• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 859
 • يکشنبه 1383/7/5
 • تاريخ :

جوانان بسكتبالیست ایرانی بر فراز آسیا ایستادند

اولین قهرمانی در تاریخ بسكتبال ایران


دهلی‎‎ نو ـ تیم‎ ملی بـسكـتبـال‎ جــوانــان‎ ایـران‎‎‎‎ نخستین بار قهرمان هیجدهمیـن دوره‎ مسابقات‎ بسكتبال‎ جوانان‎ آسیا شد.

به‎ گزارش‎ واحد مركـزی‎ خبـر, در ایـن‎ مسابقه‎‎ كه در بنگلـور هنـد بـرگـزار شـد, نمـاینـده‎‎‎ شایسته ایران‎‎ دومین بـار بــه فینـال‎ ایـن‎‎ مسابقات‎‎ راه‎ یافت و نخستـیـن بار در تاریـخ‎ شكل‎‎ گیری‎ ورزش‎ بسكتبـال در دیدار پایـانـی‎‎ تیم‎ قدرتمند كـره‎ جنـوبـی رابا نتیجـه‎ 89 بــر 86 شـكسـت‎ داد و بـا اقتـدار قهـرمـان‎‎ هــیجــدهمــیــن دوره‎ مسابقات‎ شد.

تیم‎ بسكتبال‎ جـوانـان‎‎ ایـران كـه‎ در مرحله‎ یك‎ چهارم‎ پایانی‎ نیز حریـف‎ خـود را بانتیجه‎‎ 84 بر 68 شكست‎ داده بود در دیدار پایانی‎ نیز در دیداری‎ حسـاس‎ و نـزدیـك‎ از سـد تیـم‎ كـره‎ جنوبی‎ گذشت‎‎ وباهشت پیـروزی‎ قاطع‎ بر حریفان‎‎ قهرمان آسیا شد.

مسابقات‎ بسكتبال‎ قهرمـانـی‎ جـوانـان‎ آسیـا از 24 شهریور با شركـت‎ 16 تـیـم‎ از قـاره‎‎ آسیـا آغاز و نماینده ایران‎ در دور نخست‎ با تیم‎ های‎ ژاپـن‎‎, قـرقیـزسـتــان و تایوان‎ همگـروه‎‎ شد و به ترتیب‎ بانتایج‎ 84 بر 50 و 98 بـر 66 و 74 بر 54 حریفـان‎ را برد و به‎ دور یك‎ هشتم‎ صعود كرد.

در مرحله‎ دوم‎‎ نیز تیم جوانان‎‎ ایـران باتیم‎ های‎ كره‎ جنوبی‎ , هند و قـزاقسـتـان‎ هـمگـروه‎ شـد و بـا بیـش‎ از 20 اخـتـلاف‎ و بانتایج‎ 84 بر 68 و 87 بر 45 و 72 بـر 58 ازسد این‎ تیمها گذشت‎ و پس‎ از كسب‎ سرگروهی‎ همراه‎‎‎‎ تیم‎ كـره جنوبی‎‎ راهی مرحلـه نیـمـه نهایی‎ شد.

در مرحله‎‎ نیمـه نهـایـی‎ نیـز پـنــج‎ شـنبـه‎‎‎ شـب‎ نماینده شایسته ایران‎‎ لبـنـان یكی‎ ازتیمهای‎ خوب‎ این‎ مسـابقــات‎ كــه‎ از وجـود مربی‎‎‎ امـریكـایــی سـود مـیبـرد را بانتیـجــه‎‎ 78 بـر 37 شـكســت‎ داد و كـره جنوبی‎ نیز چیـن‎ را با نتیجه‎72 بر 67 بـرد و همـراه‎‎‎ ایـران‎ به دیـدار نهــایــی‎ راه یافتند.

در هیجدهمین‎ دوره‎ مسابقات‎ بسكـتبـال‎ قهرمانی‎‎ جوانان‎ آسیا كره‎ جنوبی دوم‎ شـد و چین‎ نیز در دیدار رده‎‎ بندی‎

با نتـیجـه 73 بر 63 لبنان‎ را برد و درجای‎ سوم‎ ایستاد.

ستایش فدراسیون جهانی بسكتبال از جوانان ایران

ایران در جاده‌ی موفقیت

سایت رسمی فدراسیون جهانی بسكتبال (فیبا) با ارایه‌ی تحلیلی از دیدار دو تیم جوانان ایران و كره‌ی جنوبی در فینال رقابتهای قهرمانی آسیا، جوانان بسكتبالیست ایرانی را ستایش كرد.

درگزارش تحلیلی فیبا آمده است:« پیش از شروع دیدار نهایی می‌شد حدس زد كه پیروزی ایران بر كره‌ی جنوبی حتمی است و خط حمله‌ی قدرتمند این تیم با حضور جابر روزبهانی كار را برای بازیكنان كره جنوبی مشكل خواهد كرد. با شروع این دیدار حدس‌ها به گمان تبدیل شد و جوانان بسكتبالیست ایران توانستند قدرت خود را بر حریف خود دیكته كنند.»

فدراسیون جهانی بسكتبال چهره‌ی ایران را از شروع مسابقات، به چهره‌ی یك قهرمان تشبیه می‌كند:« پیروزی‌های توفانی تیم جوانان بسكتبال ایران در شروع مسابقات از این تیم چهره‌ی یك قهرمان را ساخته بود و ایران با كسب این مقام نشان داد كه همچنان در جاده‌ی موفقیت قدم برمی‌دارد.»

پایگاه بسكتبال آسیا:

اعتماد به نفس بازیكنان ایرانی مثال زدنی بود

پیروزی تیم بسكتبال جوانان ایران در برابر كره‌ی جنوبی در دیدار نهایی رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا و قهرمانی ایران، بازتاب فراوانی داشت به طوری كه سایت بسكتبال آسیا نیز به تقدیر از عملكرد بازیكنان جوان ایران پرداخت.

دو تن از كارشناسان بسكتبال آسیا با ارائه گزارشی به وضعیت تیم بسكتبال جوانان ایران و قدرت این تیم پرداخته است:« بازی نخست تیم ملی بسكتبال ایران قدرت این تیم را به تماشاگران و دیگر تیم‌ها نشان داد و بسیاری از تیم‌ها، قهرمانی این تیم را حتمی می‌دانستند. ایران با این برد توانست خود را به عنوان یكی از قطب‌های اصلی بسكتبال آسیا معرفی كند. اعتماد بازیكنان جوان این تیم به ویژه جابر روزبهانی بازیكنی كه در تمرینات پیش از فصلNBA حضور یافته بود، مثال زدنی بود. او توانست با بازی بسیار خوب خود دو بازیكن كره‌ی جنوبی را تحت فشار قرار دهد. نكته‌ی جالب دیگر، حمایت تماشاگران فراوان ایرانی از این تیم بود كه در این بین حضور دانشجویان ایرانی مقیم بنگلور بیش از پیش خود را نشان می‌داد.»

UserName