تقویم تاریخ - 8 مرداد
توسط : ya mahdi10

535پیش ازمیلاد:مولفان تاریخ عهد باستان تكمیل كار نوسازی بندر صور در فنیقیه (لبنان امروز) با هزینه ایران را اواخر ژوئیه (نیمه تابستان) سال 535 پیش از میلاد ذكر كرده اند. این بندر سه هزار ساله و چهارمین شهر بزرگ لبنان امروز در سال 573 پیش از میلاد توسط ارتش بخت النصر دوم امپراتور بابل تصرف و ویران شده بود. قدمت ایجاد صور به 850 تا 1300 پیش از میلاد می رسد (تلفظ یونانی آن «تور» به معنای «صخره میان دریا» است كه انگلیسی زبانها آن را «تایر» و فرانسوی زبانها «تیر» تلفظ می كنند). بندر صور (الصور) تا اواخر جنگ جهانی اول و تاسیس كشور لبنان توسط دولت فرانسه، از مناطق سوریه بزرگتر بود. بندر صور 13 سال در برابر ارتش بخت النصر مقاومت كرده و در محاصره این ارتش بود كه پس از سقوط، به دستور امپراتور بابل ویران شده بود. كوروش بزرگ در سال 539 پیش از میلاد و پس از تصرف بابل و انهدام این امپراتوری، دستور داد كه همه خرابی های وارده توسط حاكمان قبلی بابل به هر نقطه ای مرمت شوند و هزینه تمامی آنها از خزانه امپراتوری ایران پرداخت گردد. به نوشته مورخان كارشناس جهان باستان، كوروش روی نوسازی صور، صیدا و اورشلیم (قدس) كه به ایران تعلق گرفته بودند تاكید بیشتری كرده بود زیرا كه «صور» مركز تجارت منطقه مدیترانه و مادر سرزمین كارتاژ (تونس و لیبی امروز) بود كه مهاجران صور آنجا را ساخته و با كشتی های خود تا اسپانیا پیش رفته بودند. بندر صور از آن پس به مدت دو قرن از پایگاههای دریایی ایران در مدیترانه بود. به علاوه، ایرانیان در آنجا كارگاههای ریسندگی و بافندگی دایر كرده بودند.

 

کوروش بزرگ ـ نقشه امپراتوری ایران ـ سیلندر متن حقوق بشر (اعلامیه کوروش)


77م:بلاش اول شاه انتخابی ایران در دوران اشكانیان، سی ام ژوئیه سال 77 میلادی درگذشت. وی كه غربیها نامش را Vologeses می نویسند منسوب به مادها (مردم شمالغربی ایران- ساتراپی ری و مناطق واقع در غرب آن) و یكی از شاهان با تدبیر ایران باستان بود و 25 سال سلطنت كرد.

وی در ژوئیه سال 76، یكسال پیش از این كه فوت شود دستور داده بود «اوستا» به صورت كتاب درآید كه این كار او را بعدا اردشیر پاپكان تكمیل كرد.

پس از درگذشت بلاش اول، مهستان (سنای ایران) بر سر تعیین شاه بعدی مدتها به توافق نمی رسید و با این عمل، كشور در آستانه بحران سیاسی قرار گرفته بود.

 

تصویر بلاش یکم بر سكه اش كه موجود است

 

1891م:ترجمه كتاب سیاستنامه (سیّر الملوك) تألیف خواجه نظام الملك (ابوعلی حسن طوسی) در ژوئیه 1891 میلادی به زبان فرانسه در پاریس انتشار یافت.

خواجه كه سی سال وزیر بود و تمامی عمر خود پس از تحصیلات مرسوم آن زمان را در امور اداری دولت گذرانده بود این كتاب را ظاهرا سال آخر عمر خود تكمیل كرده بود. خواجه كه بنیادگذار دانشكده های موسوم به «نظامیه» هم هست دوم نوامبر سال 1092 میلادی در سر راه خود به بغداد، در نزدیكی كرمانشاه به دست یكی از فدائیان (پیروان حسن صباح) به قتل رسید.

