• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 16026
 • دوشنبه 1383/3/18
 • تاريخ :

معرفی استان قزوین ( قسمت اول )

معرفی استان قزوین ( قسمت اول ) ]

كاربر محترم شما می توانید این مطلب را در هفده قسمت مطالعه نمایید.

براساس آخرین وضعیت تقسیمات كشوری در آذرماه 1380 ، استان قزوین دارای چهار شهرستان ( قزوین ، آبیك ، بویین زهرا و تاكستان ) ؛ هجده شهر (  قزوین ، اقبالیه ، محمدیه ، الوند ، محمودآباد نمونه ، آبیك ، رازمیان ، معلم كلایه ، تاكستان ، اسفرورین ، ضیاء آباد ، خرمدشت ، آوج ، شال ، دانسفهان ، آبگرم ، ارداق و بویین زهرا ) ؛ هجده بخش ، چهل و چهار دهستان و 1593 آبادی است . تعداد 931 آبادی آن دارای سكنه و 612 آبادی آن خالی از سكنه است .

شهرستان قزوین در صد و سی كیلومتری غرب تهران قرار دارد و به وسیله بزرگراه و راه آهن به تهران متصل است . مركز این شهرستان شهر قزوین و دارای شش بخش به نام های مركزی ، البرز ، رودبارالموت ، رودبار شهرستان ، تارم سفلی و كوهین و نیز شانزده دهستان است .

معرفی استان قزوین ( قسمت اول ) ]

آب و هوای این شهرستان در تابستان خنك ، و در زمستان سرد است . میزان بارش سالیانه آن حدود سیصد و هجده میلیمتر و متوسط  دمای هوای آن بیست و شش درجه سانتیگراد است . بخش شمالی شهرستان قزوین را كوهستان های البرز در برگرفته و دارای چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا و جالب است و قسمت جنوبی و شرقی آن را دشت نسبتاً همواری احاطه نموده است .

این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استان های شمالی و غربی كشور ، امكان دسترسی سریع به تهران ، داشتن چند شهر صنعتی و نیز برخورداری از چندین دانشگاه از جمله " دانشگاه بین المللی  امام خمینی ( ره ) " ،  از موقعیت ممتاز و ویژه ای بهره مند است .

مراكز دیدنی : امامزاده حسین (ع ) ، مسجد جامع ، مسجد نبی ، بازار ، حسینیه امینی ها ، عمارت چهلستون ( موزه چهلستون ) ، سردر عالی قاپو ، مقبره حمدالله مستوفی ، مقبره سلطان ویس و میمون قلعه.

معرفی استان قزوین ( قسمت اول ) ]

آبیك

این شهرستان در فاصله پنجاه  كیلومتری شرق قزوین ، در مسیر جاده تهران – قزوین قرار دارد و دو جاده ی ترانزیتی بسیار مهم ، یكی بزرگراه و دیگری جاده آسفالته قدیم تهران ، از كنار آن می گذرد . مركز آن شهر آبیك و دارای دو بخش به نام های مركزی و بشاریات و نیز پنج دهستان است .

مراكز دیدنی : مقبره رئیس المجاهدین ، امامزاده علی شكرناب ، امامزاده ابراهیم و قزقلعه .

معرفی استان قزوین ( قسمت اول ) ]

بویین زهرا

شهرستان بویین زهرا در جنوب دشت قزوین و در فاصله پنجاه كیلومتری شهر قزوین قرار دارد . مركز آن شهر بویین زهرا و دارای شش بخش به نام های مركزی ، آبگرم ، آوج ، دشتابی ، رامند و شال و نیز چهارده دهستان و 254 آبادی دارای سكنه است . تعداد 48 هزار نفر از جمعیت آن در نقاط شهری و تعداد 125 هزار نفر از آنان در مناطق روستایی سكونت دارند . زبان مردم بویین زهرا تركی است .

مراكز دیدنی : برج های دو گانه خرقان ، كاروانسرای محمد آباد ، كاروانسرای آوج ، كاروانسرای هجیب ، سایت تاریخی سگزآباد ، تپه زاغه و تپه قبرستان .

معرفی استان قزوین ( قسمت اول ) ]

تاكستان

تاكستان  در غرب استان قزوین قرار دارد و مركز آن شهر تاكستان است . این شهرستان دارای چهار بخش به نام های مركزی ، اسفرورین ، خرمدشت و ضیاء آباد ، سه شهر ، نه دهستان و 133 آبادی است . جمعیت این شهرستان حدود 159609 نفر است . فاصله تاكستان تا قزوین حدود چهل كیلومتر و از طریق جاده آسفالته و بزرگراه تهران - زنجان به آن متصل است . راه آهن شمال غرب نیز از كنار این شهرستان می گذرد . زبان مردم این شهر تاتی ( از زبانهای دوره ماد باستان ) است .

باغ های انگور این شهرستان شهرت فراوان دارد . این شهرستان همچنین دارای دشت های حاصلخیز و پُربركتی است كه كشت انواع محصولات كشاورزی در آنها جریان دارد .

مراكز دیدنی : بقعه پیر ، قزقلعه ، امامزاده كمال ، امامزاده ولی و امامزاده هفت صندوق.

منبع: کتاب میراث فرهنگی استان قزوین

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش

تاریخ کهن ایران در تار و پود قزوین

تاریخ کهن ایران در تار و پود قزوین

تاریخ کهن ایران در تار و پود قزوین
قزوین در گذر زمان

قزوین در گذر زمان

قزوین در گذر زمان
تاریخچه قزوین

تاریخچه قزوین

تاریخچه قزوین
جاذبه های طبیعی استان قزوین

جاذبه های طبیعی استان قزوین

جاذبه های طبیعی استان قزوین
UserName
عضویت در خبرنامه