• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
عضویت در خبرنامه
mansoor43 ( تعداد مطالب : 773 ) ( تعداد نظرات : 760 )

یاد باران سخاوت یاد شادی روزمهر
یا د یاران گرامی یاد شاعر روزشعر
یادباد آن روزشیرین و صفای خاطره
یاد باد آن شادی لبخند زیبا روی چهر
فی البداهه.منصور مقدم ۳/۲/۹۳

زمان آخرین مطلب این کاربر: 2روز قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 20:22
mo_1443 ( تعداد مطالب : 15982 ) ( تعداد نظرات : 936 )

کفش نوزاد

اگر نوزادتان به تازگی دوست دارد به کمک شما بایستد، آیا زمان مناسبی برای پوشاندن کفش به او است؟

با وجود اینکه مشاهده پاهای کوچولوی نوزادتان در کفش‌های کودکانه بسیار هیجان انگیز است، اما بهتر است تا زمانی که شروع به راه رفتن نکرده، به پای او کفش نپوشانید.

کفش‌ها در اصل برای حفاظت از پاهای نوزاد هستند، خصوصاً هنگامی که در بیرون از خانه راه می‌روند. پوشاندن کفش به نوزاد، در صورتی که زود‌تر از این موعود صورت بگیرد، هیچ کمکی به یادگیری سریع‌تر و بهتر راه رفتن، نخواهد کرد.
در واقع کفش‌هایی که زیره سخت و انعطاف ناپذیری دارند، یادگیری راه رفتن را برای او مشکل‌تر نیز می‌سازند، چون جلوی حرکات آزادانه و طبیعی پا را می‌گیرند.
اکنون (که هنوز نوزاد راه نمی‌رود)، پای برهنه برای رشد پای نوزادتان بهتر است. یک جفت جوراب یا پاپوش که کف آن لغزنده نباشد (دارای نقاط پلاستیکی کوچکی برای جلوگیری از سر خوردن باشد)، برای پاهای کوچولوی او بسیار مناسب است.

هنگامی که نوزادتان راه رفتن را آغاز کرد، کفش‌هایی را انتخاب کنید که:

 • کم وزن و انعطاف پذیر باشند؛ از خرید کفش‌های محکم و خشک که از حرکات آزادانه پا جلوگیری می‌کنند، خودداری کنید.
 • درست به اندازه پای نوزادتان باشند (تنگ‌تر یا گشاد‌تر نباشند).
 • کف آن لغزنده نباشد.

همانطور که کودکتان رشد می‌کند و به یک نوپای پر جنب و جوش تبدیل می‌شود، ممکن است نیاز داشته باشید کفشی برای او تهیه کنید که تا بالای قوزک پا‌هایش را بپوشاند تا از پیچ خوردن و آسیب دیدن پاهای او جلوگیری کند.منبع : دلگرم
زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 36دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 16:7
زیباصداقت ( تعداد مطالب : 158 ) ( تعداد نظرات : 11 )

پاسخ - اینکه از نماز لذت نمی بریم خیلی فراگیر است . از آیت الله بهجت پرسیدند که چه کنیم که در نمازمان حال داشته باشیم ؟ ایشان گفت : من هم مثل تو هستم . البته ایشان نمازهایشان خاص و زبانزد بود . ما گفتیم که درک شب قدر مزد است . مزد تلاش و مراقبت هایی است که در ماه مبارک و قبل از آن انجام داده ایم . نماز با حال خواندن مزد است . مزد مراقبتی است که قبل از نماز انجام می دهیم . زیارت با معرفت رفتن مزد است و نماز شب خواندن مزد است. بعضی از اینها مزد است که انسان باید قبلش کاری را انجام بدهد . من وقتی قبل از نماز هر کاری دلم می خواهد کردم و دلم انس دارد با دلبرهای دیگر ، طبیعتا وقتی به نماز وارد میشوم ، نمی توانم با نماز انس بگیرم و نمی توانم لذت ببرم . هر چقدر هم که بخواهم حواسم را نگه دارم ، وسط نماز دنبال دلبرش میرود . حالا اگر کسی از قبل از نماز مراقبت های خودش را داشته باشد ، در مسیر بندگی خدا قدم بگذارد ، سعی بکند انس خود را با خدا حفظ بکند یعنی در واقع احتیاج به زیر سازی دارد .
اگر قبل از نماز خوبی داشته باشم نماز خوبی دارم و اگر قبل از نمازم را خراب کردم ، نماز را هم خراب می کنم . حساب تفضلات الهی چیز دیگری است . اگر می خواهیم نماز خوبی داشته باشیم قبل از نماز حواسمان باشد . حفظ کردن آداب ظاهری نماز خیلی کمک می کند در اینکه انسان لذت ببرد . یکی از همان چیزها ، اول وقت بودن است . امام رضا (ع) در جلسه ی مأمون مناظره ای داشتند . عمران صابی که صابئی مذهب بود با امام بحث می کرد و هنگام اذان ، امام بلند شد . او گفت : ممکن است من مسلمان بشوم ولی ایشان گفتند : وقت نماز است و نماز خواندند . در آخر او هم مسلمان شد .

