آشنایی با قاریان قرآن - زندگی‌نامه استاد مصطفی اسماعیل
توسط : lotfi64431

 

استاد « مصطفی اسماعیل » از مشاهیر و نوابغ علم قرائات قرآن مجید در عالم بود، که کلام آسمانی را با الحانی لطیف و دلنشین، ومنطبق بر مفاهیم آیات الهی ، تلاوت می کرد؛ و به اعماق جان انسانها می رساند.

آنچنان که شخص مستمع ، با شنیدن قرائت او به اندیشیدن در آیات الهی و عبرت گرفتن از آیات پروردگار ترغیب می شود. قرائت استاد، به گونه ای است که جوهر و بطن قرآن کریم در لحن زیبای این قاری گرانقدر و ارجمند می درخشد.

وی در ناحیه « طنطاء» مصر متولد شده و تحت آموزش اولیه استاد  « سیدالبدوی» قرائات قرآنی را فرا گرفت، و س در موسسۀ « الاحمدی» طنطاء در نزد شیخ« ابراهیم سلام» بهمراه شیخ « محمود خلیل الحصری» تحصیل علوم عالیه قرائات را دنبال کرد. او وقتی که برای اولین بار به قاهره آمد و با مروم شیخ « محمد رفعت » ملاقات کرد و در برابر وی قرآن را تلاوت نمود، شیخ محمد رفعت، دست به شانه اش زد و به او آیندۀ نوید بخش و درخشانی را وعده داد.

استاد مصطفی اسماعیل سفرهای متعددی به نقاط مختلف جهان داشته، و در آن کشورها با قرائات زبیای خود جمع کثیری را به تحسین واداشته است. از مهمترین مساجدی که استاد در آن مکانهای مقدس دهها بار به تلاوت قرآن مبادرت ورزیده، مسجد بزرگ لبنان، مسجد اموی در شام، مسجد الحسین، مسجد الحرام، مسجد القصی و مسجد بزرگ پاریس است. مرحوم استاد مصطفی اسماعیل در سال 1359 هجری شمسی در قاهره به رحمت ایزدی پیوست.

 این استاد بزرگ، علاوه بر قرائات مجلسی گوناگون، تمامی قرآن مجید را به قرائت ترتیل و با لحنی دلنشین تلاوت نموده است که اکنون نیز مسلمین از آپار باقیماندۀ دلنشین او بهره ها می برند. تلاوتهای استاد مصطفی اسماعیل هر یک حلاوت و زیبایی خاصی داشته که از آن جمله می توان به تلاوت سوره های: بقره ونازعات ـ نجم و قمر ـ و حجرات و قاف اشاره نمود.


پنج شنبه 21/5/1389 - 13:12
پسندیدم 0
UserName