• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
mo_1443 ( تعداد مطالب : 21082 ) ( تعداد نظرات : 1217 )
روزنامه جوان: ادب، هم یك صفت شخصیتی است و هم یك مهارت اجتماعی، ادب از این طریق كسب می شود كه كودكان با والدین خود همانندی كنند و نیز از راه تقلید از والدین به دست می آید. تحت تمام شرایط ادب مؤدبانه به كودك آموخته شود.


در مهمانی، نباید کودکم را دعوا کنم؟


ادب را به كودكان بیاموزیم

ادب، هم یك صفت شخصیتی است و هم یك مهارت اجتماعی، ادب از این طریق كسب می شود كه كودكان با والدین خود همانندی كنند و نیز از راه تقلید از والدین به دست می آید. تحت تمام شرایط ادب مؤدبانه به كودك آموخته شود. با این حال، والدین بارها و بارها ادب را با بی ادبی و بی احترامی به كودك یاد می دهند.

وقتی كودك فراموش می كند كه بگوید «متشكرم» والدین آن را در حضور دیگران به او گوشزد می كنند، كه این كار خودش بی احترامی است. والدین شتابان به كودكشان یادآوری می كنند كه بگوید «خداحافظ» حتی قبل از این كه خودشان خداحافظی كرده باشند.

وقتی كودكان گفت وگوی بزرگترها را قطع می كنند، بزرگترها معمولا با خشم و عصبانیت واكنش نشان می دهند: « بی ادب نباش! حرف كسی را قطع كردن بی ادبی است!» با این حال، قطع كردن صحبت قطع كننده هم بی ادبی است.

پدر و مادر نباید در روش ادب كردن كودك، خودشان هم به دور از ادب باشند. شاید بهتر باشد كه این طور بگوییم: « من دوست دارم حرفم را تمام كنم. من كه تمام كردم، آن وقت نوبت توست» اگر به كودك بگوییم كه بی ادب است، هر مقصود خوبی هم كه داشته باشیم كاری از پیش نخواهیم برد.

برخلاف آن چه كه ما به آن امید داریم این نوع برخورد، كودك را به سوی بی ادب بودن سوق می دهد. خطر این است كه كودك ارزیابی ما را مبنی بر بی ادب بودنش خواهد پذیرفت و در ساختن تصویری از خود، بخشی را به این ارزیابی اختصاص خواهد داد. هر بار كه فكر كند پسر بی ادبی است، از این تصویر پیروی خواهد كرد. فقط برای پسربچه های بی ادب طبیعی است كه بی ادبانه رفتار كنند.

كودكان یاد می گیرند كه ما از سرزنش و توبیخ آن ها در منازل دیگران نفرت داریم. به همین خاطر، از طرف ما كه اطمینان كسب می كنند در این جورجاها تصمیم می گیرند كه رفتارشان را نشان دهند و شلوغ بازی درآورند. این استراتژی آن ها فقط از یك طریق خنثی می شود؛ این كه اجازه بدهیم میزبان ما قوانین و اصول خانه خودش را برقرار سازد و آن ها را به اجرا دربیاورد.

 وقتی كودك در خانه «عمه» روی مبل ها می پرد، باید بگذاریم خود عمه تصمیم بگیرد كه آیا روی مبل می پرد یا نه و بگذاریم همان عمه از كودك بخواهد كه حد را رعایت كند. وقتی دیگران از كودك رعایت حدود خانه را طلب می كنند امكان بیشتری وجود دارد كه كودك اطاعت كند. مادر كه از وظیفه انضباطی اش فراغت یافته است می تواند با تاكید دوباره آن حد به طور خصوصی و در خلوت، كمكی كرده باشد.

این روش فقط زمانی می تواند به كار گرفته شود و مفید باشد كه میزبان و میهمان، حد و حدود همدیگر را بشناسند و درباره حدود مسوولیت شان توافق داشته باشند. این مسوولیت مادر است كه از نقش انضباطی خود موقتا چشم پوشی كند و این حق فرد میزبان است كه بخواهد قوانین خانه اش اجرا شود. مادر با عدم مداخله بی جا و بی موقع به كودك كمك می كند تا واقعیت واصل آن موقعیت را بفهمد و درك كند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 14:8
mo_1443 ( تعداد مطالب : 21082 ) ( تعداد نظرات : 1217 )

نی نی بان: اگر می‌خواهید پدری بهتر برای فرزندان خود باشید، به نکاتی که در ادامه برایتان آورده‌ایم توجه کنید. فهرست زیر چكیده‌ای از كتاب «پدر خوب» نوشته Ross D. Parke و Armin A. Brott است.


10 راه برای پدری بهتر بودن


 

فعال‌تر باشید

 

اگر پدرها از همان ابتدا برای قبول مسئولیت بچه‌هایشان ذوق نداشته باشند، هیچوقت مسئولیت نگهداری کودکشان را آنطور که شایسته خود و فرزندشان است، به عهده نخواهند گرفت. به جای این که منتظر باشید تا همسرتان کودک را از آغوش شما بگیرد تا گریه او را آرام یا پوشکش را عوض کند، خود وارد عمل شوید و به او بگویید: «من خودم این کار را انجام می‌دهم».

 

اشکالی ندارد اگر از پیشنهاد‌های او استفاده کنید. هر کدام از شما توانایی‌هایی دارید که دیگری می‌تواند از آن بهره ببرد.

 

بیشتر تلاش کنید

 

تصور نکنید که همسر شما بیشتر از شما می‌داند. هر آنچه که او درباره کودکیاری می‌داند، از تمرین کردن به دست آورده است. شما هم اگر می‌خواهید در کاری مهارت لازم را پیدا کنید، بیشتر تلاش کنید.

 

به روشی كه برای برقراری ارتباط با فرزندتان بر می‌گزینید، افتخار كنید

مردها و زن‌ها در ارتباط برقرار کردن با کودکانشان متفاوت عمل می‌کنند. مردان بیشتر بر كارهای فیزیكی و پر انرژی تمركز، در حالی كه زنان بیشتر به روابط روحی و اجتماعی توجه می كنند. شاید شما با فرزند خود بازی می كنید، روی تخت بالا و پایین می پرید و... اجازه ندهید كسی این فكر را به شما القا كند كه كارهایی كه شما انجام می‌دهید، ارزش كمتری نسبت به ارتباط‌های دخترانه همسرتان با كودک دارد.

