• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 268 ) ( تعداد نظرات : 0 )

محققان موسسه ملی بهداشت انگلیس موفق به کشف یک بیماری التهابی نادر شده اند که بیشتر کودکان را مورد حمله قرار می دهد.

 

 

 

 به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا از این بیماری التهابی otulipenia نام دارد و با علایمی مانند تب، بثورات پوستی، اسهال، درد مفاصل و اختلال رشد همراه است. تحقیقات نشان می دهد این بیماری به دلیل اختلال در عملکرد یک ژن موسوم به OTULIN در کروموزم 5 بوجود می آید. وظیفه ژن OTULIN، رشد رگ های خونی جدید و سوخت و ساز سلول ها به منظور مبارزه با عفونت است.


بیماری otulipenia بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود. این بیماری به دلیل حمله سیستم ایمنی به بافت ها بوجود می آید. التهاب واکنش طبیعی بدن هنگام حمله سیستم ایمنی با باکتری ها و ویروس ها است. زمانی که سیستم ایمنی متوجه یک عامل خارجی می شود، شروع به ترشح یک ماده شیمیایی می کند که سبب تورم بافت ها می شود تا به این طریق بافت ها را از عامل خارجی دور کند.


این مطالعه نشان می دهد بیماری های التهابی به طور کلی بر اثر جهش در ژن OTULIN بوجود می آیند. محققان در جریان کشف این بیماری، به روش های درمان علایم بیماری نیز دست یافته اند و احتمال می دهند داروهای مهار کننده TNF مفید باشند. به علاوه این پژوهش در زمینه درک مسیرهای بیولوژیکی و پروتئین های تنظیم کننده سیستم ایمنی به محققان کمک می کند.


نتایج این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences. منتشر شده است.

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 14:44
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 268 ) ( تعداد نظرات : 0 )

شکستگی‌های استخوانی از آن اتفاقات ناراحت‌کننده‌ای است که برای بعضی افراد در طول زندگی‌شان می‌افتد‌. البته خوشبختانه بیشتر شکستگی‌ها طی یک یا چند ماه از طریق درمان‌های غیرجراحی یعنی گچ گرفتن و بستن آتل و گاهی نیز از طریق جراحی باز درمان می‌شوند. با این حال نوع و محل شکستگی و بویژه سن و شرایط عمومی فرد آسیب‌دیده، زمان و کیفیت ترمیم و درمان را در افراد مختلف متفاوت می‌کند.

 

 

 

بعلاوه باید توجه داشت برخی شکستگی‌ها نیز به دلیل پر خطر بودن نسبت به شکستگی‌های کم آسیب‌تر برای بهبود و درمان به توجهات و مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارند‌. اما منظور از این شکستگی‌های خطرناک چیست‌؟

دکتر غلامعلی عکاشه، جراح و متخصص درباره شکستگی‌های خطرناک به جام‌جم می‌گوید: میزان خطر و احتمال مرگ و میر ناشی از شکستگی در بدن، به نوع درمان، محل شکستگی، باز بودن یا نبودن شکستگی و سن بیمار بستگی دارد. در واقع اگر منظور از خطر در شکستگی، مرگ و میر است باید گفت وقتی شکستگی در بخش‌های مختلف بدن همچون بازو، ساعد، ساق و لگن ایجاد شود، خطر مرگ و میر افزایش می‌یابد که این مساله معمولا بر اثر تصادفات بروز می‌کند.

دکتر حمیدرضا اصلانی، فوق‌تخصص جراحی آرتروسکوپی و طب ورزشی نیز با تاکید بر این که دررفتگی‌های مفاصل به دلیل آن که ممکن است روی عروق و اعصاب فشار وارد کنند نیاز به توجه خاص دارند به جام‌جم می‌گوید: یکی از خطرناک‌ترین شکستگی‌ها، شکستگی لگن است؛ چرا که با احتمال قطع خونرسانی به استخوان لگن و خطر از بین رفتن استخوان آن همراه است. همچنین آسیب دیدگی عروق و اعصاب پشت مفصل زانو به دلیل شکستگی نیز باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. چون شکستگی در این ناحیه ممکن است منجر به پارگی درون عروق شود.

شکستگی در سنین بالا خطرناک تر است

دکتر عکاشه رئیس انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران با بیان این که شکستگی در سنین بالا در پی نارسایی و پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی و ریوی می‌تواند خطر مرگ نیز داشته باشد، می‌گوید: البته هر نوع شکستگی می‌تواند در سنین مختلف با ناتوانی همچون معلولیت و تأخیر در درمان همراه باشد.

دکتر اصلانی نیز در این باره اظهار می‌کند: یکی از خطراتی که افراد مسن را به دلیل ابتلا به پوکی استخوان تهدید می‌کند، آسیب‌دیدگی استخوان ناحیه مفصل ران به دلیل زمین‌خوردگی است. در واقع از آنجا که اندام تحتانی در این افراد مثل اهرم برای بدن عمل می‌کنند، هر نوع شکستگی در ناحیه پاها می‌تواند به بی‌حرکتی شخص و عوارض ناشی از آن از جمله مرگ منجر شود.