خواجه طوسی كه در نیشابور مدفون است سیاستنامه را عمدتا خطاب به سران كشورها نوشته و در آن به آنان اندرز داده است. سبك نگارش وی تفاوتی با سبكهای پیشرفته امروز ندارد. به این ترتیب كه اصل اندرز خود را در پاراگراف اول بیان داشته و در اثبات آن متوسل به روایات و حكایات و امثله شده است كه با این كه حكایات به نظر؛ تاریخی می رسند، ولی مفسران این كتاب ، آنها را در حد داستان می دانند.

خواجه هریك از فصول كتاب خود را به یك اندرز اداری (سیاسی) اختصاص داده از جمله لزوم دادن وقت ملاقات از جانب یك مدیر ارشد به متقاضیان - بدون تبعیض، و شنیدن درد دل آنان «بدون واسطه»، و در ملاقات عمومی (به اصطلاح آن زمان: بار عام) به یك چشم نگاه كردن حاضران.


1307ش:مجلس شورای ملی هشتم امرداد 1307 (30 ژوئیه سال 1928) قانون آیین دادرسی كیفری را از تصویب گذراند و ایران دارای اصولی مصوّب و یکنواخت برای محاکمات جزایی مشابه كشور بلژیك شد، زیرا بسیاری از مواد این قانون از قوانین بلژیك ترجمه شده بود که بلژیکی ها هم آن را از فرانسه اقتباس کرده بودند. شنیده شده است که طراحان این آئین دادرسی برای دستگاه قضایی ایران، هنگام بررسی قوانین دادرسی کیفری ملل مختلف، با روش دادرسی انگلوساكسون كه عبارت است از محاكمه كیفری با حضور هیأت منصفه، مخالفت کرده و در عوض محاکمات جنایی را با حضور سه قاضی و رای اکثریت پیشنهاد کرده بودند که به همین صورت تصویب شده بود. با وجود این، چند دهه بعد مجلس تصویب کرد که محاکمه متهمان جرائم سیاسی و مطبوعاتی با حضور هیات منصفه انجام شود و تشخیص مجرمیت و یا برائت با این هیات باشد که در صورت مجرم شناخته شدن و احیانا توصیه تخفیف، قاضی محکمه حکم مجازات را انشاء کند.


1321ش:رئیس دادگاهی كه افسران ، ماموران و پزشكیاران زندان قصر را به اتهام قتل زندانیان سیاسی ( طبق شایعات آن زمان به اشاره رضا شاه ) محاكمه می كرد نهم مرداد 1321 اعلام داشت این دادرسی كه شش روز از آن می گذرد زودتر از اواخر شهریور ماه پایان نخواهد یافت.

 

سرپاس ركن الدین مختار یكی از متهمان دادگاه


1953م:روزنامه های آمریكا در شماره های سی ام ژوئیه 1953 خود ( 9 مرداد1332 و 19 روز پیش از بر اندازی 28 مرداد ) نوشتند كه دولت آمریكا از قدرت گیری حزب توده در ایران سخت نگران شده و دو روز پیش دالس وزیر امورخارجه آمریكا در این زمینه یادداشتی برای دكتر مصدق فرستاده است. دكتر مصدق این اخطاریه را هفتم مرداد دریافت كرده بود. بعدا گفته شد كه این اخطاریه در واقع بهانه برای مداخله بود.

 

دالس

 

1784م:«دونی دیدورو Denis Diderot» نویسنده، فیلسوف، روشنفكر، دائره المعارف نویس، نقد نویس و طنزگوی قرن 18 فرانسه سی ام ژوئیه سال 1784 (در آستانه انقلاب بزرگ) در 71 سالگی درگذشت. وی از فلاسفه «ماتریالیسم» بود و این افكار او در دو كتاب فلسفی اش منعكس است.

دیدورو به عنوان سردبیر «دائره المعارف» تقریبا همه نویسندگان عصر روشنگری فرانسه را به كار گرفت و از قلم و اطلاعات آنان بهره برد و «دائره المعارف» یعنی گردآوری دانش بشر و "اطلاعات پایه " در هر زمینه در یك مجموعه، كمك بزرگی به پیشرفت فرهنگ و تمدن و توسعه اندیشه بوده است.

