• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
shermineh ( تعداد مطالب : 655 ) ( تعداد نظرات : 141 )
. ﻣﻦ ﻋﺎﺷﻖ ﺍﻣﺮﻭﺯﻡ ... ﺩﯾﺮﻭﺯ ﺭﺍ ﮐﻪ ﻧﻤﯿﺘﻮﺍﻧﻢ ﺟﺎﻥ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺑﺒﺨﺸﻢ، ﺭﻓﺖ ﮐﻪ ﺭﻓﺖ ... ﺍﻣﺎ ﺍﻣﯿﺪﯼ ﻫﺴﺖ، ﺍﺯ ﺩﯾﺮﻭﺯﻡ ﺩﺭﺱ ﻣﯽ ﮔﯿﺮﻡ، ﺗﺎ ﺍﻣﺮﻭﺯﻡ ﺭﺍ ﺑﺴﺎﺯﻡ،
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1ساعت و 27دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 23:43
alibeik51 ( تعداد مطالب : 154 ) ( تعداد نظرات : 0 )

درباره توده‌های پستانی بیشتر بدانیدپستان,توده‌های پستانی,توده های سینه

 

 درباره توده‌های پستانی بیشتر بدانید
هر خانم از هجده سالگی به بعد باید ماهانه به معاینه پستان های خود بپردازد و در صورت مشاهده توده در پستان یا ترشحات غیرطبیعی از نوک پستان ها یا تغییر در ظاهر پستان ها به صورت فرورفتگی یا برجسته شدن به پزشک مراجعه کند. همچنین خانم ها باید سالانه از سوی پزشک متخصص معاینه شوند و از چهل سالگی ماموگرافی سالانه شوند.


عمده توده های پستان شامل دو نوع بیماری خوش خیم هستند که در ادامه توضیح داده می شود.
1 ـ بیماری فیبروکیستیک پستان
این بیماری که در واقع حاصل تغییرات طبیعی پستان ها در پاسخ به هورمون هاست موجب نگرانی بسیاری از بانوان بخصوص در سنین 35 تا 55 سال می شود. علائم آن به صورت دردهای دوره ای پستان ها بخصوص نزدیک به شروع عادت ماهانه همراه با احساس بزرگ شدن پستان ها همراه است. این بیماری می تواند بدون درد بوده و فقط در معاینه با احساس توده های متعدد پستانی تشخیص داده می شوند، در سونوگرافی به صورت کیست های متعدد و دوطرفه پستان دیده می شود.

در برخی بیماران ترشحات زرد مایل به سبز یا بی رنگ از نوک پستان ها دیده می شود. سایز این کیست ها کمتر از سه سانتی متر بوده و اغلب در سایزهای دو تا ده میلی متر وجود دارد. این کیست ها هر چند وقت از بین رفته و کیست های جدید تشکیل می شوند. برخلاف تصور عمومی این کیست ها بندرت به سرطان پستان منجر می شود.


در مورد درمان این بیماری، توصیه می شود از خوردن مواد کافئین دار مثل قهوه و شکلات و کولاها و همین طور چای پرهیز شود. از مصرف ادویه ها و غذاهای چرب و پنیر هم پرهیز شود تا از بزرگ شدن کیست ها و دردهای همراه با آن جلوگیری شود. در کنار این توصیه ها، داروهای مختلفی برای درمان آزمایش شده است مثل ویتامین E، روغن گل پامچال، دانازول و... که در مورد اثربخشی آنها بحث وجود دارد. مصرف داروهای حاوی استروژن مثل قرص های جلوگیری از حاملگی به دلیل بزرگ تر و دردناک تر شدن کیست ها در این بیماران توصیه نمی شود. در این بیماران معاینه ماهانه پستان ها از سوی بیمار و معاینه توسط پزشک در کنار سونوگرافی یا ماموگرافی سالانه (برای بررسی تغییرات سایز ناگهانی کیست ها) توصیه می شود.


2 ـ فیبروآدنوما
از بیماری های دیگر پستان فیبروآدنوماست که مخصوص سنین پایین تر 15 تا 35 سال است. اغلب به صورت یک توده نرم و متحرک لمس می شود، اما می تواند متعدد هم باشد که در سنین پایین (25 سال) یافت می شود دردناک نیست و معمولا از سه سانتی متر بزرگ تر نمی شود، اما انواعی هم وجود دارد که بسیار بزرگ می شود. اینها اغلب خود به خود بهبود می یابند و نیاز به درمان ندارند و تنها برای تشخیص سرطان های احتمالی رحم ـ که تنها در چهار درصد موارد چنین است ـ معاینه و سونوگرافی سالانه برای بررسی تغییرات اندازه توده لازم است. در موارد خاص نمونه برداری از این توده ها لازم می شود.
منبع :jamejamonline.ir
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 11دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:59
alibeik51 ( تعداد مطالب : 154 ) ( تعداد نظرات : 0 )

برای از بین بردن بوی بد بدن چه کنیم؟کاهش بوی بدن, افزایش تعریق بدن, عرق بدن

«دوش روزانه» بهترین راهکار برای کاهش بوی بد ناشی از تعریق بدن است.
دکتر حسین طباطبایی، درباره دلایل افزایش تعریق بدن در فصل گرما گفت: بدن انسان به روش‌های مختلفی مواد زائد را دفع می‌کند که یکی از راه‌های آن تعریق است.

 

وی ادامه داد:‌ تعریق علاوه بر اینکه مقداری مواد زائد و سموم بدن را دفع می‌کند درجه حرارت بدن را نیز تنظیم می‌کند. زیرا افزایش حرارت بدن از مقدار مشخصی به ارگان‌ها آسیب‌ می‌رساند.