مراقب شکستگی‌های باز باشید

شکستگی باز یا شکستگی‌ای که بین استخوان و فضای بیرون بدن بروز کند، نسبت به بقیه شکستگی‌ها با خطرهای بیشتری همراه است و احتمال ایجاد عفونت، جوش نخوردن، بدجوش خوردن و حتی مرگ را به همراه دارد.

دکتر اصلانی با تاکید بر این که شکستگی‌های باز در کودکان خطرناک است و نیاز به توجه جدی‌تری دارد، توضیح می‌دهد: شکستگی‌های باز با خطر بروز عفونت همراه است و بویژه در کودکان باید مراقب بود این نوع شکستگی‌ها به عفونت نینجامد. البته بیشتر شکستگی‌ها در کودکان بجز شکستگی در ناحیه گردن، ران، قسمتی از آرنج و مچ پا از طریق درمان‌های بسته و بدون نیاز به جراحی بهبود می‌یابد.

وقتی خونرسانی به پاها مختل شود

به گفته دکتر عکاشه، در شکستگی‌های اندام تحتانی همچون شکستگی ران، ساق و مچ پا معمولا به خاطر خونرسانی اندام تحتانی، جوش‌خوردگی با تأخیر همراه است .

این جراح ارتوپدی می‌افزاید: بعلاوه با توجه به این که از طریق اندام‌های تحتانی، وزن بیمار به زمین منتقل می‌شود، در صورت شکستگی، راه رفتن و سلامت استخوان‌ها با چالش مواجه خواهد شد. به بیان دیگر، شکستگی اندام تحتانی اصولا سبب ناتوانی در راه رفتن می‌شود و بیشتر می‌تواند سبب بروز معلولیت شود.

از شکستگی ستون فقرات بترسید!

اکثر افراد بویژه در تصادفات از خطر بروز شکستگی در ناحیه گردن و ستون فقرات می‌ترسند. در واقع، چنین ترسی نابجا هم نیست، زیرا به گفته رئیس انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران، شکستگی ستون فقرات به دلیل عوارضی که بر سیستم عصبی ممکن است ایجاد کند، می‌تواند سبب فلج اندام‌ها، بی‌اختیاری و بی‌حسی اعضای بدن شود. بعلاوه گاهی شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها با هم به وقوع می‌پیوندد که ‌در صورت بروز این مسأله، عوارض شکستگی و خطرات آن بیشتر و گاهی غیرقابل جبران است.

به گفته دکتر اصلانی آنچه هنگام بروز آسیب در گردن یا ستون فقرات شخص مهم است، حمل و نقل وی است. در چنین مواردی شخص آسیب‌دیده را باید با روش‌ها و ابزارهای حمایتی در نواحی آسیب‌دیده به مراکز درمانی منتقل کرد. چرا که احتمال بروز ضایعه عصبی پایدار بر اثر بی‌توجهی به نواحی آسیب‌دیده زیاد است.

7 نکته برای کمک به جوش خوردن استخوان‌ها

توجه داشته باشید برای جوش‌خوردن استخوان، سه عامل تعیین‌کننده هستند که اگر هر کدام از آنها دچار اشکال بشود، جوش‌خوردن استخوان به تاخیر می‌افتد و حتی ممکن است بدرستی صورت نگیرد:

 بی‌حرکتی محل شکستگی که با استفاده از گچ‌ و آتل‌ یا ابزاری به نام فیکساتور خارجی صورت می‌گیرد. حرکت هرچه سریع‌تر عضله شکسته شده که با کمک ابزار کمکی مثل واکر یا چوب زیربغل و نیز وزن‌گذاری یا وزن‌کشی روی عضله تا حد تحمل است.

 داشتن بستر خوب خون‌رسانی که هرچه شکستگی چند قطعه‌ای باشد یا شکستگی همراه با آسیب عضلات یا بافت‌های اطراف باشد خون‌رسانی سطحی‌تر و جوش‌خوردن دیر انجام می‌شود.

فراموش نکنید مصرف زیاد پاچه، پای مرغ و امثال آن نه‌تنها نقشی در جوش‌خوردن شکستگی‌ها ندارد، بلکه تاخیر جوش خوردن را نیز سبب می‌شود.

 کاهش وزن در افراد چاق به شرط این که ناگهانی نباشد و بنا به توصیه پزشک و طبق برنامه علمی باشد به جوش خوردن سریع‌تر شکستگی‌ها کمک می‌کند .

اگر شخصی، کمبود کلسیم و ویتامین داشته باشد، تجویز این مکمل‌ها به طبیعی شدن بدن کمک می‌کند و روند جوش خوردن را از کندی نجات می‌دهد.

سیگار یکی از عوامل مهم جوش‌نخوردن یا تاخیر در جوش خوردن استخوان‌ها بخصوص در افرادی است که سابقه بیماری‌های عمومی مثل دیابت و کم‌کاری بعضی از غدد را دارند.