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 36دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 16:7
mo_1443 ( تعداد مطالب : 15982 ) ( تعداد نظرات : 936 )


مراقبت از نوزاد دارای نکات پر اهمیتی است که مادران و اطرافیان نوزاد باید به خوبی به آن آگاه باشند.برای دانستن این نکات با دلگرم همراه شوید:

 مراقبت از نوزاد و نکات مراقبت از نوزاد

مراقبت از نوزاد و نکات مراقبت از نوزاد

:::مراقبت از نوزاد:نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی بطور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود . شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده میشود و برای نوزاد کافی است . به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می شود مقدار شیر هم زیادتر می شود .


::: مراقبت از نوزاد:از آب جوشیده ، آب قند و گلوکز ، شیشه و پستانک استفاده نشود .


:::مراقبت از نوزاد:شیردهی بر اساس میل و نیاز نوزاد در شرایط مناسب باشد .


::: مراقبت از نوزاد:قبل از هر شیردهی دستهای خود را بشویید .

 

:::15مراقبت از نوزاد: تا 20 دقیقه بعد از شیر خوردن آروغ نوزاد را بگیرید . در صورتیکه نوزاد زیر سینه به خواب برود احتیاج به بیدار کردن و گرفتن آروغ ندارد ، او را به روی پهلوی راست بخوابانید که در صورت استفراغ، شیر به ریه برنگردد و از عوارض آن جلوگیری شود ، مدتی که گذشت او را به روی پهلوی چپ بخوابانید.

 مراقبت از نوزاد و نکات مراقبت از نوزاد

:::مراقبت از نوزاد:جهت جلوگیری از ترک و زخم سینه در موقع شیردهی تمامی هاله سینه ( قسمت قهوه ای رنگ) داخل دهان نوزاد باشد یعنی چانه نوزاد روی سینه مادر باشد و پس از پایان شیردهی در صورت زخم بودن سینه مقداری از شیر خود را به سینه بمالید.

 

::: مراقبت از نوزاد:از قرار دادن نوزاد در نزدیکی پنجره و بخاری اجتناب شود .


::: مراقبت از نوزاد:از گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد با لباس خودداری شود و لباس طوری پوشانیده شود که نوزاد عرق نکند . بهترین دمای بدن نوزاد در زیر بغل 36.5 می باشد. بهترین دمای اطاق برای نوزاد 24 الی 25 درجه وبهترین درجه رطوبت 40 الی 45 می باشد . دمای اطاق برای نوزاد زیر دو کیلوگرم 26 الی 27 درجه می باشد.

 

::: مراقبت از نوزاد:از تشک و کیسه خواب پشم شیشه(الیاف صنعتی) بعلت گرم کردن بیش از حد نوزاد و حساسیت زا بودن کمتر استفاده شود .


::: مراقبت از نوزاد:از گذاشتن بالش زیر سر نوزاد و شیرخوار خودداری شود .

 مراقبت از نوزاد و نکات مراقبت از نوزاد

::: مراقبت از نوزاد:در اطاق و هوای مناسب نوزاد احتیاج به کلاه و جوراب و لباس سراسری ندارد .


::: مراقبت از نوزاد:تا زمانیکه بند ناف وجود دارد از حمام کردن نوزاد خودداری کنید . بعد از افتادن بند ناف، نوزادهفته ای دو بار در اطاق حمام شود . در صورت استفاده از حمام درب حمام نیمه باز باشد تا از گرمازدگی نوزاد جلوگیری شود.

 

:::مراقبت از نوزاد:هیچ نوع ماده ضد عفونی کننده از قبیل الکل سفید ، بتادین و ....برای ناف استفاده نشود و از قرار دادن ناف درون پوشک خودداری کنید و از ناف بند استفاده نشده و با آب خیس نشود.

 

:::مراقبت از نوزاد: اطاق نوزاد بایستی روشن باشد ولی استفاده از نور آفتاب مستقیم مضر است.

 

::: مراقبت از نوزاد:به منظور سلامتی نوزادان و شیرخواران از دود کردن اسپند،استفاده از پودرهای آرایشی،عطر،ادکلن،سیگاروگلهای معطرمخصوصا"گل مریم اجتناب فرمائید.

 

::: مراقبت از نوزاد:بزاق شیرخواران از 3 ماهگی جاری میشودوحدودا"یکسالگی میتوانند آب دهان را قورت دهند.


::: مراقبت از نوزاد:عطسه و گرفتگی بینی در روزهای اول طبیعی است و علامت سرماخوردگی نیست . مدفوع نوزادی که شیر مادر می خورد آبکی و بلغمی و تعداد دفعات آن نسبتاً زیاد است ( شبیه مدفوع اسهالی ) ولی چنانچه حال عمومی نوزاد خوب و وزن گیری مناسب باشد اسهال نمی باشد .

 مراقبت از نوزاد و نکات مراقبت از نوزاد

:::مراقبت از نوزاد:جهت جلوگیری از خشکی و سوختگی پوست بدن از روغن بادام شیرین یا وازلین استفاده شود و به هیچ عنوان از پودر استفاده نشود .