«دیدورو» كتابهای داستانی متعدد نوشته است و نوشته های دیگر او و نامه هایش منعكس كننده اوضاع روز (آن زمان) بوده و واقعیات زمان خود را به خوبی ترسیم كرده است . وی در عین حال نفوذ زیاد روی كاترین دوم رهبر وقت روسیه داشت.

 

Diderot

 

1857م:دكتر تورشتاین وبلن Thorstein Veblen صاحب فرضیه « طبقه آسوده » سی ام ژوئیه 1857 متولد شد و سوم اوت 1929 وفات یافت . پدر او یك مهاجر نروژی بود كه در ایالت ویسكانسین آمریكا استقرار یافته بود. دكتر وبلن به دلیل در پیش گرفتن روش و رفتاری ناهماهنگ ، پس از چند سال تدریس در هریك از دو دانشگاه معروف آمریكا ؛ شیكاگو و ستانفورد ، به بهانه ای اخراج شد. وی سپس باهمفكرانش «مدرسه نو برای تحقیقات اجتماعی» را در نیویورك تاسیس كرد كه یك دانشگاه بشمار می رود.

دكتر وبلن در كتاب معروف خود «فرضیه طبقه آسوده » ثابت كرده است كه در هر جامعه ، نفوذ طبقه مرفه ( بزعم او « آسوده » ) در شكل گیری فرهنگ و اوضاع اجتماعی آن جامعه موثر است.

دكتر وبلن بر عكس ماركس نظر داده است كه طبقه پایین جامعه نمی كوشد كه طبقه صاحب سرمایه ، كارفرما و مرفه را از میان بردارد ، بلكه همه سعی خود را بكار می برد تا به طبقه آسوده به پیوندد.

او در كتاب دیگرش ؛ تاثیر صنعتی بودن یك كشور درطرز رفتار و تفكر و فرهنگ اعضای آن جامعه را ثابت كرده و گفته است كه تفاوت اقتصاد هر جامعه باعث تفاوت فرهنگ می شود.

دكتر وبلن را بیوگرافی نگاران یك كارشناس اقتصاد سیاسی معرفی كرده اند.

 

Thorstein Veblen

 

‍1889م:ولادیمیر كسما زوریكین V.K.Zworykin مخترع لامپ پرتاب الكترون از ملح یك فلز مشخص برحسب میزان نوری كه به آن تابانیده شود(لامپ تصویر) كه پدر تلویزیون خوانده می شود 30 ژوئیه سال 1889 در روسیه متولد شد و در انستیتو مهندسی سن پترزبورگ تحصیل كرد و در 1919 به آمریكا مهاجرت و به عنوان مهندس در كارخانه وستینگهاوس به كار پرداخت.

وی اختراع خود ، چراغهای تلویزیون سیاه و سفید را در سال 1923 و تلویزیون رنگی را دو سال بعد به ثبت رساند و در كارخانه «آر. سی ، ا» به ساختن فرستنده و گیرنده تلویزیون پرداخت.

مهندس زوریكین كه دهها سال رئیس آزمایشگاه پژوهشی این كارخانه بود بعدا به اختراع میكروسكپ الكترونیك ، دستگاه تبدیل اشعه ماوراء بنفش به اشعه قابل رویت و سپس مانیتور كامپیوتر موفق شد. او در طول جنگ جهانی دوم مشاور الكترونیك دولت آمریكا بود.

مهندس زوریكین در 1982 در 93 سالگی در گذشت.

