• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
srft1234 ( تعداد مطالب : 19 ) ( تعداد نظرات : 2 )

تاسکیگ
از سال ۱۹۳۲ تا ۱۹۷۲ محققین ۴۰۰ مرد سیاه پوست را در منطقه تاسکیگ آلاباما برای مطالعه مراحل پیشرفت بیماری سیفلیس به باکتری این بیماری آلوده کردند. در حالی که هیچ‌گاه به این افراد در مورد بیماریشان چیزی گفته نشد. به آن‌ها گفته شده بود که به بیماری جعلی «خون بد» دچار هستند و پزشکان در تلاش برای معالجه آنانند. با این که در سال ۱۹۷۴ پنی‌سیلین به عنوان درمان سیفلیس مطرح شد، اما باز قربانیان تاسکیگ از این موضوع بی‌خبر نگه داشته شدند تا مطالعه این بیماری که اثرات طولانی مدتی بر بدن انسان دارد تا ۳۰ سال ادامه داشته باشد. با روشن شدن جوانب این جنایت اعتراض‌های شدیدی انجام گرفت تا جایی که کلینتون مجبور به عذرخواهی رسمی از مردم این کشور گردید و گفت متاسف است که دولت "یک پژوهش‌نژاد پرستانه را ترتیب داده است"

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
جمعه 10/11/1393 - 18:52
mohsen_yahoo ( تعداد مطالب : 2313 ) ( تعداد نظرات : 2546 )

نور قلوبنا، تو بیا صاحب الزمان (عج)
ای حجت خدا ، تو بیا صاحب الزمان (عج)

ای آخرین پناه همه شیعیان بیا
روحی لک الفدا، تو بیا صاحب الزمان (عج)

مولا ز هجر روی تو بیمار گشته ایم
بر درد ما دوا، تو بیا صاحب الزمان (عج)

مولا به جان حضرت زهرا(س) ، بس است هجر
بگذشت عمر ما، تو بیا صاحب الزمان (عج)

در مشهدی ، به سامره ای ، یا به کربلا
هستی به هر کجا، تو بیا صاحب الزمان (عج)

جشن امامت است ولی بی حضور تو 
جشن است بی صفا، تو بیا صاحب الزمان (عج)

آید به گوش ناله زهرا(س) ز پشت در
کای منتقم بیا، تو بیا صاحب الزمان (عج)

حق علی(ع) نمی شد اگر غصب بی گمان 
بودی تو بین ما، تو بیا صاحب الزمان (عج)

آقا ظهور توست، فقط آرزوی ما 
ذکر قنوت ها، تو بیا صاحب الزمان (عج)

هجران بس است،وقت وصال تو آمده 
آقا بیا بیا ،تو بیا صاحب الزمان (عج)

بی توست مشکلات فراوان به کار ما
اکشف کروبنا، تو بیا صاحب الزمان (عج)

زمان آخرین مطلب این کاربر: 37دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 18:15
mansoor43 ( تعداد مطالب : 1060 ) ( تعداد نظرات : 997 )

بخوانیــــم از آثار مردان مرد

همانان کــه بودند از اهل درد

گرآثارراخوب خوانیم رواست

همه همدلی جمــع نی فرد فرد

فی البداهه: منصور مقدم 10/11/1393

زمان آخرین مطلب این کاربر: 6ساعت و 44دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 12:8
mo_1443 ( تعداد مطالب : 25618 ) ( تعداد نظرات : 1588 )

images.jpg8638676

والدینی که دوست دارند بهترین برای فرزندشان باشند باید از یک سری اقدامات و توصیه های رفتاری پیروی کنند که برخی از آنان را در این مطلب آورده ایم.

 

هافینگتن‌پست در مقاله‌ای در این زمینه منتشر کرد: والدین همواره نگران رفتارهای اجتماعی فرزندانشان و تربیت صحیح آنها هستند و توصیه‌های زیر می‌توانند در این زمینه مفید باشند:
– کمتر فریاد بزنید.
حتی در صورتی که فرزندتان خرابکاری بزرگی کرده، خودتان را کنترل کنید. هرچند سخت است اما سعی کنید تُن صدایتان را بالا نبرید. اغلب والدین که بزرگترهای آنها نیز با صدای بلند با آنها صحبت کرده‌اند، عادت به این کار دارند و ترک این رفتار برایشان سخت است. سعی کنید این چرخه معیوب را ترک کنید. یک نفس عمیق بکشید و به جای فریاد زدن، آرام صحبت کنید و به خاطر داشته باشید که فریاد زدن تنها رفتار اشتباه را در کودک شما تقویت می‌کند.
2. فرزندتان را بیشتر تایید کنید.
تایید و قدردانی از کارهای مثبت فرزندتان باعث می‌شود کارهای بدش را سریعتر ترک کند.
3. او را بیشتر در آغوش بگیرید.
اغلب والدین از ارتباط نزدیک با فرزندشان غافل هستند در حال که انرژی آزاد شده از این ارتباط، روحیه هر دو طرف را بهتر می‌کند.
4. به او بگویید که دوستش دارید.
کودکان نیاز دارند که هر روز از احساس خوب‌تان نسبت به آنها بگویید حتی بیشتر از یک مرتبه و به خصوص زمانی که ناراحتند و یا در کنار دوستانشان هستند.
5. به او توجه کنید.
امروزه اغلب والدین درگیر وسایل الکترونیکی جدید شده‌اند که این موضوع موجب افسردگی کودکان آنها می‌شود. این وسایل را کنار گذاشته و از بودن در کنار هم هنگام وعده‌های صبحانه، نهار و … لذت ببرید.
6. غر نزنید.
تا جائی که کارهای فرزندتان به او و دیگران آسیبی نمی‌رساند،‌ خودتان را ناراحت نکنید و بگذارید آزاد باشد.
7. با او ورزش کنید.
فعالیت‌های ورزشی به سلامت فرزندتان کمک می‌کند پس نگران نباشید و به او در افزایش انگیزه‌اش برای ورزش کردن کمک کنید.
8. به درخواست‌های او احترام بگذارید.
درست است که نباید به تمام تقاضاهای کودک جواب مثبت داد اما باید همیشه به درخواست‌ها و انتخاب‌های فرزندتان احترام بگذارید و تا جایی که امکان دارد و مشکلی پیش نمی‌آید به خواسته‌های او پاسخ مثبت بدهید و به شدت از اینکه همیشه جوابتان به تقاضاهای کودکتان «نه» باشد بپرهیزید.