::: مراقبت از نوزاد:برای تمیز کردن بینی نوزاد از یک قطره کلرور سدیم ( آب نمک ) استفاده شود و موقع ریختن قطره نوزاد به پهلو خوابانده شود .


::: مراقبت از نوزاد:در هنگام پریدن شیر در حلق نوزاد آرامش خود را حفظ کرده و یک تا دو ضربه به کف پای نوزاد زده تا گریه کند و شیر از دهان نوزاد خارج شود .


::: مراقبت از نوزاد:هر چه نوزاد ملاقاتی کمتر داشته باشد سالمتر است خصوصا" افرادی که سرفه و عطسه میکنند ، سیگاری هستند یا راهنمائی نادرست می کنند .

 

::: مراقبت از نوزاد:اگر نوزاد در روزهای 3 و 4 تولد زرد شد حتماً به پزشک مراجعه کنید .


:::مراقبت از نوزاد:مادران شیرده از خوردن بیش از دو لیوان شیر در روز ، پیاز ، سیر ، شکلات ، کاکائو ، نسکافه ، خیار سبز و خیار شور خودداری کنند .

 مراقبت از نوزاد و نکات مراقبت از نوزاد

توجه :
الف) ازمصرف شربت های مولتی ویتامین گران قیمت برای شیرخواران و اطفال به علت هزینه زیاد و ارزش درمانی کم اجتناب شود .


ب) به شیرخواران زیر یکسال عسل – سفیده تخم مرغ – غذای ترش – شیرین و ادویه دار و شیر پاستوریزه داده نشود .

 

پ) استفاده از لاک به علت داشتن سرب و ارسنیک وپاک کردن آن با استن که در تماس با پوست جذب میشودبرای اطفال مضر میباشد.

ت) به منظور وزن گیری بهتر اطفال و شیر خواران از دادن موز – خیار سبز – چای بیسکوئیت – پفک - چیپس - شکلات – آدامس – آجیل – پسته – هویج اصفهان(به علت آبیاری با آب زاینده رود) – سوسیس – کالباس – نوشابه – ساندیس – شیر کاکائو – بستنی – یخمک – لواشک و مشابه آن خودداری شود .

ث) غذای توصیه شده برای کودکان دو سال به بالا شیر نصف لیوان روزی دو تا سه مرتبه – میوه روزی یک مرتبه – یک روز در میان یک عدد تخم مرغ – غذای سفره ( روزانه ) ، در صورتیکه یک مرتبه غذای پختنی باشد برای دفعه بعد نگهداری شود – عصرانه نان ، پنیر ، گردو ،کره و مربا و امثال آن.


منبع : دلگرم
زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 36دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 16:5
زیباصداقت ( تعداد مطالب : 158 ) ( تعداد نظرات : 11 )

 روایتی را می گویم که هم آثار نماز را می فهمیم و هم آثار سبک شمردن نماز را می فهمیم . این روایت را حضرت زهرا از پدرشان نقل کرده اند و در وسایل الشیعه جلد سوم نقل شده است . حضرت فاطمه (ص) سوال فرمودند که پدر جان سزای آن مرد و زنی که نماز خود را سبک شمرده است چیست ؟ یکی از موارد سبک شمردن نماز این است که نماز را بدون عذر به آخر وقت می اندازیم . ترک کردن که تارک نماز است . مقصود عقب انداختن نماز و بی اعتنایی به نماز است . پیامبر فرمودند : هر مرد و زنی که نماز را سبک بشمارد و به آن بی اعتنا باشد ، خدا او را به پانزده خصلت مبتلا می کند که شش تا از آن کیفرها در دنیا ، سه تای آن هنگام مرگ ، سه تا در قیامت و سه تا در قبر . اما شش خصلتی که در دنیا به آن مبتلا میشوند ، یکی اینکه برکت از عمرش می رود . یک عمر در نیا خواهد بود ولی اثر مثبتی نداشته است . بودن با نبودنش خیلی تفاوت نمی کند . یکی اینکه برکت از رزقش می رود . یکی دیگر اینکه سیمای صالحین را از صورت او محو خواهد کرد . یکی دیگر اینکه هر عملی که انجام می دهد اجر و پاداشی انجام نمی دهد . وقتی نماز ، نماز نباشد و به انسان روح ندهد و انسان مرده ای باشد ، اعمال دیگر بالا نمی رود . و اجر چندانی گیرش نمی آید . یکی دیگر اینکه دعایش به بالا نمی رود . کسی که خیلی مراعات خدا را نکرده ، صدایش پیش ملکوتی ها خیلی ارزش ندارد . یکی دیگر دیگر اینکه وقتی صالحین دعا می کنند او بهره ای ندارد . سه تا از آن خصلت های که هنگام مرگ پیش میآید ، یکی اینکه با ذلت از دنیا خواهد رفت . یکی اینکه دچار تشنگی و گرسنگی میشود . دنباله ی همان خواری است . هرکس نماز اول وقت بخواند من راحت از دنیا رفتن را برای او تضمین میکنم . سه خصلت در عالم قبر ، یکی اینکه در برزخ خدا او را ملکی می گمارد که در قبر دچار اذیت میشود . یکی دیگر اینکه عالم برزخ بر او تنگ میشود . این بازتاب دنیاست . کسی که در دنیا یاد خدا نمی کند ، در دنیا زندگی تنگی دارد . در آخرت روح کوچک دارد ، سعه ی روح و سعه صدر پیدا نکرده است . یکی دیگر اینکه در قبرش ظلمت خواهد بود . چون باید آن نور را از نماز می گرفت و او از نماز استفاده نکرد . آن سه چیزی که در قیامت است . یکی اینکه خدا او را با خواری وارد صحنه ی قیامت میکند و دیگری اینکه حساب سخت از آن می کنند . یکی دیگر اینکه خدا به او نگاه نمی کند . بالاترین غربت در قیامت این است که خدا به کسی نگاه نکند

