• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1425
 • يکشنبه 1382/11/19
 • تاريخ :

علی مرادی

:

در اولین گـام بـا چـالش مواجه شدیم

شـرایط بهتر از المپیك سیدنی است

بودجـه میلیاردی نمی‌خـواهیم

علی مرادی گفت: سال المپیك آغاز شده و به تبع آن برنامه‌های فدراسیون وزنه‌برداری برای حضوری قدرتمند در آتن تدوین و شروع به اجرا شده است. اما متاسفانه این برنامه‌ها در اولین قدم خود كه اعزام تیم ملی به بلغارستان بود با چالش مواجه شد و نگرانی مسوولان فدراسیون وزنه‌برداری از خلل در برنامه‌های آتی است.

دبیر كل كنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا و رییس فدراسیون وزنه‌برداری كشورمان ، با اشاره به دغدغه‌های این فدراسیون برای آماده‌سازی تیم ملی افزود: در جایی كه حیثیت ایران مطرح است همه باید دست در دست هم دهند تا پس از اجرای برنامه‌ها به موفقیتی چشم‌گیر دست پیدا كنیم. سال گذشته، سال بسیار حساس و حیاتی برای رشته‌ی وزنه‌برداری ایران بود. به طوری كه در وهله‌ی اول باید سهمیه كامل برای ورود به المپیك را كسب می‌كردیم و خوشبختانه نتیجه‌ای كه در مسابقات ونكوور كسب كردیم طی 45 سال اخیر بی‌سابقه بود و این مطلب نتیجه‌ی تلفیق فرهنگ فردی و فرهنگ تیمی بود. پس از كسب 6 سهمیه كامل برای المپیك، از اول سال 2004 برنامه‌های خود را برای حضور هر چه قوی‌تر در آتن از سوی كادر فنی تیم ملی تدوین و به كمیته‌ی ملی المپیك و سازمان تربیت بدنی ارایه شد. اما مسئله مهمی كه در این میان مطرح است، پشتیبانی لازم از برنامه‌های ارایه شده و اجرای به موقع تك تك برنامه‌ها است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در المپیك آنچه شایسته ایران است به دست آوریم باید تمام برنامه در زمان معین و به صورت كامل ارایه شود و این مساله كه در راس امور است نباید به حاشیه‌ها آغشته شود. در غیر این صورت نگرانی‌های ما در المپیك چهره‌ی واقعی خود را نشان می‌دهد.

مرادی با اشاره به اردوی بلغارستان،گفت: اردوی ملی پوشان وزنه‌برداری در بلغارستان اولین بخش برنامه‌های ما در جهت آماده‌سازی تیم بود كه در اولین قدم با چالش مواجه شدیم. علاوه بر این ما در بلغارستان شاهد بودیم كه حریفان ما سخت مشغول كارند و با این مسایل روبرو نیستند و این مساله نگرانی‌های را افزایش می‌دهد.

وی از حسین رضازاده، كوروش باقری، شاهین نصیری نیا، حسین برخواه، حسین توكلی و محمد علی فلاحتی نژاد به عنوان اسطوره‌های رشته وزنه‌برداری و ورزش ایران یاد كرد و افزود: فدراسیون وزنه‌برداری در خلال سال‌های گذشته 6 اسطوره به ورزش ایران معرفی كرده كه در سطح بالای ورزش جهان قرار دارند. این تیم اكنون در اختیار ما است و برای حضوری قدرتمند در آتن نیازمند پشتیبانی است. برنامه‌های فدراسیون برای المپیك باید در زمان معین اجرا شود و از دست رفتن زمان، حریفان را به جلو سوق می‌دهد. كشوری در المپیك موفق‌تر است كه از زمان بهتر استفاده كند. زمانی كه از این ویژگی استفاده كنیم، دل نگرانی‌ها از بین می‌رود و شاهد درخشش قهرمانان خواهیم بود.