 

این متخصص با بیان اینکه افزایش دمای هوا، از دلایل بالارفتن تعریق بدن است و از این طریق، دمای بدن تنظیم می‌شود، گفت: به علاوه در مواقعی که ورزش می‌کنیم و فعالیت‌های جسمی انجام می‌دهیم یا غذاهای عرق‌زایی مثل فلفل مصرف می‌کنیم، غدد تعریق فعال می‌شود. هم‌چنین آش داغ‌، سوپ داغ و چای داغ، باعث تعریق می‌شوند.

 

وی درباره‌ دلایل ایجاد بوی بد بدن به هنگام تعریق، توضیح داد: عرق کردن شرایط را برای فعالیت میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند زیرا این موجودات در شرایط مرطوب بهتر رشد می‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه نواحی چین‌دار بدن مثل زیربغل، گردن و کشاله ران شرایط مناسبی برای میکروب‌ها ایجاد می‌کند، توضیح داد: سوراخی که عرق از آن خارج می‌شود با محل خروج چربی یکسان است در نتیجه با افزایش تعریق، چربی هم زیاد می‌شود و این محیط چرب و مرطوب، فضای مناسبی برای رشد قارچ ها فراهم می‌کند.

 

طباطبایی هم‌چنین با بیان اینکه شایع‌ترین قارچ پوستی «تینه آ‌ ورسی کالر» است، گفت: این قارچ باعث می‌شود روی بدن لکه‌های تیره و روشن در نواحی روی سینه، پشت، زیر بدن و به خصوص جاهایی که لباس روی آن قرار می‌گیرد ایجاد شود.

 

وی افزود: در اثر تعریق، قارچ‌های دیگری هم مانند قارچ کچلی در بدن ایجاد می‌شود باکتری‌های دیگری هم هستند که با تعریق، فعال می‌شوند و باعث التهاب و عفونت پوستی می‌شوند.

 

با آب سرد دوش بگیرید
طباطبایی هم چنین بر لزوم دوش گرفتن با «آب ولرم مایل به خنک» تاکید کرد و گفت: دوش روزانه نباید با آب داغ باشد زیرا خود باعث افزایش تعریق می‌شود.

 

کاهش بوی بدن, افزایش تعریق بدن, عرق بدن

 

دئودرانت‌ها ضد تعریق نیستند
وی هم‌چنین درباره دئودرانت‌ها و موارد استفاده از آنها تاکید کرد:‌ دئودرانت‌ها، ضد تعریق نیستند بلکه تنها خوش‌بو کننده‌اند. برای کاهش میزان عرق‌ کردن، باید از ضدتعریق‌هایی استفاده کرد که معمولا بوی خوش ندارند اما تعریق را کاهش می‌دهند.
ضد عرق‌های معمولی را می‌توان بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کرد اما اگر اثر نکرد ضد تعریق‌های قوی‌تری توسط پزشک تجویز می‌شود.
منبع:isna.ir

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 11دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:57
alibeik51 ( تعداد مطالب : 154 ) ( تعداد نظرات : 0 )

چگونه بر تعریق زیاد فائق شویم؟راه های جلوگیری از عرق کردن , عرق کردن

ساختار بدن انسان طوری است که برای تنظیم دمای بدن دارای سیستمی به نام تعریق است.

 

تعریق توسط غددی به نام غدد ترشح‌کننده عرق اتفاق می‌افتد، این غدد همیشه فعالیت می‌کنند ولی در مواقعی که گرمای بدن بیش از اندازه بالا می‌رود، فعالیت خود را چندین برابر می‌کنند تا دمای بدن را به حال تعادل درآورند.

 

اما بعضی از افراد از تعریق بیش از حد به ستوه آمده‌اند چراکه مشکلاتی را برایشان به‌وجود آورده است. در این مطلب به راه‌های درمانی برای این افراد اشاره خواهد شد.

شکایت از تعریق زیاد زیر بغل
تعریق زیر بغل بسیار شایع است و تعداد زیادی از مردم دچار تعریق بیش از حد زیر بغل هستند. سیستم عصب‌رسان غدد عرق در این افراد بیش از حد فعالیت می‌کند. سن شروع افزایش فعالیت غدد عرقی معمولا از هجده تا پنجاه و چهار سالگی است.

 

عرق زیاد معمولا باعث آزار بیمار و حتی اطرافیان او می‌شود. آنچه فعالیت غدد را کنترل می‌کند عصب سمپاتیک است.

 

در این افراد عصب سمپاتیک بیش از حد فعال است، گاهی نیز آسیب به این عصب مثلا در بیماران نخاعی، مبتلایان به پرکاری تیروئید و دیابت، باعث پرکاری عصب سمپاتیک و تعریق زیاد می‌شود. تعریق زیاد باید علامت‌هایی داشته باشد مثلا دوطرفه باشد، حداقل یکبار در هفته تکرار شود، در زندگی روزمره اثر منفی بگذارد، در هنگام خواب متوقف شود و قبل از بیست و پنج سالگی شروع شود.

درمان تعریق
درمان موضعی: می‌توان با درمان موضعی آلومینیوم کلراید شروع کرد. این پمادها باید به صورت شبانه‌روزی استفاده شوند. دارو در ابتدا با غلظت پایین استفاده می‌شود و اگر تعریق با این غلظت بهبود نیافت دوز آن بیشتر می‌شود.

تزریق بوتاکس: تزریق زیر پوستی بوتاکس نیز درمان خوبی است. بوتاکس دارویی است که برای پرکردن چین و چروک پوست از آن استفاده می‌شود، اما تزریق بوتاکس کاربرد خوبی برای درمان تعریق زیاد دارد. معمولا این درمان دوامی دو ساله دارد ولی باید هر شش ماه تا یک سال تکرار شود. بوتاکس برای زیر بغل استفاده می‌شود، ولی می‌توان برای دست و پا نیز از آن استفاده کرد. تزریق بوتاکس معمولا در دست و پا دردناک است و نیاز به بی‌حسی قبل از انجام دارد. بوتاکس با بلوکه کردن موقتی اعصاب محرک غدد عرق، تعریق را مهار می‌کند.

