• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2114
 • پنج شنبه 1383/5/22
 • تاريخ :

گفتگو با آخرین پناتی زن ایران در جام ملتها

یحیی حرف آخر را نگفت؛

مردم شرمنده ام كردند


120 دقیقه گذشت. طلعت نجم كه عدالت را رعایت نكرده بود، در سوت خود می دمید. پنالتی ها یكی پس از دیگری نواخته شد تا اینكه نوبت رسید به یحیی.

یحیی بود و فینال جام ملت ها، یحیی بود و توپی كه قرار بود به تور بچسبد. یك لحظه یاد پوسان افتادم. یاد لحظه ای كه یحیی گل زد و ایران قهرمان شد اما یك ساعت بعد از جشن نوبت به عزا رسید. چون خبر دادند كه پسرخاله اش فوت كرده!

یحیی رفت پشت توپ، آرام بود و خونسرد. او بود و آرزویی دیرینه. آیا بعد از30 سال به فینال می رویم؟! چه مأموریت دشواری، به یاد تمرینات تیم ملی در شهر چونگ چینگ افتادم و رقابت یحیی با دادكان و دایی. چهره یحیی و حرفهای آرامش در اردوی تیم ملی از ذهنم رژه می رفت. یحیی را هیچ وقت اینگونه ندیده بودم. انگار روح او می دانست كه در ورزشگاه كارگران پكن چه اتفاقی خواهد افتاد.

دلشوره عجیبی به دلم افتاده بود. یحیی پنالتی را گل می كند یا نه؟! یحیی استارت زد و دعای من به خدا نرسید! چه لحظه عذاب آوری بود. همه ناراحت از باخت ایران بودند و من نگران حال و هوای یحیی گل محمدی. مؤدب ترین، خونسردترین، با اخلاق ترین والبته دوست داشتنی ترین مرد تیم ملی ایران. حرفهایش را كه از جنس صداقت است و یكرنگی بخوانید.

عملكرد كلی ایران در سیزدهمین دوره جام ملت ها را چگونه ارزیابی می كنی؟

مثل اینكه نحسی سیزده یقه ما را گرفت. چیزی كه مسلم است و در آن شك و تردیدی نیست شایستگی ایران برای كسب عنوان قهرمانی است. قهرمانی حق ما بود ولی به دلیل پاره ای از مشكلاتی كه به وجود آوردند از رسیدن به فینال محروم شدیم كه عمده ترین مانع، داوری و بهتر است بگویم ناداوری بود. در هر حال مقام سومی هم در خور توجه است و مهمتر از همه اینكه همه بچه ها زحمت كشیدند و حتی احساس می كنم كه مردم راضی اند و می دانند كه ما صرفاً به خاطر داوری بد و ظلمAFC از قهرمانی محروم شدیم.

در آغاز بازیها شاهد افت فاحش تیم ملی بودیم و در ادامه عملكرد تیم به اوج خود رسید. علت این افت و خیز چه بود؟

بازیهای اول هر تورنمنت سخت و مشكل است. ما در بازی با تایلند مشكلی نداشتیم اما در بازی با عمان اتفاقاتی افتاد كه نگران كننده بود. علاوه بر آن ما در شهر چونگ چینگ كه شما هم حضور داشتید از هوای گرم و شرجی لطمه دیدیم اما در ادامه بچه ها به آب و هوا عادت كردند و مشكلات كمتر شد. وقتی هم صعود كردیم انگیزه ها زیاد شد و دیدید كه در بازی با كره چگونه ظاهر شدیم.

درگیری رحمان و بداوی و بازی ناامید كننده تیم ملی در دیدار با عمان و بعد هم تغییر سیستم در بازی با ژاپن چقدر در افزایش انگیزه ها و برطرف شدن ضعف ها تأثیر داشت؟

خیلی. ما می دانستیم كه اگر مقابل ژاپن نتیجه نگیریم حذف می شویم. بچه ها در آن بازی خیلی زحمت كشیدند و قصد داشتند ثابت كنند كه بازی با عمان یك اتفاق بود. ما هم قسم شده بودیم كه همه چیز را جبران كنیم. تغییر سیستم هم كارساز بود. تیم ملی بعد از 2 سال با سه مدافع بازی می كرد اما دیدید كه ما با روش 1-2-4-3 به اوج رسیدیم.

