• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
راهنمای خـــــــرید گیرنده دیجیتال
توسط : mk2259

راهنمایی برای خرید گــــــــــیرنده دیجیـــــــــــتال  

-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

گیرنده دیجیتال چیست؟

ست‌تاپ باکس‌ها علاوه بر دریافت تلویزیون دیجیتال، قابلیت‌های زیادی را برای تلویزیون آنالوگ شما فراهم می‌آورند. در پخش تلویزیونی دیجیتال با توجه به تغییرات عمده نسبت به سیستم تلویزیونی آنالوگ، برای دریافت تلویزیون دیجیتال باید از دستگاه‌های گیرنده تلویزیون زمینی دیجیتال (DVB-T) استفاده کرد.با توجه به اینکه کاربر گیرنده DVB-T، عموم مردم با سطوح آشنایی مختلف خواهند بود لازم است نحوه نصب و تنظیمات و منوهای مربوطه حتی‌الامکان ساده باشد. گیرنده DVB-T STB) DVB-T ) یا ست‌تاپ باکس، دستگاهی است که سیگنال تلویزیون دیجیتال را از طریق آنتن دریافت کرده و صدا و تصویر (و داده) را از آن استخراج می‌‌کند. صدا و تصویر استخراج شده توسط گیرنده‌های تلویزیونی عادی قابل نمایش است.ورودی و خروجی‌های اصلی گیرنده به شرح زیر است:

الف) ورودی آنتن: سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق کابلی که به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به ست‌تاپ باکس داده می‌شود. کانکتور ورودی آنتن گیرنده پورت RF IN معمولا مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان کانکتور می‌توان استفاده کرد. معمولا تیونر گیرنده‌های دیجیتال یک خروجی آنتن (loop through یا RF Pass Through )دارند که می‌توان از آن برای دریافت شبکه‌های آنالوگ، استفاده کرد. در این حالت، باید کابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی یا هر دستگاه دیگر وصل کرد.

ب) خروجی صدا و تصویر: صدا و تصویر خروجی، با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می‌شود که باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل شود (‌پورت زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا). ممکن است تصویر شامل سیگنال تله‌تکست هم باشد. بنابراین مانند تلویزیون‌های آنالوگ، دستگاه تلویزیون می‌تواند صفحات تله‌تکست را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج کند. بعضی از ست‌تاپ باکس‌ها علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به فرمت‌های دیگر نظیر تصویر Component، S-Video، HDMI یا Spdif (برای صدا) خروجی می‌دهند که درصورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می‌توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ، از این خروجی‌ها استفاده کرد که نسبتاً کیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند.

ج) خروجی RF: در بعضی از ست‌تاپ باکس‌ها، صدا و تصویر می‌تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون‌های آنالوگ تبدیل شود. کاربرد خروجی RF مذکور وقتی است که کاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می‌کند که مدل آن قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/V نداشته باشد. شیوه نصب و راه‌اندازی با توجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB-T، نحوه نصب و راه‌اندازی آن تا حد ممکن سهل و آسان طراحی شده است. اساسا باید آنتن به ست‌تاپ باکس و از ست‌تاپ باکس به تلویزیون متصل شود. اغلب آنتن‌ها دارای کابل کواکسیال هستند که باید آن را به ست‌تاپ باکس متصل کنید. شما می‌توانید کابل مشابهی را برای اتصال ست‌تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون‌های قدیمی متصل کنید. در غیر این‌صورت، اگر تلویزیون شما دارای ورودی A/V (زرد برای تصویر و قرمز و سفید برای صدا) است، از آنها برای اتصال ست‌تاپ باکس به تلویزیون برای دریافت کیفیت بهتر صدا و تصویر استفاده کنید.

 

 

کــدام گیرنده دیجیتالی بهتــر اســـت ؟  گیرنده های دیجیتال در نوع عملکرد با هم هیچ فرقی ندارند و تنها تفاوت آنها نوع امکانات بکار رفته در آنها که بسته به نوع امکانتشان قیمتشان هم متفاوت اســت.

پس بر این عــقیده نباشید که گیرنده ای که گران تر است حتماً گیرندگی اش هم بهــتر است .

 

چه آنتنی برای گیرنده دیجیتال مورد نیاز است ؟      آنتی که  با آن بتوان شبکه های دیجیتالی را دریافت کرد همان آنتن معمولی است که برای تلویزیون های آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرد. تنها در صورتی که محــدوده شما سیگنال رسانی اش ضــعیف باشد وبه اصطلاح در ناحیه کور قــرار گرفته باشید  برای دریافت با مشکل مواجه خواهید شد . مــثلاً گــیرنده دیجیتالی ایکس ویژن , اگــر به آن سیگنال نرسد یا ضعیف برسد تــصــویر را نگه میدارد . که این مشــکل لــذت تــماشای یــک مسابقه با کیفیت و شفاف را از شما می گیرد . آنتنی که بنده برای از بین بردن این مشکل پیشنهاد می کنم . پیشنهاد من آنتن هانی ثابت مدل 2006 است . که بهترین آنتن برای گیرنده دیجیتال در بازار با قــیمت حدود 14 تا 18 هزار تومان اســـت .

البته من پیشنهاد می کنم اگر از آنتن هایی مثل : بشــقابی , خفاشی , شــاخه ای و امــثال اینها استفاده می کنید اگر از فرستنده دور هستید حتماً این آنتن را تــــهیه کنید .

