• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2354
 • شنبه 1382/11/18
 • تاريخ :

نگاهی به سیر تحول خط میانی فرانسه درربع قرن اخیر

رعب انگیز و اعجاب آور


تیم ملی فرانسه درچند سال اخیر یكی از بهترین تیمهای جهان فوتبال بوده است. قهرمانی در جام جهانی 98 و سپس یورو 2000 ثابت كرد فوتبال فرانسه در بالاترین سطح قرار دارد. بجز داشتن خط دفاعی مستحكم و خط حمله ای خطرناك، مهمترین ویژگی تیم ملی فرانسه داشتن یك خط میانی قدرتمند در امور تدافعی و تهاجمی است. بسیاری از كارشناسان خبره فوتبال، خط میانی، تیم ملی فرانسه را بهترین و كار آمد ترین خط میانی در سطح جهان می دانند.

خروسها با اتكا به این خط میانی در سال 2003 میلادی تمام بازیهای رسمی خود را با پیروزی پشت سرگذاشتند و تنها دریك بازی دوستانه مقابل جمهوری چك شكست خوردند. این مقاله مروری دارد  برخط میانی فرانسه از دهه هفتاد و ظهور پلاتینی تا امروز.

در اواخر دهه 70 میلادی فوتبال فرانسه به لطف نبوغ یك ستاره جوان به نام میشل پلاتینی اوج گرفت. با وجود شكست خوردن از آرژانتین و ایتالیا و حذف زود هنگام از جام جهانی 78 تیم ملی فرانسه بازیهای خوبی را در آن مسابقه ها به نمایش گذاشت. در آن دیدارها پلاتینی، ... میشل ( كه بعدها مربی تیم ملی فرانسه شد) و لاكومب خط میانی سه نفره تیم ملی فرانسه را تشكیل می دادند كه از نظر دفاعی بسیار آسیب پذیر بودند.

پس از این كه فرانسه نتوانست جواز حضور در مرحله نهایی جام ملتهای اروپا در سال 1980 را به دست آورد خیلی ها از فوتبال فرانسه ناامید شدند؛ اما جام جهانی 82 محل تبلور رویاهای مردم فرانسه بود. او جگیری آلن ژیرس و قرار گرفتن او كنارمیشل پلاتینی خط میانی تیم ملی فرانسه را قدرتمند كرد. با این حال آبی ها با تمام شایستگی هایشان در مرحله نیمه نهایی در ضربات پنالتی مغلوب آلمان حرفه ای تر شدند. این شكست در حالی رقم خورد كه در وقت اضافی فرانسه با نتیجه 3-1 ازآلمان جلو افتاده بود. پس از این مسابقه ها همه از شكننده بودن بازیكنان فرانسه صحبت می كردند و این كه خط میانی این تیم فاقد یك بازیكن تنومند با خصوصیات تدافعی است.

نسل طلایی

مسابقه های جام ملتهای اروپای سال 84 محل پیدایش یك خط میانی كامل و بی نظیر در تاریخ فوتبال فرانسه ( تا آن زمان) بود. لوئیزفرماندز به عنوان هافبك دفاعی، ژان تیگانا و آلن ژیوس به عنوان 2 هافبك طراح و هماهنگ كننده و بالاخره میشل پلاتینی به عنوان بازیكنی آزاد و بازی ساز این خط میانی رویایی را تشكیل می دادند. نكته مهم درباره این 4 بازیكن این بود كه همه آنها در باشگاه های خود هدایتگر خط میانی بودند و هر4 نفرقدرت شوتزنی كم نظیری داشتند. از طرف دیگر هماهنگی این نفرات بسیار عالی بود به طوری كه هر زمانی كه لوئیز فرناندز در كار حمله شركت می كرد بلافاصله جای او به وسیله ژیرس یاتیگانا پر می شد.

فرانسه با اتكا به این خط میانی با 5 برد پیاپی با نهایت شایستگی عنوان قهرمانی یورو 84 را در پاریس به دست آورد. 2 سال بعد در مسابقه های جام جهانی 86، این خط میانی موجب حذف تیم پر قدرت برزیل شد؛ اماهمین تیم كه خستگی بازی120 دقیقه ای با برزیل را به دوش می كشید، بار دیگر در مرحله نیمه نهایی مغلوب آلمان شد. این شكست، پایانی تلخ برای نسل طلایی فوتبال فرانسه بود. بندرت اتفاق می افتد چند تن از بهترین بازیكنان در یك زمان كنار هم ظهور كنند و همه آنهاخصوصیات مكمل یكدیگر را داشته باشند، و فوتبال فرانسه هم خیلی زود این مساله را درك كرد.