 

پونه شیرازی‌

دانش و سلامت 

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 14:40
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 268 ) ( تعداد نظرات : 0 )

تولد فرزند دوم، تاثیر زیادی بر خانواده و بخصوص فرزند اول دارد. فرزند اول،‌ مدتی تمام توجه والدین و مراقبان را به خود اختصاص می‌داده و با تولد فرزند دوم، این جایگاه ناگهان متزلزل می‌شود. بنابراین لازم است، فرزند اول برای ورود فرزند دوم آماده شود.

 

 

 

پس از تولد فرزند دوم مادر درگیر شیر دادن، تعویض پوشک، ‌مهمانان و شب‌های بی خوابی است و ممکن است از توجه به فرزند اول غافل شود. رفتار فرزند دوم با توجه به بازه سنی او و همجنس بودن نوزاد جدید متفاوت خواهد بود. اگر اختلاف سنی بین فرزندان کمتر از سه سال است، اطمینان حاصل کنید که وقت کافی در اختیار فرزند اول قرار می‌دهید تا او احساس کمبود پیدا نکند. بخصوص که او نیاز خواهد داشت اوقات زیادی را با پدرش به تنهایی به سر ببرد و احساس نیاز به توجه را با وقت گذراندن با پدر برآورده سازد.

انواع واکنش فرزند اول عبارتند از:

زودرنجی و حساسیت، لجبازی کردن، ‌قشقرق راه انداختن، چسبندگی بیشتر به مادر، مشکلات مربوط به توالت رفتن (امتناع از رفتن به دستشویی)، مشکلات خواب، شب ادراری، مشکلات مربوط به غذا خوردن، ابراز رفتار بچگانه مانند خوردن پستانک و شیشه، تحریک‌پذیری و کنترل نکردن خشم، ‌ابراز رفتار خشن نسبت به نوزاد (محکم بغل کردن، گاز گرفتن، نیشگون گرفتن و ضربه زدن) و کودکانه صحبت کردن و تقلید از نوزاد.

برای این که با این مشکلات مقابله و فرزند اولتان را برای ورود نوزاد جدید آماده سازید، توصیه می‌شود:

کتاب‌های مربوط به نوزاد برای او بخوانید و در باره طفل داخل شکمتان با او صحبت کنید.

چهار تا شش هفته قبل از به دنیا آمدن نوزاد جدید، تغییرات دکور و لوازم اتاق را آماده سازید تا برای ورود فرزند جدید آماده شود.

متناسب با سن فرزند اولتان چند اسباب بازی ویژه و مخصوص برایش بخرید.

فرزند اول را تشویق کنید که بعد از به دنیا آمدن نوزاد به شما کمک کند.

درباره مزایای خواهر یا برادر بزرگ‌تر بودن با او گفت‌وگو کنید.

فرزند اول را درگیر فعالیت‌هایی کنید که قادر به انجامشان است.

او را در آغوش بگیرید.

برایش کتاب بخوانید و عکس‌های کودکی‌اش را به او نشان دهید.

با فرزند اولتان وقت بگذرانید و متناسب با سنش با او بازی کنید.

درباره توانایی‌هایی که دارد و در دوران نوزادی نداشت، با او صحبت کنید.

پس از تولد نوزاد به هر دو فرزند توجه کنید.

اجازه دهید فرزند اولتان وقتی دومی را شیر می‌دهید،‌ کنار شما باشد.

مراقب باشید، اطرافیان فقط به نوزاد توجه نکنند و برای فرزند اولتان نیز هدیه‌ای همراه بیاورند.

به فرزند اول اجازه دهید، نوزاد را در آغوش بگیرد.

اگر فرزند اولتان قصد صدمه‌زدن جدی به نوزاد دارد، قاطعانه با او برخورد کنید و در عین حال زمانی که رفتار مناسبی با نوزاد دارد، او را مورد تشویق قرار دهید تا رفتار مثبت او تقویت شود.

دکتر مهرنوش دارینی

‌ روان‌شناس و مشاور 

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 14:38
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 268 ) ( تعداد نظرات : 0 )

تخم مرغ یکی از مغذی ترین مواد غذایی جهان به حساب می آید و مصرف آن به طور روزانه خواص درمانی زیادی از جمله کاهش وزن دارد.

 

 

 

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از سلامت نیوز، اکثر مطالعات نشان می دهد که حتی خوردن 3 عدد تخم مرغ در روز بی خطر است. در اینجا اتفاقاتی که با خوردن تخم مرغ به طور منظم در بدن تان رخ می دهد، را می توانید مرور کنید:

بهبود کلسترول خون: در حالی که تخم مرغ حاوی کلسترول بالایی است، اما تحقیقات نشان می دهد که وقتی تخم مرغ می خوریم کبد کلسترول کمتری را پردازش می کند. خوردن دو عدد تخم مرغ در روز کلسترول خوب یا لیپوپروتئین با چگالی بالا را افزایش خواهد داد.

کاهش خطر بیماری های قلبی: مصرف تخم مرغ به دلیل کاهش کلسترول بد یا ال دی ال منجر به کاهش خطر بیماری های قلبی خواهد شد. واقعیت این است که افزایش کلسترول خوب یا اچ دی ال ناشی از مصرف تخم مرغ خطر سکته مغزی را نیز در افراد کاهش خواهد داد.

