• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
ظهرها چقدر بخوابیم؟
مدت زمان خواب نیمروزی بسیار مهم است.

بر اساس تحقیقات انجام شده در چین خواب بعدازظهر اگرچه موجب احیای مغز می شود اما می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

بررسی بر روی 27 هزار مرد و زن چینی بالای 45 سال که عادت به خواب بعدازظهر داشتند نشان داد که خوابیدن بیش از 30 دقیقه پس از ناهار می‌تواند احتمال ابتلا بهدیابت نوع دو را افزایش دهد.

نتایج پژوهش‌های قبلی نشان داده بودند خواب روزانه می‌تواند قدرت مغز را افزایش داده و خطر حملات قلبی و سکته را تا یک سوم کاهش دهد. به گفته محققان، مدت زمان خواب نیمروزی بسیار مهم است. افرادی که کمتر از 30 دقیقه در روز می خوابند تمرکز بهتر و توان ذهنی بالاتری دارند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:29
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
هیچ شامپویی این اثر را ندارد
انتخاب یک شامپوی مناسب برای موهایتان نباید کار خیلی سخت و پیچیده‌ای باشد.

تبلیغات پررنگ و لعابی که در خصوص شامپوهای تقویت‌کننده و ضدریزش مو در رسانه‌های داخلی و خارجی می‌بینیم، باعث شده بعضی افراد که حساسیت زیادی نسبت به موهای خود دارند، استفاده از این شامپوها را در برنامه‌شان قرار دهند و هرچند وقت یک بار بابت تهیه این قبیل شامپوها با برندهای مختلف خارجی و ایرانی پول زیادی نیز پرداخت کنند. عده‌ای هم آنقدر روی استفاده از شامپوهای ویتامینه وسواس دارند كه اگر مدتی شامپوی معمولی مصرف كنند، گمان می‌کنند دچار ریزش مو شده‌اند. اما اینكه آیا واقعا مصرف این شامپوها تاثیری در ریزش موی افراد دارد یا نه، موضوع این گزارش است.

دکتر محمد گلشنی، دبیر انجمن متخصصان پوست و مو و زیبایی ایران درباره اینکه تبلیغات برخی شامپوها برای جلوگیری از ریزش مو تا چه اندازه واقعیت دارد، می‌گوید: «شامپوها مواد شوینده‌ای هستند که فقط به‌عنوان پاک‌کننده و برای تمیزی و پاکیزگی موی سر به کار می‌روند. در واقع خاصیت شامپو این است که آلودگی را از موها پاک کند. البته بعضی شامپوها خاصیت نرم‌کنندگی دارند و افرادی که موهای خشک دارند از این شامپوها استفاده می‌کنند.» دکتر گلشنی اعتقادی به تاثیر شامپوهای ویتامینه روی ریزش موی سر ندارد و می‌گوید: «در واقع، هیچ شامپویی وجود ندارد که مانع ریزش و باعث تقویت مو شود. هر آنچه می‌بینیم تبلیغاتی است که در بازار فروش چند میلیاردی شامپو وجود دارد. واقعیت این است که بافت مرده مو نیازی به تقویت ندارد که بخواهیم آن را با استفاده از شامپو حفظ کنیم.»

شاید از شنیدن چنین مطلبی تعجب کرده‌اید ولی دکتر گلشنی با تاکید بر اینکه استفاده از ویتامین‌ها و پروتئین‌ها برای ارگان‌های زنده بدن مفید و ضروری است، درحالی که بافت مو مرده است و نیازی به تقویت ندارد، می‌گوید: «آنچه در تبلیغات شامپوها دیده می‌شود به هیچ عنوان مبنای علمی ‌ندارد و متخصصان پوست و مو نیز این موضوع را تایید می‌کنند که وجود ویتامین‌ها و پروتئین‌ها در شامپوها نمی‌تواند تاثیری در جلوگیری از ریزش مو داشته باشد یا موجب رشد و تقویت مو شود.» در حقیقت کمبود آهن، روی و همین‌طور برخی بیماری‌های هورمونی علت اصلی ریزش یا کاهش رشد و ضعیف بودن مو هستند و شامپوها هیچ تاثیری روی این بیماری‌ها ندارند. دکتر گلشنی همچنین به ارثی‌بودن ریزش مو هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «افرادی که به لحاظ ارثی در خانواده‌ای زندگی می‌کنند که سابقه ریزش مو داشته‌اند، قطعا کمتر دچار این قبیل مشکلات می‌شوند.»