رییس فدراسیون وزنه‌برداری در مورد بودجه مورد نیاز فدراسیون جهت اجرای برنامه‌های خود برای المپیك آتن اظهار داشت: فدراسیون هیچ زمان برای اجرای برنامه‌های خود به بودجه میلیاردی نیاز نداشته و تنها بودجه لازم برای اجرای برنامه‌ها را می‌خواهیم، ما حتی در برگزاری اردوی بلغارستان با مشكل بودجه مواجه شدیم و چنین مساله‌ای نباید رخ دهد. به عنوان مثال قبل از المپیك سیدنی، مربی تیم ملی درخواست وزنه‌های خارجی (كه در المپیك از آنها استفاده می‌شد) كرد كه در آن زمان رییس وقت سازمان تربیت بدنی، ظرف مدت یك هفته این نیاز ما را برآورده ساخت و باعث شد وضعیت روحی ورزشكاران صد چندان شود. این مسایل نكات ریز حرفه‌ای‌گری است كه در المپیك خود را نشان می‌دهد. خواسته ما در برهه‌ی كنونی این است كه اگر هر كدام از برنامه‌های ما مورد قبول قرار نگرفته اعلام شود تا وظیفه خود را بدانیم.

دبیر كل كنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا با بیان اینكه المپیك یك واقعیت محض است خاطر نشان كرد: نباید مسایل جزیی اكنون، در المپیك گریبانگیر ما شود. قبل از مسابقات ونكوور نیز اعلام كردیم كه از لحاظ پشتیبانی عقب‌تر از دیگر كشورها هستیم و اكنون نیز چنین اعتقادی دارم. استراتژی فدراسیون وزنه‌برداری كسب حداقل 4 مدال طلا در طی 2 المپیك پشت سر هم است كه این مساله نه تنها به ورزش بلكه به سیاست، دولت و ملت ما بازمی‌گردد. اما متاسفانه ما از لحاظ امكانات تهدید می‌شویم.

مرادی در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به مسابقات لیگ وزنه‌برداری به عنوان یكی از برنامه‌های آماده‌سازی ورزشكاران اظهار داشت: مسابقات لیگ، ورزشكاران را در شرایط مطلوبی قرار می‌دهد ولی باید مراقب بود كه حجم زیاد مسابقات خستگی‌های روحی و روانی برای ورزشكاران ایجاد نكند. البته در لیگ وزنه‌برداری كشور رابطه‌ی تنگاتنگی بین مسوولان لیگ در فدراسیون و مسوولان باشگاه‌ها وجود دارد كه این هماهنگی در كمتر رشته‌ی ورزشی مشاهده می‌شود. اما به طور كلی با توجه به نزدیكی المپیك، مسابقات لیگ تاثیر زیادی در آماده‌سازی ورزشكاران دارند. در سطح جهان نیز كمتر كشوری دارای لیگ وزنه‌برداری است و الگوی برگزاری لیگ در آسیا به فدراسیون جهانی ارایه شده تا در آینده شاهد لیگ وزنه‌برداری جهان نیز باشیم.

علی مرادی با تاكید بر وجود آمادگی نسبی ورزشكاران برای دعوت به اردوی تیم ملی تصریح كرد: برای هماهنگی بیشتر ملی‌پوشان در اردوی تیم ملی، ورزشكار باید حداقل از یك آمادگی نسبی برخوردار باشد این نمی‌شود كه یك قهرمان چه در سطح المپیك و یا جهان بدون آمادگی لازم وارد اردو شود و بخواهد از صفر شروع كند. در حقیقت این برای اولین بار است كه برای اردوی تیم ملی محدودیت گذاشته می‌شود و این مساله نیز به خاطر در پیش بودن المپیك است.

وی با اشاره به شعار سریع‌تر، بالاتر و قوی‌تر ادامه داد: این شعار كه شعار المپیك است باید با یك نظم خاص مورد توجه ورزشكاران قرار گیرد. اگر قرار باشد قدم‌ها از ابتدا به اشتباه گذاشته شود مطمئنا در ادامه نیز اشتباه خواهیم كرد. اكنون تجربیات سال‌های گذشته در اختیار ما است و باید با استفاده از آن تصمیمات آتی را گرفت. البته باز هم تكرار می‌كنم دربهای اردو به روی همه باز است. ولی ورزشكاران به هوش باشند كه ما تا زمانی معین( اواسط اردیبهشت ماه سال 83) فرصت اعلام ورزشكاران خود را داریم. آن زمان نیز تنها ركوردهای ورزشكاران برای كادر فنی ملاك است. پس در حالی كه درب اردوی تیم ملی برای همه‌ی وزنه‌برداران باز است، باید ورزشكاران بیدار باشند كه كاروان المپیك تا زمان معینی فرصت دارد. همچنین مساله‌ی دیگری كه از ورزشكاران انتظار داریم رعایت نظم و انضباط تیمی است. در اصل قهرمانان ما باید همان طور كه قبل از قهرمان شدن مسایل مختلف را رعایت می‌كردند پس از آن نیز با انضباط باشند به طوری كه همان انضباط تیمی باعث قهرمانی آنان شده است.

