وقتی یك نوشابه می خورید چه اتفاقی می افتد؟
توسط : parvardegareman

10 دقیقه بعد: 10 قاشق چایخوری شكر وارد بدنتان می شود . می دانید چرا با وجود این حجم شكر دچار استفراغ نمی شوید؟چون اسید فسفریك طعم آن را كمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می كند.

20 دقیقه بعد :قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یك جای انسولین می شود . كبدتان شروع می كند به تبدیل قند به چربی تا قند خونتان از این بیشتر بالا نرود .

40 دقیقه بعد :حالا دیگر جذب كافئین كامل شده است مردمكهایتان گشاد می شود ،فشار خونتان بالا می رود و در پاسخ به این حالت ،كبدتان قند را به داخل جریان خون رها می كند . گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوك می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری كنند.

45 دقیقه بعد :ترشح دوپامین افزایش می یابد و مراكز خاصی در مغر كه حالت سرخوشی پیدا می كنند ،تحریك می شوند . این همان مكانیسمی است كه در مصرف هروئیم منجر به ایجاد سرخوشی می شود !

بعد از 60 دقیقه : اسید فسفریك موجود در نوشابه در روده كوچك به كلسیم ،منیزیم و روی می چسبد . متابولیسم بدن افزایش پیدا می كند میزان بالای قند خون وشیرین كننده های مصنوعی باعث دفع هر چه بیشتر كلسیم از ادرار می شود.

مدتی بعد: كافئین در نقش یك داروی مدر وارد عمل میشود . حالا دیگر كلسیم ،منیزیم و روی كه قادر بود جذب بدن شود ،بیش از پیش از طریق ادرار دفع می شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب سدیم و دیگر الكترولیت ها از دست می رود .

مدتی بعد تر: كم كم ان غوغایی كه در بدنتان ایجاد شده بود فروكش می كند ،خیلی حساس و تحریك پذیر می شوید و یا خیلی كرخت و بی حال هستید حالا دیگر تمام آن آبی كه از طریق نوشابه وارد بدن خود كرده بودید ،دفع كرده اید آبی كه می شد به جای اسید كافئین وشكر ،حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد .تا چند ساعت بعد اثر كافئین هم از بین می رود و شما هوس یك نوشابه دیگر می كنید !!!

مواظب سلامت خود باشید.

سه شنبه 19/6/1387 - 15:55
پسندیدم 0
UserName