از دست دادن وزن: پروتئین موجود در تخم مرغ باعث ترویج احساس سیری شده و شما کالری کمتری دریافت خواهید کرد. مطالعات نشان می دهد افرادی که در هنگام صبح از تخم مرغ استفاده می کنند، در طول روز کمتر به خوردن مواد غذایی با کالری بالا تمایل نشان می دهند.

بهبود سلامت چشم: زرده تخم مرغ حاوی دو ماده مغذی به نام های لوتئین و زیگزانتین است که منجر به بهبود عملکرد چشم می شود. علاوه بر این تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین آ است و همانطور که می دانید یکی از علل اصلی کوری، کمبود این ویتامین محسوب می شود.

بهبود عملکرد مغز: تخم مرغ سرشار از ماده ای به نام کولین است و تحقیقات نشان می دهد این ماده مغذی به ساخت غشاهای سلولی و تولید مولکول در مغز کمک می کند.

کم شدن خطر بیماری ها: تخم مرغ حاوی مواد مغذی برای بهبود عملکرد و تقویت سیستم ایمنی بدن است ضمن اینکه به تعادل هورمون های تیروئید کمک می کند. سلنیوم موجود در تخم مرغ این مزایا را دارد. در واقع یک عدد تخم مرغ حاوی 22 درصد سلنیوم است.

بهبود وضعیت پوست و مو: تخم مرغ حاوی ویتامین های ب 12، ب 5 و ب 2 برای حفظ سلامت پوست و مو است. توجه داشته باشید که این مواد مغذی عملکرد سیستم عصبی را نیز بهبود می بخشند.

دریافت کافی امگا 3: این ماده غذایی حاوی مقادیر بالای امگا 3 است. مصرف به اندازه چربی های امگا 3 به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک می کند.

کاهش تری گلیسیرید: بر اساس مطالعات، مصرف 5 عدد تخم مرغ در هفته میزان تری گلیسیرید را 16 تا 18 درصد کاهش می دهد. باید توجه داشته باشید که تری گلیسیرید بالا خود عاملی برای ابتلا به دیابت، حمله قلبی و فشار خون بالا در زنان و مردان است.

کاهش استرس: کمبود اسیدهای آمینه ضروری در بدن عاملی برای ابتلا به استرس و اضطراب است. تخم مرغ حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری برای مبارزه با علائم این دو عارضه روانی است. 

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 14:35
Dr.moslehi ( تعداد مطالب : 268 ) ( تعداد نظرات : 0 )

  

با ترفند ایرانی قهرمانان المپیک ریو آشنا شوید / هشدار به خانم ها درباره "بادکش" 

 

در المپیک ریو شاهد نشانه های کبودی دایره شکل روی بدن برخی از ورزشکاران جهان بودیم روشی که ورزشکاران المپیک از آن استفاده کردند نوعی درمان سنتی به نام بادکش‌درمانی است، تکنیکی که برای هزاران سال در ایران رواج داشته‌است. به این بهانه برای اطلاعات بیشتر درباره این روش با یک متخصص طب سنتی به گفت و گو نشسته ایم .

 

 

 

در روایات، جهت درمان بیماری ها، شیوه های مختلفی بیان شده است. برخی از راه های درمانی، استفاده از درمان فیزیکی، بدون استفاده از دارو توصیه می شود. مانند: پرهیز، حجامت گرم و تر و حجامت گرم و خشک و ماساژ درمانی.در طب سنتی ایران‌ نیز بادکش درمانی سابقه‌ای طولانی دارد و توسط اطبای بزرگی چون ابوعلی سینا، رازی و … به‌کرات جهت درمان بیماری ها و دردهای مختلف تجویز شده است.

هنگامی که فردی به بیماری مبتلا می شود پزشک مربوطه داروهای مختلفی را تجویز می کند ولی همه دارو ها کم یا زیاد عوارضی را برای بدن شامل می شوند و عوارض ناشی از داروها، سبب بیماری ھای جدید می‌ شود که گاهی پس از تشخیص، غیرقابل‌ جبران است. در این میان استفاده از روش بادکش درمانی به‌ عنوان روش درمان فیزیکی، بسیار حائز اهمیت است.

 

محمد دریایی متخصص طب سنتی در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: حجامت و بادکش درمانی در خاورمیانه و ایران قدمتی هزاران ساله دارد. بادکش درمانی در تسکین درد نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و به دو صورت تر و خشک مورد استفاده قرار می گیرد در افرادی که دارای طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتی بلغمی مزاج‌اند، بادکش گرم و خشک کاربرد فراوانی دارد و جایگزین مناسبی برای حجامت تر است. یکی از تاثیرات مثبت بادکش درمانی در رفع گرفتگی‌ها و اسپاسم عضلات است.

 

 

 

وی در ادامه افزود : بادکش درمانی برای درمان بیماری های زیادی استفاده می شود بیماری های خونی مانند کم خونی ، بیماری های روماتیسمی مانند آرتروز ، اختلالات باروری و بیماری های زنانه، بیماری های پوستی مانند اگزما و آکنه، فشار خون بالا، میگرن، اضطراب و افسردگی، سیاهرگ های واریسی. علاوه بر بیماری های ذکر شده این روش می تواند درد و التهاب سراسر بدن را کاهش دهد و آرامش و سلامت روحی و جسمی را ارتقا بخشد.

