• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2579
 • يکشنبه 1383/6/8
 • تاريخ :

دبیر: نباید به المپیك می آمدم

برزگر: او را به تحمیل كرده بودند!


باخت علیرضا دبیر به ماخاچ مرتضی علی اف، كشتی گیر جوان روس، شوك بزرگی بود. اما شوك بزرگتر حرف های منصور برزگر، سر مربی تیم ملی كشتی آزاد ایران بود كه بعد از باخت دبیر، به صراحت گفت كه برای انتخاب نفر برگزیده 66 كیلو تحت فشار بوده است. برزگر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در آتن می گوید:

" به نظر من دبیر كشتی واقعی خود را به این رقابت نگرفت و با توجه به تجربه یی كه داشت، می توانست به راحتی بر حریف جوان و كم تجربه خود پیروز شود.

او دو بار در زمان رقابت زیر گیری های خوبی را انجام داد و می توانست با همان دو زیر گیری امتیاز لازم را از حریف بگیرد. اما نمی دانم چرا در این مسابقه دبیر این گونه كار كرد و باید خودش جوابگوی این مساله باشد."

برزگر كه پیش از این مدام از دبیر به عنوان یكی از امید های كسب مدال در المپیك نام می برد و هیچ گاه حاضر نشده بود در مصاحبه هایی كه می كند، كسی دیگر- از جمله علی اصغر بذری- را به وضوح بر دبیر ترجیح بدهد، حالا می گوید:

"علیرضا دبیر بدون تصمیم من به تیم ملی تحمیل شد، من هیچ نظری در مورد حضور علیرضا دبیر در تیم ملی نداشتم و اكنون نیز آنهایی كه وی را به تیم ملی آورده اند، باید خودشان پاسخگوی  این مساله باشند."

سرمربی تیم ملی در جای دیگری كمیته فنی فدراسیون كشتی را مورد خطاب قرار داده و معتقد است كه آنها باید به خاطر اصرار بر انتخاب علیرضا دبیر، اكنون پاسخگو باشند.

علیرضا دبیر، قهرمان وزن 58 كیلوگرم كشتی آزاد المپیك سیدنی، در حالی برای كشتی گرفتن در 66 كیلو گرم مسابقه های المپیك آتن انتخاب شد كه منتقدان انتخاب او معتقد بودند، علی اصغر بذری در شرایط بهتری است. بذری جوانی گمنام بود كه با پیروزی های درخشان در جام او ماخانوف و كشتی قابل قبول مقابل بارزاكوف بلغاری- و نیز درخشش و قهرمانی در مسابقه های كانادا مسوولان فدراسیون كشتی را مجبور كرد برای انتخاب میان او و دبیر، تشكیل جلسه بدهند. دراین جلسه غیر علنی كه چندین بارهم تكرار شد، تصمیم براین شد كه اگر مصدومیت كتف علیرضا دبیر حاد تشخیص داده شود، بذری به المپیك برود و در غیر این صورت دبیر بدون مسابقه انتخابی راهی آتن شود. از طرف دیگر در مقطع كوتاهی هم غیر رسمی اعلام شد كه سلامت كتف دبیر در تورنمنتی خارجی یا در مسابقه یی میان او و بذری آزمایش خواهد شد، اما دبیر به هیچ كدام از این شروط تن نداد، تا در نهایت وضعیت این وزن تا آخرین روزهای قبل از المپیك مبهم بماند.

بعد از باخت به ماخاچ مرتضی علی اف و حدف زود هنگام از المپیك، دبیر در اظهار نظری عجیب به ایرنا می گوید: "از ناحیه كتف مشكل داشتم و نباید به آتن می آمدم." او می گوید كتفش شدیداً مصدوم بوده و نمی توانسته با این كتف كشتی های راضی كننده بگیرد: "حریف از من بهتر بود و من باختم، هیچ توجیه و یا توضیحی ندارم و فقط از مردم عذر خواهی می كنم."

علی كفاشیان، معاون ورزشی سازمان تربیت بدنی از اینكه دبیر، بعد از باخت اعتراف می كند كه آسیب دیدگی اش شدید بوده، تعجب می كند و می گوید: " جالب است. او چرا حالا می گوید نباید به المپیك می رفته." كفاشیان توجیه منصور برزگر را هم قابل قبول نمی داند و می گوید: "من نمی دانم چه كسی دبیر را به برزگر تحمیل كرده، تا جایی كه من یادم است او خودش همیشه از انتخاب دبیر دفاع می كرد: ما به او اختیارتام داده بودیم."

معاون سازمان برای آنكه حرف هایش سندیت بیشتری پیدا كند، توضیح می دهد كه یك بار حتی در جلسه ستاد بازی های آتن- دوحه از برزگر خواسته اند در مورد شایعاتی كه حول و حوش انتخاب دبیر هست توضیح دهد و او جواب داده بود كه دبیر یك سروگردن از بقیه مدعیان 66 كیلو گرم بالاتر است و باید انتخاب شود. در چنین شرایطی باید منتظر بازگشت تیم ملی كشتی آزاد ایران ماند تا برزگر به صراحت اعلام كند كه چه كسانی و چگونه دبیر را به او تحمیل كرده اند. كفاشیان می گوید: "ما این قضیه را حتماً پیگیری می كنیم. البته تاكید می كنم سازمان به هیچ وجه در انتخاب دبیر دخالت نداشته است." كفاشیان اما حاضر نیست در مورد احتمال دخالت كمیته ملی المپیك در انتخاب دبیر چیزی بگوید.

از طرف دیگر محمدرضا طالقانی، رییس فدراسیون كشتی كه پیش از این بارها گفته بود كه مسائل فنی را كاملاً در اختیار برزگر قرار داده و او باید پاسخگوی هر مورد فنی باشد، حالا می گوید: " شكست دبیر و نورزاد و حذف آنها تلخ است ولی اكنون باید تنها به فكر كشتی گیران باقی مانده در جدول بود. سخن گفتن از اینكه باید دبیر، كشتی انتخابی می گرفت و یا به جای نورزاد، غلامرضا محمدی به آتن اعزام می شد، حالا دردی را دوا نمی كند."

پژمان درستكار، كشتی گیر 84 كیلو گرم ایران و یكی از دوستان صمیمی دبیر، معتقد است كه برزگر می خواهد عملكرد خودش را توجیه كند: " از آقای برزگر بعید است چنین حرفی بزنند. دبیر 6 ماه پیش می خواست كتفش راعمل كند، برزگر یكی از كسانی بود كه مخالفت می كرد. حالا كه دبیر باخته می گوید او را به من تحمیل كرده اند. آیا اگر دبیر می برد باز هم آقای برزگر می گفت  او را به من تحمیل كرده اند؟  آقای برزگر با این حرف عملكرد خودشان را زیر سوال برده اند. ایشان چطور سرمربی تیم ملی هستند و زیر بار حرف این و آن می روند؟ اگر تحمیلی بوده، واقعاً متاسفم برای ایشان كه این قدر ضعیف بوده اند."

UserName