 

كودكانی كه ارتباط فیزیكی مناسبی با پدر خود دارند، در مدرسه موفق ترند، اجتماعی ترند و احتمال گرایش آنها به مواد مخدر، الكل یا بزهكاری، كمتر از كودكانی است كه با پدران خود فاصله دارند.

 

همواره آماده كمک باشید

برای این که پدری تاثیرگذار باشید، در تصمیم‌هایی که روی زندگی کودکتان تاثیر می‌گذارد، شرکت کنید. اگر همه چیز را بر عهده همسرتان بگذارید، در واقع فرصت استفاده از موارد جزئی و كوچكی را كه در واقع به زندگی فرزند شما معنا می‌دهند، از دست داده‌اید.

 

بدون مشاركت در كارها، فعالیت‌ها و برنامه‌های روزمره كه عمده زندگی كودک را تشكیل می‌دهند، پدران قادر نخواهند بود فرزندان خود را آن گونه كه شایسته یک پدر حساس و وظیفه شناس است بشناسند.

 

به همسر خود احترام بگذراید

 

با احترام گذاشتن به همسرتان، نشان می‌دهید که روشی که او برای مدریت خانواده در غیاب شما انتخاب کرده، مورد قبول و احترام شما است.

 

بدانید كه به برقراری ارتباط با همسر خود نیاز دارید

 

اگر از وضعیت فعلی راضی نیستید، این مطلب را با همسر خود در میان بگذارید. اگر او در ابتدا مایل نیست كه بخشی از وظیفه غذا دادن به كودک را به شما بسپارد، فكر نكنید كه او با شما مشكل دارد. به او فرصت دهید تا درك كند كه شما واقعا می خواهید در این امور مشاركت بیشتری داشته باشید و واقعا صلاحیت و ذوق برای همكاری با او را دارید.

 

حتی پس از طلاق یا جدایی، باز هم با فرزند خود در ارتباط باشید

 

شاید برای بحث در این مورد خیلی زود باشد اما بهتر است بدانید كه پس از طلاق، كمتر مردان بخشی از حق حضانت را به صورت اختصاصی یا اشتراكی به دست می‌آورند و اكثر كسانی كه حق حضانت را به دست نمی‌آورند، به تدریج از زندگی كودک خارج می‌شوند.

 

اما حتی پس از طلاق نیز مردان می توانند به روش‌های متعدد، نقش فعالی در زندگی فرزند خود ایفا كنند. مهمترین نكته این است كه با همسر سابق و فرزند خود در تماس باشید: حضوری، تلفنی، با ایمیل یا با فرستادن نامه. همچنین سعی كنید از مدت زمانی كه به صورت قانونی می‌توانید با فرزند خود بگذرانید، بیشترین بهره را ببرید.

 

كودک خود را واسطه پیغام بردن و آوردن بین خود و همسر سابق‌تان نكنید. دعواهای قدیم خانوادگی را در رابطه خود با كودک، وارد نكنید. والدین باید به خاطر سرنوشت كودكانشان با یكدیگر همكاری كرده و از هم حمایت كنند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 14:4
taghvimi ( تعداد مطالب : 9301 ) ( تعداد نظرات : 525 )

آموزش درست کردن سبد همه کاره بازیافتی

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


از این سبد برای جای لوازم خیاطی،لوازم آرایش و ... می توانید استفاده کنید.

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


از مقوای نسبتا" ضخیم یک دایره به قطر قسمت بالای سبد ببرید. الگوی برش تنه یک دایره به قطر کف به اضافه بلندی و ارتفاع و 10 سانت ، برای تو زدن و چینهای دور تادور هست.
از این الگو دو عدد باید ببرید یکی برای داخل سبد و یکی برای قسمت بیرونی.

 

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


از پارچه گلدار یک دایره به اندازه ای که تعیین شده ببرید. ( برای این ظرف ماست یک بار مصرف به قطر 50 سانتی متر )

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


از پارچه ساده همان اندازه را مجددا" برای قسمت داخلی ببرید. دور تا دور دایره پارچه ای را کوک شلال بزنید.

 

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


سر نخ را بگیرید و بکشید تا دور تا دور دایره چین بخورد و جمع شود. آستری را داخل ظرف بگذارید.

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


لبه دایره پارچه ای را برگردانید و به دور تا دور بدنه بچسبانید.

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


ظرف را وسط پارچه رویه بگذارید و با کشیدن نخ کوک دایره را جمع کنید.

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


فاصله بین رویه و بدنه را با پنبه پر کنید.
نخ را بکشید و با چسب قسمت رویه را فقط داخل محل دوخت به بدنه بچسبانید.
با یک تکه روبان یا قیطون این قسمت را تزئین کنید.

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


اینطوری!

آموزش درست کردن سبد همه کاره,ساخت جعبه لوازم خیاطی


برای در این سبد از الگوی دایره ای که به قطر سر بریدید به اندازه دو برابر قطر ببرید ، دور تا دورش را کوک شلال بزنید مقوا را وسط پارچه بگذارید و با کشیدن سر نخ جمعش کنید.

