• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1406
 • يکشنبه 1382/12/3
 • تاريخ :

گفتگو با ساعی و رنگرز

حسن رنگرز

:

حاضرم بار دیگر در انتخابی تیم ملی شركت كنم

قهرمان وزن 55 كیلوگرم جام تختی با اشاره به اینكه این مسابقات انتخابی تیم ملی بود، گفت: برای حضور مجددا در رقابتهای انتخابی تیم ملی، تابع نظر كمیته‌ی فنی هستم.

حسن رنگرز رقابت‌های وزن 55 كیلوگرم جام تختی را نسبت به سایر اوزان بسیار دشوار ارزیابی كرد و افزود: در این وزن رقبای خوبی از كشورهای ارمنستان و روسیه شركت كرده بودند كه سطح مسابقات را بالا برده بود و در حد و اندازه‌ی مسابقات جهانی برگزار شد.

وی با اشاره به اینكه تنها با 30 درصد آمادگی در جام تختی شركت كردم تصریح كرد: همان طور كه قبلا اعلام كرده بودم برای شركت در جام تختی از آمادگی خوبی برخوردار نبودم زیرا نیازی نمی‌دیدم با آمادگی صددرصد حضور پیدا كنم. برای بازیهای المپیك به اوج آمادگی خواهم رسید.

رنگرز اظهار داشت: همان طور كه سال‌های قبل نیز از طریق مسابقات انتخابی به عضویت تیم ملی درآمدم، امسال نیز دوست نداشتم بدون شركت در انتخابی افتخار پوشیدن پیراهن تیم ملی را به دست آورم.

وی در رابطه با اظهارات حمیدرضا باوفا در خصوص قضاوت ناعادلانه داوران در دیدار پایانی وزن 55 كیلوگرم، گفت: در كشتی‌های حساس، معمولا داوران در برخی موارد با مشكل مواجه می‌شوند و این نكته‌ای است كه همیشه وجود داشته و نباید از آن شكایت كرد.

رنگرز خاطر نشان ساخت: در مورد مسایل داوری قضاوت نمی‌كنم، اما اینكه باوفا فكر می‌كند، پیروز میدان بوده، درست نیست و داوران در این باره صاحب رای هستند.

قهرمان كشتی فرنگی جهان افزود: وقتی كشتی‌گیری، حریف خود را از ابتدای سال تاكنون 3 بار شكست داده، دیگر جای بحثی باقی نمی‌گذارد، كاملا آشكار است كه همه چیز روی تشك كشتی مشخص می‌شود و حواشی آن زیاد جالب نیست.

رنگرز با تاكید به اینكه دیگر در انتخابی تیم ملی شركت نخواهم كرد، افزود: طی صحبتی كه با حسن بابك مدیر تیم‌های ملی كشتی فرنگی قبل از شركت در جام تختی داشتم، وی معتقد بود، هر كشتی‌گیری كه بتواند در جام تختی قهرمان شود، به عضویت تیم ملی درمی‌آید و دیگر نیازی به شركت در مرحله‌ی نهایی انتخابی تیم ملی نیست، حال اگر نظر كمیته‌ی فنی خلاف این باشد، باز هم حاضرم دوباره در صحنه حاضر شوم و برتری خود را ثابت كنم.

هادی ساعی:

مدالی خوشرنگ‌تر از سیدنی كسب می‌كنم

هادی ساعی گفت: المپیك با تمام مسابقات جهانی از لحاظ سیاسی و اجتماعی متفاوت است و من 4 سال انتظار كشیده‌ام تا مدالی خوشرنگ‌تر از المپیك سیدنی كسب كنم.

دارنده‌ی مدال برنز المپیك سیدنی كه در مسابقات قاره‌ای تایلند سهمیه بازیهای المپیك آتن را كسب كرد در گفت‌وگو با خبرنگارتبیان، گفت: با توجه به اینكه مسابقات جهانی فرانسه برای راهیابی به المپیك آتن، بلافاصله پس از مسابقات قهرمانی جهان در آلمان برگزار شد، اكثر قهرمانان جهان در آمادگی خوبی به سر نمی‌بردند و نتوانستند نتیجه‌ی مطلوبی كسب كنند. از آسیا نیز تنها یك نماینده از كشور كره‌ی جنوبی در وزن من و در این مسابقات به المپیك راه یافت. این مساله و حضور قهرمانان مختلف در مسابقات بین قاره‌ای تایلند كار را بسیار سخت كرده بود.

وی با اشاره به مسابقاتش در جام بین‌ قاره‌ای یادآور شد: در این مسابقات در وهله‌ی اول به مصاف حریفی از ازبكستان رفتم، سپس با حریف اردنی كه قهرمان آسیا بود مبارزه كردم، در دور سوم به مصاف حریفی از كشور قزاقستان كه نایب قهرمان آسیا بود رفتم، در مرحله‌ی چهارم با تكواندوكای چین تایپه كه عنوان قهرمانی جهان را داشت مبارزه كردم و در نهایت به مصاف حریفی از استرالیا رفتم كه توانستم با كسب مدال طلا، دومین سهمیه ایران برای المپیك آتن را بدست آورم.