آراف فرکشنال: روش جدید دیگری نیز وجود دارد به نام آراف فرکشنال. این روش ماندگاری بیشتری نسبت به بوتاکس دارد و در بعضی از بیماران نیز بهبودی دائمی دیده می‌شود. تعداد جلسات درمانی در آراف فراکشنال سه تا شش جلسه است.

جراحی: گاهی هم می‌توان مقداری از غدد عرق را با جراحی برداشت. این روش آخرین خط درمانی است چون عوارضی دارد که برای بیماران مشکلات دیگری را به‌وجود می‌آورد. یکی از مشکلات عمده، خشکی بیش از حد دست و پاست که بیمار را مجبور می‌کند تا مدام از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کند.

یونئوفورز: روشی هم به نام یونئوفورز وجود دارد که در آن با ایجاد حرکت یونی توسط جریان الکتریسیته در آب، دو اتم هیدروژن و اکسیژن تجزیه شده و اتم هیدروژن که بار مثبت دارد روی مجاری غدد عرق که به طور طبیعی بار منفی دارد جمع می‌شود. این مکانیسم درمانی باعث کاهش ترشح عرق از غدد عرقی می‌شود.

چگونگی انجام یونئوفورز: در این روش دو ظرف نسبتا گود را از آب معمولی پر می‌کنند و بیمار باید تمام وسایل فلزی خود مانند انگشتر، ساعت، دستبند و... را خارج کند و دست و پاها را داخل آب قرار دهد. وقتی درمان برای زیر بغل انجام می‌شود از دو صفحه فلزی استفاده می‌شود که اسفنجی روی آن قرار گرفته و به آب آغشته شده است. بعد از این کارها جریان الکتریسیته برقرار می‌شود.

 

در این هنگام باید از بیمار پرسیده شود که آیا احساسی مانند گزگز دارد یا نه؟ اگر جواب مثبت بود جریان در همان درجه به مدت 10 تا 30 دقیقه نگه داشته می‌شود، اما درمان باید ادامه یابد و بیمار تقریبا 8 تا 10 جلسه دیگر برای این کار مراجعه کند. مراجعات باید یک روز درمیان باشد. ولی بعد از 8 تا 10 جلسه درمان‌های نگه‌دارنده شروع می‌شود که معمولا هفتگی یا ماهانه هستند. در هر بار مراجعه بعدی مقدار جریان و غوطه‌وری عضو افزایش می‌یابد.

احتمال عود بیماری با قطع کردن درمان وجود دارد ولی اغلب بیماران آن‌قدر از این روش درمانی راضی هستند که معمولا خودشان به طور داوطلبانه برمی‌گردند.

 

منبع : jamejamonline.ir

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 11دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:55
alibeik51 ( تعداد مطالب : 154 ) ( تعداد نظرات : 0 )

چگونه حرف زدن را به کودکان آموزش دهیم؟ 

دیر حرف زدن کودک,علت دیر حرف زدن کودک

 

هنگام حرف زدن با کودک به او نگاه کنید

 

 کودکان به طور ذاتی به صدای انسانها علاقه دارند، همچنین به طور طبیعی مایل هستند هنگامی که فرد دیگری صحبت می کند، به حرفهای او گوش داده و توجه کنند. شما هنوز هم می توانید از این تمایل ذاتی کودک خود، مثل همان وقتی که او کوچکتر بود، بهره ببرید.

* چگونه می توانم به کودک خود کمک کنم تا حرف زدن را یاد بگیرد؟
هر چقدر می توانید به صورت مستقیم با کودک خود صحبت کنید. سعی کنید بعضی وقتها، این صحبتها صرفا بین شما و او بوده و شخص ثالثی بین شما نباشد. اگر شما در حال حرف زدن یا کتاب با شعر خواندن برای او به همراه یکی از برادر یا خواهرهای بزرگترش باشید، نمی توانید لغات و اصطلاحات را به میزان مورد نیاز او تکرار کنید، یا برای او توضیح دهید؛ در واقع اگر شما با او تنها بودید، او می توانست خیلی بیشتر از این فرصت استفاده کند. هنگام حرف زدن، به او نگاه کنید؛ اجازه دهید صورت و حرکات صورت شما را ببیند.

با تطبیق دادن حرفهای خود با کارهایی که انجام می دهید، این امکان را برای کودک فراهم کنید که معنای حرفهای شما را بهتر بفهمد. می توانید بگویید: «حالا پیراهنت را در می آورم»، و پیراهنش را دربیاورید؛ سپس بگویید: «حالا نوبت کفشهایت است»، و به سراغ کفشهایش بروید.

 

همچنین می توانید با تطبیق دادن حرفهای خود با حرکات مختلف صورت، احساسات خود را به صورت نمایشی به او نشان دهید. سن او به اندازه ای نیست که بتوانید او را دست بیندازید (و البته در هیچ سنی نباید این کار را بکنید). اگر او را به گرمی در آغوش بگیرید و بگویید: «عفریته شلخته بدریخت مامان کیه؟» او گیج خواهد شود! صورت شما، و در آغوش گرفتن او، احساس دیگری را به او منتقل می کند با این مضمون که «دختر خوشگل مامان کیه؟».

   به حرف درآمدن کودک,زمان حرف زدن کودک

صحبت کردن با کودک ، مهم ترین گام در آموزش زبان به حساب می آید

 

به کودک کمک کنید تا معنای کلی حرفهای شما را بفهمد؛ و اگر او نمی تواند حرفها و کلمات شما را تک تک و به صورت دقیق متوجه شود، ایرادی ندارد. اگر در حال غذا پختن هستید، بشقابها را روی میز بچینید، با دست به او اشاره بکنید، و بگویید: "الآن وقت ناهار است".