حجت الاسلام والمسلمین عالی

89-07-18

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 36دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 16:3
mo_1443 ( تعداد مطالب : 15982 ) ( تعداد نظرات : 936 )

زمانی که بدانید مواد آب‌پز هر کدام ماده مغذی‌ای در آب به جا می‌گذارند، دیگر این آب را دور نمی‌ریزید بلکه از آن‌ برای پرورش گیاهان استفاده می‌کنید.
بگذارید آب خنک شود سپس از آن برای آبیاری گیاه استفاده کنید. فقط دقت کنید به این آب نمک اضافه نشده باشد تا سلامت گیاه به خطر بیفتد.

آشنایی با استفاده از آب اضافی حاصل از پخت‌وپز


تخم‌مرغ
تخم‌مرغ هنگام آب‌پز شدن کلسیم از خود به جا می‌گذارد. پس از آن برای آبیاری گیاهان کلسیم‌دوست مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان و فلفل استفاده کنید.

اسفناج
گیاهان به آهن نیاز دارند. آب اسفناج نه تنها آهن گیاه را تامین می‌کند بلکه در کاهش میزان پتاسیم موثر است.

ماکارونی
آب نشاسته از جمله مواد مغذی خاک است و مطمئنا برای گیاهان مفیدتر است.

سیب‌زمینی
از آب سیب‌زمینی آب‌پز شده به دلیل داشتن نشاسته برای حاصلخیزی خاک استفاده کنید.


منبع : دلگرم
زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 36دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 16:2
mo_1443 ( تعداد مطالب : 15982 ) ( تعداد نظرات : 936 )

وقتی کودک دچار تب می شود چطوری باید آن را به حالت نرمال برگردانیم .چرا کودک دچار تب میشود؟ والدین نباید دلواپس تب کردن های بچه باشند چون تب کودک درمواقعی که عفونت وجوددارد بدن با آن مبارزه می کند و در آن هنگام بچه دچارتب می شود. لازم است بدانیم اگر تب بدن بچه یک دفعه ای بالا برود در این زمان نیاز است تا تب را پایین بیاوریم هنگامی که کودک خوابیده است او را زیر نظر بگیرید. زیرا سیستم ایمنی کودک هنوز کاملاً تکامل نیافته و امکان آسیب بدنی وجود دارد.

اگر دمای بدن به بالای ۳۸درجه سانتی گراد رسید حتما با پزشک کودک تماس بگیرید. به احتمال زیاد در این زمان نیاز است که کودک را بیدار کنید تا پزشک وی را معاینه کند. اگر کودک ۳ماهه یا کمتر از آن است، قبل از این که احتمال بدهید دمای بدن وی ممکن است به ۳۸درجه سانتی گراد یا بالاتر برسد به پزشک مراجعه کنید.برای پایین آوردن دمای بدن، پای کودک را با آب ولرم بشویید. در صورتی که کودک دچار لرز شد پای او را از آب خارج کنید. لرز باعث افزایش تب کودک می شود.

لباس کمتری تن کودک کنید، از پتو استفاده نکنید و دمای اتاق و منزل را متعادل نگه دارید.به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک به کودک دارو، حتی داروی گیاهی ندهید. قرص های تب بر برای کودکانی که تب پایین دارند توصیه نمی شود. قرص های تب بر به کودکی که تب ۳۸.۳ درجه سانتی گراد یا بالاتر دارد، تجویز می شود.اگر پزشک، داروهایی مانند بروفن یا استامینوفن تجویز کرد بیشتر از میزان تعیین شده به کودک ندهید. زیرا دادن داروی بیشتر منجر به بروز عوارض جدی از جمله آسیب دیدن کلیه یا حتی مرگ کودک می شود.


• تب از 38 درجه شروع می‌شود.


