• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
کد: 875155

پرسش

سلامممنون میشم اگر به سوالاتم پاسخ بدید.1- روش شناسایی استانیلید از مواد اولیه؟2- طلای مناسب برای خالص سازی استانیلید؟3- چرا در تهیه آسپرین در ابتدای واکنش ظرف واکنش نباید خیس باشد؟4- چرا آب به تنهایی حلال مناسبی برای خالص سازی آسپرین نیست؟5- روش شناسایی آسپرین از سالسیلیک اسید؟6- نقش الکل در خالص سازی آسپرین؟7- صابونهای سنتزی چه دسته از صابونها هستند؟8- صابونها چگونه باعث پاک شدن چربیها و حل شدن آنها در آب می شود؟9- نقش اتانول در فرایند صابونی شدن10- روش جداسازی گلسرین از صابون11- در شناسایی گروه کربنی سدیم استات را به چه منظور استفاده می کنیم؟12- چرا هیدروکسیل آمین را به صورت هیدروکسیل آمین هیدرو کلراید بر می داریم؟13- مالیک اسید و فوماریک اسید به چه دسته ای از ایزومزهاتعلق دارند؟14- نقش اسید در واکنش ایزومری شدن مالئیک اسید؟15 - قطبیت مالئیک اسید یا فولیک اسید؟16- حلالیت مالئیک اسید با فومالیک اسید در آب و الکل چگونه است؟17- مکانیزم ایزومری شدن برای مالئیک اسید و فومالیک اسید؟شرمنده اگر تعداد سوالات زیاده امتحانات نزدیکه یه عالمه سوال بی جواب داشتم.بازم ممنون

پاسخ

با سلام خدمت شما کاربر گرامی:

از آنجا که این قسمت مشاوره جهت پاسخگویی به سوالات دانش آموزان در مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی در نظر گرفته شده است، شما می توانید پاسخ سوالات خود را در کتب آزمایشگاهی شیمی آلی جستجو نمایید، در ضمن طبق قوانین سایت، سوالات باید به طور مجزا و یا حداکثر دو سوال در یک کد مشاوره پرسیده شود .

8- می دانید ساختار یک مولکول صابون به صورت زیر است:
CH3-(CH2)n-COO- +X در صابونهای جامد X یون سدیم و در صابونهای مایع پتاسیم و آمونیوم می باشد.
علت پاک کنندگی صابون این است که به دلیل اینکه یک سر آن قطبی و یک سر دیگر آلی است، با سر آلی خود با چربیها و چرکها که جنس آلی دارند پیوند برقرار می کند و به کمک سر قطبی خود در آب حل می شود. بنابراین سبب انتقال چربیها به آب و شسته شدن آنها می شود.
همچنین سبب کاهش کشش سطحی آب می شود درنتیجه چربیها راحت تر وارد آب می شوند.

با اضافه كردن صابون به آب, این نمك فلزی اسید چرب، نیروی كشش سطحی آب را كاهش می دهد و با كاهش كشش سطحی، پوسته سطح آب منبسط می شود و آب كف می كند. وقتی داخل حلقه هوا می دمیم تا حباب بسازیم, این پوسته به راحتی كشیده و حباب تشكیل می شود.

9- افزایش نمک به دو علت انجام می شود. یکی اینکه یون سدیم به اندازه ی کافی در محیط باشد تا تام ئیدروژنهای اسیدی بتواند با یون سدیم جایگزین شود.
دوم برای جداسازی گلیسیرین است. صابون حاصل به شدت بوی چربی می دهد. زیرا صابون حاصل دارای مقدار زیادی گلیسیرین است، چنانچه بخواهند گلیسیرین آنرا جدا کنند، قبل از ریختن در قالب، صابون را به مدت 24 ساعت در محلول اشباع شده نمک طعام قرار میدهند، سپس قرص صابون را از درون ظرف خارج کرده و پس از شستن به قطعات کوچک تقسیم نموده، در هوا خشک میکنند.