 

 

یکی از ویژگی‌های شاخص بادکش درمانی،درمان یبوست و از بین بردن کندی عملکرد دستگاه گوارش به‌ویژه روده‌هاست. متخصصان طب سنتی در ایران برای افرادی که مبتلا به کندی عملکرد رودها هستند توصیه می‌کنند از بادکش ناحیه شکم برای بهبود این مسئله استفاده کنند.


این متخصص طب سنتی متذکر شد : از بادکش برای برطرف کردن چربی موضعی بدن، رفع تورم، خروج باد، رفع قولنج‌های دردناک از عضو درگیر، برگرداندن حس دست و پا، ایجاد آرامش و رفع خستگی و کسالت نیز استفاده می‌شود.بادکش درمانی روشی کم خطر و کم عارضه ای است، به خصوص اگر توسط فردی که در این کار مهارت و تخصص دارد، انجام شود هیچ ضرری را برای بدن شامل نمی شود .

 


دریایی در خصوص رابطه بادکش درمانی با چاقی موضعی اظهار کرد : اگر علت چاقی تجمع موضعی چربی باشد، بادکش با مکانیسم فراخوان خون به ناحیه‌ی پرچربی در سوزاندن چربی های موضعی مؤثر است.

خانم های باردار و خانم هایی که در دوران عادت ماهانه هستند نباید در طول این مدت عمل بادکش و حجامت را انجام دهند. همچنین از این روش میتوان به عنوان ابزار ماساژ و پیش تحریکی و رفع سرد مزاجی بانوان قبل از روابط زناشویی استفاده کرد و تاثیر زیادی در درمان خستگی مفرط بدن و ایجاد خون سازی و نشاط و شادابی پوست صورت و بدن در بانوان دارد .

بیتا نوروزی - خبرنگار جام جم آنلاین 

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 14:33
گلهاي بهشت ( تعداد مطالب : 263 ) ( تعداد نظرات : 1 )

هفته اول شهریورماه، به مناسبت شهادت دو دولتمرد بزرگ انقلاب اسلامی، شهید محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و شهید حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدجواد باهنر(نخست وزیر) هفته دولت نام گرفته است.

 

 

 

 

در طی این هفته، مردم با عملکرد و دستاوردهای دولت در زمینه‌های گوناگون عمرانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آشنا می‌شوند. هیئت دولت با توجه به وصیت‌نامه سیاسی ـ الهی امام خمینی (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری، می‌کوشد در زمینه‌های گوناگون به موفقیت‌های بیشتر و مهم‌تری دست یابد و آینده بهتری برای ملت بزرگ و پرافتخار ایران به وجود آورد.

هفته دولت 

در تاریخ هر ملت، فراز و نشیب‌های تلخ و شیرینی وجود دارد که تعیین‌کننده سرنوشت و سازنده فرهنگ آن ملت است. نظام جمهوری اسلامی در ایران به رهبری بزرگ مردی که جهان مانند او را کمتر به خود دیده است وهمچنین جان‌فشانی فرزندان فداکار این مرز و بوم، حرکت خود را آغاز کرد. در این میان، شهادت دو شخصیت فداکار اسلام، رجایی و باهنر که به آتش کین منافقان سوختند، فصلی از شهادت را به نام «هفته دولت» در تاریخ انقلاب گشوده است. 

علت نام‌گذاری چنین هفته‌ای این است که دولت شهید رجایی، نخستین دولت و مکتبی بود که پس از حاکمیت لیبرال‌ها بر کشور، عهده‌دار امور شد. این دولت در آن دوره بحرانی، بیش‌ترین حد تلاش و کوشش را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب از خود نشان داد، تا آنجا که جان خویش را سر آن نهاد.

مقام معظم رهبری درباره ویژگی‌های اخلاقی شهیدان رجایی و باهنر می‌فرماید: «شهید باهنر، مرد بی تظاهری بود که هیچ کس از ظاهر آرام او نمی‌فهمید در باطن و ذهن و اندیشه موّاج او چه می‌گذرد. وی یکی از متفکرین و تئوریسین‌ها و ایدئولوگ‌های انقلاب بود. نوشته‌های زیادی داشت و کتاب‌های زیادی را تنظیم کرده بود....ارتباطات نزدیکی با شهید مطهری و شهید بهشتی داشت و هر دوی اینها، برای عظمت فکری و قدرت تفکر عملی او ارزش زیادی قائل بودند... نقش شهید رجایی و باهنر در افشا کردن ماهیت لیبرالی و منافقانه بنی صدر، بسیار برجسته بود. شهید رجایی با صبر خود و متانت و حوصله عظیم و با قبول دردها و رنج‌های قلبی و غیرقابل افشایی که داشت، توانست، بنی صدر خائن را افشا و رسوا کند و به زمین بکوبد.

