌هایی مانند هندوستان و تایوان با بهترین نفرات خود شركت كرده بودند و از چین، ژاپن و كره‌ی جنوبی نیز نفرات خوبی حضور داشتند.

زمانی افزود: پس از آن كه به عنوان نخست مسابقات دست یافتم، تمامی حاضرین بهت زده شدند و به هیچ وجه باورشان نمی‌شد كه با توجه به نبود مربی تا این حد خوب ظاهر شوم، البته نفرات ما از نظر فنی و انعطاف بدنی به طور كامل از آنها برتر بودند و این امر موجب شد تا تیم ما مورد تشویق بسیار قرار گیرد.

زمانی در ادامه با اشاره به رشد ورزش گلف طی چند سال اخیر خاطر نشان كرد: رییس سابق و همچنین اسحاقی رییس فعلی فدراسیون گلف فعالیت خوبی را برای رشد این رشته انجام داده‌اند، اما در حال حاضر آموزش حرفه‌ای برای ورزشكاران این رشته وجود ندارد و تصور می‌كنم بهتر است از حضور مدرسان خوب خارجی برای حضور در ایران و آموزش حرفه‌ای به گلف‌بازان ایرانی استفاده شود و یا تعدادی از ورزشكاران ایرانی برای دوره‌های آموزش حرفه‌ای مربی‌گری و داوری به خارج از كشور اعزام شوند، چرا كه اكنون با وجود فعالیت‌های صورت گرفته در دو، سه سال اخیر هنوز فاصله‌ی زیادی بین گلف ایران با كشورهای مطرح در این رشته وجود دارد.

زمانی،‌ امكانات فعلی این رشته را بسیار اندك عنوان كرد و گفت: در تهران تنها یك زمین و در اصفهان و اهواز نیز زمین‌های خاكی وجود دارد. این در حالی است كه در هیچ جای دنیا در زمین‌های خاكی، مسابقه برگزار نمی‌شود. به عنوان مثال در هندوستان صد زمین گلف جود دارد، بنابراین با توجه به این كه طی چند ساله اخیر تعداد علاقه‌مندان این رشته افزایش یافته است، فراهم آوردن امكانات و زمین‌های مناسب باعث می‌شود تا در آینده در مسابقات اروپایی و جهانی نیز توانایی حضور و كسب موفقیت را داشته باشیم.

وی در مورد برنامه‌های خود برای آینده نیز گفت: با توجه به این كه مدت‌ها است در حال تمرین هستم، قصد دارم بیشتر به استراحت و مسایل شخصی بپردازم و پس از آن بار دیگر تمرینات خود را از سر می‌گیرم. ضمن آن كه از تیم ایران برای حضور در مسابقات دوستانه در كلكته و سریلانكا دعوت شده است و باید منتظر بمانم تا تصمیم فدراسیون برای حضور یا عدم حضور در این مسابقات مشخص شود.

گفتنی است؛ فیروزه محمد زمانی در مسابقات دوستانه‌ی آسیایی در هندوستان ضمن كسب نخستین مدال طلای گلف بانوان ایران به عنوان بهترین بازیكن مسابقات نیز انتخاب شد.

تیم گلف بانوان ایران پس از ادغام انجمن‌ها با فدراسیون‌های ورزشی این دومین سفر برون‌مرزی‌شان است كه در كارنامه‌ی فعالیت‌های خود تجربه می‌كنند.

UserName