رییس فدراسیون وزنه‌برداری با اشاره به مسایل حاشیه‌ای قهرمانان وزنه‌برداری كشورمان یادآور شد: بزرگ‌ترین لطف فدراسیون، بازگرداندن قهرمانان به حاشیه رفته به جایگاه اصلی خودشان است. اما به طور كلی با نگاهی به قهرمانان رشته‌ی وزنه‌برداری در سرتاسر جهان شاهد آن هستیم كه این مساله در همه جای جهان وجود دارد و گریبانگیر بسیاری از قهرمانان جهان شده است. اما فدراسیون ایران سعی كرده تا از دغدغه‌های ورزشكاران كم كند و حتی امكانات رفاهی خارج از حیطه فدراسیون را در اختیارشان قرار دهد. انتظار من از وزنه‌برداران این است كه بتوانند جوابگوی محبت‌های مردم باشند. وزنه‌برداران همانند المپیك سیدنی كه ساعت 12 نیمه شب در هوای شرجی گیلان تمرینات سخت را ادامه می‌دادند، اكنون نیز با چنین انگیزه فعالیت كنند. با صراحت عرض می‌كنم كه وضعیت كنونی ما از لحاظ امكانات بسیار بهتر از المپیك سیدنی است و انتظار داریم ورزشكاران از این موقعیت به نحو احسن استفاده كنند. همچنین در كنار قهرمانان كنونی جوانانی نیز حضور دارند كه هر لحظه می‌توانند جایگزین آنان شوند.

علی مرادی در مورد حمایت از حسین توكلی گفت: من از لحاظی به حسین توكلی حق می‌دهم ولی نمی‌گذارم در حق مردم كم لطفی شود. بزرگ‌ترین لطف به حسین توكلی شد و مدت محرومیت وی به خاطر افتخاراتی كه برای ایران كسب كرده بود، كوتاه مدت شد. درب اردو به روی او نیز باز است و باید اشتباهات قبلی را در اردو با نظم و انضباط تیمی جبران كند تا دوباره به شایستگی‌های خود دست یابد.

وی در مورد تاثیرات دبیر كلی وزنه‌برداری آسیا برای وزنه‌برداری ایران اذعان داشت: قبل از انقلاب اسلامی، 25 سال دبیر كلی آسیا در اختیار ایران بود و پس از آن به سنگاپور رفت، در حقیقت یكی از زمینه‌های افت وزنه‌برداری كشور در آن سال‌ها نبود جایگاه بین‌المللی بود. اما اكنون دارای یك جایگاه بین‌المللی هستیم كه از آن برای احقاق حقوق رشته‌ی وزنه‌برداری و ورزشكاران ایران استفاده می‌كنیم. به عنوان مثال زمانی كه در ونكوور سرود ملی ما به اشتباه پخش شد، بلافاصله پس از پی‌گیری‌ها در همان لحظه، سرود ملی دوباره نواخته شد و مراسم اهدای مدال دوباره تكرار شد.

همچنین مسوولان برگزار كننده‌ی مسابقات به طور رسمی از ایران معذرت خواهی كردند، در حالی كه این مساله در هیچ جای جهان اتفاق نمی‌افتد. كما اینكه در فاصله دو هفته بعد در جام تنیس ویمبلدون چنین اتفاقی افتاد و نه تنها اهدای مدال دوباره تكرار نشد بلكه هیچ عذرخواهی نیز به عمل نیامد. این مساله نشان دهنده‌ی جایگاه بین‌المللی ایران است.

علی مرادی در پایان در مورد عملكرد وزنه‌برداری ایران در آتن خاطر نشان كرد: المپیك جایگاه شگفتی‌ها است و هر تیمی كه منظم‌تر و با قدرت‌تر از زمان استفاده كند موفق است. در المپیك قانون همه یا هیچ حاكم است و باید با پتانسیل بالا رو به جلو حركت كرد. اكنون تمام برنامه‌ها آماده اجراست و به پشتیبانی لازم نیاز دارد تا همانند المپیك سیدنی ورزشكاران كشورمان بدرخشند و نتیجه‌ی بهتری كسب كنیم.

UserName