کارنامه شهیدان رجایی و باهنر 

زمانی که دولت شهید رجایی از مجلس رأی اعتماد گرفت و کار خود را شروع کرد، مردم ناراضی و نگران از عملکرد دولت موقت، در پی نخست وزیری می‌گشتند که عقده قلب آنها را بگشاید و به انقلاب شور و هیجانی دوباره ببخشد. این در حالی بود که یک خط لیبرالیستی خطرناک در زیر نقاب‌ها و حجاب‌های گوناگون، می‌کوشید انقلاب اسلامی را از مسیر خود منحرف کند، آن را از حرکت باز دارد و به نابودی بکشاند. 

شهیدان رجایی و باهنر توانستند عشق و ایمان را به مردم ارزانی کنند و خدمات شایانی به همه مردم به ویژه محرومان ارائه دهند که برکات آن تا کنون نیز ادامه دارد.

 

مقام معظم رهبری، یک سال بعد از شهادت مظلومانه رجایی و باهنر، در مورد ارزیابی این حادثه می فرماید: ما امروز از این حادثه درس می گیریم که ضد انقلاب برای پیشبرد اهداف خودش، حاضر است چهره‌هایی به قداست رجایی و باهنر را به آن شکل فجیع نابود کند. ما می‌فهمیم که ضد انقلاب با چهره های منافقانه ای حاضر است در همه جا و حتی اتاق کار شهید رجایی نفوذ کند و به این وسیله، جنایتی را انجام دهد؛ در صورتی که شهید، با همه زیرکی و هوشیاری او را نشناسد و چهره منافقانه او را نتواند تشخیص دهد. ما این حادثه را در تاریخ گذاشتیم، اما یک بایگانی بسته و متروک نیست، بلکه هر لحظه در مقابل چشم ماست و باید از آن عبرت بگیریم و همچنان که بارها گفتیم، خودمان را برای سرنوشت افتخارآمیز و غرورآمیز این دو شهید عزیز آماده کنیم.

امام خمینی (ره) به مناسبت شهادت شهیدان رجایی و باهنر فرمود: ملتی که قیام کرده است در مقابل همه قدرت‌های عالم، ملتی که برای اسلام قیام کرده است، برای خدا قیام کرده است، برای پیشرفت احکام قیام کرده است، این ملت را با ترور نمی شود عقب راند؛...گرچه خود واقعه و خود این افرادی که شهید شده اند، در نظر همه ما عزیز و ارجمندند.آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند که با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد هم جنگ و هم رزم بودند. مرحوم رجایی به من گفتند که من بیست سال است که با آقای باهنر همراه بودم و خدا خواست که با هم از این دنیا به سوی او هجرت کنند.

ارتباط دین و دولت در قرآن

در قرآن مجید، ارتباط تنگاتنگی میان دین و دولت وجود دارد. بر اساس آیات الهی، دولت امری است که در ذات دیانت نهفته است. خداوند در قرآن مجید می فرماید: «خداوند مالک حکومت و دولت است و آن را به هر که بخواهد می دهد و از هر که بخواهد می گیرد». واژه ملک در این آیه، همان سلطنت و دولت است که در اصل از آن خداوند است و آن را به نیکان می دهد. منظور از دولت در این دسته از آیات، همان دولت الهی است که جنبه حقیقی دارد و مشروعیتش ذاتی است.

در اندیشه قرآنی، طبیعت جامعه بشری، نهایت کمال خود را می جوید و حرکت جوامع هم به همان سمت وسواست. این قاعده کمال نهایی، در همه جنبه‌های انسانی، اجتماعی، مدنی، اخلاقی و روانی جریان دارد و ناگزیر باید زندگی اجتماعی و مدنی انسان نیز به عالی ترین شکل خود دست یابد و همه استعدادهایی که در وجود آدمی نهفته است، آشکار شود و به هدف غایی زندگی برسد.

دولت، امانت الهی 

قرآن کریم، حاکم و سرپرست اجتماع را، امین و نگهبان آن جامعه می‌داند. امام علی علیه السلام با الهام از این آیه، در نامه‌ای به حاکم آذربایجان می‌نویسد: «مبادا بپنداری حکومتی که به تو سپرده شده، شکاری است که به چنگت افتاده است؛ خیر، امانتی برگردنت گذاشته شده و بالادست تو، از تو حفظ حقوق مردم را می خواهد. تو را نرسد که به استبداد و دل خواه، میان مردم رفتار کنی.» حضرت در جای دیگر، ضمن بخشنامه ای به مأموران مالیاتی خود می فرماید: به عدل و انصاف رفتار کنید. به مردم درباره خودتان حق بدهید. پر حوصله باشید و در برآوردن نیازهای آنها تنگ حوصلگی نکنید که شما خزانه داران رعیت، نمایندگان ملت و سفیران حکومتید.

بنابراین هفته دولت، فرصتی است تا عملکرد دولت‌ها که با اهداف بزرگی چون پایبندی کامل به دین خدا و اصرار بر اقامه الهی ، عدالت طلبی، مبارزه با فساد، پاک دامنی، صداقت و صراحت و توجه به محرومان روی کار می‌آیند، برای مردم بیان شود.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 5ساعت و 3دقيقه قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 9:39
گلهاي بهشت ( تعداد مطالب : 263 ) ( تعداد نظرات : 1 )

علت نامگذاری روز 23 ذی‌القعده به نام «روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع)» : در باب زیارت روایت‌های متعدد نقل شده است، به گونه‌ای که در کتاب «کامل الزیارة» ابن قولویه که معتبرترین و کهن‌ترین کتاب زیارتی است که حدود هزار سال -در قرن چهارم- پیش نگارش یافته است، روایت‌های متعددی درباره ثواب زیارت ائمه(ع) آمده است. 

