• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2112
 • دوشنبه 1382/12/11
 • تاريخ :

هوش انسان

،

بهترین راه دفاع در مقابل اسپم

اگر سری به بازار یا سایتهایی كه امكان دانلود كردن برنامه های گوناگون را فراهم میكنند بزنیم تعداد زیادی برنامه های ضد اسپم در آنها میابیم و سپس با نگاهی به این برنامه ها این سئوال پیش می آید كه آیا واقعا به این تعداد برنامه و در این حجم انبوه نیازی هست؟ و آیا همه ی آنها دارای كارایی لازم هستند؟ پاسخ این سوالها وقتی كمی منطقی به این موضوع نگاه كنیم منفی است و به این نتیجه میرسیم كه هیچ آنتی اسپمی بهتر از هوش و قدرت تفكر انسان نمیتواند عمل كند. حجم انبوهی از كمپانی های ارائه دهنده ی این برنامه ها عملكردشان همانند كمپانی هایی است كه برنامه ی آنتیpop-up خود را داخل یكpop-up تبلیغ میكنند و عملا توانایی خاصی در مهار اسپم دارا نیستند.
آنچه كه به نظر میرسد این است كه اسپم ها دو دسته بندی خاص دارند اسپمهایی كه كاربردی هستند و به صورت منطقی ارسال میشوند و اسپم هایی كه هیچ منطقی در ارسال آنها موجود نیست و هدف ارسال كنندگان آنها فقط شناسایی ایمیلهای فعال و ارسال اسپم بیشتر است تا پول بیشتری را از این راه به جیب بزنند! وقتی شما از یك سایت اینترنتی خرید میكنید و یا اشتراكی را از آن دریافت میكنید این احتمال وجود دارد كه سایت اینترنتی مذكور از شما در مورد ارسال نامه های الكترونیكی خود به صورت ماهیانه٬ هفتگی و یا روزانه به آدرس ایمیلتان سئوال كند. در اینجا اگر كاربر كمی دقت به خرج دهد و وقت صرف كند تا اطلاعات مربوط به نامه های ارسالی را در داخل سایت مطالعه كند و بعد پاسخ دهد هرگز دچار نامه های ناخواسته ی اینگونه یا بهتر بگوییم اسپمهای اینگونه نخواهد شد ولی متاسفانه حجم انبوهی از كاربران هیچ دقتی را در این مورد اعمال نمیكنند و به اینگونه موارد كاملا بی دقت پاسخ میدهند.
اما از طرف دیگر اسپمهایی وجود دارند كه هیچ منطقی در ارسال آنها موجود نیست و شما هم ابدا نیازی به اطلاعات موجود در آنها ندارید و هرگز خواهان دریافتشان نبوده اید به عنوان مثال در صورتی كه شما یك مرد باشید شاید بارها و بارها نامه هایی در مورد لوازم آرایشی مختلف كه مربوط به خانمهاست دریافت كرده اید كه هیچ نیازی هم به آنها نداشته اید٬ عمده ی این ایمیلها از طریق موضوعشان قابل شناسایی هستند و با مقدار بسیار كمی دقت میتوان آنها را مهار كرد. یهترین كار در مقابل آنها باز نكردنشان است چون تعداد زیادی از این ایمیلها هدفشان شناسایی آدرسهای ایمیل فعال است و باز كردن آنها و پاسخ دادن به آنها حتی با هدف درخواست حذف آدرس ایمیل شما از لیست فرستنده میتواند باعث شناسایی شدن آدرس شما به عنوان یك آدرس پست الكترونیك فعال شود و آنوقت حجم انبوهی از نامه های ناخواسته و یا بهتر است بگوییم اسپم ها به سمت شما سرازیر خواهد شد!
البته بهتر است فراموش نكنیم در برخی موارد استفاده از برنامه های آنتی اسپم اجتناب ناپذیر است! در حال حاضر هزاران كودك ۵ سال به بالا دسترسی به اینترنت دارند و مسلما تعداد زیادی از آنها دارای ایمیل هستند و كار با آنرا به خوبی بلدند و از طرف دیگر حجم انبوهی از اسپمها با مضامین غیر اخلاقی ارسال میشوند و ممكن است كه كودكان با سن پایین این اسپمها را دریافت كنند و سلامت فكری آنها در بسیاری موارد به مخاطره بیفتد٬ مسلما والدین نیز توان نظارت كامل و دائم بر روند فعالیتیه كودكانشان در شبكه ی اینترنت را دارا نیستند پس در این موارد آنتی اسپم و بهره گیری از آن اجتناب ناپذیر است.
با تمام تفاسیری كه آورده شد عده ی زیادی شاید بگویند آنتی اسپم ها حجم زیادی از اسپم ها را فیلتر میكنند اما حقیقت این است كه آنتی اسپم ها یا بهتر بگوییم ضد اسپم ها سدی هستند كه به دست انسان ساخته شده اند و مسلما سدی كه انسان ایجاد كرده است را انسان دیگری میتواند بشكند و نابود كند والبته افرادی كه در شكستن سدهای اینگونه موفق عمل میكنند كم نیستند. مسئله ی اصلی این نیست كه آنتی اسپم ها از چه روشی برای مقابله با موج انبوه اسپم ها استفاده میكنند بلكه مسئله ی اصلی اینجاست كه همیشه كسی در طرف دیگر روشی را برای دور زدن روش آنها پیدا میكند و برخلافشان حركت میكند. آنتی اسپم ها شاید در كوتاه مدت موفق عمل كنند ولی در دراز مدت هرگز نمیتوانند موفقیتی را كسب كنند چیزی كه مورد نیاز است این است كه كاربران هوش خود را به كار گیرند و هر موافقتنامه یی را قبل از قبول در دنیای مجازی با دقت بخوانند و به ۹۵ درصد از اسپمها كه به راحتی قابل شناسایی هستند را پاسخ ندهند یا به عبارت دیگر آنها را replay نكند تا از شر این نامه های مزاحم برای همیشه در امان باشند مسلما هوش انسان میتواند بهتر از هر ضد اسپمی عمل كند چون ضد اسپمها نیز ساخته شده توسط همین هوش هستند.

ترجمهرضا مقدری كهنویی

به تقل از آی تی ایران

UserName