دوران تاریك

با پا به سن گذاشتن مهره های قدیمی تیم ملی فرانسه، فوتبال این كشور یكباره فقدان هافبكهای ترازاول را احساس كرد. صعود نكردن به یورو 88 و جام جهانی 90 موجب هراس مردم فرانسه شد. آنها فكر می كردند تیم آنها دوباره به تیمی درجه دو در فوتبال جهان بدل شده است.

سال 91 و با اوجگیری تیم مارسی، بسیاری از فرانسوی ها امید های خود را باز یافتند. آنها شاهد پیروزیهای پیاپی تیم ملی فرانسه با مربیگری میشل پلاتینی افسانه ای در دور مقدماتی یورو 92 بودند. فرانسه بدون شكست به دور نهایی رسید اما در سوئد بدون برد و با سرافگندگی از دور مسابقه ها كنار رفت.

دراین مسابقه ها از خط میانی قدیمی فرانسه فقط لوئیز فرناندز باقی مانده بود و بازیكنانی چون دیدیه دشام، كریستین پرز و حتی اریك كانتونا پیش از آن كه بتوانند در راه اندازی تیم كارساز باشند در بند بازی قدرتی و فیزیكی رقبای قدرتمندی چون دانمارك ( قهرمان نهایی جام) گرفتار بودند. پس از این مسابقه ها میشل پلاتینی استعفا و راه را برای مربیانی چون ژرار هولیه باز كرد. یك سال و نیم بعد فرانسه درمیان ناباوری و بهت مردم فرانسه بازی صفر- یك برده را یك- 2 به بلغارستان واگذار كرد و نتوانست جواز صعود به جام جهانی 94 را به دست آورد. بدین ترتیب فرانسه برای دومین بارمتوالی از رسیدن به مرحله پایانی جام جهانی بازماند، آن هم در حالی كه همه در انتظارجام جهانی 98 بودند كه قرار بود4 سال بعد به میزبانی فرانسه برگزار شود.

فروغ دوباره

اما درست برخلاف آن تیم پرامید، كه نتوانست به جام جهانی صعود كند. تیم كم امید فرانسه در بازیهای یورو 96 بازیهای خوبی را به نمایش گذاشت. در این مسابقات فرانسه با مربیگری امه ژاكه، كه مربی نوگرا و نكته سنجی بود، توانست به مرحله نیمه نهایی  مسابقات راه یابد، اما بازهم طلسم مرحله نیمه نهایی گربیانگیر فرانسه شد. این بار فرانسه در ضربات پنالتی مقابل جمهوری چك بازی را واگذار كرد. در این مسابقه ها كارمبئو، دشام، ژوركائف و زیدان خط میانی فرانسه را تشكیل می دادند. زیدان در آن زمان پدیده ای جدید در فوتبال فرانسه به شمار می رفت؛ اما كسی فكر نمی كرد او بتواند 3 بار مرد سال جهان شود. زیدان در یورو 96 كمتر از حد انتظار و حتی ناامید كننده ظاهر شد. به همین دلیل دعوت نكردن از اریك كانتونا ودیویدژینولا، كه آن زمان ستارگان لیگ برتر بودند. دستاویزی برای سرازیر شدن انتقادها به سوی امه ژاكه بود.

جام جهانی 98 محل شكل گیری یكی از بهترین خطوط میانی تاریخ فوتبال فرانسه بود. دید دشام، امانوئل پتی، یوری ژوكائف و زین الدین زیدان، 4 بازیكن این كمر بند پر قدرت بودند. در، هماهنگ كننده و بازی ساز اصلی فرانسه بود. تفاوت این خط میانی با دهه80 فرانسه این بود كه به دلیل نبود مهاجمان گلزن، خط میانی سال98 فرانسه مجبور بود وظیفه گلزنی را نیز به دوش بكشد. استفاده گیوارش و كریستف دو گاری هیچ گاه در رده ملی بازیكن گلزنی نبودند و هانری و ترزگه هم خیلی جوان بودند و تجربه حضور در مسابقه های مهم را نداشتند. بازی فینال جام جهانی 98 محل درخشش هافبكهای فرانسه بود. دراین دیدار زیدان 2 گل و پتی یك گل به ثمر رساندند تا فرانسه برای اولین بار فاتح جام جهانی شود.