 

کودک می فهمد که ناهارش آمده شده و به زودی می تواند غذا را جلوی خودش و روی میز ناهارخوری ببیند! البته اگر شما با حرکات دست و نشان دادن بشقاب و غذا، او را راهنمایی نمی کردید، او ممکن بود معنای "الآن وقت ناهار است" را نفهمد. او معنای لغات را با تکرار آنها در موقعیت مناسب و درک لغات و کاربردشان، یاد می گیرد.

او را در احساساتی همچون اشتیاق، هیجان و تاکید، مشارکت دهید. صحبت کردن در مورد جریان عشق یا در مورد گروهی از پرندگان نادر در آسمان، می تواند ابزار مفیدی برای جلب توجه کودک و انگیزه دادن به او باشد تا برای درک مفهوم حرفهای شما تلاش کند.

* چگونه می توانم به کودکم کمک کنم تا با دیگران، صحبت کند؟
به کودک خود کمک کنید تا بفهمد که "حرف زدن" تنها وقتی معنا پیدا می کند که انسان با افراد دیگر حرف بزند. اگر شما با خودتان حرف بزنید و منتظر جواب دادن دیگران نباشید، یا حداقل کودک اینطور احساس کند؛ یا هنگامی که کودک یا یکی دیگر از اعضای خانواده با شما حرف می زند، به او جواب ندهید؛ او احساس خواهد کرد که کلمات و جملات، صداهایی بی معنا و کاملا به درد نخور هستند.

سعی کنید برنامه های رادیو و تلویزیون به عنوان "صدای زمینه" دائمی هنگام مکالمات شما و فرزندتان نباشند. اگر می خواهید رادیو را زمانی که در آشپزخانه هستید و یا در تمام طول روز روشن بگذارید، فقط وقتی این کار را بکنید که رادیو در حال پخش موسیقی باشد. هنگامی که یک برنامه جدی در حال پخش است و یک، دو یا چند نفر در آن در حال صحبت کردن هستند، به دقت به حرفهای آنها گوش دهید. در ضمن، به کودک خود نشان دهید که شما معنای حرفهایی را که از رادیو پخش می شود (و کودک شما قادر به دیدن آنها نیست)، می فهمید.

در این دوره، شما تقریبا به مترجم کودک خود تبدیل شده اید. شما خواهید دید که فهمیدن حرفهای کودک برای شما آسان تر از غریبه ها است؛ کودک شما هم می بیند که شما و دیگر افرادی را که ارتباط ویژه ای با او دارند، بهتر از غریبه ها درک می کند.

* چگونه می توانم "راست" و "دروغ" را به کودک خود یاد بدهم؟
کودک شما ممکن است کلمات جدید را یاد بگیرد و آنها را به درستی مورد استفاده قرار دهد، اما معنای ظریف و دقیقی را که بزرگترها از این کلمات برداشت می کنند، متوجه نشود. به عنوان مثال، او ممکن است معنای کلمه "قول" یا "تعهد" را نفهمد؛ اما با این حال به درستی از آن استفاده کند. اگر شما بگویید: «اجازه داری پنج دقیقه بیشتر بازی کنی، اگر قول بدهی بعد از آن مستقیم به اتاق خوابت بروی»، او ممکن است با شادی بگوید: «قول می دهم». با این حال، این کلمه برای او فقط این معنی را می دهد که می تواند پنج دقیقه دیگر هم بازی کند. پس از پنج دقیقه، او از شما می خواهد که پنج دقیقه دیگر هم بازی کند؛ و البته وقتی با کنایه و سرزنش به او می گویید: «اما تو قول دادی»، نمی تواند بفهمد که چرا مورد سرزنش واقع می شود.  

  دیر حرف زدن کودک,سن طبیعی حرف زدن کودکان

  به کودک خود کمک کنید تا حرف زدن را یاد بگیرد

 

همچنین، استفاده او از کلمات ممکن است همواره منطبق بر واقعیت نباشد. کودک شما ممکن است بتواند به راحتی صحبت کند، دیگران را متهم کند و یا حرفهای دیگران را رد و انکار کند، در حالی که معنای حرفهای خود را به طور دقیق نفهمد. او آنگونه که احساس می کند، حرف می زند. ممکن است در یک دعوا با خواهرش، زمین بخورد و پایش زخمی شود؛ بعد به سراغ شما بیاید و بگوید که خواهرش او را هُل داده است (در حالی که واقعیت ندارد). هرچند خواهرش زانوی او را زخم نکرده، اما احساسات او را اذیت کرده است؛ و کودک شما بر طبق احساسش حرفی را می زند که ممکن است از نگاه بزرگترها و در مقایسه با واقعیت، صحیح نباشد.

با رشد سن او، شما می توانید ارزش قولهایی را که آگاهانه داده شوند و با دقت نیز رعایت شده و به آنها عمل شوند، به او نشان دهید؛ همچنین اهمیت راست گفتن و پرهیز از دروغ را نیز به او آموزش دهید. اما هنوز برای این کار خیلی زود است. با گفتن چیزها و مفاهیمی که کودک قادر به درک آنها نیست، او را گیج نکنید. او تمام تلاش خودش را می کند تا شما را خوشحال کند؛ اما اگر شما به این مقدار راضی نیستید و تواناییهای طبیعی یک کودک نمی تواند موجب خوشحالی شما شود، باید بدانید که او (شاید هرگز) نخواهد توانست شما را راضی کند!

منبع:laplas.co

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 11دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:54
raha52 ( تعداد مطالب : 632 ) ( تعداد نظرات : 24 )

خداحافظی مسعود ده نمکی با سینما


مسعود ده نمکی این بار و در یادداشتی اعلام کرده که رسالت خودش را در یک دهه فعالیتش در حوزه سینما و ساخت فیلم به سرانجام رسانده و پس از این و با پایان تولید فیلم رسوایی2 یا همشهری ها، دیگر در سینما، کار نمانده ای ندارد و نوع دیگری از فعالیت هنری را پیش خواهد گرفت.