الكل هیدرولیز را سریعتر میكند .زیرا الکل نقش حلال را دارد. مواد اولیه برای تولید صابون چربی (مولکول آلی و غیر قابل حل در آب) و باز (مانند سود که در آب انحلال پذیر است) می باشند. برای اینکه واکنش بین دو ماده ی اولیه ، یعنی چربی و باز، بهتر صورت گیرد باید از یک حلال استفاده کرد که هر دو ماده ی اولیه را در خود حل نماید. الکل بسیار مفید است زیرا الکل مانند C2H5OH دارای یک سر هیدروکربنی و یک سر قطبی است و می تواند هر دو ماده ی اولیه را در خود حل کرده و درنتیجه واکنش بین ان دو سریعتر و کاملتر انجام گیرد.

همچنین

الکل نقش حلال را دارد. مواد اولیه برای تولید صابون چربی (مولکول آلی و غیر قابل حل در آب) و باز (مانند سود که در آب انحلال پذیر است) می باشند. برای اینکه واکنش بین دو ماده ی اولیه ، یعنی چربی و باز، بهتر صورت گیرد باید از یک حلال استفاده کرد که هر دو ماده ی اولیه را در خود حل نماید. الکل بسیار مفید است زیرا الکل مانند C2H5OH دارای یک سر هیدروکربنی و یک سر قطبی است و می تواند هر دو ماده ی اولیه را در خود حل کرده و درنتیجه واکنش بین ان دو سریعتر و کاملتر انجام گیرد.


پبروز و سربلند باشید.

مشاور : خانم ايلي | پرسش : چهارشنبه 28/2/1390 | پاسخ : پنج شنبه 29/2/1390 | پیش دانشگاهی | فوق ديپلم | 23 سال | شيمي | تعداد مشاهده: 109 بار

تگ ها :

مشاوره های مرتبط

ازمایش زیر براساس وزن سنجی نیکل به وسیله دی متیل گلی اکسیم:در ابتدا 0.2 گرم سولفات نیکل را به وسیله ترازو با دقت وزن می کنیم و به بشر Ml500 منتقل کرده و Ml50 HCl 6M و Ml 50HNO3 6M افزوده و روی شعله قرار داده تا با حرارت ، بجوشد. در مرحله بعد Ml100 آب مقطر به آن اضافه کرده و Ml15 تارتاریک اسید به ان افزوده و به خوبی هم می زنیم. قطره قطره آمونیاک غلیظ اضافه کرده تا محیط بازی شود. (کنترل با کاغذ PH) مقداری HCl 6M اضافه کرده تا محیط اسیدی شود. (کنترل با کاغذ PH) در مرحله بعد محلول را تا دمای 60 -80 درجه حرارت داده و در همین حال Ml20 دی متیل گلی اکسیم %1 در اضافه می نماییم. آمونیاک M 6 ، قطره قطره اضافه می کنیم تا محیط دوباره بازی شود. رسوب حاصل می شود بعد از خنک شدن محلول ، یک کاغذ صافی را بعد از وزن کردن درون قیف گذاشته و محلول را صاف و شستشو می کنیم. بعد از خشک شدن کامل آن را وزن می کنیم.محاسبات با روش استوکیومتری :وزن کاغذ صافی :: 0.98 gr وزن رسوب :: 0.49 گرم?mg\ml ni = 0.49 ni-dmg * 1 mol ni - dmg / 174.82 g ni - dmg * 1mol ni / 1 mol mol ni - dmg * 58.7 g / 1 mol ni * 1000 mg ni / 1 gr ni * 1/50ml=0.33 mg/mlاین محاسبات درست است اگه نیست لطفا درستش رو ذکر کنید

با سلام خدمت خانم ایلی

لطفا سوالات زیر را پاسخ دهید:

1- فرمول ساختاری KIO3 را ترسیم نمایید.

2- عدد اكسایش هر عنصر را در واكنش های زیر مشخص كنید:
2KMnO4 + KI + H2O >>>> 2MnO2 + KIO3 + 2KOH
KMnO4 + HCl >>>> CL2 + MnCl2 + KCl + H2O
KBr + Cl2 >>>> KCl + Br2
Cl2 + H2O >>>> HCl + HClO
HCl + NH3 >>>> NH4Cl

3- واكنش تست یدات جزء چه واكنش هایی تقسیم می شود ؟ چرا؟

الف) تركیب ب) احیاء ج) اكسیداسیون د) سوختن ه) تجزیه

4- كدام حلال برای حل كردن ید مناسب تر است چرا؟

الف) آب ب) تترا كلرید كربن

UserName