گل سرشور هم بی‌فایده است
دبیر انجمن متخصصان پوست و مو و زیبایی درباره رد و بدل شدن میلیاردی پول از محل تبلیغات و تجارت شامپو در سطح دنیا می‌گوید: «این موضوع باعث شده شرکت‌های سازنده و تولید‌کننده شامپوها در رقابت با هم و سبقت گرفتن از یکدیگر از موثرترین شیوه‌ها و روش‌های تبلیغاتی استفاده ‌کنند تا بازار فروش خود را از دست ندهند. در این بین گاهی از افراد و شخصیت‌های معروف و مشهور نیز استفاده می‌کنند.» اما از شامپوهای ویتامینه گران‌قیمت که بگذریم، می‌رسیم به توصیه‌هایی که اغلب در آرایشگاه‌ها، به خصوص در بعضی آرایشگاه‌های مردانه، برای جلوگیری از ریزش موی سر به مشتریانی ارائه می‌شود که از کم‌مویی دلخور و ناراحت‌اند؛ توصیه‌هایی مانند استفاده از گل سرشور و شامپوبچه! دکتر گلشنی، صحت علمی‌ چنین توصیه‌هایی را کاملا رد می‌کند و می‌گوید: «هیچ ماده شوینده‌ای که بتواند باعث سرعت رشد مو یا جلوگیری از ریزش آن شود وجود ندارد. اینها باقیمانده اعتقادات و باورهای نسل قدیم و از بزرگ‌ترها به ما ارث رسیده است. به طوری که بعضی‌ها پیشنهاد می‌کنند از سدر استفاده کنیم و برخی سیر و گل سرشور را توصیه می‌کنند. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد تمامی‌ این حرف و حدیث‌ها غیرعلمی‌ است و تاثیری در تقویت یا جلوگیری از ریزش مو ندارد.»

البته دبیر انجمن متخصصان پوست و مو و زیبایی تاثیر شامپوها در رفع شوره سر را تایید می‌کند و می‌گوید: «کارکرد شامپوها در این زمینه موثر است و نمی‌توان آن را منکر شد.علت شوره سر، رشد نوعی مخمر پوستی در اشخاص مستعد ابتلا به آن و ایجاد پوسته و در موارد شدید قرمزی و التهاب ناحیه است که با تغییر نوع شامپو یا داروی موضعی که توسط متخصص پوست تجویز می‌شود، می‌توان بیماری را درمان کرد.»

بهترین شامپو برای من
با این حساب، انتخاب یک شامپوی مناسب برای موهایتان نباید کار خیلی سخت و پیچیده‌ای باشد. در شامپوها معمولا مواد آنیونی و کاتیونی را طوری ترکیب می‌کنند که میزان چربی‌‌زدایی آنها فرق کند و برای انواع موهای خشک و معمولی استفاده شود: «فرد باید ببیند چه نوع شامپویی با موهایش سازگار است، اگر شامپویی تمام انتظارات یک فرد را برآورده کند، دچار شوره سر نشود، دیگر نیازی به تعویض شامپو نیست مگر اینکه فردی به دلخواه بخواهد شامپویش را تغییر دهد.» اما شاید شما هم جزو کسانی باشید که شامپوهای خارجی را به شامپوهای وطنی ترجیح می‌دهید و کیفیت این شامپوها را قابل اعتمادتر می‌دانید ولی دکتر گلشنی حتی این را هم یک تصور دور از واقعیت می‌داند: «از آنجا که اغلب شامپوهای ایرانی دارای استانداردهای بهداشتی بوده و مجوز وزارت بهداشت را دارند، نمی‌توان بین شامپوی ایرانی و خارجی از لحاظ کیفی تفاوت قائل شد. شامپوهای تولید داخل از کیفیت مطلوبی برخوردارند و تفاوت چندانی از لحاظ وجود مواد پاک‌کننده آلودگی موی سر با شامپوهای خارجی ندارند.»
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:28
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
تهرانی ها دو برابر کل کشور آب مصرف می کنند!
خبرآنلاین: تهرانی ها دو برابر کل کشور آب مصرف می کنند!

کارتون: مصرف تهرانی‌ ها!
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:24
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
«تا آبانماه تنها دو نوبت باران می بارد»، «سد لار و لتیان خشک شدند»، «روحانی: به طور جدی در مصرف آب صرفه جویی کنید» این ها چند گزاره خبری هستند. نه! این جملات چند گزاره خبری هولناک هستند!
پایگاه خبری الف: «تا آبانماه تنها دو نوبت باران می بارد»، «سد لار و لتیان خشک شدند»، «روحانی: به طور جدی در مصرف آب صرفه جویی کنید» این ها چند گزاره خبری هستند. نه! این جملات چند گزاره خبری هولناک هستند!