 اخبار,اخبار فرهنگی,خداحافظی مسعود ده نمکی با سینما

 هر خبر و مطلبی از فیلمسازی که همه ساخته هایش مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفته، به خودی خود دارای جذابیت است!

مسعود ده نمکی این بار و در یادداشتی اعلام کرده که رسالت خودش را در یک دهه فعالیتش در حوزه سینما و ساخت فیلم به سرانجام رسانده و پس از این و با پایان تولید فیلم رسوایی2 یا همشهری ها، دیگر در سینما، کار نمانده ای ندارد و نوع دیگری از فعالیت هنری را پیش خواهد گرفت.


اینکه آیا این نوشته را باید به منزله پایان کار ده نمکی در سینما دانست، قدری دشوار است اما نامردمی هایی که او از فضای حاکم بر سینما دیده شاید باعث شده باشد  دیگر جذابیت های «هنر هفتم» برای این روزنامه نگار سابق و کارگردان امروز اهمیتی نداشته باشد...

دعایی در آستانه 46 سالگی؛
خدایا به عمرم عرض و طول را با هم بده.


آغازی بر یک پایان
اول اردیبهشت 1348 قلم تقدیر برحیات حقیر نگاشته شد. تا  اینکه سال 58 کودکی  ام با سختی های  زندگی در کوه و کمر و روستاهای آذربایجان شرقی و تحصیلات دوران ابتدایی به پایان رسید. مدرسه نوجوانان انقلاب نارمک تهران با انقلاب همراهم کرد. در  دوران نوجوانی با سخنوری، تریبون دار مجالس شهدا می شدم تا اینکه خدا خواست پایم در  سه سال اخر جنگ و در شانزده سالگی به جبهه باز شد. عشق و مرادم پیرجماران بود و با رفتنش در سال 68 برای مطالبه آرمانها با راه اندازی گروه های اجتماعی مطالبه گر و عداالتخواه از دولتمردان و قلم به دستی در سه نشریه شلمچه جبهه و صبح دوکوهه دهه سوم عمرم را گذراندم . دهه هشتاد وارد حوزه سینما شدم و خواستم با زبان تصویر 10 ایده خودم را بیان کنم. تصورم این بود که دو دهه برای این کار زمان لازم خواهم داشت. اما همه اینها در یک دهه به سرانجام رسید.

سال82 مستند فقر و فحشا
سال84 مستند کدام استقلال کدام پیروزی
سال 86 سینمایی اخراجی ها1
سال87 سینمایی اخراجی ها2
سال 89 سریال دارا و ندار
سال 89 سینمایی اخراجی ها3
سال 91 سینمایی رسوایی
سال 92 سینمایی معراجی ها
سال 93 سریال معراجی ها
و انشالله سال 94 سینمایی رسوایی2 یا همشهری ها.

پرتیراژترین هفته نامه ها و پرمخاطب ترین فیلم های این  دو دهه که با هزار تقلب و دروغ خواستند نادیده بگیرند و به لطف خدا نشد. چون به قول حاج یوسف رسوایی، فرشته ها به تلاش این جماعت چپ و راست در نفی عزت خدادادی خندیدند. گر چه مردم ندانند پشت این دغل کاری ها و آمار سازی ها و ندیدن ها چه حسدی  و بغضی خوابیده بود.

انشالله  امسال رسوایی 2 پایانی بر آن 10 ایده باشد. و خیال حضرات راحت شود . شاید یک روز برایم جوایزجشنواره مهم بود اما وقتی دیدم کپی های ناشیانه این آثار جایزه می گیرند فهمیدم ماجرا چیز دیگری است، شاید زمانی آرای مردمی جشنواره برایم مهم بود اما وقتی دیدم را که برنده اعلام می کنند در اکران عمومی  مردم آنها را نمی بینند فهمیدم متر و ملاک مردمی بودن اینها نیست. شاید روزی به آمار اقبال مردم در سینما می اندیشیدم که پاسخی به این حقارت ها باشد اما اعترافات ناخوداگاه حضرات مبنی بر آمار ساختگی این انگیزه را هم برایم کم کرد، امسال عید تعمدا فیلم را به اکران نرساندم تا معلوم شود شرف المکان بالمکین است.

در طول دو دهه از عمرم مجموعه 80 جلدی فرهنگنامه اسارت و آزادگان را در طول بیست سال آماده کردم تا همه اینها اجابت دعایی باشد که از خدا خواستم خدایا حالا که خواستی من از جنگ زنده برگردم به عمر من عرض بده!

امروز که به پشت سرم نگاه می کنم کرم  و لطفش را بیکران می بینم. حتی اگر تنها باشم. یک روز آقای حاتمی کیا گفت من غریبم اما حال و احوال تو را که از نزدیک دیدم گفتم تو غریب الغربایی. تو مثل خارپشت هستی و خدا تو را اینگونه خلق کرده برای همین نزدیک شدن به تو خیلی سخت است.

مطمئنا این روزها برای من سرفصل آغاز دوران جدیدی است و پایان دورانی که با شکر خدا به داده  و نداده اش آن روزها  را پشت سر می گذارم. پشت سر می گذارم همه قدر ناشناسی ها و ناسپاسی ها را از دوست و  دشمن. پشت سر می  گذارم کسانی را که زمانی سعی می کردم زبان شان باشم وحال آنکه زبان آنها حرفی را نمی زند که حرف انقلاب و عدالت خواهی و آرمانگرایی باشد. زبان آنها زبان مصلحت اندیشی منفعت گرایانه است و من نماینده این تفکر نیستم .کسانی که خوشان نیستند و آنچه که می گویند هم نیستند.