قهرمانی در رقابت های جام ملتهای اروپا در سال 2000 ادامه همین روند موفقیت آمیز خط میانی ملی فرانسه بود. تنها تغییر عمده این خط جانشین شدن ویرا به جای پتی بود. ویرا آنقدر در لیگ برتر درخشید تا مهر ثابت روژلمه در این مسابقه ها شد؛ البته پتی، پیرس و حتی میكودهم دراین مسابقه ها به میدان رفتند، ولی ستاره فرانسه كسی بجز زیدان نبود.

كابوس 2002

فرانسه با عناوین قهرمانی جهان و اروپا در حالی به جام جهانی 2002 رفت كه حتی بدبین ترین هواداران این تیم هم فكرنمی كردند فرانسه بدون برد و حتی زدن یك گل از گردونه مسابقه ها حذف شود. 2 دلیل اصلی حذف فرانسه به این ترتیب بود؛ اول، آسیب دیدگی زیدان و حضور نصف و نیمه او در این بازیها و نیز آسیب دیدگی و غیبت روبرپیرس هافبك كناری تهاجمی اوج گرفته آبی پوشان و دوم، تغییر شیوه فرانسه واستفاده از سیستم جدید4.2.3.1 به جای سیستم 4.4.2 در حالی كه بازیكنان فرانسه با سیستم قدیمی راحت تر بودند.

یك خط میانی رویایی

با رفتن لمه و آمدن سانتینی ، امید مردم فرانسه به تیم ملی این كشور بیشتر شد. حالا با بازگشت به سیستم 4.4.2 با 2 هافبك تدافعی كم نظیر به نامهای ویرا و ماكه له له و 2 هافبك هجومی بی نظیر چون پیرس و زیدان فرانسه یك قدرت رعب انگیز می نماید. تمام عناصر خط میانی فرانسه از بهترین بازیكنان جهان هستند و همه آنها دراوج بلوغ بازیگری خود هستند.

پاتریك ویرا پس از پشت سرگذاشتن آسیب دیدگی مزمن زانو دوباره به روزهای خوب خود نزدیك می شود. او اكنون با بازوبند كاپیتانی آرسنال محور اصلی بازی تهاجمی ترین تیم جزیزه است. كلود ماكه له له سال 2003 به عنوان بهترین هافبك دفاعی جهان برگزیده شد و عنوانی را در اختیار گرفت كه در2 سال گذشته به ویرا رسیده بود. او اكنون در چلسی خوش می درخشد و رئال مادرید جای خالی او را بیشتر از هر زمانی احساس می كند. روبرپیرس كه بتازگی 30 ساله شده خلاق ترین هافبك آرسنال به شمار می رود كه پس از هانری بیشترین تعداد گل توپچی ها را به ثمر می رساند.

و بالاخره زین الدین زیدان. دوباره او چه می توان گفت؟ بی گمان او كامل ترین و هنرمندترین بازیكن جهان فوتبال است. متاسفانه او قصد دارد پس از یورو 2004 از مسابقه های ملی كناره گیری كند؛ بنابراین فرصت زیادی نداریم كه از دیدن حركات با شكوه او با توپ لذت ببریم.

بجز بازیكنان نامبرده كه احتمالا نفرات ثابت خروسها در جام ملتهای اروپا هستند، بازیكنان دیگری چون الیویه داكور، عثمان دابو، اریك كاریر، لودویك ژولی، الیویه كاپو، بنوپدرتی و ژروم روتن مد نظر ژاك سانتینی برای سفر به پرتغال هستند. بله فرانسه با این فرانسه با این سرمایه عظیم در خط میانی و داشتن بازیكن های توانمند در دیگر نقاط، میدان امید اول قهرمانی یورو 2004 است. حالا دیگر كسی از شكنندگی خط میانی تیم ملی فرانسه گله نمی كند. آنها بهترین هافبك های جهان را دارند.

UserName