• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 12985
 • دوشنبه 1383/4/15
 • تاريخ :

بازار قزوین را بهتر بشناسیم

بازار قزوین را بهتر بشناسیم.

مجموعه ی بازار قزوین ، یكی از باارزش ترین آثار به جای مانده معماری شهر قزوین است . تاریخ ساخت این مجموعه مربوط به دوره صفویه است؛ اما، قسمت اعظم بناهای كنونی آن دردوران قاجار یه ساخته شده است . این مجموعه با ویژگی های خود ، كه آن را از بازارهای سایر شهرها متمایزمی سازد، در گذشته شامل مراكز تجاری چون سراها، مراكز فرهنگی -  مذهبی مانند مدارس ، مساجد  و فضاهای خدماتی نظیر گرمابه و آب انبار بود . امروزه ، بخشی از این فضاها از بین رفته است . از مهم ترین ویژگی های بازار قزوین ، علاوه بر وسعت قابل توجه آن ، تركیب معماری آن است كه با بهره گیری از تركیب طرح های شطرنجی و ایجاد مفصل های معماری ، ورودی های مختلف بازار را به آن دوخته است و فضاهای بسیار باشكوهی را ایجاد نموده است . بازار قزوین به لحاظ اقتصادی ، نقش قابل توجهی را در منطقه بازی می كند و آن را از یك بازار درون شهری به یك مركز اقتصادی  فرامنطقه ای تبدیل  نموده است . مهم ترین فضاهای بازار قزوین عبارت اند از: مسجدالنبی ( مسجد شاه ) ، سرای سعد السلطنه، سرای وزیر ، سرای حاج رضا ، سرای رضوی (سرای شاه ) ، تیمچه های ( كاروانسرای كوچك ، سرایی دارای چند دكان كه تاجران در آن داد و ستد كنند . ) روباز و سرپوشیده و راسته ی قیصریه .

بازار قزوین را بهتر بشناسیم.

سرای سعدالسلطنه

:سرای سعد السلطنه به دستور " سعد السلطنه " حاكم وقت قاجاریه قزوین ساخته شد. ارزشمند ترین قسمت این بنا ، چهار سوق آن است كه از تقاطع قایم دو راسته ایجاد شده و بر فراز آن گنبد بزرگ كاشیكاری شده ای قرار دارد . چهار طرف گنبد را، چهار نیم گنبد با رسمی بندی و نورگیر فرا گرفته اند كه فضا را بزرگتر نشان می دهند. سرای سعد السلطنه با وسعتی نزدیك به 2/6 هكتار ، یكی از كامل ترین و بزرگ ترین سراهای تجاری ایران است .

سرای وزیر:

این سرا رو به روی در شرقی راسته قیصریه قرار دارد . هشتی ورودی آن ، دارای حجره هایی با طاق های كاشیكاری است و بر فراز فضای مركزی ورودی آن ، گنبد ی آجری قرار دارد و یك نورگیر به قطر تقریبی یك متر روشنایی آن را تأمین می كند.سرای وزیر دارای حیاطی وسیع است و دور تا دور آن را حجره هایی در دو طبقه فرا گرفته اند . این حجره ها بر روی صُفـّه  ای با ارتفاع یك متر از سطح زمین قرار دارند . طرح سرا ، چهار ایوانه و ضلع شرقی آن هم اكنون فاقد ایوان است. تمامی حجره ها دارای طاق جناغی و اكثر آنها در طبقه دوم ، دارای ارسی (نوعی در قدیمی كه دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است.)نیز هستند و لچكی ( طرحی به شكل سه گوش ) طاق های حجره ها ، دارای كاشی كاری در طرح ها و نقوش مختلف چون مجلس شكار شیر و پرنده ، طرح های اسلیمی و كتابی ، اسب ، خورشید و انسان بال دار است .

سرای حاج رضا

: این كاروانسرای دوره قاجاری ، دارای حیاطی بزرگ است و حجره ها و اتاق ها ، گرداگرد حیاط آن در دو طبقه ساخته شده اند . ورودی كاروانسرا در سمت غربی آن قرار دارد و با طاق ها ی زیبایی كه در بنای آن به كار رفته است ، به صورت یك تیمچه سر پوشیده به نظر می رسد.این بنا در گذشته بیشتر در دست بازرگانان تبریزی و قفقازی بود. این سرا از جانب شمال به بازارچه وزیر متصل است . طاق های حجره ها و طاق نمای ایوان آن ، دارای قوس جناغی و كاشی كاری در زمینه آجری است .

سرای رضوی :

بنای كاروانسرای رضوی بنابر گفته های مختلف ، متعلق به عصر سلطنت " شاه تهماسب صفوی " یا عهد سلطنت " فتحعلی شاه قاجار" است . این سرا به صورت دو ایوانی ساخته شده و مجموعه ی حجره ها در دوطبقه گرداگرد حیاط مستطیل شكل آن را فرا گرفته اند .حجره های موجود در زوایه اضلاع ، به صورت سه گوش ساخته شده وطاق نماهایی با عمق و عرض بیشتر دارند و در لچكی سقف طاق نمای آنها ، تزیینات آجركاری به شیوه حصیری دیده می شود . هشتی مركزی ایوان غربی كه با در بزرگی به بازار بزازها متصل می شود، دارای گنبدی آجری با كاشیكاری زیبا است .

این سرا در گذشته به صورت كاروانسرا بود و از آن به عنوان بارانداز كاروانیان و شترخان ( كاروانسرایی كه شتران را در آنجا مسكن و غذا دهند . ) آن برای چهار پایان آن ها استفاده می شد.

منبع: کتاب میراث فرهنگی استان قزوین

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش

 

چهلستونی در قزوین

چهلستونی در قزوین

چهلستونی در قزوین
بزرگ‌ترین کاروانسرای بين راهي قزوين

بزرگ‌ترین کاروانسرای بين راهي قزوين

بزرگ‌ترین کاروانسرای بين راهي قزوين
عالی قاپویی در قزوین

عالی قاپویی در قزوین

عالی قاپویی در قزوین
ایستاده بر فراز قزوین

ایستاده بر فراز قزوین

ایستاده بر فراز قزوین
UserName
عضویت در خبرنامه