منبع:دکتر سلام

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 6دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 10:46
mo_1443 ( تعداد مطالب : 25618 ) ( تعداد نظرات : 1588 )

11

در این مطلب برای شما مواد غذایی را معرفی می کنیم که می توانند باعث از بین رفتن چربی های شما شوند. این مواد غذایی نیز دارای کالری هستند اما کالری آنها کم بوده و بیشتر خاصیت چربی سوزی دارند. با استفاده از این مواد می توانید تا حد زیادی سرعت کاهش وزن خود را افزایش دهید.

 

غذاهای چربی سوز غذاهایی هستند که بیشتر از محتوی کالری خود، کالری سوزی نموده و درنتیجه با چربی های ذخیره در بدن نیز مقابله می کنند. راز کم کردن وزن این است که از موادغذایی و نوشیدنی های مناسب تا اندازه ای استفاده کنید که سیر شوید. اگر وعده های غذایی را نادیده بگیرید، سوخت و ساز بدنتان پایین می آید و سلامت بدنتان به خطر می افتد. موادغذایی خاصی وجود دارد که چربی بیشتری نسبت به محتوی خود آن می سوزاند. این موادغذایی چربی سوز موادغذایی گیاهی طبیعی هستند و اگر از این موادغذایی استفاده کنید و کمی هم ورزش کنید، سوخت و ساز بدنتان بالا می رود و کالری بیشتری را با سرعت بیشتر حتی برای ساعاتی پس از ورزش می سوزانید. لیست کامل موادغذایی چربی سوز را در زیر برایتان آورده ایم.

 

لیست موادغذایی چربی سوز

 

۱. میوه های سرشار از ویتامین C مرکبات: لیمو، پرتقال، گواوا، گریپ فروت، پاپایا، لیمو شیرین، نارنگی و گوجه فرنگی سرشار از ویتامین C و فیبر هستند و ویژگی چربی سوزی دارند. ویتامین C به بدن کمک می کند سریعتر روی چربی کار کند و همچنین آمینواسید کارنتین را تحریک می کند تا ظرفیت چربی سوزی بدن را بالا برد.

 

ویتامین C چربی را رقیق می کند و اثر آنرا کمتر می کند و به آزاد کردن چری از بدن کمک میکند.

 

۲. سیب: پکتین موجود در سیب از جذب چربی توسط سلول ها جلوگیری می کند و همچنین جذب آب از مواد غذایی را افزایش داده و موجب دفع ته نشین چربی از بدن می شود. آنتی اکسیدان های موجود در سیب نیز می تواند از ایجاد سندرم سوخت و ساز که موجب چاق شدن شکم یا هیکل سیبی شکل می شود، جلوگیری کند.

 

۳. مواد لبنی سرشار از کلسیم: موادلبنی مثل شیر، پنیر، و ماست بعنوان چربی سوز عمل می کنند و با افزایش تجزیه چربی در سلولهای چربی، کاهش وزن را تقویت می نماید. بر اساس تحقیقات و مطالعات دکتر مایکل زمل (Michael Zemel) در دانشگاه تنسی، رژیم غذایی سرشار از موادلبنی با محدودیت مصرف کالری یکسان می تواند میزان چربی سوزی و کاهش وزن را تا دوبرابر کند. تحقیق او نشان داده است که خوردن ۳ تا ۴ وعده از موادلبنی در روز برای تسریع کاهش وزن بسیار موثرتر از مصرف مکمل کلسیم است. ازاینرو می توان موادلبنی را جزء موادغذایی چربی سوز دانست.

 

محققان دریافته اند که:

 

افرادیکه اضافه وزن دارند و ۳ وعده در روز از موادلبنی سرشار از کلسیم مصرف کردند نسبت به آنها که رژیم غذایی یکسانی داشته اما دو تا سه وعده کمتر از موادلبنی استفاده می کردند، میزان چربی بیشتری از ناحیه شکم کم کردند. مکمل های کلسیم به اندازه شیر خوب عمل نمی کنند.

 

۴. آجیل: براساس گفته های جوردی سالاس سالوادو (Jordi Salas Salvado) از دانشگاه روویرا ای ویرجیلی (Rovira I Virgili) در اسپانیا به سیر نگه داشتن کمک کرده و در عین حال توانایی فرد برای چربی سوزی را افزایش می دهد.

 

۵. فلفل ها: موادغذایی حاوی فلفل جزء موادغذایی چربی سوز به حساب می آیند. فلفل حاوی کپساسین است که به بالا بردن متابولیسم کمک می کند. کاپساسین یک ماده غذایی ترموجنیک است که باعث می شود بدن برای ۲۰ دقیقه پس از خوردن آن، کالری بیشتری بسوزاند.

 

۶. پروتئین ها: موادغذایی سرشار از پروتئین و فیبر بهترین موادغذایی برای کاهش چربی های شکم هستند. پروتئین نسبت به چربی برای هضم به انرژی بیشتری نیاز دارد. پس تا می توانید از موادغذایی مثل لبنیات، حبوبات، تخم مرغ و امثال آن استفاده کنید.

 

عدس نیز سرشار از پروتئین و فیبر محلول است که به ثابت نگه داشتن قند خون کمک میکنند، درنتیجه عدس برای از بین بردن چربی شکم عالی است.

 

۷. بعضی از موادغذایی دیگر که می توان جزء موادغذایی چربی سوز لیست کرد عبارتند از ریشه چغندر، کلم بروکلی، کلم، هویج، فلفل قرمز، سویا، سیب زمینی شیرین، تمشک آبی و هندوانه.