 

V.K.Zworykin

 

1909م:«سیرل پاركینسون» تاریخدان انگلیسی كه در طول عمر 84 ساله خود 60 كتاب نوشت سی ام ژوئیه 1909 در دورام انگلستان به دنیا آمده بود. وی از همان زمان كه در كمبریج به تحصیل تاریخ سرگرم بود عقیده داشت كه خدمت مورخ و روزنامه نگار هنگامی كامل و مفید خواهد بود كه مشكل و درد روز جامعه ملی و بشریت را تشخیص دهد و آن را آنقدر دنبال كند، بشكافد و بگوید و بنویسد تا برطرف شود و یا دست كم رو به كاهش بگذارد و دنباله كار را به پژوهشگران دیگر بسپارد و با خیالی آسوده و شادمان از خدمتی كه كرده است از این دنیا برود. دكتر پاركینسون با این باور، مشكل بشریت در قرن بیستم را بوروكراسی بد، كاغذبازی و تصمیمات و اقدامات بدون منطق و خلاف عقل سلیم دولتمردان تشخیص داده بود و برای هركدام از این موارد چند كتاب و دهها مقاله نوشت و حتی «طنز» خلق كرد كه ضرب المثل شده اند. یك ضرب المثل طنزگونه او در این زمینه از این قرار است: در این سازمان همه مدیرند و كارمند وجود ندارد. وی این ضرب المثل را به زبانی دیگر برای آمریكاییان بیان كرده است كه ورد زبان آنان شده است، از این قرار: در این قبیله همه چیف (رئیس) هستند و سرخپوست (عضو معمولی قبیله) وجود ندارد!.

 

Cyril Parkinson


1898م:سی ام ژوئیه سال 1898، اتو فن بیسمارك Otto von Bismark، مردی كه با سه جنگ به قول خودش «محدود» آلمان را به صورت كشوری واحد درآورد و با تدابیر خود به عنوان « داور قدرت های اروپایی » شناخته شده بود در گذشت. وی 28 سال رئیس دولت و نخستین صدراعظم آلمان واحد ( رایش ) بود.

بیسمارك كه در سال 1862 نخست وزیر پروس شده بود نقشه وحدت آلمان را كشید و برای رسیدن به این هدف راهی نداشت جز این كه دست اتریش را از كنفدراسیون ایالتهای كاتولیك آلمان كوتاه كند و شلسویگ- هلشتاین Schleswig-Holstein را از دانمارك پس بگیرد و به نفوذ فرانسه در ایالتهای جنوبی آلمان پایان دهد.

وی پس از تقویت بنیه نظامی آلمان با سه جنگ به هر سه هدف خود رسید. دانمارك، اتریش و فرانسه هر سه شكست خوردند. شكست فرانسه بسیار شدید بود و نیروهای آلمان در سال 1871 وارد پاریس شدند. با وجود این كه بیسمارك در ژانویه سال 1871 ایجاد امپراتوری واحد آلمان را اعلام داشت و ویلهلم اول را امپراتور آن و خویش را صدراعظم آلمان واحد اعلام كرد، ولی این كشور را از صورت فدرال خارج نساخت. وی سپس از دولتهای روسیه، آلمان و اتریش یك اتحادیه سه جانبه ساخت و بعدا ایتالیا را جانشین روسیه كرد كه در بالكان با اتریش اختلاف داشت.

بیسمارك كه با گسترش تمایلات سوسیالیستی در آلمان مواجه شده بود، افكار آنان را به زبانی دیگر پیاده كرد و بیمه های كارگری و نظام بازنشستتگی و از كارافتادگی را به وجود آورد. ساعات كار هفتگی را تعیین، كاركردن زنان را محدود و كار نوجوانان را به كلی ممنوع كرد و دست به ملی كردن مؤسسات عامل المنفعه و كارخانه های بزرگ زد و برنامه های مفصل برای توسعه صنایع آلمان به اجرا درآورد و سپس بدون این كه با كشورهای استعماری اصطكاك منافع پیدا كند در كار استعمار به آنها پیوست. با وجود این، در سال 1890 با امپراتور تازه آلمان ( ویلهلم دوم ) اختلاف نظر پیدا كرد و كنار رفت و هشت سال باقیمانده عمرش را به نوشتن كتاب پرداخت.

 

Otto von Bismark

 

1914م:ژان ژوره Jean Jaures از سوسیالیست های بزرگ و فیلسوف و تاریخدان فرانسوی سی ام ژوئیه سال 1914 در پاریس به قتل رسید. وی نخستین سوسیالیست نبود كه در فرانسه قربانی عقیده می شد . در قرن 20 چندین سوسیالیست معروف به همین ترتیب جان خود را از دست دادند. ژان در زمان قتل عملا رهبری سوسیالیستهای فرانسه را بر عهده داشت.