یک گل مصنوعی یا تک گل قلاب بافی تزئین خوبی است برای روی این سبد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 49دقيقه قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 14:1
mo_1443 ( تعداد مطالب : 21082 ) ( تعداد نظرات : 1217 )
از حدود ۱۸ ماهگی به بعد که تقریبا بچه‌ها راه رفتن را به خوبی یاد می‌گیرند، انتخاب کفش مناسب برای آنها اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
روزنامه سلامت: معمولا استفاده از انواع پاپوش از اوایل تولد نوزادان شروع می شود و از آنجا که قرار نیست نوزادان با این پاپوش ها و کفش های پارچه ای شان راه بروند، بنابراین حساسیت خاصی برای انتخاب آنها وجود ندارد، اما از حدود ۱۸ ماهگی به بعد که تقریبا بچه ها راه رفتن را به خوبی یاد می گیرند و دوست دارند خودشان در کوچه و خیابان هم راه بروند، انتخاب کفش مناسب برای آنها اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

۱۰ توصیه برای خرید کفش کودکان

به عبارت ساده تر، بهتر است والدین هنگام خرید کفش برای کودک نوپای خود، حداقل این ۱۰ نکته را در نظر بگیرند:


۱. باکیفیت باشد

بهتر است به جای توجه به قیمت، مارک یا مدل کفشی که قرار است برای خردسال تان بخرید، به کیفیت آن توجه کنید. تقریبا تمام مردم دنیا با پاهایی سالم به دنیا می آیند، اما تنها ۴۰ درصد از این مردم در بزرگسالی هم سلامت پاهایشان حفظ شده است.

متخصصان می گویند پوشیدن کفش های نامناسب از همان دوران کودکی می تواند تهدیدی برای به خطر افتادن سلامت پاها باشد. یک کفش باکیفیت بچه‌گانه باید سطح پاهای بچه ها را به خوبی پوشش دهد، نرم و انعطاف پذیر باشد، تخت سفتی داشته باشد و هیچ فشاری به هیچ قسمت از پای بچه به خصوص پنجه های او وارد نکند. نرم و انعطاف پذیربودن رویه کفش، اجازه حرکت آسان را به بچه ها می دهد و باعث می شود جریان خون در سطح پاهایشان به خوبی در گردش باشد.


۲. داخل کفش جاذب رطوبت باشد

 اگر برای بچه ها کفش هایی با جنس چرم، پلاستیک یا ورنی می خرید حتما حواستان باشد قسمت های داخلی کفش با لایه ای از پارچه نخی یا پنبه ای پوشیده شده باشد. این لایه های نخی یا پنبه ای، باعث جذب رطوبت پای بچه ها می شوند و پای آنها را خشک نگه می دارند. با خشک ماندن پای بچه ها داخل کفش، امکان رشد باکتری ها و قارچ های پوستی هم به حداقل ممکن می رسد.


۳. دست دوز باشد

 معمولا جنب وجوش بچه های نوپا از ما بزرگ ترها و حتی از بچه های بزرگ تر از خودشان هم بیشتر است. برای اینکه دوام کفش آنها را بالا ببرید و مجبور نباشید ماهی یک کفش برایشان بخرید، بهتر است کمی بیشتر هزینه و کفش های دور دست دوز را برایشان خریداری کنید.

 این کفش ها نسبت به کفش هایی که با چسب مخصوص تولید شده اند، دوام بیشتری دارند و شیک تر هم هستند. یادتان باشد پاشنه یا سایر قسمت های کفش خردسالان نباید میخ داشته باشد زیرا ممکن است در اثر بازی و فعالیت زیاد بچه ها، میخ پاشنه کفش شان دربیاید و به آنها آسیب برساند.


۴. کمی بزرگ تر باشد

بهتر است برای خردسالان کفشی بخرید که وقتی آن را پای کودکتان می کنید، حدود ۵ تا ۶ میلی متر فضای خالی بین بزرگ ترین انگشت پا و جلوی کفش وجود داشته باشد. اینطوری پای بچه ها هنگام راه رفتن اذیت نمی شود. ضمن اینکه پای خردسالان مدام در حال رشد است و وقتی کفش آنها کمی جادار باشد، رشد پاها راحت تر صورت می گیرد.


۵. عاج دار باشد

 تخت کفش خردسالان که با زمین در تماس مستقیم است باید عاج دار باشد تا آنها هنگام راه رفتن روی سطح های صاف یا کمی لغزنده به آسانی لیز نخورند و زمین نیفتند.


۶. چرم باشد

 بهترین، انعطاف پذیرترین و راحت ترین کفش برای خردسالان، کفش هایی با جنس چرم است. البته کفش هایی از جنس پلاستیک نرم هم برای بچه ها مناسب است اما کفش های ورنی یا آنهایی که جنس بسیار خشکی دارند، گزینه مناسبی برای خردسالان محسوب نمی شوند.


۷. زیپ دار یا چسبی باشد

 معمولا بچه های نوپا نمی توانند بدون کمک والدین خود کفش هایشان را بپوشند، بنابراین برای سهولت کار خودتان هم که شده به جای کفش های بندی از کفش های چسبی برای خردسالانتان استفاده کنید. اگر قرار است برای روزهای سرد سال کودکتان هم چکمه یا بوت تهیه کنید، بهتر است سراغ انواعی بروید که از پشت زیپ می خورند و پوشیدنشان برای بچه ها بسیار ساده تر از انواعی است که زیپ ندارند.


۸. جلوباز نباشد

 کفش های جلوباز محافظت خوبی از پای بچه ها نمی کنند و راه رفتن با آنها برای بچه های نوپا کار چندان ساده ای نیست. هرچه کفش بسته و پوشیده تر باشد و سطح بیشتری از پای بچه ها را پوشش دهد، گزینه مناسب تری محسوب می شوند.


۹. دست دوم نباشد

 گاهی والدین از کفش های بچه های بزرگ تر برای بچه های کوچک تر هم استفاده می کنند که این کار اصلا توصیه نمی شود. معمولا پای هر بچه ای در دوران خردسالی شکل و مدل خودش را دارد و وقتی شما کفش دیگری را پای فرزندتان می کنید، درواقع پاهای او را مجبور می کنید که شکل پای بچه ای که پیش از کودک شما آن کفش را پوشیده است، بگیرد.

اصلا ممکن است فرزند شما مشکلی داشته باشد که پوشیدن کفش دیگران مشکلش را بدتر کند یا اینکه بیماری های پوستی احتمالی کودکی که قبل از او کفش را پوشیده به کودک شما هم منتقل شود. به همین دلیل کفش خردسالان باید نو و تنها مختص خودشان باشد.