 

دقت کنید که برای کاهش وزن باید کالری های بیشتری را نسبت به کالری های مصرفی خود بسوزانید. اینکار را می توانید با مصرف بیشتر موادغذایی چربی سوز و انجام تمرینات ورزشی انجام دهید. این باعث می شود چربی اضافه بدن را از بین ببرید

منبع:دکتر سلام

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 6دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 10:45
mo_1443 ( تعداد مطالب : 25618 ) ( تعداد نظرات : 1588 )

Man sleeping

خواب یکی از مهم‌ترین مسائل در طب سنتی ایران است البته باید دانست که در مزاج سرد و تر افراد نیاز بیشتری به خواب دارند و همچنین در مزاج گرم و تر نیز به دلیل اینکه رطوبت مغز بیشتر است، افراد به خواب بیشتری نیاز دارند. خواب سنگین خوابی است که پس از مصرف غذا و آرامش بعد از آن انجام شود که خوابیدن قبل از چنین آرامشی خوابی خوش و پیوسته نیست البته خوابیدن در هنگام روز می‌تواند موجب افزایش سردی و رطوبت بدن شود. به همین دلیل موجب تنبلی و کسل شدن افراد می‌شود.

 

خواب چیست؟

از نظر پزشکی مدرن، خواب کافی برای سلامتی و حفظ فعالیت های عادی دستگاه عصبی لازم و ضروری است. درحقیقت خواب برای کمک به اعصاب است. در مدت خواب، اعصاب کاملا آزاد شده و از فشار و خستگی بیش از حد رهایی می یابند.

شیخ الرئیس ابوعلی سینا می فرماید: روح نفسانی که گرداننده حس و حرکت است، به جایی بر می گردد که ار آنجا شروع کرده است و ابزار حسی و جنبش را رها می کند، این ابزار بدون وجود روح نفسانی، از کار دست برمی دارند. روح نفسانی در راه بازگشت به سوی مبدا تنها از ابزاری کاملا دست برنمی دارند که برای ادامه زندگی نباید بی کار بمانند و کار مداوم آن ها ضروری و باید همیشگی و بدون تعطیل باشد؛ مانند ابزارهای تنفسی.پس این حالت بازگشت روح به منشا و این از کار افتادن ابزار حرکت و حس را خواب می نامیم.

از دیدگاه جرجانی، هر گاه که نفس انسانى دست از تجسس چیزها که از طریق حاست‌ها بدو میرسد، باز دارد و از کارها فرمودن حاست‌ها برآساید؛ و حاست‌ها نیز از آگاهى جستن از کارهاى بیرونی فرو ایستند، مردم بخسبند خواب این باشد.

خواب باید به اندازه کافی طولانی و عمیق باشد. خواب های نا آرام، سبک و آشفته، حتی اگر طولانی مدت هم باشند، تازگی و شادابی خواب عادی را عاید نمی سازند. همان طور که ابو علی سینا خواب را به دو نوع تقسیم می کند:

خواب طبیعی:

خواب کاملا طبیعی حالتی است که هرگاه روح حیوانی به درون روی می آورد که غذا را پخته گرداند، روح نفسانی در پی آن آید. یا روح نفسانی به مبدا برمی گردد تا استراحتی کند و در این استراحت غذای خود را دریافت نماید و نمو کند و بر گوهرش بیفزاید و آنچه در زمان بیداری تحلیل رفته را تعویض نماید.

خواب کسی که تازه از بیماری شفا می یابد، هر چند در خوابی گران فرو رود خوابش به خواب طبیعی نزدیک است و دلیل بر آرام شدن بیماری است. گرچه اگر همین حالت از خواب برای تندرستی روی دهد، خوب نیست.

خواب غیر طبیعی:

اگر روح نفسانی بسیار تحلیل رفته و این تحلیل زیاد، از حرکات زیاد رخ داده و زیاد تخلیه شده باشد یعنی به حالتی در آمده باشد که دیگر گوهرش آنقدر تاب گسترش را در خود نبیند که بتواند وظیفه خود را کاملا انجام دهد -همچون شخصی خسته از کار و ورزش بسیار، ناچار به استراحت است- طبیعت به دادش می رسد و به منشأش برمی گرداند تا به وسیله تغذیه کافی نیروی از دست رفته اش را بدو بازگرداند. این حالت از خواب را نمی توان کاملا طبیعی خواند. خواب طبیعی که قبلا ذکر شد تحلیل رفته زمان بیداری را تعویض می کند؛ اما خوابی که ناطبیعی است، تحلیل رفته خستگی را تعویض می نماید.

اقسام خواب از نظر ناصرالحکما:

خواب گاهی راحت و سنگین و بعضی اوقات بسیار سبک و پریشان می باشد و کلا بر سه قسم است:

اول، خواب کامل، که خیال و عقیده تقریبا معدوم و حیات دماغی به نهایت ضعف می باشد و تنها حیات بدنیه وجود دارد.

دوم، خواب با رویا که خیال در آن موجود، ولی قدرت اراده و تخیل، معدوم می باشد و اتفاقا خیالات مختلفه مشترک شده موجب رویا گردند. رویا بر دو قسم است: بعضی اتفاقی و نتیجه وضع و کیفیت مخصوصه ای می باشند که در بیداری اتفاق افتاده و برخی دایمی و از حرکات اعضا ناشی می شود، مانند دیدن طیران در خواب که صفوفش با حرکات تنفسیه، متحدالزمان و از نوسانات سینه حاصل می شود و از این قبیل است افتادن و پرت شدن و امثال این ها و کل این ها از جنس اضغاث احلام اند نه رویای صادقه.

سوم، خواب با حرکات مختلفه از قبیل مشی و تکلم که در آن رویا شدیدتر و موجب حرکت سایر اعضا و عضلات و چشم و گوش و لمس و غیره می شود و اسباب انتقال فرد خوابیده از نقطه ای به نقطه دیگر می گردد.