بحران آب در ایران به وضعیتی غیر متعارف دچار شده است. منابع آبی به پایین ترین سطح خود رسیده و دشت ها برای خشک شدن از همدیگر سبقت می گیرند. برداشت آب از سفره های زیر زمینی به بالای 80 درصد رسیده و حالا تبخیر زیاد، بارش کم و برداشت بی رویه، سفره های زیر زمینی را هم خالی کرده و کاسه چشم سدها را خشکانده است. نیمی از حدود 600 دشت ایران دیگر غیر قابل بازگشت هستند.

اینها و نمونه های بیشری از بی ملاحظگی سرزمینی به روشنی مشخص کرده است که دور جدید کم آبی و خشکسالی در ایران آغاز شده و از همه سو سایه مرگ را می توان بر سر طبیعت و تنوع زیستی کشور دید. خشک شدن جنگلهای زاگرسی، مرگ گونه های جانوری بر اثر بی آبی و حالا هم خشک شدن سدها در شهرهای مختلف کشور نشان می دهد بی تفاوتی نسبت به توسعه پایدار چطور می تواند بیش از همه حیات انسانی را تهدید کند.

گستردگی و فراگیر بودن بحران آب نشان می دهد؛ تغییر اقلیم نقش به مراتب کمتری به نسبت سوء مدیریت در کاهش و نابودی منابع آبی در ایران داشته است. اگرچه دوران کم بارشی در ایران آغاز شده و مدیریت بحران در ایران باید خود را برای شرایط ویژه ای در آینده آماده کند.

تا همین یک سال پیش شاید کمتر مقام دولتی حاضر بود بپذیرد کشور با بحران آبی و اثرات محیط زیستی ناشی از کمبود آن مواجه است.

تذکرهای مدام رسانه ها و کارشناسان راه به جایی نبرد اما در همین چند ماه اخیر وزیر نیرو، مقامات وزارت کشاورزی و کارشناسان و مدیران سازمان محیط زیست نسبت به بحران آب بیمناک شده و قرمزی وضعیت را درک کرده اند.

حالا همه یکصدا نسبت به کاهش منابع آبی، افت سفره های زیر زمینی، خشکی تالاب ها و دشت ها و دریاچه ها هشدار می دهند اما آنچه سبب شد رئیس جمهوری از مردم بخواهد در مصرف آب به شکلی جدی صرفه جویی شود، عمق فاجعه و بحران زیستی در ایران را نمایان می سازد.

کشاورزی ناپایدار متهم ردیف اول است. مصرف بی اندازه آب در کشاورزی سنتی، سبب شده منابع آبی کشور، ظرف سه تا حداکثر چهار دهه به پائین ترین سطح خود نزدیک شوند. اگر برای نمونه سری به اطراف دریاچه های [سابق] کشور بزنید متوجه می شوید باغات سیب در اطراف دریاچه ارومیه، جالیزهای خیار و کاهو و گوجه در اطراف دریاچه پریشان و سبزی محصولات در کرانه خشکیده تالاب های کشور چگونه شاهد مرگبار مهمترین اکوسیستم های کشور هستند و کشاورزان تربیت نشده و بدون ناظر چگونه آب را از عمق زمین با هزارن تلمبه غیر مجاز، بیرون کشیده و شیره زمین را مکیده اند!

باغ ها پر بار و جالیزها پر محصولند اما از دریاچه ها چه چیزی باقی مانده جز توده ای خاک خورد شده که خود کانون جوشش گرد و غبار و زمینه آلایندگی وسیعی برای کل کشور فراهم آورده است. تنش های اکولوژیک در دشت های استان فارس، تهران، خراسان، یزد و سمنان و... خود را به وضوح نشان داده است.

ایران نه تنها در مدیریت اکوسیستم های آبی از میان 132 کشور جهان رتبه 130 را دارد بلکه در مصرف حفره های درونی زمین مخرب ترین کشور دنیا لقب گرفته است.

خالی شدن سفره های زیر زمینی از آب به دلیل برداشت بی رویه برای کشت محصولات کشاورزی کار را به جایی رسانده که بی شک امنیت ملی در ایران به وضعیت نامطلوبی مبتلا خواهد شد.