 

چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است


بعد از روایت‌های ثواب زیارتی حضرت سیدالشهدا(ع)، روایت‌های ثواب زیارتی امام رضا(ع) نسبت به دیگر ائمه(ع) در جایگاه دوم قرار دارد، خاطرنشان کرد: در روایتی جواد الائمه(ع) ثواب زیارتی پدر بزرگوارش را بالاتر از ثواب زیارتی امام حسین(ع) دانسته و می‌فرماید: زیارت پدرم افضل است، زیرا حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را همه مردم زیارت مى‌کنند؛ اما پدرم را جز خواص شیعه زیارت نمى‌کنند.
 
وی با بیان اینکه فرقه‌های باطل درون شیعی از جمله چهار امامی، شش امامی و هفت امامی جایگاهی برای امام رضا(ع) قائل نیستند، افزود: هشت امامی‌ها، امامت حضرت رضا(ع) و در ذیل آن امام مهدی(عج) را قبول دارند، با وجود فرقه‌های باطل درون شیعی تأکیدات زیادی قبل از ولادت و شهادت ثامن‌الحجج(ع) برای زیارت حضرت شده است که این امر توسط ائمه بعدی امام رضا(ع)، از جمله امام جواد(ع) و امام هادی(ع) بارها مورد سفارش واقع شده است.


چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است


حجت‌الاسلام غلامعلی با بیان اینکه روز 23 ذی‌القعده، ماه رجب و روز شهادت امام رضا(ع) به عنوان روز زیارتی مخصوص ایشان مطرح شده است، اظهار داشت: اهل بیت(ع) از این منظر خواسته‌اند که شیعه به امام رضا(ع) توجه زیادی کند تا پاسخی به آن انحراف‌ها باشد که در اندیشه شیعه هفت امامی (واقفیه) رخ داد، زیرا آن‌ها معتقد به این بودند که امام کاظم(ع) آخرین امام بوده است و از دیده‌ها غائب شده و یک روز ظهور می‌کنند! بنابراین امامت امام رضا(ع) را انکار کردند. 
 
وی ادامه داد: اهل‌بیت(ع) خواستند این سرخط را به شیعیان بدهند که این انحراف، انحراف باطلی است و تعیین روز زیارتی برای امام رضا(ع) خط بطلانی بر اندیشه‌های فرقه‌های باطل شیعه باشد، بنابراین حرکت شیعیان از شهرهای مختلف آن هم در زمان عباسیان برای زیارت حرم امام رضا(ع) برای یک روز خاص بسیار ارزشمند بوده است. 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه قرآن و حدیث در پایان سخنان خود به بیان جایگاه ثواب زیارتی امام رئوف(ع) پرداخت که مشروح این روایت به شرح زیر است: 
 
چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است


ابن قولویه قمی از قول حمدان نقل می‌کند: روزی به محضر مولایم حضرت امام جواد(ع) تشرّف پیدا کردم و به ایشان عرض کردم: پاداش زائری که مرقد پدرت حضرت رضا علی بن موسی الرضا را در خراسان زیارت کند، چقدر است؟ امام در پاسخ فرمود: کسی که قبر پدرم را زیارت کند، خداوند گناهان حال و گذشته او را خواهد آمرزید. حمدان می گوید: من ایوب بن نوح را ملاقات کردم و گفتم: ای اباالحسین! من از مولا و حجت خدا امام جواد، چنین و چنان شنیدم، ایوب گفت: ایا من به دانش تو بیش از آنچه شنیده‌ای، نیفزایم؟ گفتم: بله. گفت: من از امام جواد(ع) این روایت را شنیدم و سپس آن حضرت افزود: کسانی که پدرم را زیارت کنند، در روز قیامت برای آنان منبرهایی مقابل منبر رسول الله(ص) نهاده خواهد شد، تا همه از حساب و کتاب قیامت فارغ شوند. 
 
آن گاه حمدان می‌گوید: من بعد از چندی، ایوب بن نوح را دیدم که به شهر طوس به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف شده. تا مرا دید گفت: به زیارت مولایم آمده‌ام و هدفم به دست آوردن منبری است که امام جواد(ع) فرموده است.