عشق به دیدار رخ مهدی فاطمه را در این دوران رنج  برای همه خواهانم .

تا قلم تقدیر چه مقدر کرده باشد.

اخبار فرهنگی - بانی فییلم
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:52
raha52 ( تعداد مطالب : 632 ) ( تعداد نظرات : 24 )

کتایون ریاحی و پسرش/عکس


 

اخبار,اخبار فرهنگی ,کتایون ریاحی

 

اخبار فرهنگی - روزنو

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:48
raha52 ( تعداد مطالب : 632 ) ( تعداد نظرات : 24 )

مدل لباس کردی سال 2015


 

 

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

لباس کردی مجلسی 2015

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی 2015

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

مدل لباس کردی

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی مجلسی

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

لباس کردی مجلسی 2015

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی 2015

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

مدل لباس کردی

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی مجلسی

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

لباس کردی مجلسی 2015

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی 2015

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

مدل لباس کردی

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی مجلسی

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

لباس کردی مجلسی 2015

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی 2015

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

مدل لباس کردی

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی مجلسی

لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی زنانه

لباس کردی مجلسی 2015

مدل لباس کردی زنانه,مدل لباس کردی

مدل لباس کردی 2015

 

بیتوته

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:47
raha52 ( تعداد مطالب : 632 ) ( تعداد نظرات : 24 )


مهم نیست که «من» ما برزگ باشد یا کوچک، وقتی پای گروه، قوم و نژاد در میان باشد، با کمی دقت در می یابیم که همه ما خود شیفته ایم. همه ما می دانیم خودشیفته ها چگونه افرادی هستند و چه ویژگی هایی دارند؛ مدت زیادی جلوی آینه می نیشینند، دروغ پرداز و پرحرف بوده و مدام از خودشان تعریف می کنند و از هر فرصت کوچکی برای خودنمایی استفاده می کنند. مدیران خودشیفته مدام به کارمندان خود گیر می دهند، دوستان خودشیفته حوصله آدم را سر می برند، دلبران خودشیفته پس از یک خودنمایی کوتاه، غیب می شوند!


همه ما چه مثل این ها باشیم، چه نباشیم، خودشیفته ایم! شاید شما و اطرافیانتان خودشیفته نباشید، اما درون جماعت جامعه، ملت، حزب، تیم و نژادتان، خودشیفتگی به دو نوع «فردی» و «گروهی» قابل تقسیم است. خودشیفتگی گروهی، معضلی جهانی بوده و شگفت انگیز، وحشتناک، دوست داشتنی، خونبار، حیاتبخش، مرگبار و گاهی همه این ها با هم است. بی ضررترین نوع آن، تماشاگران مسابقه های ورزشی هستند که در ورزشگاه ها صورت های خود را رنگ می کنند و برای حمایت از تیم خود فریادهای بلند سر می دهند.

خودشیفتگی جمعی؛ سود یا زیان؟!

انسان ها مخلوقی اجتماعی هستند. اجتماعی بودن سبب می شود موجودات تنبل و بی نیش و چنگالی مثل مار زنده بمانند. از آن جا که ما منطقی هستیم یعنی دوست داریم خودمان را خوب بدانیم و دوست نداریم قبول کنیم که می خواهیم حریصانه همه چیز (زمین، پول، همسر و...) را از آن خود کنیم، به خودمان تلقین می کنیم که چون باهوش تر، زیباتر، بهتر، بااخلاق تر و باملاحظه تریم، گویی در دنیای کوتوله ها گیر افتادیم و خودمان از همه یک سر و گردن بالاتریم و شایستگی داریم بهترین ها از آن ما باشد!

این احساسات به طور طبیعی در ما وجود دارد، اما خیلی راحت با یک شعار، یک آهنگ یا یک پرچم، تحریک می شوند.

خودشیفتگی فردی، محدودتر است و فرمان ذهن یک نفر را در دست می گیرد. خودشیفتگی گروهی مانند جاذبه زمین عمل می کند و همه را به سمت خود می کشاند و مدام سنگین تر می شود.

ویژگی هایی مانند لباس، زبان، سنت، موسیقی، مدل مو، قد، رنگ چشم و مدل بینی، موجب شناسایی خودی از غیرخودی، در گروه هستند؛ اما هیچ کدام مثل رنگ پوست به سادگی ایجاد تمایز نمی کنند.

نژاد با چند نشانه کوچک به وجود می آید که علت آن فقط تطابق آب و هوایی و جغرافیایی، برای بقای عده ای مهاجر به سرزمینی جدید است که رنگدانه های پوست آن ها برای حفاظت در برابر آفتاب سوزان مناطق گرم افزایش می یابد و برای جذب آفتاب در مناطق سردسیر کاهش می یابد. انسان ها در ابتدای خلقت نژادهای مختلفی نداشته اند؛ نژادها وقتی به وجود آمدند که انسان ها در سراسر جهان پراکنده شدند و با شروع تاریخ، این تفاوت ها معنا پیدا کردند. خوشمان بیاید یا نیاید قوم و خویش ها، بیشتر از غریبه ها هوای ما را دارند.

خودشیفتگی جمعی؛ سود یا زیان؟!

بچه ها در ابتدا به تفاوت ظاهری غریبه ها اهمیتی نمی دهند؛ اگر هم متوجه تفاوت آن ها شوند و کمی درنگ کنند فقط به دلیل احساس ناامنی است؛ نه به خاطر تنفر! افراد همگروه برای این که به هم عشق بورزند، نیازی به تنفر از غریبه ها ندارند. اغلب افراد وقتی غریبه ای را می بینند ناراحت می شوند چون احساس می کنند فرد غریبه شبیه خودشان نیست.