با این حال اگر شیوه های آبیاری و کشت محصولات کم مصرف و سازگار با اقلیم های متفاوت در کشور اصلاح نشود و مشارکت عمومی در این میان بوجود نیاید، به زودی شاهد نزاع های محلی و برخوردهای قبایل و گروهای مردمی بر سر توزیع منابع آب خواهیم بود.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:24
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
بحران آب در سد شهر چایی (ارومیه) و شستن خودروها در باقی مانده های اندک آب در این دریاچه!
تابناک - مجتبی اسماعیل زاده: بحران آب در سد شهر چایی (ارومیه) و شستن خودروها در باقی مانده های اندک آب در این دریاچه!

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:24
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
وضعیت قرمز آب را جدی بگیریم.
روزنامه شرق - علی جهانشاهی: وضعیت قرمز آب را جدی بگیریم.

کارتون: وضعیت قرمز!
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:23
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )

فرمانده سپاه ناحیه ثارالله(ع) شیراز گفت: 11 فریب خورده فعال در شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه که مطالب توهین آمیز نسبت به امام راحل (ره) تولید و باز نشر می‌کردند، با تلاش نیروهای امنیتی سپاه فجر فارس شناسایی و دستگیر شدند.

به گزارش ایسنا، سرهنگ پاسدار اسماعیل‌ محبی‌پور یکشنبه 30 شهریور طی خبری اعلام کرد: افراد فریب خورده سرپل‌های انتشار مطالب توهین آمیز علیه بنیانگذار انقلاب اسلامی بودند که پس از رصد سایبری شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه نظیر واتساپ، لاین، وایبر، تانگو و تلگرام، شناسایی و دستگیر شدند.

محبی‌پور خاطرنشان کرد: با ارائه مدارک رصد شده به مقام قضایی، دستور دستگیری این افراد صادر شد که پس از دستگیری، همه متهمان به اشتباه خود اعتراف کردند.

وی در این خصوص توضیح داد: در دو هفته گذشته انتشار پیام‌های توهین آمیز نسبت به ارزش‌های انقلاب اسلامی و شخصیت‌های دینی، به‌خصوص امام راحل (ره) در قالب جوک در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه با شیب ملایمی شروع شد که با گسترش آن و احتمال تحریک عوامل سرویس‌های جاسوسی غربی برای قبح‌شکنی ارزش‌های انقلاب اسلامی، رصد این جریان در دستور کار اطلاعات سپاه فجر فارس قرار گرفت که با اشراف نیروهای امنیتی این مجموعه به فضای سایبری، سرپل‌های انتشار این پیام‌ها شناسایی شدند.

این مقام مسئول با تاکید بر استفاده ابزاری سرویس‌های جاسوسی از فعالان شبکه‌های اجتماعی تلفن همراه هشدار داد: فضای این شبکه‌ها علی‌رغم تصوری که نسبت به امن بودن این فضا وجود دارد، به گونه‌ای طراحی شده که امنیت پائینی دارد، لذا همین امر زمینه نفوذ این سرویس‌ها در این شبکه‌ها را افزایش می‌دهد و با استفاده از آن فعالان غیر حرفه‌ای و کم‌اطلاع این عرصه شناسایی می‌شوند و به وسیله آنان پیام تولید شده در اتاق فکر نظام سلطه باز نشر می‌شود.

محبی‌پور گفت: دستگیرشدگان بیشتر طعمه این سرویس‌ها شده و بدون اطلاع از نیت دشمنان به این کار اقدام کرده‌اند.

وی با اشاره به بهره‌مندی از گزارش‌های مردمی و اشراف دستگاه امنیتی به فعالیت سرویس‌های جاسوسی برای انحراف افکار عمومی و قبح شکنی ارزش‌های مردم، به جوانان هشدار داد که با هوشیاری در نشر پیام‌های دریافتی دقت کنند تا در استفاده از این شبکه‌های اجتماعی طعمه مطامع بیگانگان نشوند.

محبی‌پور افزود: آنچه در منازل تمامی دستگیرشدگان به چشم می‌خورد استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای است و به طور حتم استکبار جهانی در ادامه جنگ نرم از همه امکانات خود برای هجمه به باورها و اعتقادات ما استفاده می‌کند که با بصیرت امت اسلامی بار دیگر در این عرصه هم شکست خواهد خورد.

وی همچنین از خانواده‌ها خواست تا نسبت به نظارت و کنترل بیشتر و موثر بر فرزندان در استفاده آنها از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جدید، حساسیت بیشتری را به خرج دهند تا خدای نکرده به آبروی خانوادگی آنها لطمه‌ای وارد نشود.