 

Jean Jaures


1937م:در این روز در سال 1937 ارتش امپراتوری ژاپن كه به چین تجاوز كرده بود لشكر 37 پیاده چین را كه از پل «ماركوپولو» دفاع می كرد در هم شكست و در پی آن شهر پكن سقوط كرد.

 

1793م:سی ام ژوئیه سال 1793 سالروز ایجاد «تورنتو» بزرگترین شهر كاناداست كه در زمان تأسیس «یورك» نامگذاری شده بود و از سال 1834 به «تورنتو» تغییر نام داد. این شهر كه تا مرز ایالات متحد، فاصله زیاد ندارد از شهرهای ایالت «انتاریو» كنفدراسیون كاناداست كه در خود بیش از سی هزار ایرانی را جای داده است. تورنتو (تلفظ محلی تورانتو) توسط «جان سیم كو» بنا گردید.

 

1945م:سی ام ژوئیه 1945 و یك هفته پیش از بمباران اتمی هیروشیما، یك زیردریایی ژاپنی كه فرماندهی آن را موچیتسوكا هاشیموتو بر عهده داشت رزمناو بسیار سنگین آمریكایی ایندیاناپولیس را با پرتاب دو اژدر در آبهای دریای فیلیپین غرق كرد. در این رویداد 883 تن از افسران و ملوانان ناو آمریكایی كشته شدند، ولی «چارلز باتلر مكوی» فرمانده كشتی زنده ماند. بسیاری از خدمه ایندیاناپولیس كه روزگاری هم فلگ شیپ (كشتی فرماندهی) ناوگان پنجم آمریكا بود توسط كوسه های دریا خورده شده بودند زیرا تا رسیدن واحدهای نجات، پنج روز در آبهای پر از كوسه، گرسنه و تشنه و بعضا مجروح سرگردان بودند. ایندیاناپولیس 16 ژوئیه 1945 بمب های اتمی را كه قرار بود بر هیروشیما و ناگاساكی فرو افكنده شوند به نام یك محموله فوق سری و فوری از پایگاه دریایی سانفرانسیسكو تحویل گرفته و به پایگاه بمب افكنهای مربوط در جزیره تینیان واقع در اقیانوس آرام جنوبی تحویل داده بود كه در بازگشت از این ماموریت گرفتار زیر دریایی «آی ـ 58» ژاپن شده بود.

 

رزمناو ایندیاناپولیس در ژوئیه 1945


1949م:آژانس جهانی انرژی اتمی 29 ژوئیه جاری 49 ساله شد. دولت آمریكا از سال 1949 و پس از اتمی شدن شوروی به فكر ایجاد چنین سازمانی افتاده بود تا همه كشورها به سلاح اتمی مجهز نشوند. این فكر در سال 1953 هنگامی جدی تر شد كه شوروی دارای بمب هیدرژنی شد و ژنرال آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریكا موضوع كنترل انرژی اتمی و ایجاد آژانسی در چارچوب سازمان ملل را مطرح ساخت تا كار نظارت بر استفاده مسالمت آمیز از انرژی اتمی را به دست داشته باشد و این آژانس (اسما مستقل) در 29 ژوئیه 1957 تاسیس شد كه مركز اصلی آن در شهر وین قرار دارد. برغم تاسیس این آژانس، تاكنون شمار دیگری از كشورها اتمی شده اند ولی اعتراض آژانس تنها متوجه ایران و كره شمالی است!. در حال حاضر محمد البرادعی حقوقدان مصری مدیر این آژانس است. سوابق فعالیت های شغلی البرادعی كه از دانشگاه نیویورك دكترای حقوق بین الملل گرفته و عضو جامعه حقوق بین المللی آمریكاست عمدتا دیپلماتیك بوده و عمدتا در دوائر سازمان ملل فعالیت داشته است.

