• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4170
 • دوشنبه 1383/6/30
 • تاريخ :

تفسیرو تحلیل سریال مهر خاموش (1)

سریال مهر خاموش ، اولین سریالی بود كه به صورت حاشیه ای به موضوع تعدد زوجات ، در دهه های اخیرپرداخت . این مجموعه ، در بهار 82 از شبكه تهران سیما پخش شد.

 شناسنامه سریال

:كارگردان : مسعود آب پرور ( قسمت های 3- 1 )

سیروس مقدم ( قسمت های 14- 4 )

نویسنده : رضا مقصودی . بر اساس طرحی از غلام رضا رمضانی

تهیه كننده : رضا جودی

بــازیـگران : علی دهـكردی ( مسعــود نــوریـانی ) ، آتنه فقیه نصیری ( پریسا ) ، احمد آقالو

 ( كلانی ) مجید حاجی زاده ( مهران ) ، ملیكا زارعی ( مینو ) ، بیتا حیدری ( سودابه ) ، مهدی میامی ( عباسی )، فرشید زارعی فر ( ایرج – تاجر فرش ) ، رابعه اسكویی ( معصومه) همسر سودابه

خلاصه داستان :

پریسا ، دختر متمول و از یك خانواده سلطنت طلب و طاغوتی است ، كه با مسعود نوریانی ازدواج می كند. مسعود از نظرمالی در سطح پائین تری از پریسا قرار دارد. مسعود و پریسا ، هر دو دانشجوی پزشكی بوده اند و مشتركات مذهبی و انقلابی ، سبب ازدواج این دو بوده است . پریسا بر خلاف پدرش كه هنوز براعتقادات سلطنت طلبانه و غیرمذهبی پایبند است ، تفكرات انقلابی و آزادی خواهانه دارد و همین مبارزات سیاسی بوده كه او را به مسعود نزدیك كرده وسبب ازدواج آنها شده است.

زمان شروع وقایع ، سال 1360 است. یعنی سالهای شروع جنگ تحمیلی ایران و عراق . مسعود با شروع جنگ ، به جبهه می رود و به قدری مشغول جبهه و جنگ می شود كه حتی برای تولد فرزند دومش هم نمی تواند خود را به خانواده اش برساند. این امر سبب اختلافاتی، بین پریسا و پدرش ، با مسعود می شود.از این پس سریال قصد دارد تغییر معیارها و هدف های پریسا و تفاوت دیدگاههای او را با مسعود نشان دهد و هنگامی كه میان جر و بحث هایشان ، مسعود آن همه مشتركات و شعارهای انقلابی و مذهبی را به پریسا متذكر می شود ، پریسا می گوید : " ما به دنبال تغییری بودیم كه صورت گرفت . دیگر به ما نگفته بودند كه قرار است دنیا را فتح كنیم. " و بعد از این بیان ، به شعار « صدور انقلاب » كه از اهداف و سیاست های امام خمینی (ره) بود ، اشاره می كند و می گوید این شعار بود كه سبب تحریك دیگران برای شروع جنگ شد. هر چند این گونه مباحث فرعی در كار تحقیقی ما نمی گنجد كه اگر مجالی داشتیم ، به نقد و بررسی چگونگی و چرائی طرح این موضوع دراین سریال با دیدی كاملاً بی طرفانه می پرداختیم.

پریسا و مسعود بر سر همین اختلافات عقیدتی ، از هم جدا می شوند . پریسا همراه با مهران ، پدرش و شخصی به نام كلانی كه وكیل این خانواده بود به فرانسه می روند. فرزند دوم پریسا و مسعود ، دختری به نام مینو بود كه در اوان كودكی به خاطر بیماری قلبی در بیمارستان فوت كرد.

سودابه خواهر مسعود به عنوان   اشاره می كند و قصد دارد او را عامل اصلی طلاق مسعود و پریسا معرفی می شود. سودابه ، مسعود را تحریك می كند تا از پریسا جدا شود و با دختری به نام ژاله ازدواج كند . ولی مسعود به این خواسته تن در نمی دهد و دیگر ازدواج نمی كند. در عوض عباس ، شوهرخود سودابه دست به ازدواج مجدد می زند و با ژاله ، ازدواج می كند.