۱۰. کفش مهمانی از کفش راحتی جدا باشد

 خردسالان باید ۲ مدل کفش داشته باشند؛ کفش مهمانی و کفش راحتی. کفش مهمانی می تواند از هر جنس، رنگ و مدلی که دوست دارید، انتخاب شود چون پای بچه ها برای مدت طولانی در کفش مهمانی نمی ماند یا آنها با این کفش برای مدت طولانی راه نمی روند اما کفش راحتی که قرار است بچه ها ساعت بیشتری را با آن راه بروند، باید شرایطی که عنوان کردیم را داشته باشد.
زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 14:1
taghvimi ( تعداد مطالب : 9301 ) ( تعداد نظرات : 525 )

با درکوب های زیبا درب ورودی منزل تان را پاییزی کنید

اکنون که به فصل پائیز رسیده ایم تمامی شما دوست دارید حلقه های گلی درست کنید که مناسب با این فصل باشند و بتوانید آنها را به درب خانه تان آویزان کنید.برای درست کردن این حلقه ها می توانید از انواع میوه های پائیزی مانند کدو تنبل یا سیب استفاده کنید.

 

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه پری شکل
این حلقه گل پری شکل برای آویزان کردن روی درها بسیار مناسب می باشد و مناسب دکوراسیون فصل پائیز است. در ابتدا پرهایی از قرقاول را تهیه کرده که در فروشگاه های فروش گل وجود دارد و سپس به کمک چسب حرارتی آنها را به هم می چسبانیم . یک حلقه گل در اندازه ی متوسط درست کنید و سعی کنید از انواع برگ های ریز خشک شده برای دور تا دور این حلقه استفاده کنید.

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


تاج گل برگی
در این مدل حلقه گل از ترکیب رنگ های  قهوه ای و طلایی استفاده شده است . برگ های خشک شده را به کمک سیم به هم وصل کرده ایم و روی قسمتی از آن میوه های کاج خشک شده و لاله مردابی ( پسته دریایی ) خشک شده می چسبانیم و برای این کار از چسب حرارتی استفاده می کنیم.

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


تاج گل با پرهای طاووس برای درب ورودی
از شاخه های رنگارنگ توت و برگ های سبز استفاده کرده و یک تاج گل زیبا را برای نصب بر روی درب ورودی درست می کنیم. با استفاده از روبان بالای آن یک کراوات درست کرده و از پرهای طاووس ( قابل دسترسی در فروشگاه های صنایع دستی ) برای تزئین آن و نزدیک کردن آن به حالت طبیعت استفاده می کنیم.

نکته :

آویزان کردن این مدل تاج گل نگاهی جذاب را به دکوراسیون خانه انتقال می دهد که برای ورود مهمانان و نزدیک کردن حال و هوای خانه به روزهای پائیزی بسیار مناسب می باشد.

 

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گلی ازخرمالو و انار
استفاده از میوه های عجیب و غریب و نزدیک به رنگ های پائیزی، مانند انار و خرمالو برای درست کردن یک حلقه گل در فصل پائیز بسیار مناسب می باشد. در میان برگ های سبز رنگ انواع میوه های قرمز و نارنجی قرار داده و به کمک سیم آنها را به هم وصل می کنیم و در نهایت روبانی از رنگ قرمز را بالای آن آویزان می کنیم و آن را روی درب نصب می کنیم.

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گل داوودی
استفاده از گلهای داوودی برای درست کردن یک حلقه گل بسیار مناسب می باشد . این حلقه گل زرق و برق دار ترکیبی از رنگ های طلایی، خرمایی می باشد و از اشکال و اندازه های مختلف برای ایجاد یک نگاه منسجم در این مدل حلقه گل استفاده شده است. به کمک یک طناب زیبا این برگ های خشک شده را به هم وصل کرده و در نهایت آن را روی یک ستون یا روی دیوار آویزان می کنیم.

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گل گندم
این حلقه گل از شاخه های گندم خشک شده درست شده است که برای نصب روی درب ورودی و خوش آمد گویی مهمانان بسیار مناسب می باشد. شاخه های گندم را به صورت پیچیده به هم می تابانیم و در نهایت روی آن اسپری طلایی می زنیم تا زرق و برق بیشتری پیدا کند.

 

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گل میوه ای
امکان استفاده از رنگ های پاییزی به صورت طبیعی با استفاده از میوه های پائیزی امکان پذیر می باشد.می توانید از ترکیب میوه هایی چون سیب و انگور و ...استفاده کرده و آنها را با استفاده از سیم نازک به هم وصل کرده و در نهایت یک حلقه گل بسیار متنوع درست کرده و آن را روی درب ورودی نصب کنید.

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گل چوبی
در این مدل از چوب های کوتاه نارنجی رنگ استفاده شده است که در نهایت تمامی آنها در کنار هم قرار داده شده و به کمک مفتول سیمی به هم وصل شده اند و بهتر است از یک سیم نازک برای این کار استفاده شود و در نهایت به دلیل رنگی که دارد بسیار مناسب برای دکوراسیون پائیزی می باشد.

 

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گل سیب
این حلقه گل چشم نواز برای نصب روی درب ورودی و مناسب برای تمامی فصول می باشد .از سیب های سفید و قرمز و توت های قرمز استفاده شده است و به صورت دایره ای تمامی آنها را در کنار هم قرار داده ایم و به کمک سیم مفتولی به هم می چسبانیم و در نهایت بالای آن یک روبان آویزان کرده و برگ های سبز رنگ هم به آن می زنیم و آن رابه مانند یک قلاب درمی آوریم .

نکته :
استفاده از سیب واقعی باعث می شود این حلقه گل تنها برای مدتی قابل استفاده باشد اما اگر می خواهید مدت بیشتری از آن استفاده کنید بهتر است از سیب های مصنوعی استفاده کنید.

 

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گل سبدی
برای طراحی و دکوراسیون درب های ورودی که آهنی می باشند می توان یک سبد از جنس آهن درست کرده داخل آن را پر از خربزه، گل ابریشم، بذرها ، و پرهای رنگارنگ کرده و در نهایت این سبد گل را که به مانند یک صنایع دستی زیبا می باشد را روی درب نصب می کنیم.

