ساخت نانوبینی الكتریكی برای تشخیص سرطان‌ مغز
توسط : mohsen_yahoo

دكتر بابك كاتب و دكتر بهنام بدیعی، پژوهشگران ایرانی مركز پزشكی «شهر امید» در كالیفرنیا موفق به ابداع بینی الكترونیك با قابلیت تشخیص تومورهای مغزی و درمان آنها شدند.

 این دو محقق با همكاری ناسا، بینی الكترونیك را با هدف شناسایی نشتی‌های بسیار اندك آمنیوم در شاتل‌ها طراحی كرده بودند كه به زودی این وسیله در اختیار جراحان برای كمك به جراحی بیماران سرطانی قرار خواهد گرفت.

بینی الكترونیك بر اساس نوارهای پلیمری ساخته شده كه رسانایی الكتریكی آنها در هنگام برخورد با مواد مختلف تغییر می‌كند.

دکتر بابک کاتب

به گفته این دو محقق ایرانی از این وسیله كه در ساخت آن از فن‌آوری نانو استفاده شده، می‌توان به عنوان یك شناساگر حساس برای تشخیص تركیبات خاصی كه از سلول‌های سرطانی تولید می شود استفاده كرد.

دكتر بدیعی مدیر بخش جراحی اعصاب در مركز تحقیق و درمان سرطان «شهر امید»می‌گوید: در صورتی كه فناوری نانو به شكلی موثر از قابلیت به كارگیری در درمان تومورهای مغزی برخوردار باشد، می‌توان از آن در درمان سكته، ‌ضایعات و سایر بیماریهای تحلیل برنده مغزی استفاده كرد.

این دانشگر ایرانی افزود: من بسیار امیدوارم كه این روش استفاده از فن‌آوری نانو در این زمینه كارایی داشته باشد.

 وی با اشاره به این كه نانولوله‌ها در آزمایش روی موش‌ها در سلولهای مغزی حالت سمی ایجاد نكرده و روند تكثیر سلولها را تغییر نمی‌دهند، ابراز امیدواری كرد كه آزمایش‌ این شیوه بر روی نمونه‌های انسانی از حدود پنج سال دیگر آغاز شود.

البته گفته می‌شود كه استفاده از چنین ابزاری در بافتهای بسیار ضخیم تومورها هنوز ممكن نیست اما احتمال پیشرفته شدن آن برای انجام چنین جراحی‌هایی نیز ادامه دارد.

دكتر كاتب اظهار داشت: در حال حاضر از این بینی خاص برای تشخیص صحیح سرطان ریه و دیابت در بیماران استفاده می‌شود.

این دو محقق برجسته ایرانی معتقدند كه وسیله ابداعی را می‌توان در ساخت سیستم‌های بسیار پیشرفته تر تصویر برداری مغزی با وضوح بسیار بالا و در لحظه استفاده كرد به طوری كه بتواند مستقیما روی نقطه سرطانی را نشان دهد.

در این پروژه، گروه سیستم‌های نانو و میكرو در JPL ناسا، لوله‌های كربنی ظریف، سیلندری و چند دیواره مورد نیاز پژوهشگران مركز سرطان شهر امید را تولید كرده‌اند.

 

 

منبع:ایسنا

دوشنبه 18/6/1387 - 23:22
پسندیدم 0
UserName