• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1780
 • يکشنبه 1383/8/17
 • تاريخ :

از به زبان آوردن «قهرمانی»درجام جهانی دلهره‌ای ندارند

گفت‌وگو با دوتن ازبازیكنان نسل طلایی فوتسال ایران
شش دوره قهرمان آسیا شدیم اما دریغ از كمی توجهجام جهانی تایوان شاید آخرین فرصت نسل طلایی فوتسال ایران برای قهرمانی و جاودانه شدن در تاریخ این رشته‌ی ورزشی است.

به گزارش (ایسنا)، نسلی كه بیشتر هواداران ایران و آسیا آن را با نام محمدرضا حیدریان و وحید شمسایی می‌شناسند، هدفی بزرگ در سر دارد. هدفی كه رسیدن به آن برآورده شدن تمام آرزوهای فوتسال ایران است.

پس از جام جهانی، فوتسال در كنار فوتبال قرار می‌گیرد و دیگر شاخه فرعی و سرخورده آن نخواهد بود. حیدریان و شمسایی از به زبان آوردن «قهرمانی» در این جام دلهره‌ای ندارند. چرا كه دیگر دلیلی وجود ندارد ابر قدرت آسیا مانند برزیل، اسپانیا یا پرتغال فكر نكند.

تیم ملی فوتسال كشورمان همیشه و در طی چند سال اخیر در میان بهترین تیم‌های ورزشی ایران بوده اما كم توجهی به این رشته‌ی مهیج باعث شده كه نتوانیم آن طور كه شایسته‌ی فوتسال كشورمان بوده است از پتانسیل بالای خود استفاده ببریم.


سوال نخست ما درباره‌ی وضعیت تیم ملی فوتسال كشورمان پیش از سفر به تایوان و عدم تمایل تیم‌های مختلف برای برگزاری دیدار دوستانه برابر ایران بود كه شمسایی این مساله را بی‌ارتباط با دیر برگزار شدن قرعه‌كشی رقابت‌های جام جهانی نمی‌داند:« هیچ تیمی حاضر نیست كه با تیم ملی فوتسال ما دیداری دوستانه برگزار كند. هر چند فدراسیون فوتبال تلاش بسیاری را برای برگزاری این دیدارها كرد. اما زمان نامناسب قرعه‌كشی این رقابت‌ها باعث شده كه تیم‌های حاضر در جام جهانی حاضر به انجام مسابقه نباشند.

حیدریان نیز در این باره می‌گوید:« بیشتر تیم‌ها به دلیل نزدیك شدن به شروع رقابت‌های جام جهانی با اكراه انجام دیدار دوستانه را می‌پذیرند و به همین جهت می‌بینید كه نتوانسته‌ایم در این چند هفته‌ی اخیر دیدار تداركاتی خوبی را برگزار كنیم.


اما آیا زمان نامناسب قرعه كشی جام جهانی فوتسال با تحقیر این رشته‌ی ورزشی در فیفا در ارتباط است، بهترین گلزن فوتسال آسیا در این باره معتقد است:« به این نتیجه رسیده‌ام كه بسیاری از افراد دوست ندارند فوتسال رشد كند چه در ایران و چه در جهان! چون این رشته به سرعت در حال رشد است و پیشرفت آن ممكن است منافع برخی از افراد را كه در فوتبال هستند به خطر بیاندازد.

تیم ملی فوتسال كشورمان در دوره‌ی نخست جام جهانی به مقام چهارم دست یافت اما پس از آن و به رغم قهرمانی‌های پیاپی در آسیا نتوانسته در جام جهانی به مقام درخور توجهی دست پیدا كند. بهترین بازیكن فوتسال آسیا در این باره چه نظری دارد:« همانقدر كه ما از آسیا جلو هستیم، اروپایی‌ها از ما جلو هستند. در كشورهایی همانند ایتالیا، اسپانیا، برزیل و ... حدود بیست سال لیگ به صورت منظم برگزار می‌شود. اما در كشور ما شش یا هفت سال از برگزاری لیگ می‌گذرد. باید به این نكته توجه داشت كه بسیار خوب توانسته‌ایم خود را به سطح فوتسال روز دنیا نزدیك كنیم.