مدل در کوب های پاییزی, جدیدترین درکوب ها


حلقه گل پاییزی از شاخ و برگ
یک حلقه گل تازه از شاخه ها و گل ها ی تازه ی پائیزی درست می کنیم و برای چسباندن آنها به یکدیگر از چسب حرارتی استفاده کرده و در نهایت این حلقه گل زیبا را درست می کنیم.

نکته:
از آنجا که گل های تازه به سرعت از بین می روند بهتر است روی آن را اسپری بزنیم تا سریع خشک شود و در آن حالت بماند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 49دقيقه قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 13:59
taghvimi ( تعداد مطالب : 9301 ) ( تعداد نظرات : 525 )

استفاده های مفید از قالب یخ

از قالب های یخ می توان استفاده های متنوعی داشت. به طور مثال، برخی مواد غذایی یا چاشنی ها را می توانید در این قالب ها منجمد کنید و در مواقع نیاز از آنها استفاده کنید.


رب گوجه فرنگی
رب گوجه‌فرنگی را با قاشق غذاخوری درون قالب ها بریزید و آنها را فریز کنید. این موجب می شود تا رب را برای مدت طولانی نگهدارید. در ضمن، نیازی نیست در شیشه یا قوطی و در یخچال آنها را نگهداری کنید. هم فضای درونی یخچال خالی می شود و هم اینکه در مکعب های کوچک، رب در اختیار دارید.

استفاده از قالب یخ,کاربردهای قالب یخ


آب مرغ / گوشت / سبزیجات
یکی از روش های بسیار جالب برای ذخیره آب گوشت، مرغ یا سبزیجات این است که آنها را درون قالب های یخ بریزید و در فریزر قرار دهید. مکعب های این عصاره ها را در سوپ یا هر نوع غذای دیگری که به آن نیاز دارید می توانید استفاده کنید.

استفاده از قالب یخ,کاربردهای قالب یخ


سبزیجات در روغن
اگر وقت یا جای خشک کردن سبزی را ندارید. یا اصلا این کار را دوست ندارید. می توانید آنها را به روش دیگری نگهداری کنید. آنها را خرد کنید و به همراه روغن درون قالب های یخ بریزید. آنها را می توانید درون آب برنج یا پاستا بریزید تا یخشان باز شود و همراه آنها آبکش کنید.

 

استفاده از قالب یخ,کاربردهای قالب یخ


میوه های منجمد
برای اینکه آب میوه هایی که قرار است برای مهمانان سرو کنید را تزئین کنید، می توانید میوه های خوش طعم و کوچک را درون قالب ها قرار دهید. آب بریزید و آنها را در فریزر بگذارید تا یخ ببندند. این مکعب های میوه‌دار را درون لیوان های آب میوه بیندازید.

 

استفاده از قالب یخ,کاربردهای قالب یخ


پستو
پستوی ریحان را نیز می توانید در قالب های یخ منجمد کنید. از این سس برای پاستا، پیتزا و ساندویچ استفاده می شود.

استفاده از قالب یخ,کاربردهای قالب یخ

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 49دقيقه قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 13:57
mo_1443 ( تعداد مطالب : 21082 ) ( تعداد نظرات : 1217 )
خطوط صورتی یا بنفش بر روی پوست هستند كه بیشتر از همه روی شكم، باسن، پستان‎ها و ران‎ها ایجاد می‌گردند.
 پایگاه خدمات پزشکی ایران : خطوط صورتی یا بنفش بر روی پوست هستند كه بیشتر از همه روی شكم، باسن، پستان‎ها و ران‎ها ایجاد می‌گردند.
سن: گاهی اوقات به دلیل جهش رشدی دوران بلوغ ایجاد می‌شوند.

جنس: در زنان شایعتر است.

نحوه زندگی: در زنان حامله و افراد چاق شایعتر است.

ژنتیك: عامل خطر مهمی نیست.

نشانه‌های كشش كه استریا هم نامیده میشوند، زمانی به وجود می‌آیند كه رشته‌های پروتئین كلاژن پوست به دلیل كشیده شدن سریع پوست یا تغییرات هورمونی كه رشته‌ها را تخریب می‌كنند، شكسته شوند. این نشانه‌ها در ۳ نفر از هر ۵ خانم حامله ایجاد گشته و در بین دختران نوجوان كه دچار جهش رشدی میشوند، شایع است.

در افراد چاق هم ممكن است این نشانه‌ها به وجود آیند، به ویژه اگر افزایش وزن سریع باشد. این نشانه‌ها همچنین در افراد مبتلا به سندرم كوشینگ و در مصرف كنندگان كورتیكواستروئیدهای خوراكی یا كورتیكواستروئیدهای موضعی ایجاد میشوند.

استریا در ابتدا به صورت خطوط برجسته صورتی یا بنفش بر روی شكم، رانها، پستانها یا باسن ظاهر میشوند. طول آنها متغیر بوده و ممكن است عرضشان بین ۶ تا ۱۲ میلی متر باشد. طی چند ماه، معمولاً رنگ پریده و مسطح میشوند و نهایتاً به زحمت رؤیت می‌گردند. هیچ روش پیشگیری یا درمان موثری وجود ندارد.
زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 13:57
mo_1443 ( تعداد مطالب : 21082 ) ( تعداد نظرات : 1217 )

معمولا خیلی از والدین فرزندان خود را هنگام لباس خریدن با خودشان نمی‌برند و معمولا لباس‌هایی که می‌خرند یا کوچک هستند یا بزرگ!
روزنامه سلامت: خرید برای بچه ها، به خصوص خرید لباس، کار چندان ساده ای نیست. معمولا خیلی از والدین فرزندان خود را هنگام لباس خریدن با خودشان نمی‌برند و معمولا لباس‌هایی که می‌خرند یا کوچک هستند یا بزرگ! وقتی از این والدین می پرسید: «خب چرا خود بچه را همراهت نبردی؟»، پاسخ می دهند که اگر بچه ها را ببریم، مجبور می شویم چیزی که خودشان دلشان می خواهد بخریم و غرغرهایشان را هم تحمل کنیم.