در روش 1-3-2-4 هافبك دفاعی بودی و در بازی با تایلند و عمان تعویض شدی، در بازی با بحرین هم با همین روش بازی كردید اما باز هم در پست غیرتخصصی تعویض شدی. از طرفی در بازی با كره، ژاپن و چین مدافع آخر بودی و جواب همه منتقدان را دادی.

شما قبل از جام ملت ها در خصوص بازی كردنم در پست هافبك دفاعی مطالب زیادی نوشتید. من هم بارها گفتم كه در این پست نمی توانم كارایی صددرصد داشته باشم. وقتی در بازی با ژاپن سیستم تغییر كرد و مدافع آخر شدم، به نوعی خوشحال بودم چون می دانستم كه می توانم از تجربیاتم استفاده كنم.

با برانكو صحبت نكردی؟

اتفاقاً خودش با من صحبت می كرد. ایشان حتی به نوعی از من عذرخواهی كرد و گفت: من با استفاده از تو در یك پست غیرتخصصی گل محمدی را قربانی سیستم خودم كردم. او می دانست كه بازی كردن در هافبك دفاعی برایم مشكل است اما مصدومیت كاویانپور و نویدكیا، برانكو را در تنگنا قرار داده بود. برانكو می گفت: من از تو در سه پست استفاده كردم و می دانم كه چنین وضعیتی به نفع بازیكن نیست. او راست می گفت چرا كه وقتی در چند پست ظاهر می شوی تمركزت را از دست می دهی. با این حال برایم مهم نبود در چه پستی بازی می كنم. مهم تیم بود و برآورده كردن خواسته های برانكو. در مجموع من از این بابت ناراحت نیستم بلكه خوشحالم كه مربی به من اعتماد دارد.

بهترین بازی تیم ملی كدام دیدار بود؟

اوج نمایش تیم ملی دیدار با كره و چین بود. ما علیرغم ده نفره شدن موقعیت های خوبی داشتیم. به اعتقاد من بازی ایران- كره بهترین بازی این دوره از بازیها بود ولی حیف كه ما از ناداوری خیلی طمه خوردیم و به فینال نرفتیم. احساس من این بود كه دستهایی در كار است تا چین را قهرمان كند. بازیكنان ما را مثل آب خوردن محروم می كردند. پنالتی ها ما را نادیده می گرفتند و علتش این است كه ما درAFC نفوذ نداریم تا از حق خودمان دفاع كنیم. ما باید كاری كنیم كه حداقل از حق خودمان دفاع كنیم تا اگر به نفع ما اقدامی نمی شود لااقل به ضررمان نگیرند.

در بازی با بحرین یك خطای مشكوك روی شما رخ داد. خودت فكر می كنی پنالتی بود؟!

تصور می كنم پنالتی نبود، چون مدافع بحرین توپ را زد و بعد من سرنگون شدم.

یك گل هم زدی؟

آن گل صددرصد آفساید بود چون دایی وقتی به من پاس داد در موقعیت آفساید بود.

و آن پنالتی تلخ و عذاب آور...

من رفتم برای گل زدن ولی شانس با من یار نبود.

شما زننده پنالتی پنجم بودی و اگر پنالتی را هدر می دادی، ایران به فینال نمی رفت. قطعاً فشار زیادی از لحاظ روحی- روانی بر تو حاكم بود؟

خیلی سخت است كه در چنین شرایطی و مقابل 70 هزار تماشاگر پنالتی بزنی، آنهم در زمین حریف و آخرین پنالتی را. به هر حال فوتبال است و اینجور چیزها طبیعی.

از اول تصمیم گرفته بودی كه پنالتی را آنگونه بزنی یا اینكه در لحظه آخر چنین تصمیمی گرفتی؟

نه. از اول چنین تصمیمی داشتم ولی نمی خواستم ضربه را به كناره ها بزنم.

ضربه "چیپ" را معمولاً به وسط دروازه می زنند...

من هم چنین هدفی داشتم اما یكدفعه نمی دانم چه شد. واقعاً نمی دانم.