حیدریان با اشاره به دوره‌های پیشین جام جهانی می‌افزاید:« پیشتر بازی‌های تداركاتی خوبی برگزار نمی‌كردیم و در بازی اول در جام جهانی به اسپانیا برخورد می‌كردیم و با توجه به عدم شناخت ما از آن‌ها به راحتی بازی را واگذار می‌كردیم كه این مساله تنها به دلیل استرس بالای بازیكنان بود. اما هم اكنون با بازی‌های تداركاتی بسیار خوبی كه برگزار كردیم استرس بازیكنان از بین رفته و تنها به كسب نتیجه در جام جهانی فكر می‌كنیم.

شناخت از تیم‌های پرتغال، آرژانتین و كوبا به چه میزان است، شمسایی قدرت اكراین را بسیار بالاتر از پرتغال می‌داند و آرژانتین را حریفی قدرتمند اما در عین حال شكننده ارزیابی می‌كند:« پرتغال از بازیكنان تكنیكی سود می‌برد. اما تكنیك بازیكنان ما از آنها برتر است و می‌توانیم با تكنیك و قدرت بدنی بالای خود آنها را شكست دهیم. ضمن آنكه نسبت به آرژانتین شناخت كافی داریم.

كاپیتان تیم ملی نیز در این باره می‌گوید:« پرتغال حریف سخت‌تری برای ما به نسبت آرژانتین خواهد بود. چون از این تیم شناخت چندانی نداریم. اما اگر بتوانیم در بازی نخست خود پیروز شویم صعود به دور بعدی رقابت‌ها محتمل خواهد بود.


نسل كنونی فوتسال ایران نسل طلایی است و با به پایان رسیدن جام جهانی این دوره، خداحافظی چند تن از بازیكنان خوب كشورمان حتمی خواهد بود. برای جایگزین كردن این بازیكنان چه باید كرد، حیدریان در این باره به برنامه‌ریزی بلند مدت معتقد است و این كه باید به مدت چهار یا پنج سال بر روی تیم‌های پایه كار كرد:« زمانی كه در سال 92 چهارم جهان شدیم فوتسال كشورمان هیچ برنامه‌ای نداشت و اگر پس از آن مسابقات سرمایه‌گذاری می‌كردند نوجوان دوازده ساله هم اكنون با بیست و چهار سال سن به بهترین بازیكن تبدیل می‌شد اما عدم برنامه‌ریزی موجب بارور شدن همه‌ی تواناییهای فوتسالیست‌های كشورمان نشده است و متاسفانه نزدیك جام جهانی كه می‌شود همه به تكاپو می‌افتند، هر چند نباید این نكته را فراموش كرد كه وضعیت كنونی برنامه‌ریزی فوتسال كشورمان با زحمات فدراسیون فوتبال و درودگر بسیار بهتر از پیش شده است.

شمسایی نیز با حیدریان هم عقیده است و می‌گوید:« در كوتاه مدت هیچ كاری نمی‌شود كرد اما با برنامه‌ریزی مدون می‌توان استعدادهای فوتسال كشور را بارور كرد.


وضعیت استعدادیابی در فوتسال كشورمان چگونه است و آیا تمامی قدرت بالقوه‌ی فوتسال در ایران به بالفعل تبدیل می‌شود یا خیر، عضو تیم چگانوی ایتالیا این مساله را به برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال و كمیته‌ی استعدادیابی مرتبط می‌داند:« این كمیته باید مسوول جذب استعدادهای فوتسال در كشور باشد همچنین باید بتواند مدارس فوتسال تاسیس كند اما باید به یاد داشته باشیم بسیاری از بازیكنانی كه در كوچه و خیابان فوتبال بازی می‌كنند نمی‌توانند در اردوی تیم ملی جوابگوی نیاز مربیان باشند.