خرید لباس کودک با بچه یا بی‌بچه؟


اگر شما هم از این گروه والدین هستید، گفت وگوی ما را با دکتر کتایون خوشابی، فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بخوانید تا بیشتر با اصول خرید پوشاک برای بچه های ۴ تا ۱۲ ساله آشنا شوید.


خانم دکتر! آیا اصول کلی خاصی برای خرید پوشاک کودکان وجود دارد؟

اصول خرید پوشاک برای هر بچه ای با توجه به سن و شرایط خانوادگی اش با بچه دیگر، تفاوت دارد اما به طور کلی تمام والدین باید هنگام خرید برای فرزندانشان، به جنس و رنگ لباس ها توجه داشته باشند. جنس های نخی و کتان و رنگ های شاد برای بچه ها مناسب ترین هستند. به علاوه والدین نباید لباس های خیلی تنگ یا کفش های پاشنه بلند برای آنها بخرند.


به نظر شما آیا لازم است والدین، فرزندان خود را هنگام خرید پوشاک همراه خود ببرند؟

بله، البته این الزام از ۳ سالگی شروع و از ۵ سالگی به بعد حتمی می شود. یعنی بهتر است والدین، بچه های بالای ۳ سال را هنگام خرید پوشاک همراه ببرند و در انتخاب نوع لباس، نظر آنها را هم بپرسند.


آزادی بچه ها در نظر دادن در مورد لباس باید چقدر باشد؟

از آنجا که بچه ها شناخت و تجربه کافی در مورد جنس و مدل لباس مناسب ندارند، بهتر است والدین لباسی که از نظر خودشان لباس مناسبی به نظر می رسد انتخاب کنند و نظر فرزند را در مورد رنگ آن لباس بپرسند. به این ترتیب هم نظر والدین در خرید پوشاک اعمال شده و هم به کودک حق انتخاب داده شده است.


این حق انتخاب چه اهمیتی دارد؟

اختیار انتخاب لباسی که قرار است خود کودک آن را بپوشد، باعث تقویت حس استقلال طلبی و اعتماد به نفس او می شود.

خانم دکتر! گاهی بچه ها برای خرید لباسی که مناسب فرهنگ خانوادگی، اجتماعی و شان خانواده شان نیست، اصرار زیادی دارند.


 آیا والدین باید در برابر این اصرارها کوتاه بیایند و خواسته فرزندشان را بپذیرند؟

از نظر ما قوانین خانواده باید در مواردی انعطاف پذیر باشند. اگر این انعطاف پذیری در مورد انتخاب لباس کودکان کمی بیشتر هم بشود، بهتر است. درست است که والدین باید در مورد لباس کودکان اظهارنظر و حتی اعمال نظر کنند؛ اما اگر والدین هنگام خرید لباس مدام عقاید خود را به او تحمیل کنند و مثلا بگویند: «این لباسی که تو می خواهی مورد پسند و مطابق عرف خانواده ما نیست» و آن لباس را برای بچه تهیه نکنند، کودک به مرور زمان احساس بدی به آنها پیدا می کند و به این ترتیب، مساله کوچکی مانند لباس خریدن به معضل بزرگی برای خانواده تبدیل می شود و اصرار و مقاومت بچه ها برای پوشیدن لباس های دلخواهشان هم افزایش می یابد.


منظورتان این است که گاهی باید به خواسته های فرزندان برای خرید پوشاکی که حتی مناسب عرف خانواده هم نیست، عمل کرد؟

بله، اما می توان این پذیرش را هم محدود و مشروط کرد. یعنی می توان برای فرزند توضیح داد تهیه لباس های نامتعارف همیشگی نخواهد بود و به همین یکی دو بار محدود است یا اجازه انتخاب آن لباس خاص را در صورتی به او بدهید که در مجالس و مکان های مخصوصی که شما تعیین می کنید، آن را بپوشد.

در این صورت، هم سلیقه فرزند در خرید لباس مورد علاقه اش نادیده گرفته نمی شود و هم والدین شرایط و مکان استفاده از آن لباس را با توجه به عرف خانواده، تعیین کرده اند.


آیا شما پوشیدن لباس هایی مانند کت وشلوار که مناسب با سن و سال کودکان نیست، توصیه می کنید؟

معمولا پوشیدن لباس هایی که بیشتر مناسب بزرگسالان هستند به بچه ها توصیه نمی شود. لباس بچه ها باید آزاد و راحت باشد و آنها نباید در لباسشان احساس تنگی و کشش کنند. حالا اگر خانواده ای اصرار دارند فرزندشان لباس هایی مانند کت وشلوار بپوشد، می توانند در موارد و مجالسی محدود این لباس ها را به کودکان خود بپوشانند.

متاسفانه از آنجا که لباس های رسمی بچگانه قیمت بالایی دارند، گاهی والدین برای اینکه لباس خریداری شده خیلی زود برای فرزندشان کوچک نشود، در هر مکانی آن را به تن کودک می کنند. این کار کاملا اشتباه است.

لباس های رسمی و نامتناسب با سن بچه ها، باید در موارد بسیار محدودی استفاده شوند و اگر خانواده ای نمی تواند استفاده از آنها را به دلیل مسایل مالی محدود کند، باید از خیر خریدشان بگذرد.