علاوه براقسام سه گانه خواب، قسم چهارمی نیز هست موسوم به “نُعاس” که قسمی از خواب سنگین و احتقان آمیز می باشد و علاوه بر آن که اسباب راحتی نبوده، موجب ضعف هم می شود.

زمان خوابیدن:

خواب در هضمی که تقریبا ختم شده اثر ننموده، و مزاحمت و منعی هم در اختتام آن ایجاد نمی کند ولی هرگاه هضم تازه شروع شده باشد، خواب به قدری به هضم سرعت می دهد که غذاها هضم نشده و غیر نَضیج از معده خارج می شوند؛ مثل آن که عضو مزبور خواب مانده و غذا تغییرنکرده از آن جا فرار نماید. لهذا ممکن است اختلالات عمل هضم و مخصوصا پس از بیدار شدن، کسالت و مغص و بلغم زیاد در دهان و امثال این ها ظاهر گردد.

برای ایجاد خواب آرام و عمیق رعایت نکاتی ضروری است:

1- باید شام یا غذای شب حداقل 2 تا 2.5 ساعت قبل از خواب صرف شود.

2- باید کارهای فکری شدید حداقل 1 تا 1.5 ساعت قبل از خواب قطع شود.

3- باید اتاق خواب به خوبی تهویه گردیده و بی سر و صدا و در موقع خوابیدن کاملا تاریک باشد.

همچنین از نظر حکیم جرجانی؛ بهترین وقت خواب زمانی است که طعام از فم معده فروگذشته باشد و در قعر معده افتاده و قوت هاضمه معده بر آن، تصرفی تمام کرده باشد. البته با معده خالی خفتن نیز زیان دارد و حرارت غریزی را ضعیف می کند و تن را لاغر می گرداند. و خواب روز، “رطوبت” و “نزله” آرد، خصوصا در زمستان، و رنگ چهره را تباه و تن را سست کند و کسلی و سقوط شهوت آرد، و بدترین چیز برای مزاج سرد بسیار خفتن است، و کسانی که به بسیار خفتن در روز عادت کرده باشند، باید بتدریج از آن عادت بازگردند، و خواب روز جاىگزین خواب شب نیست و چهره را زرد می کند.

درمان بی خوابی:

1. جالینوس گوید: من هر شب با قلیه از کوک* (کمى کاهو) خورم،  و آن را با دارچینى و ابزارهاى خوش همراه می کنم، تا کوک خواب آرد و دارچینى، سردى کوک باز دارد، و این تدبیرى نیکوست، کسى را که خواب نمی یابد. و اگر نخست اندر گرمابه شود و آب بسیار و خوش نیم گرم بر سر ریزد، خواب زودتر و خوش‌تر آید، و مالیدن بسیار و شراب ممزوج و آوازهاى خوش و آهسته و آوازهاى پیوسته چون آواز آب و تاریکى و ماندگى و آسایش یافتن از درد، خواب آرد. کسى که خواب نمى‌یابد، چون شب شود و وقت خواب، اطرافیان نگذارند که او تکیه زند و بیاساید و چشم بر هم نهد، پیش وى بسیار بنشینند و سخن گویند و او را نشسته دارند تا خسته شود، پس ناگهانی از پیش او دور شوند و ساکت باشند، و اتاق را تاریک کنند و او را بخوابانند، زود خواهد خسبید. و اگر با حیله اطراف او را بندند ساعتى، چنانکه از آن رنجور شود، پس به یکبار بند برگشایند و او را بخوابانند، زودتر در خواب شود.

2- صد گرم سنبل الطیب را در یک لیتر آب گرم، دوازده ساعت بخیسانید. بعد در یخچال گذاشته و شب ها قبل از خوابیدن یک فنجان از آبِ صاف کرده آن را بنوشید.

3- مقداری کاهو را بجوشانید و آب صاف کرده آن را هنگام خواب بنوشید.

4- شب موقع خواب دو یا سه عدد سیب درختی قرمز را با پوست بجوید و بخورید یا یک لیوان آب سیب درختی بنوشید.

5- چهل گرم آب گشنیز تازه را با شکر شیرین کرده و قبل از خواب بنوشید.(این نسخه جهت افراد گرم مزاج دارای معده سالم است.)

6- هنگام شام گشنیز تازه پخته شده را با نان و ماست بخورید.( این نسخه جهت افراد گرم مزاج دارای معده سالم است.)

7- پنجاه گرم گل بادرنجبویه را در یک لیتر آب بجوشانید و ده دقیقه هم آن را دم کنید. آب آن را صاف و شیرین کرده و هر صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک فنجان بنوشید (فنجان سوم بعد از شام باشد).

8. امام صادق(ع) فرمود: هر گاه کسی خوابی پریشان و ناخوشایند دید (و از خواب بیدار شد) پهلو به پهلو شود و آیه 10 سوره مبارکه «مجادله» را بخواند: «إِنَّمَا النَّجْوَى مِنَ الشَّیْطَانِ لِیَحْزُنَ الَّذِینَ آمَنُوا وَلَیْسَ بِضَارِّهِمْ شَیْئًا إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ» سپس بگوید: «عذت بما عاذت به ملائکة الله المقربون و انبیاؤه المرسلون و عباده الصالحون من شر ما رأیت و من شر الشیطان الرجیم»؛ به آنچه فرشتگان مقرب الهی و پیامبر مرسل و بندگان شایسته خدا پناه برده‌اند، پناه می‌برم از شر خوابی که دیده‌ام و از شر شیطان رجیم.

نحوه صحیح خوابیدن:

نخست یک ساعت بر پهلوى راست باید خفت، سپس بر پهلوى چپ بازگشت و بر وى خفت تا طعام بهتر گوارد. هنگام به پشت خفتن(طاقباز) اندام‌ها آسایش بهتر می یابد، ولی باید دانست که از بسیار خفتن بر این حالت بیماریهاى مشکل تولد کند، چون فالج و کابوس و سکته، چرا که در اینن حالت اخلاط و فضله‌ها از راه بینى و از کام به جانب پشت بازگردد و به عصب‌ها فرود آید. و بهتر آن باشد که تا طعام از سر معده فرو نگذرد نخسبند، و اگر بادى همى‌جنبد(دردهای گذرا) تا تحلیل نپذیرد نخسبد.