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 5ساعت و 3دقيقه قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 9:30
omidroshanfekr ( تعداد مطالب : 263 ) ( تعداد نظرات : 1 )
کد ایران تندر عنوان برگزار کننده استان/ کشور تاریخ انتشار دریافت اسناد
229624 استعلام بها ساخت و بازسازی سیل رینگ قابل نمایش برای مشترکان قزوین 1395-06-02 1395-06-08
229623 مناقصه تجزیه و تحلیل در زمینه حمل و نقل و ساختمان قابل نمایش برای مشترکان ترکمنستان 1395-06-02 1395-06-15
229622 مناقصه عملیات حفاری و نوکنی 10 حلقه چاه مشاهده ای قابل نمایش برای مشترکان هرمزگان 1395-06-02 1395-06-10
229621 مناقصه ساخت قبور ارامستان قابل نمایش برای مشترکان البرز 1395-06-02 1395-06-06
229620 مناقصه واگذاری انجام امور مربوط به بازرسی و نظارت کامل اجناس و کالاها قابل نمایش برای مشترکان کهگیلویه و بویر احمد 1395-06-02 1395-06-04
229619 مناقصه ساخت المان شهری قابل نمایش برای مشترکان مازندران 1395-06-02 1395-06-16
229618 مناقصه واگذاری امور مربوط به خدمات تکثیر چاپ، کپی و صحافی قابل نمایش برای مشترکان تهران 1395-06-02 1395-06-08
229617 مناقصه واگذاری فعالیتهای خدماتی همانند باغبانی، نگهبانی، امور نظافتی قابل نمایش برای مشترکان تهران 1395-06-02 1395-06-08
229616 مناقصه واگذاری حمل و نقل پسماندهای شهری قابل نمایش برای مشترکان تهران 1395-06-02 1395-06-14
229615 مناقصه واگذاری اجاره بوفه و آشپزخانه قابل نمایش برای مشترکان تهران 1395-06-02 1395-06-08
229611 مناقصه خریدلوله گذاری قابل نمایش برای مشترکان فارس 1395-06-02 1395-06-07
229610 مناقصه ساخت دو باب مخزن مجموعه پالنگری قابل نمایش برای مشترکان فارس 1395-06-02 1395-06-07
229609 مناقصه خرید 1/000/000 عدد پابندفنری W15 قابل نمایش برای مشترکان تهران 1395-06-02 1395-06-21
229608 مناقصه پیمان نگهداشت وتعمیرات تاسیسات تهویه مطبوع قابل نمایش برای مشترکان اصفهان 1395-06-02 1395-06-07
229607 مناقصه پروژه زیرسازی وآسفالت بلوار قابل نمایش برای مشترکان تهران 1395-06-02 1395-06-04
زمان آخرین مطلب این کاربر: 6ساعت و 28دقيقه قبل
چهارشنبه 3/6/1395 - 8:14
khandoovane ( تعداد مطالب : 263 ) ( تعداد نظرات : 0 )

 

 

 

من فرد کارمندم مترو سوارم
هر روز رفت و برگشت این گشته کارم


 با یک بلیط ارزان کلی مسافت
از خانه تا به کارم ره می سپارم


حسرت بدل بماندم یک دم نشینم
سرپا میان مردم تحت فشارم


دستم زبسکه گیرد آن میله محکم
در کتف خویش دردی جانکاه دارم


از بس که هل دهندم هر سوی مردم
آید برون دمارم از روزگارم


از لحظه ی ورودم تا وقت اخراج
جنگاوری نمونه در کارزارم


وقت سوار گشتن چون میوه ی کال
وقت پیاده گشتن من آبدارم


بسکه گدا ببینم در مترو هرروز
بر حال وروز آنها من اشکبارم


بازار داغ باشد بازار مترو
بهر خرید اجناس من بی قرارم


هم شیر مرغ دارد هم جان آدم
با قیمتی مناسب آید بکارم


هروز شاهدم بر دعوای مردم
بی طاقتیشان را افسوس دارم

زمان آخرین مطلب این کاربر: 21ساعت و 47دقيقه قبل
سه شنبه 2/6/1395 - 16:54
khandoovane ( تعداد مطالب : 263 ) ( تعداد نظرات : 0 )

 

 

 

زنم گـــوید بـه من ، تو بی کلاسی
نــدارد زنــدگــی بـا تـو  اســــاسی


پُـزت عالـی بـه وقـت خـواستگــاری
ولی اکنــون همیشـه آس و پاسی


دهی اُملت به من هـر روز و هـرشب
 نمی بینـم به دست ات اسکناسی


نه تفریحی ،نه مهمانی ،نه گردش
نه ماشینی ،نه فرشی،نه پلاسی


نه انگشتر، نه گردنبند ،نه گوشوار
نه مانتوئی، نه چادر،نه لباسی ...


بــرای خــاطــرت از جــان گــذشتم
چقــدر ای مــرد ، رنـد و ناسپاسی


بخشکی شانس، از فکـر و خیـالات
نمانـده در سرم هــوش و حواسی


به او گفتـم : تحمـــل کـن عـزیزم !
نــدارد ســود عجــــز و التمــاسی


به اوگفتم :بفـرماچـاره ام چیست؟
اگــر کـــه چـاره کـــردی اقتباسی

 

به مـن گفتا :دلت خوش کارمندی
نه گیری رشـوه ای،نـه اختلاسی


طلاقم ده ،رها گـــردم زدست ات

                                          نگیـرم بعــد از این با تـو تماسی ! 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 21ساعت و 47دقيقه قبل
سه شنبه 2/6/1395 - 16:52
  • تعداد رکورد ها : 621668