هنگام خرید لباس برای کودکان باید به چه نکاتی توجه کرد تا بچه ها از خرید خسته نشوند و بهانه نگیرند؟

وقتی با بچه ها به خرید می روید، باید مدت زمان خرید را به حداقل برسانید تا حوصله بچه ها سر نرود. هرچه مدت زمان خرید طولانی تر شود، احتمال بهانه گیری بچه ها بیشتر می شود بنابراین هنگامی که قرار است برای خود بچه ها خرید کنید فقط به مرکز خرید مخصوص بچه ها بروید و برای آنها خرید کنید. تا حد امکان زودتر انتخاب را انجام دهید تا بچه ها باحوصله تر باشند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 13:55
taghvimi ( تعداد مطالب : 9301 ) ( تعداد نظرات : 525 )

چگونه کبدمان را مثل دسته گل تمیز کنیم

کبد,کبد چرب,درمان بیماریهای کبد,داروهای گیاهی برای درمان کبد

 اگر در هضم غذا دچار مشکل شده‌اید، نفخ می‌کنید، حالت تهوع دارید و غیره احتمال دارد کبدتان به مشکل برخورده باشد. یعنی اینکه باکش پر شده و دیگر نمی‌تواند مواد زائد را دفع کند. این‌گونه می‌شود که بدن دچار مشکل می‌شود. تمیز کردن کبد کار سختی نیست. برای اینکه احساس سبکی بکنید با چند توصیه‌ی ساده و بدون خطر می‌توانید کبدتان را تمیزکاری کنید. با ما همراه باشید.

تکنیک 3 لیموترش
برای اینکه دچار مشکلات گوارشی نشوید لازم است که به طور منظم به فکر تمیز کردن کبدتان باشید. لیموترش می‌تواند باعث تحریک ترشح صفرا شده و تمام سموم و مواد زائد انباشته‌شده در کبد را تمیز کند.


روش استفاده
سه عدد لیموترش را بدون برش دادن داخل یک ظرف حاوی آب سرد بیندازید. اجازه دهید آب به مدت سه دقیقه داغ شده و به جوش برسد. سپس آن را خنک و لیموترش‌ها را از آن خارج کنید. آب لیموترش‌ها را بگیرید و به همان آب اضافه کنید. هر روز صبح ناشتا و همچنین بین وعده‌های غذایی از این آب لیموترش میل کنید.

برگ‌های خشک رزماری را دریابید
زمانی که کبد اشباع می‌شود نمی‌تواند به درستی به وظایفش عمل کند و این‌گونه می‌شود که به زحمت می‌افتد. وقتی کبد درست کار نکنید گوارش شما نیز با مشکل مواجه می‌شود. رزماری باعث افزایش ترشح صفرا می‌شود که کبد را تمیز و به عملکرد خوب آن کمک می‌کند.


روش تهیه
15 گرم برگ خشک رزماری را در یک لیتر آب ریخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کرده و روزانه چند فنجان از این جوشانده میل کنید.


افشره‌ی خوراکی نعنا
حالت تهوع، مشکلات کلیوی و حتی اختلالات جنسی و غیره می‌تواند ناشی از اشباع شدن کبد باشد. زمانی که ضایعات زیادی در کبد تجمع کرده باشد علائم زیادی را نشان می‌دهد. برای کمک به تمیز شدن و عملکرد خوب کبد می‌توانید از افشره‌ی خوراکی نعنا استفاده کنید.


روش تهیه
دو قطره افشره‌ی خوراکی نعنا فلفلی را در یک قاشق چای‌خوری عسل بچکانید و در دهان بگذارید. همچنین می‌توانید یک قطره افشره‌ی خوراکی رزماری، یک قطره افشره‌ی خوراکی نعنا و یک قطره افشره‌ی خوراکی ترخون را با هم مخلوط کرده و روزانه دو مرتبه کبدتان را خلاف عقربه‌های ساعت ماساژ دهید.


پاک‌سازی کبد با ریشه‌ی گیاه قاصدک
برای تمیز کردن کبد یک دوره‌ی درمانی با گیاه قاصدک را در پیش بگیرید. گیاه قاصدک ترشح صفرا را تحریک کرده و مواد زائد را از بدن دفع می‌کند. مواد زائدی که در کبد انباشته می‌شوند اجازه نمی‌دهند که توکسین های خون تصفیه و چربی‌ها هضم شوند.


روش تهیه
برای هر 150 میلی‌لیتر آب جوش یک تا چهار گرم ریشه‌ی خشک گیاه قاصدک لازم دارید. این گیاه را دم کنید و روزانه سه تا چهار مرتبه میل کنید.

روغن زیتون extra virgine
روغن زیتون برای کبد بسیار فوق‌العاده است به خاطر اینکه خواص ملینی دارد. این روغن کبد را تمیز و مشکلات کبدی را رفع می‌کند.


روش استفاده
روغن زیتون را با آب لیموترش مخلوط کنید. به مدت پنج روز با شکم خالی این ترکیب را بنوشید.


برگ‌های آرتیشو
آرتیشو یا همان کنگر فرنگی باعث تحریک ترشح صفرا می‌شود و به این ترتیب به دفع توکسین‌ها یا همان سموم انباشته شده در کبد کمک می‌کند. محققان عصاره‌ی این گیاه را به موش‌های آزمایشگاهی تزریق کرده و خواص محافظتی آن را روی کبد مشاهده کردند.


روش استفاده
10 تا 20 برگ آرتیشو را در نیم تا یک لیتر آب و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. در طول روز بعد از غذا از این محلول میل کنید.

عصاره‌ی گیاه خار مریم
نارسایی کبدی، سنگ صفرا، سیروز (التهاب مزمن بافت کبدی) و غیره. همه‌ی این‌ها زمانی به وجود می‌آید که کبد اشباع‌شده و پر از سم باشد. از گیاه خارمریم می‌توان برای تحریک ترشح صفرا و همچنین دفع مواد زائد انباشته‌شده در کبد استفاده کرد.


روش استفاده
2.5 گرم عصاره‌ی گیاه خارمریم را با یک چهارم لیتر آب مخلوط کنید. هر روز قبل از غذا (سه مرتبه در روز) از این عصاره میل کنید. عصاره‌ی این گیاه به صورت کپسول یا به شکل مایع در بازار وجود دارد.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 49دقيقه قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 13:55
taghvimi ( تعداد مطالب : 9301 ) ( تعداد نظرات : 525 )

چرا صدایم تغییر کرده است؟

سن بلوغ پسران, هورمون تستوسترون, تارهای صوتی

بدن پسران در سن بلوغ شروع به تولید هورمون تستوسترون (تلفظ می‌شود تِس توس تِرون) می‌کند که موجب تغییرات زیادی در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله صدا می‌شود. حنجره در این سن بزرگ‌تر می‌شود. حنجره که در گلو در بالای نای قرار گرفته است، شبیه به لوله‌ای خالی به طول 5 سانتی‌متر است که مسئول ایجاد صدای شماست.