این روش خوابیدن در احادیثی از امام رضا(ع)، پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع)  ذکر شده و حکما نیز آن را تایید می کنند.

وقتى به پهلوى راست بخوابیم غذا به انتهاى معده میریزد و چون به پهلوى چپ برگردیم کبد روى معده قرار گرفته سبب زیادى حرارت و تسهیل عمل هضم میگردد.

مجلسى(ره) میفرماید: این دستور با ظواهر اخبار زیادى منافات دارد زیرا روایات بسیارى است که دلالت میکند بر اینکه مطلقا بسمت راست خوابیدن افضل است ولى ممکن است دستور فوق را نیز بر مضمون همان اخبار حمل نمود چون دستور این است که اول بسمت راست و بعد بسمت چپ بخوابیم و هنگام بیدار شدن از سمت راست برخیزیم.

لازمۀ این نحوه بیدار شدن آنست که پس از خوابیدن به پهلوى چپ باز به پهلوى راست برگشته باشیم و چیزى که اول و پایان آن یک حکم داشته باشد من باب تغلیب و مسامحه همه را بهمان حکم مى‌خوانند.

 

* کوک: تره ای است ، گروهی کاهو خوانند. (لغت فرس اسدی چ اقبال ص 270). با ثانی مجهول به معنی کاهو باشد و آن تره ای است که خوردن آن خواب آورد و به عربی خس گویندش . (برهان ). به ثانی مجهول تره ای است که بخورند و خوردن آن خواب آورد و آن را به پارسی کاهو وبه عربی خس خوانند. (آنندراج ). کاهو و کاهوی منوم . (ناظم الاطباء). کاهو. خس . (لغت نامه دهخدا)

منابع:

1- شیخ الرئیس ابو علی سینا، چاپ د وم (1366)، قانون در طب، ترجمه شرفکندی، تهران، انتشارات سروش

2- میرزا علی خان  ناصرالحکما  (چاپ دوم 1390)، حفظ صحت، تصحیح دکتر ناصر رضایی پور، دکتر محسن عابدی، تهران، انتشارات طب سنتی ایران

3- جرجانی، اسماعیل بن حسن (1391)، ذخیره خوارزمشاهی، قم، انتشارات موسسه احیاء طب طبیعی

4- علی بن موسی (ع) امام هشتم (1381)، طب الرضا، ترجمه امیر صادقی، نصیر الدین، تهران، نشر معراجی

5- حاجی شریفی، احمد (احمد اصفهانی) (چاپ نهم 1391)، دایره المعارف گیاه درمانی ایران، انتشارات حافظ نوین

منبع:دکتر سلام

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 6دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 10:45
mo_1443 ( تعداد مطالب : 25618 ) ( تعداد نظرات : 1588 )

65

مسئله ی نگهداری از مواد غذایی مسئله ی بسیار مهمی است. این که غذا فقط فاسد نشود کافی نیست. بلکه شما باید طوری مواد غذایی را نگه داری کنید که خاصیت و ویتامین های خود را از دست ندهد. در ادامه ده روش برای نگه داری بهتر از مواد غذایی را شرح خواهیم داد.

 

نگهداری از مواد غذایی در طول تابستان به مراتب سخت تر از زمستان است…

 

وقتی دمای هوا از ۳۰درجه سانتی گراد بیشتر می شود، امکان فساد موادغذایی بالاتر می رود. پس لازم است توجه بیشتری به شرایط نگهداری مواد غذایی داشته باشیم تا نه تنها از طعم و مزه خوب آنها بلکه از ارزش تغذیه ای شان هم کاملا بهره مند شویم.

 

برخی موادغذایی در برابر گرمای هوا آسیب پذیرترند؛ مثل گوشت ها و انواع فراورده های لبنی. گوشت ها حتما باید در دمای ۴+ درجه سانتی گراد، آن هم فقط برای ۳ ۲روز نگهداری شوند در غیر این صورت باید فریز شده باشند اما فراورده های لبنی مقاومت بیشتری دارند و می توان آنها را در دمای ۸+ سانتی گراد هم نگه داشت. این مطلب، شما را با مؤثرترین راه های پیشگیری از فساد مواد غذایی آشنا می کند.

 

 

۱. قبل از خرید یا مصرف موادغذایی که روی آنها تاریخ تولید و انقضا درج نشده است، به ظاهر، بو و رنگشان توجه کنید تا مطمئن شوید فاسد نیستند. یادتان باشد گوشت مرغ، گوشت قرمز یا ماهی نباید بوی نامطبوعی (بوی لاشه) بدهند یا رنگشان تیره شده باشد. هرچه یک ماده غذایی تازه تر باشد، در گرما دیرتر فاسد خواهد شد.

 

۲. به تاریخ تولید و انقضای موادغذایی توجه کنید و آنهایی را بخرید که تازه ترند. در سوپرمارکت ها معمولا مواد غذایی تازه تر در ردیف های پشتی قرار می گیرند.

 

۳. برخی موادغذایی مثل سس مایونز یا فرآورده های آماده گوشتی مثل سوسیس و کالباس یا همبرگر را باید به محض خرید به یخچال منتقل کرد.

 

۴. بعد از باز کردن بسته بندی محصولات لبنی، آنها را حتما در یخچال نگهداری و ظرف ۲ تا ۳ روز مصرف کنید.

 

۵. هنگام خرید موادغذایی فاسدشدنی از ساک های ایزوترمیک استفاده کنید. این نوع ساک ها سرما را در خود نگه می دارند و احتمال فساد را کمتر می کنند.

