• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 25605
 • دوشنبه 1382/12/4
 • تاريخ :

چگونه فایلهای

PDF بسازیم؟

همان طور كه می دانید، فایلهایPDF برای مقاله ها و كتابهای الكترونیكی به كار می رود و علت آن هم حجم بسیار كم آن می باشد. برای مشاهده فایلهایPDF، نیازمند نرم افزاری به نامAcrobat Reader هستیم. حال اگر بخواهیم كه فایلهایPDF را خود تولید نماییم، چه كار می بایست كرد؟
برای درست كردن فایلهایPDF، به نرم افزارAdobe Acrobat احتیاج داریم. دقت داشته باشید كه فرق نرم افزارAcrobat Reader وAdobe Acrobat در آن است كه به وسیلهAcrobatReader، شما تنها قادر به خواندن فایلهایPDF هستید، اما با استفاده ازAdobeAcrobat، می توانید آنها را بخوانید، ویرایش كنید  یا آنها را ایجاد نمایید...
برای ایجاد فایلهایPDF، از نرم افزارAcrobat Distiller كه به همراهAdobe Acrobat نصب می شود استفاده می كنیم. روش كار به این صورت است كه بعد از نصبAdobe Acrobat، پرینتری (Printer) تحت عنوانAcrobat Distiller (و یا نامی شبیه به آن) به طور اتوماتیك نصب می شود. سپس شما می توانید فایل متنی خود را به وسیله این پرینتر، پرینت كنید و به صورت یك فایلPDF در آورید. اما مشكلی كه در اینجا وجود دارد، آن است كه در 95% سیستم ها، این كار سبب ایجاد یك پیغام خطا می شود و شما قادر به ساخت فایلهایPDF با این روش نیستید!
برای حل این مشكل، می بایست مراحل زیر را دنبال كنید:
1- به Control Panel رفته و اپلتPrinters and Faxes (این نام در ویندوزXP به كار می رود، ممكن است در ویندوزهای دیگر، این نام چیزی شبیه بهPrinters یا ... باشد) را باز كنید.
2- سپس در پانل سمت چپ، بر روی گزینهprinterAdd a كلیك نمایید تا ویزاردAdd Printer Wizard نمایان شود.
3- بر روی دكمهNext كلیك كنید و در صفحه بعدی، گزینهLocal printer... را انتخاب كرده و علامتAutomatically... را بردارید.
4- در صفحه بعدی كه می بایست در آنPort پرینتر را مشخص كنید، گزینهLPT1 را انتخاب نمایید.
5- در این صفحه می بایست نام یك پرینتر را انتخاب كنید. بهترین انتخاب، پرینترهایAgfa می باشد (من خودم مدلAGFA-AccuSet v52.3 را نصب كرده ام و كیفیت آن هم، بسیار عالی می باشد). البته دقت داشته باشید كه پرینتری را كه نصب می كنید، اگر سیاه و سفید باشد، فایلPDF شما نیز، به صورت سیاه و سفید در خواهد آمد. پرینترCanon مدلCanon ColorPASS-Z5000، پرینتر رنگی با كیفیت فوق العاده عالی می باشد.
6- بقیه صفحات را هم همین طور پشت سر بگذارید (در این صفحات گزینهNo را انتخاب كنید).
با انجام مراحل بالا، پرینتر انتخابی شما نصب خواهد شد. حال فایل متنی مورد نظر خود را باز كنید (برای این كار می توانید از نرم افزارMicrosoftWord و یا نرم افزاری شبیه به آن استفاده كنید). دو كلیدCtrl+P را فشار دهید یا گزینهFile -> Print را انتخاب كنید تا پنجرهPrint نمایان شود.
در كادر بالای صفحه، پرینتر خود را انتخاب كنید (منظور همان پرینتری است كه چند لحظه پیش آن را نصب نمودید). سپس مطمئن شوید كه گزینهPrint to file حتما تیك خورده است (انتخاب شده است). در نهایت بر روی دكمهOK كلیك كنید تا پنجره ای نمایان شود.
در این پنجره، جایی را كه می خواهید فایل مورد نظر ذخیره شود، انتخاب نمایید. این فایل دارای پسوندprn خواهد بود و به صورتDefault، ویندوز قادر به باز كردن آن نخواهد بود (منظور آن است كه ویندوز نمی داند كه آن را به وسیله چه نرم افزاری باز نماید). به همین دلیل هنگامی كه می خواهید آن را باز كنید، پنجرهOpenWith نمایان می شود.
در این پنجره، بر روی دكمهBrowse كلیك كنید و به جایی كهAdobe Acrobat را در آن نصب كرده اید بروید. سپس به درون پوشهDistillr رفته و فایلacrodist را انتخاب كنید (این مشخصات برایAdobe Acrobat 5.0 می باشد. ممكن است نامها درنسخه های دیگر نرم افزار متفاوت باشد).
بعد از انجام این كار، فایل پرینت شما (كه با پسوندprn می باشد)، توسط نرم افزارAcrobat Distiller باز شده و یكسری عملیات توسط نرم افزار انجام می شود. سپس در همان جایی كه این فایل ذخیره شده، دو فایل ایجاد می شود. یكی با پسوندtxt و دیگری با پسوندpdf. فایل با پسوندpdf همان فایلPDF مورد نظر شما می باشد. فایل با پسوندtxt هم، عملیات نرم افزار در آن ذخیره شده است (به این فایل احتیاجی نیست، می توانید آن را پاك نمایید).
+ با انجام كارهای گفته شده، دیگر نباید مشكلی در درست كردن فایلهایPDF داشته باشید. اما چنان چه مشكلی بود، می توانید همین جا مطرح كنید :)


برگرفته ازblog.mojtaba

UserName