محبی‌پور خاطرنشان کرد: پرونده فریب خودگان برای سیر مراحل قضایی در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته است.

http://www.tabnak.ir/fa/news/436126/

زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:22
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
سفره گسترده سدهای شرق تهران که از سالیان دور پذیرای میهمانان و تامین کننده آب شهروندان تهرانی بوده در حال حاضر تنها می تواند 15 روز به شهروندان تهرانی خدمات آبرسانی ارایه دهند.
خبرگزاری ایرنا: براساس آمار موجود میزان مصرف روزانه آب در تهران در سال جاری و با افزایش دما از سه میلیون مترمکعب فراتر رفت. این میزان در برخی از روزها متغیر بوده است.

به گفته خسرو ارتقایی مدیرعامل آب منطقه ای تهران مبنی بر آنکه سامانه سدهای شرق تهران تنها 50 میلیون مترمکعب آب قابل مصرف دارد، نشانگر آنست که از این حوضه تنها برای 15 روز بیشتر نمی توان تغذیه نمود.

وی معتقد است: در حال حاضر سد لار 30 میلیون مترمکعب و لتیان 45 میلیون مترمکعب آب دارد که از این میزان 27 میلیون مترمکعب آن قابل استفاده نیست.

البته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با اشاره به طرح انتقال آب، پیشنهاد داده که اعتبار مورد نیاز تنها برای یک طرح بالغ بر 800 میلیارد تومان خواهد بود که با اجرای آن، انتقال آب از حوزه لار به سمت تهران دو برابر می شود.

محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب فاضلاب استان تهران نیز پیشتر اعلام کرده بود با وجود درخواست های بیشمار این شرکت برای صرفه جویی 20 درصدی مشترکان در مصرف آب، در سه ماهه ابتدای سال جاری، نه تنها این صرفه جویی حاصل نشده بلکه میزان مصرف آب 2.5 درصد نیز افزایش یافته است.

وی همچنین اعلام کرده بود که در زمان حاضر، سامانه منابع آبی شرق تهران درمقایسه با سال گذشته 50 درصد و سامانه منابع آبی غرب تهران نیز 30 درصد با کاهش آب مواجه است.

بنابر اظهارات مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران امسال از آن سال هایی است که برای تامین آب، افزون بر تابستان در پاییز نیز با مشکل مواجه خواهیم بود و این موضوع ضرورت صرفه جویی مصرف آب را در استان دو چندان می کند.

به نظر می رسد مسئولان بخش های آب کشور پیشتر هشدارهای لازم را در خصوص رعایت الگوی مصرف و مدیریت آن اعلام داشته و به کرار از شهروندان خواسته اند که اگر 20 درصد در مصارف غیرضرور خود صرفه جویی کنند، تابستان و پاییز سال جاری را به خوبی پشت سر خواهند گذاشت.

گفتنی است میزان آب مصرفی در شهر تهران سالانه یک میلیارد و 35 میلیون مترمکعب است که این رقم 80 میلیون متر مکعب بیشتر از ظرفیت تولید آب است.

قضاوت، نحوه مدیریت مصرف و رعایت الگوی مصرف موضوعاتی است که برعهده مخاطبان گذاشته شده است.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:22
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
تهران در بحرانی‌ترین وضعیت آبی قرار گرفته و به مرحله هشدار رسیده است. بر اساس آخرین آمار، مصرف آب تهران نسبت به استاندارد جهانی دو برابر است.
خبرگزاری ایسنا: خشکسالی برخلاف دیگر بلایای طبیعی مانند طوفان، سیل یا زلزله به طورخزنده ای گسترش می یابد و گزارش‌های سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد که حدود ۳۰ سال دیگر، منطقه خاورمیانه و ایران با خشکسالی شدید مواجه خواهد شد که این خشکسالی از سال‌های اخیر آغاز شده است.

ازدیاد جمعیت در سرزمینی با شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک و کم آب مانند ایران که بیش از نیمی از پهنه آن فاقد ریزشهای مناسب جوی است، مشکلات زیادی را ایجاد می کند. افزایش جمعیت و بهبود استانداردهای زندگی تقاضا برای آب را که حجم آن محدود است به شدت افزایش می دهد و رقابت بین مصرف کنندگان آب (شرب، کشاورزی و صنعت ) را تشدید می‌کند.

خشکسالی پدیده ای تکرار شونده است به عنوان مثال کشور ما در دو دهه اخیر ۱۳ سال خشکسالی‌هایی با شدت و ضعف متفاوت را تجربه کرده است و در بسیاری از نواحی ایران، خشکسالی یک تحدید حتمی و اجتناب ناپذیرخواهد بود.