 

چــــه نوع کـــابل آنتنی مناسب تر است ؟  می توان گــفت یکی از چیز هایی که به قـــدرت و کـــیفیت سیگنال کمک می کند کــــابل آنتن است . 

و نباید به راحتی از آن گـــذشت . کابل آنتنی که من معرفی می کنم کــــابل آنتن کــــــرمان مـــعروف به کـــابل آنتن صـــادراتی است که قیمتش هم مــتری 400  تا 500 تومان است . ودارای مــغزی 6 میلیمتری و از کـــابل های دیــــگر ضخــیم تر اســت .

باید تـــوجه داشــته بـــاشــید که تــمام اتصالات بــاید مــحکم بــاشد. این امر به بهبود قدرت سیگنال کمک خواهد کرد . و جلوی ضعف سیگنال که منجربه ایست لحظه ای تصویر می شود را تا حـــدودی بر طرف خواهد کرد.

 

 

چــه نوع گــــیرنده ای بــــخریم ؟     خـــب رسیدیم به خـــرید گیرنده

گـــیرنده های زیادی با قیمت های متفاوت در بازار موجود است و شما باید بسته به نیاز خودتان اقدام به خـــرید دستگاه کنید .

اگر فقط به دنبال داشتن شبکه های صاف و ضبط آنها هستید و از تلویزیون های معمولی ( ترانــزیســتوری) اســتفاده مــی کنید من به شما گیرنده ایکس ویژن مدل 121 را معرفی می کنم ( پــخش شــبکه های دیجیتال , ضبط و دیگر هیچ ) قیمتش هم در بازار حدود 58 تا 65 هزار تومان است .

این گیرنده از نوع ســاده ی بازار است . و دارای ابــعاد بسیار کوچکی می باشد.

گیرنده هایی که برای تلویزیون های معمولی پیشنهاد می کنم : ایکس ویژن مدل های 121و 131 - مارشال - ســروش -و...

اگر برای شــما داشتن تصاویری شفاف , ضبط آنها و تماشای فــرمت های رایج صوتی و تصویری از روی فلش مهم است من ایکس ویژن مدل 131 را معرفی می کنم .  

اگــر از تلویزیون های LCD و LED  استفاده می کنید من به شما گیرنده پــروویژن را معرفی می کنم .

این گیرنده عــلاوه بر خــروجی کــامپونت تصویر ( فیش سوزنی ) خـــروجی HDMI  ( خـــروجی دیجیتال ) را دارا است که با کیفیتی فوق العاده برای تلویزیون های LCD و LED  مناسب است . با قابلیت پخش انواع فـــرمت های صوتی و تصویری مثل : VCD - DVD- MKV- MPAGE- DIVIX- AVI-3GP- MP3-WMV  و... را برای شما فراهم می کند .

همچنین قادر به پخش فیلم های FULL HD 1080P نیز می باشد .  


قیمتش هم از 68 تا 75 هزار تومان اســت . شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت : WWW.Provision.ir  مــــراجعه کنید .

گــیرنده هایی که برای تلویزیون های LCD و LED  مناسب تر اند مثل : پــــروویژن - های ویــژن - بلوسنس - فیلیپس و... البته قیمت بعضی از این گیرنده ها به 150 هزار تومان هم می رسد .


تمام گیرنده ها برای تمام تلویزیون ها جواب گو است و هیچ مشکلی ندارد ولی چرا پــول اضافه بدهیم . مثلا اگــر من یــک تلویزیون معمولی دارم هیچ نیازی نیست که یک گیرنده با قابلیت های خــروجی HDMI  - پخش ســه بــعدی و از این قبیل امکانات  که شاید اصلا مورد استفاده هم قرار نگیرند بـــخرم .

یک بار دیگه میگم تفاوت قیمت این گیرنده ها فقط به دلیل امکانات آنها است و در نوع گرفتن سیگنال هیچ تفاوتی با هم ندارند .

نــکــته :  اگر شما تلویزیون سیاه و سفید و یا تلویزیون رنگی لامپی قدیمی که جای فـــیش تصویر ندارند دارید و خواستید آن ها را به گیرنده دیجیتال خود متصل کنید  می توانید یک دستگاه تبدیل RF به AV  تهیه کنید و گیرنده و هر وسیله دیگه مثل کنسول های بازی - DVD پلیر - دوربین و... را به  تلویزیون متصل کنید . قیمتش هم خیلی ارزونه حدود 2000 تا 2500 تومان است .

 

در پایان به شما دوست عـــزیز کــه قصد خرید گیرنده دیجیتال و لوازم جانبی را دارید توصیه می کنم که قبل از خرید دستگاه با یک فرد با تجربه و متخصص مشورت کنید و بسته به نیازتون بهترین جنس را  خریداری کنید .

همیشه با آگاهی خرید کنید و از خریدتان لذت ببرید . من هم امیدوارم ذره ای به این آگاهی افزوده باشم .

 

اگر هم سوالی در رابطه با خرید هر  وسیله الکترونیکی داشتید می توانید سوال خودتون را در بخش نظرات سایت www.parsagig.ir همراه با شماره موبایل خود مطرح کنید و جوابتان را از طریق پیام کوتاه در عرض کمتر از   12   ساعت دریافت کنید .

 

                                                                                 موفق باشید

جمعه 4/6/1390 - 17:6
پسندیدم
UserName