 

۶. موادغذایی پخته را بعد از مصرف هرچه سریع تر خنک و به یخچال منتقل کنید. برای خنک کردن موادغذایی داغ، آنها را به ظروفی منتقل کنید که غذا در آنها پهن شده و عمق کمتری دارد. اگر ظرف شما کوچک است و غذا درون آن عمق زیادی پیدا می کند، می توانید آن را در یک کاسه آب سرد قرار دهید و مرتب آب ظرف را عوض کنید. به محض سردشدن ظرف، غذا را در یخچال بگذارید.

 

۷. موادغذایی فاسدشدنی را در آخرین لحظات بخرید و هنگام طبقه بندی، آنهایی که فسادپذیرند، کنار هم قرار دهید تا بتوان سریع تر آنها را به یخچال منتقل کرد.

 

۸. بعد از خرید مواد غذایی فاسدشدنی، به خصوص گوشت یا شیر، فورا به خانه برگردید. هرگز وقتی این نوع موادغذایی در اتومبیل هستند، کنار خیابان پارک نکنید تا به سایر کارهایتان برسید.

 

۹. سرما یکی از بهترین روش های افزایش دوام و عمر موادغذایی است که می تواند روند فعالیت میکروارگانیسم ها را کمتر و حتی متوقف و از فساد محصولات تا زمان مشخصی پیشگیری کند. برای آنکه از سرمای یخچال بیشترین استفاده را ببرید و میزان دوام موادغذایی تان افزایش یابد، باید به تمیزی و شرایط آن توجه داشته باشید. هر ۱۵ روز یکبار داخل یخچال را با آب و صابون بشویید و با آب خالص یا آب و سرکه آبکشی کنید. یخچال را بیش از حد پر نکنید. ظروف خالی یا آنهایی که فقط مقدار کمی موادغذایی درونشان وجود دارد را هم دور بیندازید یا محتویاتشان را به ظروف کوچک تری منتقل کنید.

 

۱۰. برای استفاده و بهره بهتر و بیشتر از دمای یخچال آن را به ۳ قسمت تقسیم کنید. کره، تخم مرغ، نوشیدنی ها و سس ها را در قسمت هایی از یخچال که دمایی بین ۴ تا ۸ درجه سانتی گراد دارند، بگذارید. این نقاط شامل طبقات وسط و در یخچال است. محصولات لبنی که احتمال فساد بیشتری دارند مثل شیر، خامه، کیک های خامه ای و پنیرهای تازه را در طبقات بالا که دمایی بین ۰ تا ۳ درجه دارند، طبقه بندی کنید و در نهایت میوه و سبزی تازه را در بخشی که بین ۱۰ ۸ درجه سانتی گراد خنکی دارد، یعنی طبقات پایین قرار دهید.

منبع:دکتر سلام

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 6دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 10:45
mo_1443 ( تعداد مطالب : 25618 ) ( تعداد نظرات : 1588 )

برای بسیاری از افراد جوش زدن صورت یک مشکل بزرگ است ما در این بخش از مجله پزشکی دکتر سلام، که با عنوان روشهای موثر و مفید برای جلوگیری از جوش صورت، منتشر شده است روش هایی برای پیشگیری از درآمدن جوش به شما پیشنهاد می کنیم. که با رعایت آن ها با جوش های صورت خداحافظی کنید.

 

روشهای موثر و مفید برای جلوگیری از جوش صورت

 

جلوگیری و پیشگیری از جوش زدن پوست و صورت

1 – از خوردن شکر ، غذاهای سرخ شده و چربی های مضر مثل مارگارین و روغن های گیاهی خودداری کنید.
2 – در هر روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید ، مصرف مواد فیبردار را افزایش دهید و مقدار زیادی میوه، سبزیجات تازه و غلات در رژیم غذایی خود بگنجانید.
3 – ویتامینها و مکملهای مفید را به رژیم غذایی خود اضافه کنید . برای مثال مصرف ویتامین A و زینک به درمان لکه ها ، کاهش التهابات و کاهش اثرات آندروژنی هورمونی کمک می کند و ویتامین B۶ به کاهش و کنترل آکنه های قبل از قاعدگی کمک می کند.
4 – به جوشهای خود روغن درخت چای بمالید تا باکتریها کشته شوند و التهابات کاهش یابند.
5 – بطور منظم ورزش کنید. عرق کردن به دفع سموم بدن کمک می کند و در نتیجه جوشها کاهش می یابند.
6 – مقدار مصرف مواد غذایی دارای امگا ۳ را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و تا آنجایی که می توانید ماهی مصرف کنید.
7 – مصرف نوشیدنیهای دارای کافئین ، شکلات و نوشابه های گازدار را کاهش دهید زیرا اینها ممکن است باعث تشدید آکنه و التهابات پوستی شوند.
منبع:دکتر سلام
زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 6دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 10:45
mo_1443 ( تعداد مطالب : 25618 ) ( تعداد نظرات : 1588 )


Amoozande (1)

 

در این بخش 34 پوستر با کیفیت مناسب تهیه شده است که به صورت عکس نوشته های زیبا در آمده است. بر روی تصاویر، جملات قصار، الهام بخش و آموزنده نوشته شده است که می تواند در موفقیت در زندگی بسیار کمک کند. اینگونه تصاویر در شبکه های اجتماعی بسیار پرطرفدار است بطوری که اگر در شبکه های اجتماعی مختلف عضو باشید روزانه با این جملات زیبا روبرو خواهید شد. ما نیز سعی کردیم بخشی از این جملات قشنگ و دلنشین را گردآوری و به شکل پوستر منتشر کنیم.