عضو پیشین لاتزیو نیز معتقد است الگو برداری از كشورهای موفقی همچون ایتالیا و اسپانیا می‌تواند موجب حل این مشكل در كشورمان شود:« زمانی كه می‌بینیم كشوری مثل اسپانیا از ما جلو است باید از آنها الگوبرداری كنیم و ببینیم كه آنها به چه طریق بازیكنان نوجوان و جوان خود را به تكامل می‌رسانند. اما به نظر می‌رسد برخی از افراد دوست ندارند فوتسال كشورمان در جاده‌ی پیشرفت به راه خود ادامه دهد.

یكی از مسایلی كه همیشه در فوتسال و فوتبال كشورمان مطرح بوده استفاده از مربی خارجی است آیا استفاده از مربیان دیگر كشورها می‌تواند باعث رشد فوتسال كشورمان شود. شمسایی به استفاده از این مربیان در رده‌های پایه توجه دارد:« مربیان خارجی در رده‌های پایه بسیار مثمر ثمر هستند و می‌توانند با دانش خود این بازیكنان را طی چند سال به تكامل برسانند. اما استفاده از مربیان خارجی در تیم ملی بزرگسالان مشكلات زیادی را از جمله عدم آشنایی با روحیات بازیكنان، تفاوت سیستم بازی و ... به همراه دارد.

حیدریان به كم توجهی رسانه‌ها به مسایل فوتسال اشاره می‌كند و می‌گوید:« اكنون نزدیك جام جهانی هستیم. اما هیچ كس به فوتسال توجه ندارد. ضمن آن كه هر موقع در آسیا قهرمان شدیم روزنامه‌ها یك تیتر می‌زنند كه ایران قهرمان شد. اما اگر در یك بازی نتیجه نگیریم همه ما را سین جین می‌كنند كه چرا نتیجه نگرفتید.

وی كه دل پری از بی‌توجهی مسوولان به فوتسال دارد می‌افزاید:« تیم فوتبال چمنی كه قهرمان آسیا می‌شود از در و دیوار جایزه، زمین، ماشین و ... می‌رسد اما ما شش دوره قهرمان آسیا شدیم ولی هیچ وقت از این خبرها نبود.

در چهار سال اخیر چقدر از لحاظ تاكتیكی فوتسال كشورمان با رشد روبرو بوده است، شمسایی شصت درصد پیشرفت را برای فوتسال ایران حتمی می‌داند و به خبرنگار ایسنا می‌گوید: «نسبت به سال‌های پیش بسیار هماهنگ‌تر شده‌ایم و از لحاظ كارهای تركیبی نیز بسیار بهتر از گذشته هستیم.

حیدریان كه با شمسایی هم عقیده است در این باره می‌گوید:« شناخت ما از یكدیگر بسیار بهتر شده است و مربیان دست ما را برای انجام كارهای تكنیكی و تاكتیكی بازتر گذاشته‌اند و این مساله باعث بالا رفتن اعتماد به نفس بازیكنان شده است.

استفاده از روانشناس در تیم‌های حرفه‌ای دنیا امری مرسوم است این مساله چه زمانی در ایران جا خواهد افتاد، شمسایی، انصاری فر را بهترین روانشناس می‌داند: «او می‌داند كه بازیكنان چه می‌خواهند. انصاری فر باعث بالا رفتن اعتماد به نفس بازیكنان می‌شود و ما هم عادت نداریم سر كلاس بنشینیم تا یك روانشناس برای ما سخنرانی كند.

حیدریان اعتقاد دارد كه استفاده از روانشناس در تیم‌های ورزشی كشورمان جا نیفتاده است:« بازیكنان از روانشناسان حرف شنوی ندارند. اما استفاده از آدم‌های متخصص مسایل روانشناسی در لیگ‌های اروپایی جزیی از ابزار حرفه‌ای بودن است.

