آموزش مهارت به اول دبیرستانی‌ها، بزودی
توسط : rohi1346

جام جم آنلاین: مدیركل آموزش متوسطه فنی و حرفه‌ای و كاردانش آموزش و پرورش از اعلام جزئیات برنامه مهارت‌آموزی به دانش‌آموزان متوسطه نظری تا سال آینده خبر داد و گفت: در اجرای این طرح، از تجارب موجود كشورمان و تجارب كشورهای دیگر استفاده می‌شود.

محمد شریف‌زاده در گفت‌وگو با فارس درباره سرانجام اجرای طرح مهارت‌آموزی به دانش‌آموزان دبیرستانی توضیح داد: در برنامه پنجم توسعه الزامی برای آغاز مهارت‌آموزی از سال اول اجرای برنامه وجود ندارد و تصریح شده است كه در طول اجرای برنامه، این كار باید صورت پذیرد.

وی افزود: بر این اساس، وزارت آموزش و پرورش به دنبال این است كه این كار سریع‌تر اجرایی شود، اما اجرای طرح به چند متغیر مهم از جمله فضای كافی برای آموزش مهارت و تامین منابع مالی بستگی دارد كه اگر این موارد تأمین شود، آموزش و پرورش كار را با جدیت اجرا می‌كند، البته در حال حاضر نیز جلسات مربوط به برنامه‌ریزی اجرای این طرح به طور منظم برگزار می‌شود.

شریف‌زاده درباره پایه تحصیلی مورد نظر برای آموزش مهارت به دانش‌آموزان دبیرستانی گفت: با نظام فعلی آموزش و پرورش، مهارت‌آموزی در پایه اول متوسطه صورت نمی‌گیرد، اما در صورتی كه اجرای طرح مهارت‌آموزی با شروع اجرای ساختار جدید آموزش و پرورش همزمان شود، احتمالا شرایط تغییر می‌كند و ممكن است از سال اول متوسطه مهارت‌آموزی را آغاز كنیم تا زمان بیشتری در اختیار داشته باشیم.

اعلام جزئیات پس از تصویب برنامه درس ملی

وی در پاسخ به این كه آموزش مهارت در فصل تابستان صورت می‌گیرد یا در طول سال تحصیلی، اعلام كرد: تا زمانی كه طرح نهایی نشود چندان نمی‌توان در این باره اظهار نظر كرد، اما با توجه به این‌كه مهارت‌آموزی باید یك امر پیوسته باشد و اگر به صورت فاصله‌دار و گسسته انجام شود نتیجه لازم به دست نمی‌آید، بنابراین آموزش‌های مهارتی به دانش‌آموزان نظری به صورت پیوسته و تراكمی دیده شده و این‌گونه نخواهد بود كه در برنامه درسی هفتگی یك یا دو زنگ مشخص به این كار اختصاص یابد.

مدیركل آموزش متوسطه فنی و حرفه‌ای و كاردانش اضافه كرد: جزئیات آموزش مهارت به دانش‌آموزان متوسطه نظری پس از نهایی شدن سند «برنامه درسی ملی» و تا سال آینده، مشخص و اعلام می‌شود و برای اجرای این طرح در مهلت باقیمانده از برنامه پنجم از تجارب كشور خودمان و سایر كشورها استفاده می‌شود تا ضریب خطا در اجرای آن كاهش یابد؛ همچنین نظام ارزشیابی آموزش مهارت نیز از جمله نكاتی است كه در برنامه‌ریزی‌ها مدنظر قرار دارد.

براساس برنامه پنجم توسعه كشور، وزارت آموزش و پرورش مكلف است تا پایان اجرای این برنامه، به تمام دانش‌آموزان متوسطه نظری حداقل یك «مهارت كاربردی» متناسب با شرایط جامعه و نیازهای بازار كار آموزش دهد؛ بر این اساس دفتر آموزش متوسطه فنی و حرفه‌ای و كاردانش وزارت آموزش و پرورش، به عنوان مسوول اجرای این حكم تعیین شده است.

دوشنبه 19/10/1390 - 20:55
پسندیدم 0
UserName