وضعیت مطلوبی در ذخیره آب سدها نداریم و این در حالی است که پیش‌ بینی می‌شود این روند در پاییز امسال نیز ادامه یابد و با کاهش بارش‌ ها مواجه باشیم.

کاهش بارندگی عامل اصلی خشکسالی و تداوم آن است به شکلی که دو سال است تهران با کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی بارش در مقایسه با سال پیش از آن مواجه بوده و این موضوع موجب شده تا روان‌ آب‌ها و یا میزان ورودی آب به مخازن سدها نیز با ۲۰ درصد کاهش روبرو شود.

 این گزارش حاوی تصاویر سد های لار، لتیان، امیر کبیر و ماملو می باشد که تامین کننده عمده آب شرب تهران هستند.

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!

عکس: وقوع زلزله خاموش در تهران!
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:21
bahaar88 ( تعداد مطالب : 35599 ) ( تعداد نظرات : 2455 )
وزیر آموزش و پرورش از توزیع کتب درسی کلاس‌ اولی‌ها در جشن شکوفه‌ها خبر داد و گفت: سال تحصیلی جدید برای سایر مقاطع نیز از اول مهرماه آغاز خواهد شد و رئیس جمهور به علت سفر نیویورک خود در مراسم آغاز سال تحصیلی حضور نخواهد یافت.
خبرگزاری ایسنا: دکتر علی اصغر فانی ضمن اعلام این خبر که جشن شکوفه‌ها فردا به صورت همزمان در تمام مدارس ابتدایی کشور برگزار می‌شود، گفت: جشن شکوفه‌ها برگزار می‌شود تا نوآموزان به تدریج نسبت به محیط مدرسه آشنا شده و اجتماعی‌تر شوند.

وی افزود: شاهد هستیم برخی از کلاس اولی‌ها وقتی در روز اول مدرسه از مادرشان جدا می‌شوند بی‌قراری می‌کنند به همین دلیل جشن آغاز سال تحصیلی کلاس اولی‌ها جدا از سایر مقاطع برگزار می‌شود و حتی مادرها می‌توانند در صورت تمایل با فرزندانشان در کلاس درس حضور یابند.

رشد آمار ثبت‌نام در مدارس نسبت به سال گذشته

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آماده سازی کلاس‌های درس و مقدمات آغاز سال تحصیلی از حدود هشت ماه پیش کلید خورده است اظهار کرد: ستاد مرکزی و همچنین استانها و بخشهای مختلف مقدمات بازگشایی مدارس را فراهم کرده‌اند و می‌توان گفت آمار ثبت نام‌ها در مقایسه با سال گذشته رشد یافته است.

وضعیت مطلوب آماده سازی کتب درسی

فانی افزود: کتابهای درسی ما همگی آماده هستند و در بهترین وضعیت آماده سازی کتب درسی در 20 سال اخیر قرار داریم به طوریکه 125 میلیون جلد کتاب درسی آماده و توزیع شده است.

مشکلی در خصوص مدیریت منابع انسانی نداریم

وی با اشاره به ساماندهی نیروی انسانی در سال تحصیلی جدید اظهار کرد: سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز می‌کنیم که حدود 25 هزار نفر از همکاران فرهنگی ما بازنشسته می‌شوند اما با مدیریت منابع انسانی که انجام شد با مشکل جدی در این خصوص مواجه نیستیم؛ همچنین برای فضاهای آموزشی نیز مشکلی نداریم حتی در منطقه زلزله زده ایلام نیز مدارس آماده پذیرایی از دانش آموزان هستند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سال تحصیلی 93-94 از فردا برای کلاس اولی‌ها و از پس فردا برای کلیه دانش آموزان با قوت آغاز می‌شود اظهار کرد: امسال مدارس استیجاری نیز ساماندهی شدند و با برخی مالکین مدارس که حکم قلع و قمع داشتند تفاهم کردیم تا مدرسه را برای یک سال دیگر در اختیار ما قرار دهند. برخی مدارس نیز تخلیه شدند و دانش آموزان آن مدارس را در مدارس اطراف ساماندهی کردیم.

میزان مراجعه مردم برای ثبت نام در مدارس بیشتر شده است

وزیر آموزش و پرورش در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره بازماندگان از تحصیل در مهرماه جاری ضمن با انتقاد از اخبار برخی روزنامه‌ها در این خصوص اظهار کرد: هنوز برخی اولیا برای ثبت نام فرزندانشان اقدام نکرده‌اند. برخی روز اول مهر و برخی دیرتر برای ثبت نام می‌آیند، به عنوان مثال ممکن است برخی مناطق چون ارومیه که برداشت محصول سیب دارند، دیرتر در مدارس ثبت نام می‌کنند.