 

2004م:سی ام ژوئیه 2004پذیرش نامزدی حزب دمكرات آمریكا از جانب جان كری سناتور ماساچوست برای انتخابات ریاست جمهوری كه سه ماه و دو روز بعد انجام شد سایر اخبار این كشور را تحت الشعاع قرار داده بود و در سایر كشورها به این رویداد از این لحاظ توجه شده بود كه ببینند سران دو حزب اصلی آمریكا كه سیاست خارجی و امور نظامی این فدراسیون پنجاه ایالتی را به دست دارند بر ضد هم چه می گویند و چگونه یكدیگر را فاش می سازند، و مسائل آمریكا كه گفته نشده است كدام است.

كنوانسیون حزب دمکراتیک آمریکا كه این بار چهار روز طول كشید پنجشنبه شب 29 ژوئیه 2004 پایان یافت. جان كری با پذیرفتن نامزدی این حزب، خود را از دریافت كمك مالی از مردم و موسسات محروم كرد زیرا كه طبق قانون آمریكا، پس از پذیرش نامزدی، یك نامزد تنها می تواند از پول معینی برای تبلیغات استفاده كند كه كمیسیون مستقل انتخابات كه وابسته به سه قوه حكومتی نیست در اختیارش می گذارد. جورج بوش تا قبول نامزدی حزب جمهوریخواه (معروف به حزب ثروتمندان) در سپتامبر؛ هنوز یك ماه فرصت جمع آوری پول برای تبلیغ داشت.

در آن روز، به نظر مقاله نگاران آمریكایی، جان كری با قبول نامزدی كه می توانست آن را موكول به یك ماه دیگر كند نشان داد كه به پیروزی اش اطمینان بیشتری دارد (که نتیجه انتخابات خلاف نظر او بود). در آن زمان (ژوئیه 2004) بنظر می رسید که كری از محبوبیت بیشتری در میان آمریكاییان برخوردار باشد. نه تنها ایالات لیبرال چون كالیفرنیا، نیویورك، ایالتهای معروف به نیو اینگلند، ایلی نوی و ... به او رای خواهند داد بلكه 92 در صد سیاهپوستان ، اكثریت یهودیان، مهاجران تازه تا دو نسل ، اسپانیایی زبانها و كاتولیكها نیز آراء خود را به نام او به صندوقها خواهند ریخت. تبلیغات تنها برای جلب كسانی است كه هنوز تصمیم قطعی نگرفته اند. با وجود این، در آمریكا نتیجه انتخابات به درستی قابل پیش بینی نیست و مردم دنباله رو حوادث روز و گزارش رسانه ها هستند. به آمریكایی تلقین شده است كه رئیس جمهوری را، هنگامی كه كشور در حال جنگ و بحران است نباید تغییر داد!. در مورد "جان كری" پیش بینی این دو عامل مثبت نیز موثر واقع نشد: همسر او « ریسا» پرتغالی و متولد موزامبیك آفریقا بوده و خود او نیز فرزند یك یهودی چك است كه به آمریكا مهاجرت و در اینجا كاتولیك شده بود.

 

سناتور کری، همسرش تریسا، سناتور ادواردز و فرزند خردسالش در پایان جلسات کنوانسیون ژوئیه 2004 در میان جمعی از شرکت کنندگان در کنوانسیون حزب دمکراتیک آمریکا

 

1729: شهر بالتیمور آمریكا( در ایالت مریلند ) تاسیس شد.

1863: هنری فورد از پیشروان صنعت اتومبیل سازی و سازنده و موسس كارخانه اتومبیل سازی فورد در « دیر بورن » میشیگان به دنیا آمد.

1908: نخستین مسابقه اتومبیلرانی دور دنیا در پاریس به پایان رسید.

1928: نخستین عكس متحرك رنگی، پس از اختراع این نوع فیلم به معرض نمایش گذارده شد.

1930: بپا خیزی كردها برای داشتن كشوری برای خود آغاز شد.

1972: نیروی دریایی شوروی اعلام كرد كه به آن چنان قدرتی دست یافته است كه می تواند كشتی های دشمن را در هر نقطه از جهان نابود كند.

منبع:iranianshistoryonthisday.com

شنبه 8/5/1390 - 12:32
پسندیدم 0
UserName