و لحظه ای فرارسید كه دیدی پنالتی ات مهار شده و ایران به فینال نرفته؟

خیلی سخت بود. ما از راهیابی به فینال محروم شده بودیم و چینی ها شادی می كردند. آن لحظات عذاب آور بود و من چند ساعت را با روحیه ای وحشتناك پشت سر گذاشتم اما سعی كردم با خودم كنار بیایم و همین گونه هم شد.

برخورد بچه ها در رختكن چگونه بود؟

مشكلی پیش نیامد. بچه ها و مربیان با من صحبت می كردند تا ناراحت نباشم. همین.

قبل از جام ملت ها گفته بودی هر وقت می بازیم احساس گناه می كنم. می خواهم بدانم بعد از آن پنالتی چه احساسی داشتی؟

درست است. من همیشه بعد از باخت احساس گناه می كنم اما آنقدرها هم كه فكرمی كنید خودم را عذاب نمی دهم. اینجوری نیست كه الان سرخورده باشم و زندگی ام را تحت الشعاع این پنالتی قرار دهم.

مطمئن باشیم؟

خیالتان راحت.

مثلاً سؤالاتی كه ما در مورد پنالتی می پرسیم آزارت نمی دهد؟

فقط از این موضوع ناراحتم كه همه آن پنالتی را مطرح می كنند در حالی كه اتفاقات مهمتری هم وجود داشته اما...

قطعاً مردم هر وقت تو را می بینند ناخواسته می پرسند چرا پنالتی را خراب كردی و...

بله. امیدوارم این سؤال زیاد تكرار نشود چون در آن صورت برای من تبدیل به یك كابوس خواهد شد.

نمی خواهی از مردم درخواست كنی كه در مورد پنالتی سؤال نكنند؟

نمی دانم.

وقتی پنالتی را می زدی، احساس می كردی آن را گل می كنی؟

در آن لحظه هزار جور فكر به سرآدم می زند كه باید بهترین تصمیم را بگیرد.

واكنش خانواده ات چه بود؟

پسرم فقط می پرسید برایم چه خریدی. او فقط یك بار با طعنه گفت: شنیدم اول نشدید!

مهدی مهدوی كیا هم اتاقی ات بود. حتماً خیلی به تو كمك كرد؟

در كنار مهدی بودن به آدم آرامش می دهد. او سعی می كرد اصلاً حرف آن پنالتی را نزند. من می دانستم كه خودش تا چه اندازه از نرسیدن به فینال ناراحت است اما وقتی می دید كه من تا چند ساعت بعد از بازی حالت طبیعی ندارم، تلاش می كرد حرف از مسائل غیرفوتبالی بزند و ذهنم را از این قضیه خارج كند.

و حتماً كسی یادش نیست كه یحیی گل محمدی در بازیهای آسیایی بوسان پنالتی آخر را زد و ایران قهرمان آسیا شد؟

طبیعی است كه همه جنبه منفی قضیه را بیشتر به خاطر دارند. در همین بازی با چین هم اگر پنالتی چهارم را گل می كردیم كار من راحت تر می شد. به هر حال قسمت چنین بود.

از این بحث خارج شویم و برویم سراغ پرسپولیس. می مانی یا می روی؟

صحبتی با مسؤولان باشگاه نداشته ام و اصلاً نمی دانم نظرشان چیست. از وقتی كه گفته ام می روم كسی نگفته بمان! به هر حال مدتی در آلمان و چین بودیم و من پیگیر كارهایم نبودم اما از فردا(امروز) صبح باید پیشنهادات را بررسی كنم.

یعنی می خواهی بروی؟

من قبلاً هم با شما مصاحبه كرده بودم و اگر باز هم بگویم نمی مانم قضیه لوث می شود. من دوست ندارم هواداران خوب پرسپولیس را از خودم برنجانم.

پس دلایلش را به آنها بگو؟

باور كنید دلایل خاصی وجود ندارد. فقط اینكه برگشتم پرسپولیس و دو سال جز حاشیه، سرو صدا، جنجال و... چیزی ندیدم. من بازیكنی هستم كه دوست دارم در آرامش كار كنم و می خواهم به جایی بروم كه آرامش وجود داشته باشد. وقتی می بینم كه در پرسپولیس آرامش نیست، نمی توانم بمانم چون به فوتبال خودم ضربه وارد می شود. علاوه بر آن مسائل حاشیه ای آزارم می دهد. شما كه با روحیاتم آشنا هستید.