 

جملات زیبا، می توانند مسیر زندگی ما را تغییر بدهند. بعضی جمله های کوتاه ما را به شدت به فکر فرو می برند…

 

 Amoozande (2)

 

Amoozande (3)

 

Amoozande (4)

 

Amoozande (5)

 

Amoozande (6)

 

Amoozande (7)

 

Amoozande (8)

 

Amoozande (9)

 

Amoozande (10)

 

Amoozande (11)

 

Amoozande (12)

 

Amoozande (13)

 

Amoozande (15)

 

Amoozande (16)

 

Amoozande (17)

 

Amoozande (18)

 

Amoozande (19)

 

Amoozande (20)

 

Amoozande (21)

 

Amoozande (23)

 

Amoozande (24)

 

Amoozande (25)

 

Amoozande (26)

 

Amoozande (27)

 

Amoozande (28)

 

Amoozande (29)

 

Amoozande (30)

 

Amoozande (31)

 

Amoozande (32)

 

Amoozande (33)

 

Amoozande (34)

 

Amoozande (35)

 

Amoozande (14)

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 6دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 10:44
mo_1443 ( تعداد مطالب : 25618 ) ( تعداد نظرات : 1588 )
ش

favayede-bardari

حاملگی، علاوه بر جنبه‌های روحی و عاطفی، منفعتهای جسمی و فیزیکی گوناگونی هم برای بانوان دارد. به همین علت است که بسیاری از پزشکان به خانم‌ها سفارش می‌کنند اگر مشکل خاصی ندارند دست کم یک بچه به دنیا بیاورند. آزمایش‌های نوین یکی از دیگر منفعتهای  حاملگی در خانم‌ها را مشخص کرد.

 

 

 

 

زایمان حافظه مادران را تقویت می‌کند

 

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه کارلوس آلبیزو در میامی آمریکا با انجام مطالعات هدفمند متوجه شدند بارداری و وضع حمل موجب تقویت و کارکرد بهتر حافظه می‌شود. این آزمایش‌ها که نتایج آن در روزنامه دیلی‌ میل هم منتشر شد، نشان می‌دهد به طور میانگین مادرانی که حداقل یک بار زایمان کرده‌اند در مقایسه با دیگر خانم‌ها حافظه قوی‌تری دارند و در درک اتفاقات و رویدادهای محیط خود موفق‌تر و هوشمندترند. ملیسا سانتیاگو، مدیر این پروژه آزمایشگاهی، در این باره گفت: “یافته‌های اخیر باور غلط رایج مبنی بر این‌که بچه‌دار شدن باعث ضعف حافظه و عملکردهای ذهنی می‌شود را به چالش می‌کشد و آن را نقض می‌کند.”

 

در این مطالعه خانم سانتیاگو و همکارانش خانم‌هایی را که صاحب فرزند شده بودند با خانم‌هایی که بچه نداشتند در چند گروه ۳۵ نفری از رده‌های سنی مشابه مقایسه کردند. با وجود این علت این موضوع به درستی مشخص نیست و متخصصان نمی‌توانند بگویند دلیل این موضوع فرایندهای فیزیکی حاصل از بارداری در بدن خانم‌هاست یا وجود کودک از لحاظ روحی و روانی منجر به چنین برتری می‌شود.

 

 

بارداری آسان ریسک بالاتری دارد

 

بیشتر زوج‌ها و به خصوص خانم‌ها دوست دارند فکر کنند به راحتی باردار می‌شوند. از سوی دیگر زوج‌ها، سخت‌تر باردار شدن را یک نشانه خطر می‌دانند. تحقیقات نشان می‌دهد بعضی زوج‌ها که نمی‌توانند به راحتی صاحب فرزند شوند از ترس این‌که باردار شدن‌شان به سقط یا زایمان زودرس منجر شود، به طور کلی از بچه‌دار شدن صرفنظر می‌کنند چون فکر می‌کنند سخت‌تر باردار شدن نشانه خطرناک‌تر بودن بارداری است.

 

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد آنچه واقعیت دارد دقیقا عکس این است. یعنی احتمال سقط طبیعی یا تولد نوزاد زودرس در خانم‌هایی که بدون دغدغه و به راحتی باردار می‌شوند، بیشتر است. این پژوهش که در دانشگاه ساتمپتون انگلیس انجام شد سابقه عده زیادی از خانم‌ها را مورد بررسی قرار داد. دسته‌ای از این خانم‌ها آن‌هایی بودند که بلافاصله پس از این‌که اراده به بچه‌دار شدن کرده بودند باردار می‌شدند و دسته دوم افرادی بودند که پس از تصمیم به آوردن بچه تا مدت‌ها باردار نمی‌شدند. اما بارداری در میان خانم‌های دسته دوم تا ۲۰ درصد بیشتر موفقیت‌آمیز بود. پروفسور نیک مکلون که مدیر این مطالعه بود می‌گوید: “بیشتر زنانی که نمی‌توانند به راحتی باردار شوند از این موضوع خجالت‌زده می‌شوند در حالی که این می‌تواند یک نشانه امیدوار کننده برای آن‌ها باشد که شانس‌شان برای یک بارداری موفق بیشتر است.”

 

 

چطور کودک‌تان را برای آمدن فرزند جدید آماده کنید؟

 

اگر یک فرزند دارید و می‌خواهید صاحب فرزند دیگری شوید نباید بی‌گدار به آب بزنید. باید با توجه به اختلاف سنی که قرار است دو فرزندتان داشته باشند و شرایطی که قرار است در آن با هم و با شما زندگی کنند خود و تک فرزندتان را آماده کنید. اگر دو کودک شما در محدوده سنی یکسانی باشند یعنی کمتر از ۴ سال اختلاف داشته باشند روحیات و خواسته‌های مشابهی خواهند داشت. به این معنی که خواسته‌ها و نیاز‌های‌شان ممکن است با هم تداخل کند. در این صورت اگر بچه بزرگ‌تر همه چیز را تمام و کمال به دست نیاورد، ممکن است حتی دچار اختلال روحی شود.

 

اگر پدر و مادر نتوانند تعادل را برقرار کنند کودک بزرگ‌تر که در این شرایط آسیب‌پذیر‌تر است، دچار ضعف اعتماد به نفس و اراده یا بدبینی خواهد شد و به جز خود به خانواده‌اش هم آسیب می‌رساند. بهتر است والدین از قبل کودک اول را برای آمدن برادر یا خواهر آماده کنند. پدر و مادر نباید نوزاد جدید را با کودک بزرگ‌تر در یک سطح قرار دهند و بهتر است همواره این حس را به کودک بزرگ‌تر القا کنند که مانند خود پدر و مادر بزرگ‌تر و حامی کودک کوچک‌تر است. باید کودک را طوری آماده کرد که در برابر عضو جدید خانواده خودش را مسئول محبت کردن و نگهداری از او بداند نه اینکه فکر کند فرزند جدید جایگاهش را تهدید می‌‌کند و به او حسادت کند یا با او احساس رقابت داشته باشد.