ساعی در مورد نحوه‌ی تمرینات و زمان شروع اردوهای جدید تیم ملی تكواندو گفت: اردوها، از 20 روز دیگر شروع می‌شود و پس از آن یك دوره مسابقه آزمایشی المپیك در آتن برگزار می‌شود، كه هنوز حضورمان در آن مسابقات معلوم نیست. اما در سال آینده اردوها و برنامه‌های منظم تا المپیك آتن ادامه می‌یابد.

قهرمان تكواندوی جهان با بیان اینكه آشنایی كاملی نسبت به حریفان جهانی خود دارم اظهار داشت: حریفان اروپایی‌ام در المپیك هنوز معلوم نیست ولی در سایر قاره‌ها و به خصوص در آسیا، شناخت كاملی از حریفان خود دارم. البته در آتن همه برای كسب مدال می‌روند. حتی ضعیف‌ترین نفرات نیز با انگیزه‌ی بالایی شركت می‌كنند و تمرینات خوبی را پشت سر می‌گذارند. من هم امیدوارم با صد در صد آمادگی وارد المپیك آتن شوم.

هادی ساعی در مورد ویژگی‌های یك ورزشكار المپیكی خاطر نشان كرد: المپیك فضای بسیار جذاب و زیبایی دارد و در چنین شرایطی، ورزشكار برای موفقیت باید از لحاظ روحی، جسمی، تكنیكی و فنی خود را با المپیك وفق دهد. در فضای زیبای المپیك برخی اوقات ورزشكار یادش می‌رود چرا به آنجا آمده است.

عضو تیم ملی تكواندو در المپیك آتن با تاكید بر داشتن برنامه مرتب و اجرای دقیق برنامه‌ها برای حضوری موفق در آتن تصریح كرد: بهترین و مهم‌ترین چیز برای من داشتن برنامه مرتب و منظم و اجرای دقیق آن است. البته حمایت و در اختیار گذاشتن ابزار برای اجرای برنامه‌ها نیز جایگاه خاص خود را دارد. به عقیده‌ی من هر كس می‌خواهد در المپیك افتخار كسب كند باید از زندگی‌اش بگذرد. من یك سال قبل از المپیك سیدنی از همه چیز گذشته بودم به طوری كه 4ماه دستگاه تلفن همراهم را خاموش كرده بودم.

هادی ساعی در ادامه با اشاره به جایگاه تكواندوی ایران در جهان گفت: ما در تكواندو حتی از كشور كره نیز جلوتر هستیم. ولی بزرگ‌ترین مشكل ما نداشتن جایگاه در مجامع بین‌المللی است. المپیك و بسیاری از مسابقات جهانی از لحاظ سیاسی با اهمیت است و كشورها از تمام توان خود برای كسب مدال استفاده می‌كنند. در چنین جایگاهی است كه به علت نداشتن پایگاه قوی در مجامع بین‌المللی، حق ما براحتی ضایع می‌شود. جایگاه فنی تكواندوی ایران به گونه‌ای است كه حتی بسیاری از ورزشكاران اروپایی به الگوبرداری از قهرمانان ما می‌پردازند اما وجود چنین مشكلاتی، كار را سخت كرده است.

دارنده مدال برنز المپیك سیدنی در مورد جایگاه مربیگری تكواندوی ایران نیز یادآور شد: ذوالقدر به عنوان راس مربیان تیم ملی تكواندوی ایران عملكردی بسیار عالی داشته، به گونه‌ای كه از سال 1998 هر مسابقه‌ای شركت كرده‌ایم، روندی بهتر از قبل داشتیم و افتخاری به افتخارات كشورمان اضافه شده است. البته در زمینه‌ی پشتوانه سازی مربیان نیز فعالیت‌های زیادی شده و بسیاری از مربیان در پایه‌های مختلف به مسابقات بین‌المللی برای كسب تجربه اعزام می‌شوند. حتی برای چین تایپه نیز ما مربی فرستاده‌ایم و این مایه افتخار ایران است.

وی همچنین در پایان با اشاره به عملكرد یوسف كرمی گفت: كرمی در یك سال اخیر در هر مسابقه‌ای كه شركت كرده با مدال طلا بازگشته است و جای داشت در بین قهرمانان ورزش كشور نیز انتخاب شود. اكنون نیز در وضعیت بسیار مناسبی به سر می‌برد و امید زیادی به روی سكو رفتن در آتن دارد. او با انگیزه و قدرت زیادی كار می‌كند.

UserName