بله، پیشنهاد پاس چه شد؟

صحبت هایی شده بود. حتی مسؤولان باشگاه پاس با پروین هم صحبت كردند و موافقت ضمنی او را گرفته بودند ولی بعد از آن من در اردوی تیم ملی بودم و دیگر خبری ندارم.

شنیده ایم غیر از پاس از چند تیم دیگر هم پیشنهاد داری؟

مجموعاً از 6 تیم پیشنهاد دارم. یك تیم تهرانی كه پاس است و 5 تیم شهرستانی. من اهل بازارگرمی و اینجور حرفها نیستم. نام این تیم ها را به شما می گویم اما در روزنامه درج نكنید.

پیشنهاد كدام تیم را قبول می كنی؟

در پاس بازی كنم بهتر است چون بازی كردن در شهرستان برایم سخت است. پسرم امسال به مدرسه می رود و همسرم نیز مایل است تا در تهران باشم. از سویی دیگر، اولین تیمی كه با من مذاكره كرد پاس بود. در مجموع پاس را به تیم های دیگر ترجیح می دهم.

اگر پروین بگوید بمان چه می كنی؟

بگذریم! من می خواهم بروم و تصمیم خود را هم گرفته ام.

در خصوص اخراج دایی و پیروانی نظری نداری؟

بهتر است من صحبت نكنم، اما دایی كه قرارداد نداشت و بازیكن آزاد بود. بازیكن آزاد كه در لیست فروش قرار نمی گیرد. افشین هم زحمت زیادی كشیده و حقش این نیست كه به سادگی و اینجوری كنار گذاشته شود. امیدوارم همه چیز به خیر و خوشی حل شود.

چرا برانكو ساز جدایی می زند؟

نمی دانم علتش چیست، ولی من فكر می كنم نباید به این سادگی برانكو را از دست بدهیم. حیف است كه او از ایران برود. باید هر طور شده او را حفظ كنیم. برانكو تیم ملی را متحول كرده، از تیم های آسیایی شناخت دارد و بازیكنان ایران را به خوبی می شناسد و مهمتر اینكه نتایج خوبی با این تیم گرفته است.

از درخشش مهدوی كیا و كریمی چیزی نمی گویی؟

علی و مهدی عالی تر از عالی بودند ولی به سادگی از حق كریمی گذشتند. او باید بهترین بازیكن جام می شد. در همین AFC هم 83 درصد به او رأی داده بودند ولی بازیكن ژاپنی فقط 7 درصد رأی آورده بود. من نمی دانمAFC چرا مرتكب چنین اشتباهی شد. اگر كریمی انتخاب نمی شد، این عنوان باید به مهدی می رسید ولی...

حتماً از استقبال مردم در فرودگاه مهرآباد غافلگیر شدی؟

عالی بود. من خودم را شرمنده آنها می دانستم اما استقبال مردم و محبت آنها شرمندگی مرا بیشتر كرد. مردم ما قدرشناس و با عاطفه هستند. من نمی دانم چه بگویم.

و صحبت پایانی ات حتماً شنیدنی خواهد بود؟

بعداً می گویم.

می خواستی جمله ای بگویی اما حرفت را نیمه كاره گذاشتی؟

بعداً می گویم.

یعنی با ما احساس غریبی می كنی؟

باور كنید چیز خاصی نبود، بگذریم.

ولی...

بعداً می گویم. حتماً
فرار مدعیان برای قهرمانی نیم فصل

فرار مدعیان برای قهرمانی نیم فصل

فرار مدعیان برای قهرمانی نیم فصل
ما را به خاطر کریمی هو کردند

ما را به خاطر کریمی هو کردند

ما را به خاطر کریمی هو کردند
بازگشت استقلال به صدر با دستان طالب لو

بازگشت استقلال به صدر با دستان طالب لو

بازگشت استقلال به صدر با دستان طالب لو
تارتار: از رفتن فیروز کریمی ناراحتم

تارتار: از رفتن فیروز کریمی ناراحتم

تارتار: از رفتن فیروز کریمی ناراحتم
UserName