این تناقض ها، وحشتناک اما قابل مهارند یا دست کم از آنچه به نظر می آید، بیشتر قابل کنترل هستند. در یکی از آزمون هایی که در این زمینه انجام شد از مغز افرادی که مورد آزمون قرار گرفتند، هنگام مواجهه با عکس های افراد سفیدپوست یا ساهپوست، با ام آر آی تصویربرداری شد.

در هر دو نژاد هنگام مواجهه با تصویر نژاد مخالف، مراکز ترس و نفرت هر دوی آن ها (آمیگدالا) فعال تر شد، اما وقتی تصویر نژاد مخالف فردی زیبا یا آشنا بود، ذهن آن ها واکنش آرام تری نشان می داد! جالب این که وقتی تصویر افراد عادی را آهسته به آن ها نشان می دادند، یعنی مغز وقت بیشتری داشت، آمیگدالا همان قدر فعال می شود، اما خیلی زود بعضی نواحی قشری مغز (نواحی متمدن که آمیگدالا را مهار می کنند) هم فعال می شد.

برخی از افراد وقتی نواحی متمدن مغزشان تعطیل باشد و خطی قرمز (که گاهی بوی خون می دهد) بین خودی و غربیه (حتی از یک نژاد) بکشند، خوشحال تر هستند. این رفتار در آدمکش هایی که درخیابان از داخل خودروی در حال حرکت دیگران را به رگبار گلوله می بندند، اما عاشقانه از خانواده و اطرافیان خود حمایت می کنند دیده می شود.

گروه های فاتح برای اقناع اعضا به کشتار باید از سه مرحله عبور کنند:

اول، باید باور کنند که طرف مقابل انسان نیست.

دوم، انزجار حاصل از تصور حیوانیت، روند را تسریع می کند.

سوم، ترس و خشمی بالاتر از حد تصور به وجود می آید.

خشم، حاصل پرورش این حس است که طرف مقابل خطرناک است؛ حتی با بیماران خودی و غیرخودی هم برخوردها متفاوت است.

گاهی شکل این سه مرحله عوض می شود، یعنی مرحله اول همان باور حیوان بودن طرف مقابل است اما مرحله دوم فوران عاطفه است که خشم را به این ملغمه اضافه می کند. این فوران عاطفه، یک «تنفر داغ» و شبیه احساسی است که مردی متوجه خیانت همسرش شود.

در مرحله سوم هم متقاعد می شوندو خیلی راحت و آسوده می پذیرند که جنایت کنند! این مرحله سوم خیلی عجیب است. متقاعدشدن؛ یک «تنفر سرد» است و هرقدر که این سه مرحله طولانی تر و قوی تر باشند، عمق جنایت بیشتر می شود.

خودشیفتگی جمعی؛ سود یا زیان؟!

تفسیر این تنفر سرد بسیار سخت است فقط می توانم بگویم حالتی است که ذهن به سادگی به آن دست نمی یابد. گرچه نمی شود همه زشتی اش را هم به گردن خودشیفتگی انداخت ولی انکار این که آن همه خشونت، خودمحوری، تخریب دیگرا، بی رحمی و اعتقاد به این که هدف، وسیله را توجیه می کند، همگی اجزای خودشیفتگی هستند، ساده نیست.

گروه گرایی می تواند هم خوب باشد و هم بد. می تواند مثل طرفداری از یک تیم ورزشی، بسیار بی منطق باشد. مسابقه های ورزشی جنگ هایی هستند که مقاصد مختلفی پشت سر خود دارند. پرچم، رسوم، رژه، سرود، نزاع های خونین، فوران احساسات، وابستگی عاطفی به زادگاه، رنگ خاص و نام یک تیم، همگی از مشخصات جنگ هستند که در یک مسابقه ورزشی به وفور دیده می شوند.

بدبینی بین مردم دو شهر یا دو تیم بسته به این که نتیجه مسابقه چه باشد، گاهی به خونریزی و شورش تبدیل می شود. مسئله این نیست که نباید دنبال سرگرمی، هیاهو و تماشای ورزشکارها باشیم، نکته مهم این است که چرا نتیجه ای که برای ما هیچ نفع و ضرری ندارد و ما هم در کسب آن نقشی نداریم، این قدر برایمان مهم است.

هواداران تیم ها روز بعد از برد تیم محبوبشان در مسابقه، لباس تیم خود را می پوشند یا با نمادی از آن تیم، ظاهر می شوند. هر چه برد پررنگ تر باشد، این واکنش ها هم پررنگ تر بروز می کند.

عملکرد تیم حتی روی نحوه بازگویی مسابقه توسط طرفداران تاثیر می گذارد؛ برای مثال بعد از برد تیم می گویند: «نابودشان کردیم؛ خفه شان کردیم، له شان کردیم» و بعد از باخت می گویند: «شانس آوردند!»، انگار نه انگار که این ها تماشاگر بوده اند، طوری صحبت می کنند که گویی خودشان وسط زمین بازی می کرده اند.

آنچه ما انسان ها را دور هم جمع کرده و مالک بی چون و چرای سیاره کرده، بزرگ ترین نماد خودشیفتگی گروهی یعنی خودشیفتگی نسبت به «انسان بودن» است. روزگاری دایناسورها می تاختند، اما دایناسورها فقط گونه ای از حیوانات بودند که امروز اثری از آن ها نیست.

در سال 2011، اعلام شد تاکنون 8700 هزارگونه روی زمین زیسته اند که از آن میان فقط گونه «انسان» برتری مطلق داشته است. انسان، ده ها هزار هکتار جنگل را نابود کرده؛ یعنی 27 هزار گونه از موجودات زنده را از بین برده است. با حسابی ساده می توان گفت انسان برای نابودی تمام گونه ها فقط به 325 سال وقت نیاز دارد! البته هر گونه ای که در زمین توانایی انسان را داشت و به حاکمیت می رسید همین طور همه منابع را در اختیار می گرفت و شاید نتوان نام خودشیفتگی را روی این رفتار گذاشت.