 

در سرتاسر حنجره دو عضله قرار دارند که تارهای صوتی نام دارند که مثل نوارهای لاستیکی می‌باشند. وقتی نفس می‌کشید، تارهای صوتی شما بر روی دیواره‌های حنجره استراحت می‌‌کنند و برای وارد و خارج شدن هوا به داخل ریه‌ها به‌طور کامل باز می‌شوند. وقتی صحبت می‌کنید، تارهای صوتی شما با کشیده شدن روی حنجره، به‌سمت هم بسته می‌شوند.

 

هوا از ریه‌ها معمولاً به‌سمت تارهای صوتی بیرون رانده‌ می‌شود و باعث لرزش آنها و ایجاد صدا می‌گردد. وقتی صدایتان را آرام‌ می‌کنید، تارهای صوتی شما در حال استراحت و شل‌تر هستند. وقتی صدایتان را بالاتر می‌برید، تارهای صوتیتان سفت‌تر می‌شوند (وقتی صدایتان را تنظیم می‌کنید می‌توانید این تفاوت را احساس کنید).

 

با رشد حنجره، تارهای صوتی بلند‌تر و ضخیم‌تر می‌شوند. همچنین استخوان‌های صورتتان هم شروع به رشد می‌کنند. حفره‌های درون سینوس‌ها، بینی و پشت گلو بزرگ‌تر شده و فضای بزرگ‌تری روی صورت ایجاد می‌کنند که فضای بیشتری به پژواک صدای شما می‌دهد. همه این عوامل باعث می‌شود صدایتان بم‌تر به گوش برسد. یک گیتار را درنظر بگیرید.

 

وقتی یک سیم نازک کشیده می‌شود، ارتعاش کرده و صدایی بلند ایجاد می‌کند. وقتی یک سیم ضخیم‌تر کشیده می‌شود، موقع ارتعاش صدای بم‌تری ایجاد می‌کند. درمورد صدای شما هم همینطور است. قبل از رشدتان، حنجره شما نسبتاً کوچک است و تارهای صوتیتان هم تقریباً نازک هستند. به همین دلیل صدایتان بلند و بچگانه است.

 

اما با رشد استخوان‌ها، غضروف‌ها و تارهای صوتی، صدایتان کم‌کم شبیه به صدای بزرگسالان می‌شود. درکنار سایر تغییراتی که بدنتان متحمل می‌شود، ممکن است متوجه شوید که شکل ناحیه گلویتان کمی تغییر می‌کند. وقتی حنجره در پسران بزرگ‌تر می‌شود، در داخل گردن به یک زاویه دیگر کج می‌شود. بخشی از آن در قسمتی از گردن که درجلوی گلو قرار دارد جلو می‌آید و خرخره را تشکیل می‌دهد. در دخترها هم حنجره بزرگ‌تر می‌شود اما نه به‌اندازه پسران. به همین خاطر است که دخترها خرخره ندارند.

 

چه وقت صدایم تغییر می‌کند؟
احتمالاً متوجه شده‌اید که بعضی از دوستانتان صدایشان دورگه شده است و بعضی‌هایشان دیگر صدای بم‌‌تری پیدا کرده‌اند و بعضی‌ها هم هنوز همان صدای دوران بچگیشان را دارند. زمان‌بندی تغییر صدا در هرکس متفاوت است، به‌همین‌دلیل بعضی صداها زودتر شروع به تغییر می‌‌کنند و برخی دیرتر. به‌طورکلی صدای پسران بین سن 11 تا 15 سالگی شروع به تغییر می‌کند--البته ممکن است در برخی افراد زودتر یا دیرتر از این زمان باشد. همه‌چیز به این بستگی دارد که چه زمان فرد وارد دوران بلوغ می‌شود.

 

چرا کنترل صدایم اینقدر سخت است؟
وقتی بدنتان به این تغییرات عادت می‌کند، کنترل صدایتان کمی سخت می‌شود. به این علت صدای پسران دورگه می‌شود که بدنشان درحال عادت کردن به بزرگ شدن اندازه حنجره است. خوشبختانه، دورگه شدن صدا مسئله‌ای موقتی است و چند ماه بیشتر طول نمی‌کشد و حتی درطول آن زمان هم صدایتان همیشه هم غیرقابل کنترل نیست.

 

صدای بعضی از پسرها تدریجی افت می‌کند و صدای بعضی دیگر سریع. شاید این مسئله به شما استرس دهد یا موجب خجالتتان شود اما باید بدانید که بقیه این را خوب درک می‌کنند مخصوصاً دوستان یا برادرهایتان که این دوران را سپری کرده باشند. این مسئله برای همه مردها پیش می‌آید و وقتی اتفاق می‌افتد عادت کردن به حنجره بزرگ‌تر و صدای جدیدتان کمی طول می‌‌کشد.

 

صدایم چقدر بم می‌شود؟
اینکه چقدر صدایتان بم می‌شود به ژنتیک شما بستگی دارد: هرچه حنجره‌تان بزرگ‌تر شود، تارهای صوتی ضخیم‌تر،فضای ‌پژواک وسیع‌تر و صدا بم‌تر می‌شود. وقتی حنجره رشد کرد، صدایتان ثابت‌تر شده و کنترل آن ساده‌تر می‌شود. اما حتی در آن زمان هم هنوز صدایتان کاملاً رشد نکرده است! حتی پس از تغییر سریعی که در دوران نوجوانی دارید، باز هم صدایتان در حال رشد است. گرچه دوران دورگه بودن صدا خیلی طول نمی‌کشد اما صدای اکثر پسران تا اواخر دوره 20 سالگیشان هنوز تغییر می‌کند.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 49دقيقه قبل
سه شنبه 8/7/1393 - 13:53
  • تعداد رکورد ها : 569289