خصوصیات زندگی سودابه و شوهرش عباس ، دارای زوایای خاصی است كه چون درگیر با مسئله تعدد زوجات است ، به طور دقیق در طی نقد و تفسیر سریال، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

روند سریال بعد از گذشت چهار قسمت ، به بیست سال بعد می رود . زمانی كه پریسا و مهران از فرانسه بر می گردند و قصد دارند بر روی پروژه ای كه سالها بر رویش تحقیق كرده اند ، سرمایه گذاری كنند و در این میان با فردی به نام ایرج آشنا می شوند كه تاجر فرش است و حاضر است بر روی این پروژه سرمایه گذاری كند . علت همكاری ایرج با پریسا و مهران هم به موضوع تحقیق ما كه تعدد زوجات است برمی گردد. ایرج به ظاهر از همسر اول خود به علت نازائی جدا شده است و دوباره ازدواج كرده و صاحب دو فرزند شده ، ولی در باطن امر هیچ طلاقی صورت نگرفته و ایرج هنوز به دلایلی خاص( كه مورد بررسی دقیق قرارخواهد گرفت)، با همسر اول خود در ارتباط است.

پریسا ، پسرش مهران را به گونه ای تربیت كرده كه با آداب و رسوم ایرانی كاملاً آشناست. مهران به محض بازگشت از فرانسه ، به دنبال پدرش می گردد .در طی این جریان ، طبق روال اغلب سریالهای ایرانی اتفاقات بسیاری صورت می گیرد تا داستان، به هر ترتیب كش داده شود ، تا بر بار عاطفی جریان بیفزاید.

همان طور كه گفته شد ، مینو دختر مسعود و پریسا در كودكی فوت كرد . ولی در ظاهر مسعود هنوز با دختری به نام مینو زندگی می كند كه در طی جریاناتی معلوم می گردد كه مسعود در پیرانشهر ( یكی از مناطق جنگی) با نوزادی برخورد می كند كه خانواده اش را در بمباران از دست داده است. مسعود این نوزاد دختر را بزرگ می كند و نامش رابه یاد دختر از دست داده اش مینو می گذارد.

از طرف دیگر پریسا و كلانی به خاطر بهبود بخشیدن روابط كاری شان قصد دارند كاری كنند كه ، مهران با فرانك ، دختر ایرج ازدواج كند. ولی مهران با توجه به تعلقات خاصی كه دارد ، بعد از آنكه می فهمد مینو خواهر واقعی اش نیست ، با او ازدواج می كند . لازم به ذكر است كه خصوصیات افراد این سریال ، به خصوص جایگاه و نقش زنانی مثل سودابه ، پریسا ، مینو و فرانك ، در روند مقالاتی كه با عنوان تفسیر و تحلیل سریال مهر خاموش عرضه خواهد شد ، بیان خواهد شد.

در انتهای سریال همه منتظرروبرو شدن دوباره مسعود و پریسابعد از بیست سال هستند. پریسا حاضر به این برخورد نمی شود و از كشور خارج می شود. ودر سكانس پایانی سریال می بینیم كه مسعود برای پیدا كردن پریسا و حرف زدن با او حاضر است تا فرانسه برود. این اتفاق ، با توجه به پیش زمینه هایی كه بیان گردید غیر مترقبه به نظر می رسد. زیرا هیچ كدام از حرفها و بحث هایی كه نشانگر روحیات مسعود و پریسا پس از گذشت بیست سال است، حكایت از هیچ گونه تفاهم و اشتراكی نمی دهد.

آنچه بیان شد، خلاصه ای از سیر كلی سریال بود. ولی طرح این بحث و انتخاب این سریال در پروژه تعدد زوجات، بدین خاطر است كه این مجموعه برای اولین بار ، موضوع تعدد زوجات و چند زنی رادر دوران پی از انقلاب به صورت حاشیه ای مطرح كرد. خانواده سودابه و ایرج ، دو خانواده ای هستند كه با این مسئله درگیرند. همان طور كه گفته شد این دو خانواده در جریانات اصلی سریال ، نقش محوری ندارند ، ولی مهم این است كه این مسئله برای اولین بار به گونه ای صریح و روشن در سیمای جمهوری اسلامی مطرح گردیده است و از چشم محققان ما نیز پوشیده نگشته است. برآنیم تا در مقالات بعدی به زوایای زندگی این دو خانواده ، و برخورد اطرافیان با این مسئله بپردازیم.

ادامه دارد...

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96

پاشنه آشیل اصولگرایان در انتخابات 96
اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال...

اوباما با اخراج دیپلمات های روس به دنبال نشان دادن اعتراضش به انتخاب ترامپ بود
برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات

برنامه های خاص وزارت اطلاعات
حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد

حماس از پشت به سوریه خنجر زد
UserName
عضویت در خبرنامه