هرچند طبیعت هوشمند است و به طور خودکار انفجار جمعیت ها را مهار می کند، اما انسان آن قدر هوشمندانه است که می تواند بر هر پدیده ای غلبه کند.

همین نوع از خودشیفتگی خودخواهانه، به ما برتری داده است. خودشیفتگی در کار، رابطه و... محکوم به فناست. پیکره بشریت نمی تواند بر «من» خودش نظارت چندانی داشته باشد. ما می توانیم برای ارضای خودشیفتگی مان با تخریب همه چیز به برتری مطلق برسیم؛ اما این که آنچه باقی مانده و ما مالکش شده ایم، دوست داریم یا نه، مطلب دیگری است!
 
مجله راز
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:41
raha52 ( تعداد مطالب : 632 ) ( تعداد نظرات : 24 )
بادمجان شاید یکی از انگشت‌شمار خوردنی‌هایی باشد که بیشتر ما (اگر به آن حساسیت نداشته باشیم) دوستش داریم. شاید شکموهای زیادی نباشند که این یک قلم جنس را در هر لباس و قامتی در هر خوراک و پیش‌خوراک و پس‌خوراکی دلپذیر ندانند.

در این مطلب پیش‌غذای ساده و راحت را با بادمجان پیشنهاد می‌کنیم که با یک قوطی کنسرو ماهی تن و کمی پنیر، مزه‌اش فراموش‌نشدنی است. این لقمه کوچک را که هم بادمجان‌دوستان، دوست دارند و هم مزه‌پسندان، می‌توان در زمانی کمتر از ۴۵ دقیقه آماده کرد. می‌توانیم مرحله بادمجان‌پزانش را یک روز زودتر هم انجام دهیم، در این صورت در کمتر از یک ربع، یک مزه غذای تاییدشده از لحاظ زیبایی هم داریم.

پیش‌ غذای فوری: بادمجان و ماهی تُن

اهل دلی، شعری درباره این دستور خوراک گفته که حیفم آمد نیاورمش: «غذای ساده غیرکلیشه‌ای فقط با یک کنسرو ماهی و یک بادمجان؛ مجهز به لژ خانوادگی، مجردی، دانشجویی و گلابی»

چه موادی لازم داریم؟ (برای سه‌ تا چهار نفر)

– سه عدد بادمجان
– یک قوطی کنسرو ماهی تن (در آب یا روغن زیتون)
–  یک پیاز کوچک رندیده
– دو حبه سیر رندیده
– دو قاشق غذاخوری روغن زیتون بکر
– چند پر ریحان تازه یا اسفناج کوچک یا جعفری تازه
–  دو عدد گوچه فرنگی متوسط خردشده و یک عدد رنده‌شده
– یک گلوله پنیر موتزارلا (می‌تواند یک پنیر کم نمک، به سلیقه خودتان باشد)
– نمک و فلفل و ادویه مورد علاقه

پیش‌ غذای فوری: بادمجان و ماهی تُن

چطور آماده می‌شود؟


۱- بادمجان‌ها را حلقه‌حلقه می‌کنیم. با ضخامت تقریبا سه سانتیمتر. روی هر حلقه را با کارد چند خط می‌بریم. حلقه‌ها را به روغن زیتون آغشته می‌کنیم. در یک سینی مخصوص فر می‌چینیم و در فر با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌گذاریم تا طلایی شود. بعداز آماده شدن، کنار می‌گذاریم تا خنک شود.

اگر امکان کباب یا گریل کردن بادمجان را دارید، بهتر و خوشمزه‌تر و تُردتر می‌شود.

۲- با روغن باقی‌مانده، پیاز و سیر رندیده را تا مرحله طلایی شدن تفت می‌دهیم. نمک و فلفل و ادویه می‌زنیم و گوجه‌فرنگی رنده‌شده را اضافه می‌کنیم. آنقدر هم می‌زنیم تا‌ آب گوجه خشک شود.

۳- ماهی تن کنسروی را با چنگال تا حد امکان له می‌کنیم. در بعضی از دستورها کمی پستو سبز را با تکه‌های ماهی مخلوط می‌کنند. بعضی از این کنسروها کمی شورتر هستند و باید مراقبِ تراز نمک و ادویه‌اش باشیم.

۴- وقتی همه مواد خنک شدند، ساخت چیزی شبیه ساندویچ را شروع می‌کنیم. در یک بشقاب، اول یک حلقه بادمجان را می‌گذاریم و بعد کمی از ماهی له‌شده، یک حلقه گوجه‌فرنگی و یک حلقه نازک از پنیر موتزارلا و روی آن کمی از سُس پیاز و سیرداغ می‌ریزیم. آخرین لایه باید یک حلقه دیگر از بادمجان باشد تا این ساندویج بسته شود. آخرین مرحله می‌تواند کمی سبزی تازه باشد که کنار یا روی ساندویچ می‌گذاریم تا مزه این بادمجان را دلپذیرتر کند.

پیش‌ غذای فوری: بادمجان و ماهی تُن

شاید این ساندویچ کوچک یا لقمه یکی از بهترین پیش‌خوراک‌هایی باشد که ایتالیایی‌ها می‌خورند. با این تفاوت که آنها معمولا بادمجان را در روغن فراوان تقریبا خشک می‌کنند و مزه خوبش با کمی کالری بیشتر همراه می‌شود و ناسالم‌تر است. برای این پیش‌غذا چند دستور وجود دارد که شاید یکی از سالم‌ترین‌هایش کبابی کردن آن یا درست‌کردنش در فر باشد.
 
سایت گوشه آشپزخانه
زمان آخرین مطلب این کاربر: 3ساعت و 18دقيقه قبل
دوشنبه 7/2/1394 - 21:37
  • تعداد رکورد ها : 606297