کودکتان با گونه های سرخ و پوستی که از خود گرما ساطع می‌کند از خواب بیدار می‌شود. دماسنج نیز سوء ظنتان را تائید کرده و 37.72 درجه را نشان می‌دهد. آیا باید به سمت داروها شیرجه بروید، یا تلفن؟ هیچ‌کدام، در واقع کودکتان واجد الشرایط داشتن تب نیست!حتی برای کوچک‌ترین نوزاد، درجه حرارت 38 می‌تواند به علت ایجاد شرایطی باشد که دمای مناسب 37 درجه را تغییر داده – مانند درجه حرارت بزرگ‌سالان – درجه حرارت بدن می‌تواند به دلایلی از جمله فعالیت بدنی، حمام گرم یا پوشیدن بیش از حد لباس، کمی تغییر پیدا کند.حتی زمانی از روز که درجه حرارت را می‌گیرید تأثیر دارد؛ دمای بدن در اواخر بعدازظهر افزایش رفته و در صبح زود کمی اُفت می‌کند. بنابراین گاهی اوقات با اینکه دماسنج 38 درجه و یا بالاتر را نشان می‌دهد، ممکن است کودکتان در واقع تب نداشته باشد.


• تب‌های باکتریایی متفاوت از تب ویروسی هستند.


یکی از دلایلی که پدر و مادر وقتی صعود جیوه را می‌بینند به شدت نگران می‌شوند این است که آنها تب ویروسی را با تب‌های جدی‌تر باکتریایی اشتباه می‌گیرند.تب ویروسی زمانی رخ می‌دهد که بدن با یک بیماری ناشی از ویروس مبارزه می‌کند، این بیماری‌ها می‌توانند روده ای، آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی باشند؛ کری براون، متخصص اطفال در بیمارستان کودکان آرکانزاس این گونه توضیح می‌دهد؛تب ویروسی ظرف سه روز فروکش می‌کند. آنتی‌بیوتیک هیچ تأثیری بر ویروس‌ها ندارد و نباید تجویز شود.


از سوی دیگر تب باکتریایی زمانی رخ می‌دهد که بدن با یک عفونت باکتریایی مانند عفونت گوش (که می‌تواند باکتریایی یا ویروسی)، عفونت مجاری ادراری یا ذات‌الریه باکتریایی مبارزه می‌کند. عفونت‌های باکتریایی کمتر از ویروس‌ها رایج هستند – و بیشتر نگران کننده‌اند، زیرا آنها در صورتی که درمان نشوند می‌توانند به بیماری‌های جدی منجر شوند. در مورد این تب‌ها آنتی‌بیوتیک ها معمولاً مورد نیاز هستند.اگر تب کودکتان بیش از 3 روز طول کشید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.


• برای بچه های زیر 3 ماه، تب ضروری است


اگر کودکتان زیر 3 ماه سن دارد، ترس از تب او موجه است. درجه حرارت 38 یا بالاتر در یک نوزاد زیر 3 ماه یک مورد اورژانسی است.بلافاصله با پزشک کودک خود تماس بگیرید و مطمئن شوید که او می‌داند که کودک شما کمتر از 3 ماه سن دارد. اگر توصیه های پزشکی در دسترس نیست، به اورژانس بروید، حتی اگر نیمه شب باشد. از داروهای تب بُر استفاده نکنید (مگر آن که پزشک آنها را تجویز کند)- شما نمی‌خواهید علائم کودک را قبل از آن که توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد، بپوشانید.


2 دلیل برای اورژانسی بودن تب در نوزادان زیر سه ماه وجود دارد. اول اینکه لایهٔ محافظ کنندهٔ سلول‌های بین جریان خون و سیستم عصبی مرکزی در نوزادان کوچک بسیار نازک است. این به این معنی است که در عفونت‌های باکتریایی، باکتری‌ها می‌توانند از سلول‌ها عبور کرده و به راحتی وارد جریان خون و سپس سیستم عصبی مرکزی شوند و به سرعت به نوزاد آسیب برسانند.


دوم این که نوزادان کوچک علائم عفونت شدید را به همان گونه که کودکان بزرگ‌تر نشان می‌دهند، نشان نمی‌دهند. فکر کردن به این مسأله ترسناک است، اما یک کودک کم سن می‌تواند یک عفونت خون کامل (سپسیس) داشته باشد اما علائم معمول را نشان ندهد!اگر تب ویروسی باشد نیازی به نگرانی در مورد سپسیس (عفونت خون) وجود ندارد. اما مشکل این است که تشخیص تب‌های باکتریایی و تب ویروسی با چشم غیر مسلح دشوار است. به همین دلیل، کودکان کوچکی که تب دارند به انجام آزمایش خون و ادرار نیاز دارند تا مشخص شود عفونتشان باکتریایی است یا خیر و همچنین شیر نخاعی نیز برای تعیین یا رد مننژیت ممکن است مورد نیاز باشد.


• درجه حرارت رکتال یا مقعدی دقیق‌ترین است.