فانی در ادامه با بیان اینکه تعداد ثبت نام‌هایی که تا 30 شهریور ماه امسال انجام شده نسبت به تاریخ مشابه سال گذشته یک میلیون بیشتر است، گفت: در مجموع میزان مراجعه مردم برای ثبت نام در مدارس بهتر شده است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه از توزیع کتب درسی کلاس‌ اولی‌ها در جشن شکوفه‌ها خبر داد و گفت: سال تحصیلی جدید برای سایر مقاطع نیز از اول مهرماه آغاز خواهد شد و رئیس جمهور به علت سفر نیویورک خود در مراسم آغاز سال تحصیلی حضور نخواهد یافت و معاون اول وی با حضور در یک مدرسه دخترانه در تهران، زنگ آغاز سال تحصیلی را خواهد نواخت.

آغاز سال تحصیلی با 401 پژوهش سرا

فانی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا،‌ با بیان اینکه امسال وارد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش شده‌ایم گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان یک سند مهم بالادستی مطرح است و بزرگان کشور نسبت به اجرای آن تاکید دارند.

وی افزود: امسال 250 میلیارد تومان برای کیفیت بخشی آموزش و اجرای سند تحول بنیادین در بودجه آموزش و پرورش پیش بینی شده است و با کمک همین اعتبار از 131 راهکار سند تحول بنیادین، امسال 40 راهکار در قالب 99 برنامه به اجرا درخواهد آمد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه همگی این برنامه‌ها حلقه‌ای از کیفیت بخشی و حائز اهمیت هستند، به چند برنامه طراحی شده در قالب 40 راهکار سند تحول بنیادین اشاره و اظهار کرد: به عنوان مثال توسعه پژوهش‌سراهای دانش آموزی مدنظر قرار گرفته است و قرار است در هر منطقه آموزشی یک پژوهش سرا ایجاد شود.

فانی ادامه داد: امکانات خوبی برای دروس پایه چون فیزیک، زیست شناسی، شیمی و غیره پیش بینی کرده‌ایم و حتی نانوفناوری را نیز وارد پژوهش سراها کردیم.

وی با بیان اینکه دانش آموزان با حضور در پژوهش‌سراها به پژوهش و تحقیق می‌پردازند گفت: امسال در بخش دانش آموزی جشنواره جوان خوارزمی بیش از 20 هزار اختراع، اکتشاف و پژوهش دانش آموزان مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام این خبر که امسال 101 پژوهش سرای جدید به مجموعه 300 پژوهش سرای قبلی اضافه خواهد شد گفت: در واقع امسال با 401 پژوهش سرا سال تحصیلی را آغاز می‌کنیم و امیدواریم نتیجه فعالیت این پژوهش سراها تربیت دانشمندان آینده ایران اسلامی باشد.

وجود 5000 مدرسه دارای یک تا پنج دانش‌آموز

فانی در ادامه انسداد مبادی بیسوادی را نیز یکی دیگر از برنامه‌های آموزش و پرورش در راستای اجرای سند تحول بنیادین دانست و گفت: تعدادی از دانش آموزان شش تا 11 ساله را داریم که علیرغم وجود مدارس در مناطق مختلف کشور، درس نخوانده‌اند. تلاش می‌کنیم با جستجوی خانه به خانه، همه این دانش آموزان وارد مدارس شوند تا مبادی بیسوادی را مسدود کنیم.

وی افزود: سالی که گذشت بیش از 110 مدرسه تک دانش آموزی و قریب به 5000 مدرسه با یک تا پنج دانش آموزی فعال بودند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اداره مدارس تک دانش آموزی برای آموزش و پرورش هزینه بر است گفت: با این وجود ترجیح دادیم امسال این مدارس را پابرجا داشته باشیم.

تخصیص اعتبار برای کیفیت بخشی و توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای

فانی با اشاره به اینکه فعالیت‌های فوق برنامه، پرورشی، قرآنی و تربیتی در قالب اردوها و فعالیت‌های دسته جمعی از جمله دیگر برنامه‌های طراحی شده در راستای تحقق سند تحول بنیادین هستند، گفت: در تابستان امسال برای مربیان برگزار کننده اردوها دوره‌هایی ترتیب دادیم تا بتوانیم اردوها را به سبک استاندارد برگزار کنیم.