لیگ فوتسال ایران تا چه اندازه با رقابت‌های اروپایی فاصله دارد و آیا ابزار حرفه‌ای بودن را در اختیار داریم، شمسایی كه سابقه‌ی حضور در لیگ ایتالیا را دارد در این باره می‌گوید:« در لیگ‌های معتبر دنیا همانند اسپانیا و ایتالیا تمام اسپانسرها بر روی تیم‌ها سرمایه‌گذاری می‌كنند. زیرا تلویزیون این كشورها برای این مسابقات ارزش قایل شده و پخش مستقیم دارند، به همین دلیل همه‌ی شركت‌های تجاری حاضر به سرمایه‌گذاری در آن هستند اما هیچ وقت در ایران ما شاهد چنین مساله‌ای نبوده‌ایم.


شمسایی می‌افزاید:« شبكه‌ی “رای“ ایتالیا هر هفته یك دیدار فوتسال این كشور را به صورت مستقیم پخش می‌كند اما در ایران كمترین توجه به فوتسال دیده می‌شود.

حیدریان نیز این اعتقادات را وارد می‌داند اما در عین حال می‌گوید:« در كشور، لیگ برتر، دسته‌ی یك، دسته دو و مناطق داریم و به نسبت پنج سال پیش لیگ ما بسیار بهتر شده است كه این هم مرهون زحمات فدراسیون فوتبال و شخص درودگر است كه فكر می‌كنم اگر روزی او در فوتسال نباشد شاید مسابقات لیگ برگزار نشود.

كمیته‌ی فوتسال فدراسیون فوتبال كشورمان تمام مسوولیت‌های مربوط به فوتسال را بر عهده دارد. اعتقاد به تشكیل فدراسیون فوتسال تا چه حد می‌تواند صحیح باشد، حیدریان فوتسال را تحت سلطه‌ی فوتبال می‌داند و به ایسنا می‌گوید: «كمیته‌ی فوتسال در همه جای جهان زیر پوشش فوتبال است در كشور ما هم درودگر تنها به خاطر عشق و علاقه‌ی خود چرخه‌ی فوتسال را می‌چرخاند.

شمسایی به تشكیل فدراسیون فوتسال اعتقاد راسخ دارد اما با تشكیلاتی همانند تشكیلات فوتبال:« تشكیلاتی مستقل برای فوتسال می‌تواند رشد آن را به همراه داشته باشد. ما می‌توانستیم برای همین جام جهانی اسپانسرهای قدرتمندی همانند آدیداس و پوما را جذب كنیم اما به خاطر قرارداد فدراسیون فوتبال با یك شركت نفتی این كار انجام نگرفت.

استفاده از نماینده و وكیل برای بازیكنان در فوتبال دنیا امری عادی است و در واقع می‌توان گفت جزیی از فوتبال حرفه‌ای است. آیا حیدریان و شمسایی كه در خارج از ایران بازی كرده و می‌كنند از این نمایندگان استفاده می‌كنند، حیدریان در این باره می‌گوید:« سه ماه است در چگانو بازی می‌كنم اما تا به امروز هیچ پولی را از مسوولان این باشگاه دریافت نكرده‌ام و پیشنهادهای لاتزیو و چنتانو را به خاطر ترس از مشكلات مالی این دو باشگاه نپذیرفته‌ام به همین خاطر در فكر استفاده از وكیل برای خود هستم. چون معتقدم بازیكن باید تمام فكر و ذكرش به بازی كردن باشد.

شمسایی نیز كه هنوز با باشگاه لاتزیو به خاطر مسایل مالی اختلاف دارد در این باره می‌گوید:« مانوسی فر نماینده‌ی من است و هنگامی كه به خاطر مشكلات مالی از لاتزیو شكایت كرد من از این مساله هیچ اطلاعی نداشتم.

UserName