شاید شما تمایلی به گرفتن درجه حرارت نوزادتان از این راه نداشته باشید – اما بهترین راه برای خواندن دمای دقیق بدن نوزاد، استفاده از دماسنج رکتوم یا دماسنج مقعدی است."فقط یک دماسنج مقعدی دمای واقعی بدن را نشان می‌دهد"، گینز می‌گوید خواندن دمای گرفته شده از زیر بغل، پیشانی، و حتی گوش کاملاً صحیح نیستند.از آنجا که برخی از دماسنج‌های غیر رکتوم دما را بیش از حد بالا نشان می‌دهند، استفاده از آنها می‌تواند به تنش‌های غیر ضروری و اتلاف وقت اورژانس منجر شود.دقت کنید از دماسنج مناسب برای دمای بدن کودک استفاده کنید .

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 36دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 15:59
زیباصداقت ( تعداد مطالب : 158 ) ( تعداد نظرات : 11 )

یکی از عوامل سستی و کاهلی در نماز سبک شمردن نماز یا ترک نماز است و متاسفانه باید گفت عدم توجه والدین یه این امر خطیر است . پایه ی هر تربیتی از خانواده است . و اولین الگوها و مربیان تربیتی فرزندان ، پدرها و مادرها هستند . فرزند وقتی چشم باز می کند ، آنها را می بیند . الگو را این ها قرار می دهند و سعی می کنند با والدین شان همانند سازی بکنند . و اگر کسی در خانه تربیت لازم را نگیرد ، در معرض خطر بسیار جدی است نسبت به تمام ارزش های انسانی . در پروتکل های صهیون این است که شما بچه ها را از خانه به خیابان ها بکشید ما خودمان آنها را تربیت می کنیم چون بچه ای که در خانواده تربیت نشود ، بارکش غول بیابان شود و از جهت تربیتی در معرض خطر است . در بحث نماز هم همین جور است و در تحقیقات میدانی که از جوانان سوال شده ، می گویند که ما در خانه چیزی ندیدیم ، نماز را ندیدیم و احیانا اگر نماز را دیدیدم ، آثار نماز را ندیدیم. ممکن است بعضی از خانواده ها نمازی بخوانند ولی اخلاق خوشی ندارند . از طرفی زمینه ی رشد بچه ها را فراهم نمی کنند و حقوق آنها را رعایت نمی کنند . در خانه ای که پدر و مادر نماز نمی خواند یا زمینه های معصیت را در خانه فراهم می کنند طوری که فرزند از سنین نوجوانی خودش را با صحنه های محرک و فساد آلود خودش را مواجه دیده است . بهر حال آثار نماز را نمی بینند . می بینند که پدر و مادر به دنیای آنها اهمیت می دهند ، مثلا وسیله ای میخواهند ، فوری برایشان فراهم می کنند ، حاضرند پول بدهند اگر بیماری جسمی ببینند فوری اقدام میکنند اما در مسائل معنوی و دینی شان اهمیتی نمی دهند . این همان حدیث پیامبر است که فرمود : وای بر فرزندانی که در آخر الزمان بدنیا می آیند از دست پدر و مادرشان . اصحاب فرمودند : از دست پدر و مادرهایی که مشرک هستند ؟ فرمود : پدر و مادرهای آنان مسلمان هستند ، به امر دنیای بچه ها اهمیت میدهند ولی به آخرتشان اهمیت نمی دهند . آیه 6 سوره ی تحریم می فرماید : ای مومنین خودتان و خانواده تان را از آتش جهنم نگاه دارید . وقتی شما از پرتگاه ی عبور می کنید که خیلی خطرناک است ، سعی می کنید که آن بچه را به خودتان بچسبانید ، مواظب هستید که پرت نشود . باید مواظب باشید در جهنم ، در آن پرتگاه نلغزد . یکی از صحابه ی پیامبر وقتی این آیه نازل شد نزد پیامبر آمد و گفت : اینکه ما خودمان را از آتش جهنم حفظ کنیم می دانیم ، اینکه انسان واجباتش را انجام بدهد ، پرهیز از محرمات داشته باشد اما اینکه بچه ها و همسرمان را از آتش جهنم حفظ بکنیم یعنی چه ؟ پیامبر فرمود : چهار تا کار بکنید . یکی اینکه خودتان اهل خیر باشید . خودتان در اعمال خیر جدی باشید . طبیعی است من که خودم نمازم را آخر وقت می خوانم و به نماز اهمیتی نمی دهم و یک نماز با دستپاچگی میخوانم ، با سرعت می خوانم بدون تعقیبات با عجله ، شتاب و معلوم نیست که دارم چکار می کنم ، انجام میدهم ، چه توقعی دارم که فرزندم نمازش را اول وقت بخواند و سالم بماند . مادری که به حجاب و عفت خودش آنچنان که باید اهمیت نمی دهد و با پوشش نامناسب بیرون می آید ، چه توقعی دارد که دختری که او را الگوی خودش قرار داده ، او با پوشش مناسب بیرون بیاید . نکته بعدی اینکه خوبی ها را به آنها بگویید و بدی ها را از آنها نهی کرد . نمی شود به بچه در این دنیای پر تلاطم بی توجهی کرد . اینکه با چه کسی می گردد توجهی نکرد ، چه وقت میآید و چه وقت می رود ، توجهی نکرد . البته منظور از امر به معروف و نهی از منکر روش خشونت نیست . به همان روش مناسب خودش باید باشد . آقای جوانی می گفت : دیر وقت بود و جایی جلسه داشتیم و دیدم که مزاحم خانواده می شوم بنابر این خانه نرفتم . به یک واسطه ای هم گفتم که به خانه ما زنگ بزند و خبر بدهد . واسطه خبر را نرساند و فردا وقتی به منزل رفتم پدرم گفت : فلانی این رسم رفاقت نبود . ما دیشب خیلی ناراحت بودیم ، خیلی اذیت شدیم که تو نیامدی . این پسر میگفت که وقتی فهمیدم که واسطه خبر را نرسانده است و پدرم این جوری به من گفت ، دیگر تکرار نکردم . ببینید چه طرز برخورد قشنگی . آقایی میگفت که من سیگاری شده بودم ولی از پدرم پنهان نگه می داشتم . شبی سیگار را زیر تشک پنهان کرده بودم و پای او خورد و متوجه سیگار شد . پدرم نگاهی کرد و روبه قبله نشست و گفت : خدایا اگر این سیگار اول انحراف بچه ی من هست ، من بچه ام را نمی خواهم ، من را از دنیا ببر . این دعای پدرم که از صمیم قلب و سوز بود به قدری در من تاثیر گذاشت که سیگار را کنار گذاشتم . این نهی از منکرها خیلی قشنگ است . نکته بعدی اینکه فضای ذکر برای آنها درست کنید . نه اینکه بنشیند و هزار بار ذکر بگویید بلکه وقتی می خواهید به مسجد بروید بچه ها را در سنین پایین با خودتان ببرید و در ایام محرم و ایام عزاداری پرچمی بزنید و یا سیاه پوش بکنید . تا بچه حفظ شعائر اسلامی را یاد بگیرد . می توانید وقتی که سر سفره نشسته اید بلند بسم الله بگویید . می توانید نعمتهای خدا را به یاد او بیندازید . اینها مصادیق ذکر خداست . پس اول این عمل ها را انجام بدهیم و بعد توصیه و نصیحت بکنید . حالا اگر پدر و مادرها اینکار را نکردند ، تکلیف از دوش جوان برداشته نخواهد شد . خود او یک تکلیفی دارد . خدا به او حجت درون داده ، عقل داده ، از بیرون هم قرآن و انبیاء و اولیاء الهی هدایت هایی کرده است . پدر و مادری که به تربیت بچه توجهی ندارند کار بچه را سخت می کنند . گاهی اوقات زمان تاثیر پذیری بچه و آن فرصت را از دست می دهند و زمانی که بچه رشد کرد و الگوهای دیگری در زندگی او شکل گرفت . جوامع الان جوامع باز هستند که محدود به پدر و مادر نمیشود و از بسیاری از جاها اطلاعات میگیرد و الگو پذیری خواهد داشت . ولی اگر ما آن فرصت را از دست بدهیم کار تربیت سخت میشود . لذا این فرصت های کودکی و نوجوانی از دست ندهیم .

