برنامه گفتگوی تنهایی (شب های ماه رمضان)
توسط : jtayebe

گفتگوی تنهایی یکی از برنامه هایی است که این شب ها از شبکه 4 سیما پخش شده و به گفتگو با مشاهیر در عرصه های مختلف می پردازد. مهمان این برنامه که در تاریخ 6/5/1391 پخش شد آقای شهاب حسینی بود.
شهاب حسینی به خوبی در باره حقیقت الهی لب به سخن گشود و در این مکالمه کوتاه با مجری برنامه به طرح دیدگاه های ژرف و عمیقی پرداخت که بسیار جذاب و گیرا بود. علی رغم نقد ظریفی که به یکی از سخنان او در باره موسیقی داریم اما حقیقتا وی در باره فنای دنیا و سعی انسان در جهت رسیدن به من واقعی و تبیین مواضع دینی خوب سخن گفت. این نوع برنامه ها از برنامه های خوب سیما محسوب می شود البته به شرطی که کار شناسی شده باشد. حسینی در نقد انسان های تمول پرست که دستگیره درب حمامشان هم از طلاست ایشان را نا لایق قلمداد کرد و رفع احتیاج نیازمند را هدیه الهی دانست. این سخنان خوب و زیبا از زبان ستاره محبوب سینما می تواند بسیار اثر گذار بوده و مخاطب عام را بهتر بر سر سفره حقیقت بنشاند.
البته از مجری برنامه شاهد نکته ناصحیحی بودیم. وی بیان داشت: انسانی که می آید یک قطعه موسیقی برای بشریت می سازد و می رود همین اصل تاثیر گذاری وی است و بقیه کارهایش مثل ازدواج و... دیگر چندان مهم نیست.


جناب آقای عزیز؛ این سخن کلامی است در غایت خطا.
1) انسان خلق شد تا امتحان شود.( 57 ذاریات) انسان در تمام شوون در حال امتحان است نه تنها در برخی امور.
2) اگر این سخن درست باشد ادیسون ها باید مقامشان از شیعیانی که قدرشان ناشناخته است پیشرو تر باشند حال آن که این طور نیست. و طبق آیات قرآن (3 مائده و 85 أل عمران و 23 شوری) و روایات رسول اکرم (صلی الله علیه و اله وسلم) و ائمه اطهار (علیهم السلام) انسان تا به ولایت ایشان بار نیابد به هیچ جا نرسیده است .پس انسان بر روی زمین آمد تا از ظلمات به نور خارج شود( ایة الکرسی) نه این که یک اثر موسیقیایی بسازد و دیگر هیچ. واین خروج با آیه 1 سوره ابراهیم (علیه السلام) در کنار آیه 59 سوره نساء و 45 عنکبوت تنها با 14 معصوم ممکن است.
3) این سخن از جهتی دیگر هم به جد خطاست: خدا حکیم است و کار پوچ نمی کند اگر انسان آمد که فقط یک اثر موسیقی بسازد و دیگر هیچ پس بقیه کارها بیهوده اند پس یا خدا بیهوده کار است یا باید انسان فقط بیاید و بسازد و بعد بمیرد که این طور نشده است. جناب ضرغامی؛ سخنان باید سنجیده تر ایراد شوند. انسان آمد تا همه شوون زندگی که خدا می خواهد را به سرانجام رساند. چه زیبا گفت شهاب حسینی: همه چیز اطراف من معجزه است.
4) در مورد موسیقی که مجری مثال زد با وی هم نظر نیستیم و آماده ایم این بحث(موسیقی) را به مناظره بگذاریم. چه بسا موسیقی دانی موسیقی خاصی را برای بشریت به جا بگذارد که شریعت ما با آن مخالف است آیا بازهم این کارش مورد تایید است؟! ملاک در سخن عقل و دین است.
ما غرضی نداریم جز حرکت در مسیر صحیح.

يکشنبه 8/5/1391 - 20:5
پسندیدم 0
UserName