 

 

اگر سیگاری هستید فکر بچه‌دار شدن را نکنید

 

بار‌ها و بار‌ها اثر مخرب سیگار روی جنین و تاثیرات آن در زندگی آینده کودک مشخص شده است؛ چه پدر سیگاری باشد، چه مادر و چه حتی در معرض دود سیگار قرار بگیرند. اما مطالعه جدیدی که از طریق عکسبرداری در فرانسه انجام شد بار دیگر اثر مخرب سیگاری بودن مادر را روی جنین ثابت کرد. طی این مطالعه متخصصان فرانسوی در یک کلینیک بارداری از نطفه جنین که در شکم چند خانم بود تا زمان قرار گرفتن کامل آن در رحم به طور پیوسته عکسبرداری کردند. نتیجه نشان ‌داد رشد جنین مادران سیگاری بسیار کند‌تر از دیگر مادران است.

 

پژوهشگران پس از این‌که این عکس‌ها را به ترتیب مطالعه کردند متوجه شدند فرآیند‌ها و تغییرات رشد در جنین مادران سیگاری به طور متوسط چند ساعت دیر‌تر از دیگر مادران اتفاق می‌افتد. در این تحقیق ۸۶۸ نطفه بررسی شد که از میان آن‌ها ۱۳۹ نطفه از مادران سیگاری بود. عکسبرداری از تکثیر سلولی این نطفه‌ها پیش از قرارگیری در رحم سرعت رشد را مشخص می‌کرد. این مطالعه به ما نشان می‌دهد چرا درصد باروری در سیگاری‌ها کمتر از دیگران است. اولین توصیه به کسانی که نمی‌توانند بچه‌دار شوند این است که اگر سیگار می‌کشند آن را کنار بگذارند. سرپرست این پروژه پژوهشی هم نتیجه مطالعه را خیلی ساده و قاطعانه می‌داند: “اگر می‌خواهید بچه‌دار شوید سیگار را ترک کنید.”

 

 

سقط‌های متعدد و کودکان نارس

 

زنانی که پیش از باردار شدن سقط جنین‌های مکرر داشته‌اند بیش از دیگران در خطر به دنیا آوردن نوزادان نارس هستند. تحقیقات اخیر پژوهشگران فنلاندی نشان داد خطر چنین رخدادی در خانم‌هایی که چند بار سقط جنین کرده‌اند می‌تواند حتی تا چند برابر بیشتر باشد. در مطالعه جدید این پژوهشگران پرونده ۳۰۰ هزار زن که بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ زایمان کرده بودند مورد بررسی قرار گرفت. آمار نشان می‌داد احتمال به دنیا آوردن اولین نوزاد نارس در زنانی که به دلایل مختلف، 3 بار یا بیشتر سقط جنین کرده بودند تا بیش از سه برابر بیشتر از زنانی بود که پیش از اولین زایمان‌شان سقط جنین نکرده بودند.

 

بنابراین زنانی که چند بار سقط جنین کرده‌اند نباید این خطر را کم اهمیت بدانند چون تولد نوزادان نارس می‌تواند به مرگ آن‌ها منجر شود یا گاهی مشکلاتی به دنبال بیاورد که این نوزادان را تا آخر عمر آزار دهد. “ریجا کلمتی”، سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: “البته تحقیقات بیشتر نیاز است تا به طور دقیق به رابطه بین سقط جنین و تولد نوزادان نارس پی ببریم ولی می‌توان گفت سقط‌های مکرر پیش از زایمان اول با افزایش خطر به دنیا آمدن نوزادان نارس در ارتباط است.”

 

 

چطور در دوران بارداری وزن را کنترل کرد؟

اگر قرار است به سلامت‌تان اهمیت بدهید هیچ  زمانی حساس‌تر از دوره بارداری نیست. بسیاری از خانم‌ها چون اندام دوره بارداری‌شان را دوست ندارند – اگرچه که این حس از باورهای ناخودآگاهانه و غلط می‌آید- کلا تناسب اندام، به اندازه غذا خوردن و فعالیت مداوم را فراموش می‌کنند. از آنجا که فعالیت بدن‌ در این دوره پایین می‌آید و خانم‌ها کارهای روزانه‌شان را هم کنار می‌گذارند چاقی شدید‌تر می‌شود. ولی نباید فراموش کنید که در دوران بارداری هرچقدر بیشتر وزن اضافه کنید، کارتان پس از زایمان سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شود. اگرچه نباید در غذا خوردن و رساندن مواد مغذی به بدن‌تان بی‌توجهی کنید ولی چربی‌ها و غذاهایی که قبلا مضر بوده‌اند در دوره بارداری هم همان‌طور هستند. در زمان بارداری نباید ورزش‌های سنگین بکنید ولی پیاده‌روی روزانه و رفتن به استخر واقعا برای شما مفید است.

 

یوگا هم یکی از فعالیت‌هایی است که به درد دوره بارداری می‌خورد. البته انتخاب یک فعالیت ورزشی مناسب به علایق شما هم بستگی دارد. با این فعالیت‌ها مطمئنا زایمان کم‌دردسرتری هم خواهید داشت چون عضلات بدنتان به این ترتیب آماده‌تر است. ضمنا لازم است چند بار در هفته با ورزش ضربان قلبتان را کمی بالا ببرید. ورزش علاوه بر این‌که به کاهش استرس‌ها و تنش‌های روانی شما کمک می‌کند، دردهای موضعی را هم در بدن شما کاهش می‌دهد.

منبع- شهرزاد

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 6دقيقه قبل
جمعه 10/11/1393 - 10:40
  • تعداد رکورد ها : 603415