 

حجت الاسلام والمسلمین عالی

89-07-18

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 36دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 15:58
فاطیما احیا ( تعداد مطالب : 69 ) ( تعداد نظرات : 9 )


پیاده روی
شدت پیاده روی باید اندکی سریعتر از پیاده روی معمولی باشد...

پیاده روی و ورزش های در آب بهترین ورزش‌های روزانه برای سالمندان است.

دکتر محمد سالکی متخصص طب ورزشی با بیان اینکه افراد بالای 65 سال به عنوان سالمند محسوب می‌شوند، گفت:«معمولا در این سن افراد دچار بیماریهای زمینه ای مانند دیابت، بیماریهای مفصلی و بیماری های قلبی و عروقی هستند بنابراین اگر سالمندی قصد آغاز فعالیت بدنی دارد و تا پیش از آن فعالیت منظم ورزشی نداشته باید حتما توسط پزشک معاینه شود و بر اساس مشکلاتی که دارد ورزش برای او تعیین شود.»

وی پیاده روی معمولی و ورزش های در آب را یکی از بهترین ورزش ها برای سالمندان ذکر کرد و بیان داشت: «پیاده‌روی روزانه می‌تواند در آغاز به مدت 20 دقیقه در روز شروع شود و هرهفته 5   دقیقه به آن اضافه کنند. پیاده روی در آب و شنا نیز برای سالمندان می تواند مفید باشد. البته کسانی که زانو درد یا دیابت دارند باید به ملاحظاتی در این زمینه توجه داشته باشند.»

این متخصص طب ورزشی با بیان اینکه پیاده روی باید در یک سطح صاف و بدون سراشیبی و سربالایی انجام شود، خاطرنشان کرد:« افرادی که درد زانو دارند می‌توانند مدت زمان پیاده روی را به دو وقت صبح و عصر تقسیم کنند. ضمن اینکه استفاده از دستگاه‌های بدنسازی درون پارک ها، تردمیل و دوچرخه ثابت باید با ملاحظاتی برای این عزیزان به ویژه آنها که مشکلات مفصلی دارند همراه باشد. هرچند استفاده از دستگاه های کششی به مدت 2تا3 بار در هفته برای آنها می‌تواند مفید باشد.»

