• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 20971
 • دوشنبه 14/2/1388
 • تاريخ :

چرا به او می گویند «شهید اول»؟

¯d d'dg

علت شهرت برخی دانشمندان شهید‏

در میان صدها شهید از علمای شیعه جناب "شیخ شمس الدین محمد بن مکی" و "شیخ زین الدین" به شهید اول وثانی معروف و مشهور شدند.

مرحوم علامه امینی در کتاب "شهداء الفضیله" زندگانی 130 نفر از علمای شیعه، از قرن چهارم هجری تا عصر خویش ‏را گرد آورده است که چهل نفر آنها قبل از شهید اول و حدود 55 نفر آنها قبل از شهید ثانی به شهادت رسیده‏اند در عین حال این دو شخصیت به شهید اول و ثانی ملقب شده‏اند. علت این نامگذاری و شهرت این است که دو بزرگوار از شخصیتهای ‏طراز اول علما بوده‏اند و تا آن زمان سابقه نداشته که چنین شخصیتهای بزرگ علمی را با آن وضع دلخراش به‏شهادت برسانند.

شهید اول را نیز با وضع دلخراشتری در روز پنج شنبه نهم جمادی الاولی سال 786 هجری - در عهد سلطنت برقوق - به فتوای قاضی برهان الدین مالکی و تأیید عباد بن جماعه شافعی در میدان قلعه دمشق با شمشیر کشتند و جسدشریفش را به دار آویختند و تا عصر آن روز سنگباران کردند. سپس جسد را از دار پایین آورده و آتش زدند و خاکسترش‏را به باد دادند.

علت این نامگذاری و شهرت این است که دو بزرگوار از شخصیتهای ‏طراز اول علما بوده‏اند و تا آن زمان سابقه نداشته که چنین شخصیتهای بزرگ علمی را با آن وضع دلخراش به‏شهادت برسانند.

بعضی ملاعبدالله برغانی فقیه بزرگوار اهل بیت علیهم السلام را که در سن 80 سالگی در مسجد قزوین در محراب عبادت به‏دست فرقه گمراه بابیه مورد حمله شدید قرار گرفت و منجر به شهادتش گردید شهید ثالث (شهید سوم) لقب دادند.

بعضی دیگر عالم و فقیه بزرگوار شیعه شهاب الدین تستری خراسانی را که در سال 997 در بخارا توسط ازبکان دستگیرو او را به جرم تشیع و دوستی خاندان ولایت با کارد و خنجر کشتند و جسدش را در میدان بخارا به آتش کشیدند شهیدثالث لقب داده‏اند.

عده‏ای دیگر ملاعبدالله برغانی مذکور را شهید چهارم و قاضی نور الله مرعشی صاحب کتاب "مجالس المؤمنین" را که بدخواهان کینه توز او را عریان کردند و با چوبهای شاخه دار آنقدر به بدنش زدند تا گوشت بدنش پاره پاره‏گشت و به جد بزرگوارش رسول اکرم صلوات الله علیه و اله ملحق گردید "شهید پنجم " لقب دادند.

با این حال هیچ کدام از این فقها و شهدای عالی مقام - که به جرم اسلام و تشیع شهید شدند - مانند شهید اول و ثانی در این لقب مشهور نگشته‌اند.

تنظیم: حسین عسگری - گروه دین و اندیشه

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید.
شهیدی که خاکسترش را هم به باد دادند! (ماجرای شهادت شهید اول)

شهیدی که خاکسترش را هم به باد دادند!...

قاضي كه از توبه شهيد نااميد شد و نتوانست به هدف باطل خود برسد به ناحق حكم به ريختن خون وی داد و به دنبال آن، لباس مجرمين به وي پوشاند و آن فقيه بزرگوار را با شمشير به قتل رساند. سپس پیکر وی را به دار آويختند و پس از آن او را سنگسار نمودند و در آخر جسدش...
بیکاری؛ درد بی درمان - توحید مفضل 22

بیکاری؛ درد بی درمان - توحید مفضل 22

امام فرمودند: آب براحتى در دسترس قرار گرفته تا انسان براى خريدن و تحصيل آن در دشوارى و رنج فراوان نيفتد. اما نان جز با رنج و مشقت و تلاش و حركت به دست نمي‌آيد تا انسان (به كسب حلال مشغول شود و) به خاطر بيكارى و بطالت در سرمستى و فساد غوطه ور نگردد.
اصل اول قانون اساسی مسلمانی (شناخت و ابزارهای آن)

اصل اول قانون اساسی مسلمانی (شناخت...

شاید کسی بگوید حس و عقل برای شناخت و رشد کافی است! اما باید از چنین شخصی پرسید که آیا قبول ندارد که بسیاری از موضوعات، خارج از حیطه‌ی حس و عقلند و نیز آدمی حتی در امور عقلی نیز نتوانسته به اوج آن دست یابد...
UserName