وی افزود: علاوه بر این دانش آموز در اردو کار جمعی،‌ تحمل نظرات مختلف و مشارکت جویی را تمرین می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش توسعه آموزش‌های فنی حرفه‌ای را نیز بخش دیگر اجرای سند تحول خواند اظهار کرد: بخش عمده‌ای از هنرستان‌های کشور تجهیز شده‌اند و سیاست برون سپاری و خرید آموزش از سایر بخشها را تقویت کرده‌ایم؛ همچنین بخشی از اعتبار کیفیت بخشی به امر توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اختصاص یافته است.

بسته تشویقی آموزش و پرورش برای ادامه تحصیل کودکان ایرانی


ادامه تحصیل تا پایان دوره اول متوسطه (کلاس نهم) اجباری می‌شود

فانی با بیان اینکه در قانون برنامه چهارم توسعه آموزش و پرورش تا پایان دوره راهنمایی اجباری دیده شده بود گفت: متاسفانه این برنامه خوب اجرا نشد. نیت ما این است که امسال چون محمل قانونی نداریم از طریق تشویق خانواده‌ها این کار را انجام دهیم و به ویژه این برنامه را در مناطق روستایی و بویژه دانش آموزان دختر به طور ویژه‌تر پیگیری کنیم.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه که به تدریج پیش نویس آن در حال آماده سازی است، حتما تحصیلات را تا پایان دوره اول متوسطه (کلاس نهم) اجباری خواهیم کرد. یقین داریم زمینه‌های لازم برای این موضوع در دولت و مجلس فراهم است و تصویب خواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مشوق‌ها برای خانواده‌ها معنوی هستند گفت: تصور می‌کنم این اقدام شروع خوبی برای انسداد مبادی بی سوادی باشد.

اعلام آمادگی آموزش و پرورش برای تحصیل کودکان کار


فانی درباره تحصیل کودکان کار و خیابان نیز گفت: ادامه تحصیل کودکان کار تنها در دست آموزش و پرورش نیست.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر دستگاه‌های ذیربط نیز باید به کمک ما بیایند. باید بسترسازی کنیم البته مشکلی برای هماهنگی با سایر نهادها نداریم.

افزایش سالانه 2.5 تا 3 درصد به جمعیت دانش‌آموزی شهرستانهای تهران

وی درباره علت کاهش شمار دانش آموزان در برخی استانهای کشور گفت: علت کاهش آمار دانش آموزان در برخی استانها ترک تحصیل نیست، بلکه جابجایی و مهاجرت جمعیت است؛ به عنوان مثال سالانه میانگین 2.5 تا سه درصد بر رشد جمعیت دانش آموزی شهرستانهای اطراف تهران اضافه می‌شود. در واقع بخشی از دانش‌آموزانی که در شهرستانهای تهران و حاشیه شهرهای بزرگ درس می‌خوانند،‌ دانش‌آموزانی هستند که از شهرهای دیگر مهاجرت کرده‌اند.

فانی در پاسخ به این پرسش که آیا وقتی آمار دانش آموزان در منطقه‌ای کاهش یابد، این مدارس تعطیل خواهند شد؟ گفت: این موضوع در مورد دوره ابتدایی صدق نمی‌کند اما در مورد مدارس راهنمایی و دبیرستان اگر تعداد دانش آموز آن منطقه کم هم باشد دانش آموزان را از طریق مدارس روستا مرکزی و شبانه روزی‌ها پوشش می‌دهیم که این امر در مورد برخی مناطق سردسیر و صعب العبور نیز صدق می‌کند.

آغاز سال تحصیلی همزمان با بازنشستگی 25 هزار فرهنگی


وی درباره ساماندهی نیروی انسانی و سیاست این وزارتخانه مبنی بر کاهش تراکم نیروها اظهار کرد: در برخی مناطق با تراکم نیروی انسانی و در برخی دیگر با کمبود مواجه هستیم؛ البته در مجموع کمبود نداریم ولی این مسئله مشکل ما را حل نمی‌کند بلکه توزیع و تسهیم این نیروها مشکل ایجاد کرده است. سال تحصیلی 93-94 را در حالی آغاز می‌کنیم که حدود 25 هزار فرهنگی ما بازنشسته می‌شوند و با مدیریت بر منابع انسانی توانستیم مدارس را سامان دهیم.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 12دقيقه قبل
دوشنبه 31/6/1393 - 9:20
  • تعداد رکورد ها : 568124