وی با اشاره به توصیه های آکادمی های بین المللی ورزشی مبنی بر انجام فعالیت بدنی به مدت حداقل   30دقیقه و 5 روز در هفته برای سالمندان گفت: « میزان فعالیت بدنی برای افراد بر اساس توانایی های آنها باید باشد. شدت پیاده روی نیز باید اندکی سریعتر از پیاده روی معمولی باشد به گونه‌ای که بعد از 10دقیقه راه رفتن نفس تندتر شود و ضربان قلب افزایش یابد.»

دکتر سالکی به سالمندان توصیه کرد:« استفاده از لباس و کفش مناسب برای پیاده روی ضروری است. موقع راه رفتن دست ها آزاد و در حرکت باشد. خانم‌ها از به همراه بردن کیف در هنگام پیاده روی خودداری کنند و اگر چادر به سر دارند جلوی چادر را ببندند و دست هایشان را آزاد بگذارند. بهترین زمان برای پیاده روی هم صبح زود یا نزدیک غروب است.» وی با بیان اینکه سالمندان باید فعالیت های روزانه مانند کارهای خانه و خریدهای بیرون را افزایش دهند، گفت: « توصیه ما این است که فعالیت سالمندان نباید محدود شود اما می توانند فعالیت های بدنی خود را تقسیم بندی کنند.»

مسئول کمیته آموزش هیات پزشکی ورزشی اصفهان با بیان اینکه بسیاری از سالمندان دچار اضافه وزن نیز هستند، خاطرنشان کرد: «با توجه به این موضوع فعالیت ورزشی که باعث کاهش وزن می شود ممکن است مشکلات مفصلی این افراد را تشدید کند بنابراین خوب است پیاده روی در آب صورت گیرد تا وزن فرد کمتر شود و مفاصل فشار کمتری تحمل کنند.»

منبع : سلامانه
زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 46دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 15:57
فاطیما احیا ( تعداد مطالب : 69 ) ( تعداد نظرات : 9 )


کلسترول خوب یا HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد) بر خلاف LDL مانع بروز حمله قلبی می شود.

کلسترول خون به دو صورت است:

کلسترول بد یا LDL
اگر میزان کلسترول بد خون یا LDL (لیپوپروتئین با چگالی کم) در خون افزایش یابد، این کلسترول در دیواره رگ های خونی رسوب کرده و منجر به تنگ شدن و انسداد عروق می شود. این وضعیت می تواند انعطاف پذیری رگ ها را کم کرده و منجر به سخت شدن دیواره سرخرگ ها، تصلب شرایین، ایجاد لخته و در نهایت حمله قلبیو سکته شود.

کلسترول خوب یا HDL
کلسترول خوب یا HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد) بر خلاف LDL مانع بروز حمله قلبی می شود. کاهش این کلسترول در خون می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. این نوع کلسترول با پیشگیری از رسوب LDL، از انسداد رگ ها جلوگیری می کند.

افزایش كلسترول خوب یا HDL برخلاف كلسترول بد یا LDL یك مزیت محسوب می شود. در حقیقت نکته مهم در مورد چربی های خون، نسبت HDL  بهLDL  است و  از آنجایی که افزایش  HDL  باعث بهبود این نسبت می شود، خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

تحقیقات  انجام شده در ژاپن نشان داد كه ورزش از جمله پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا حداقل 2 بار در هفته به مدت 1 ساعت یا 4 بار در هفته به مدت 0.5 ساعت می تواند باعث افزایش HDL (كلسترول خوب خون) شود.

در این مطالعه بیش از 1400 زن و مرد مورد بررسی قرار گرفتند. افراد به 3 گروه مختلف تقسیم شدند، گروهی كه طی هفته 3 یا 4 بار بین 0.5 تا 1 ساعت ورزش های مختلف هوازی انجام می دادند، گروهی كه میزان ورزش هفتگی آنها كمتر از 1 ساعت بود و گروهی كه تقریباً هیچ ورزش و فعایت بدنی انجام نمی دادند. پس از 8 تا 12 هفته مشخص شد در افرادی كه ورزش منظم و مداوم انجام می دادند، افزایش نسبی HDL  در خون قابل ملاحظه بود و در دو گروه دیگر این تغییر مشاهده نشد. 

متخصصان معتقدند ورزش كردن حتی اگر فقط در اوقات بیکاری و فراغت افراد باشد، مثلا پیاده روی روزانه به مدت 15 دقیقه، یا به مدت 30 دقیقه 3 تا 4 بار در هفته می تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی سلامتی افراد داشته باشد  و از بیماری های قلبی- عروقی پیشگیری نماید. برای رسیدن به این هدف، علاوه بر ورزش، پیروی از یک رژیم غذایی سالم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.زمان آخرین مطلب این کاربر: 8ساعت و 46دقيقه قبل
چهارشنبه 3/2/1393 - 15:56
 • تعداد رکورد ها : 578413